Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 115310 пъти)

Неактивен ndm

• Специалист
  • Сериозно Активен
  • Публикации: 359
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #855 -: Юли 03, 2019, 03:34:35 pm »
Ако знаех, че наоколо има дипломиран МАГ по философия колко по-лесно щях да преживявам. Е, все пак магът ако благоволи може и нас да просветли с някоя от тайните на своята диплома.

Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?

Ся ша сЕ пробвам да цитирам формули от нам си кой учебник, а върховния МАГ ако му е угодно да ни светне правилно ли цитирах вездесъщите формули.
- 2+2=4 – формула описваща счетоводното действие събиране;
- 2*2=4 – формула описващо аритметичното действие умножение;
Забелязва СЕ, че резултата от философските формули е един и същ при различни действияяяя. Но дън са прая и аз на….., нека дипломата бъде с нас, да ни осветява трудния път към просветлението и ни разгадае тайната на тези 2 философски къмъка.

Неактивен montanar

• Стабилен
  • Публикации: 960
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #856 -: Юли 03, 2019, 04:42:48 pm »
Ае да се изкаже а аз по въпроса.
ДА! Динев може да е прав НО само при определени условия.
А те са преди да бъде поставена дадена задача 2+2=? ако се ползва различна аксиоматика обезателно се опоменава в условието на задачата - иначе по презумция си се ползва елементарната алгебра с нормалните условия за нашето измерение.
А ако алгебрата е абстрактна с различна аксиоматика там може всякакви глупости да се случват де нормален мозък не ги побира.
С зор минах математическите анализи едно време и не успяха да ми повредят мозъка - или поне така си мисля .....  ::)

Неактивен технократ

• Стабилен
  • Публикации: 954
  • Не е важно знанието а разбирането
« Отговор #857 -: Юли 04, 2019, 01:30:45 pm »
Едно видео което демонстрира че при различни маси закона на Нютон за действието и противодействието не е валиден. Моля изгледайте го и коментирайте, струва ми се че авторът се заблуждава и опита му не е коректен.
https://www.youtube.com/watch?v=8kAwTAUF0oM

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 487
« Отговор #858 -: Юли 04, 2019, 02:16:48 pm »
Много некоректни неща виждам, а съм само до половината, и то с прескачания...
1. Ако няма триене, при включване на двигателя статора ще се завърти и ще продължи да се върти постоянно. По този начин се позиционира примерно телескопа Хъбъл - там едни маховици се въртят, за да завъртят целия телескоп в обратна посока.
2. Разтяга пружината завързана за ос с малък диаметър, а после връща силата акумулирана в пружината върху зъбното колело, което е с много по-голям диаметър. Естествено че въртящия момент (който е сила по рамо) във втория случай ще е по-голям. И изобщо не разбирам какво се опитва да покаже - пружината се разтяга от въртящия се РОТОР а после със зъбното колело върти СТАТОРА... Имам чувството че и той не е на ясно какво показва...

Неактивен montanar

• Стабилен
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #859 -: Юли 04, 2019, 06:59:30 pm »
И аз не видях нищо което да е извън стандартната Нютонова теория ....
Човека може би се опитва да каже че силата действаща от пружината върху ротора на мотора е по-мака по някой си начин - не знам и аз по кой като самата пружина е възможно да съхрани константно количество енергия дали ш го предаде с един или с друг момент няма никакво значение.
Другото неадекватно е че поставя някакво абсолютно тъпо сравнение между кинетични енергии с съвсем различни по маси и скорост тела.
А отмрстването което се получава при старта на мотора си е 3ти закон на Нютон та няма на къде.
С спирането е същата катинка просто периодите са различни от което следва и отклонението.

Неактивен технократ

• Стабилен
  • Публикации: 954
  • Не е важно знанието а разбирането
« Отговор #860 -: Юли 05, 2019, 07:09:53 am »
Аз от видеото разбрах, че се опитва да измери момента на импулса на ротора и статора чрез пружината която се растяга. При завъртането на ротора той предава част от момента на импулса на статора което следва от 3 закон на Нютон, така че общият момент на импулса ротор-статор, трябва да е равен на сбора от разликите на импулсите на статора и ротора, демек те трябва по равно да си поделят този импулс придаден в системата от промяната на магнитният поток в статора и ротора. После обаче показва че това равенство се нарушавало защото пружината не се опъва еднакво от статора и ротора. Въобще и на мен като гледах клипа не ми стана ясно какво точно прави, но нещо такова ми изглеждаше.

Неактивен kd_dinev

• Стабилен
  • Публикации: 506
« Отговор #861 -: Юли 16, 2019, 11:35:25 pm »
Юлиане,след като физиката е формули и числа можеш ли да приведеш формулата съотвестваща на удара между двете билярдни топки?

Неактивен kd_dinev

• Стабилен
« Отговор #862 -: Август 12, 2019, 09:35:41 pm »
Не знаеш или не ти се занимава?F=m.a не ти върши работа защото ще се окаже,че удрящата топка е в състояние да приложи много голяма сила,която тя реално не може да има...m1.v1=m2.v2 също не те устройва,защото ако я използваш ще докажеш моята теза...Та коя формула трябва да се използва в случая?

Неактивен ndm

• Специалист
  • Сериозно Активен
« Отговор #863 -: Август 12, 2019, 10:55:04 pm »
Най-удачно е да СЕ използва формулата: Vпит.=Vмез./Vпортм., или както го е изказал дядо Ом - питието е правопропорционално на мезето и обратнопропорционално на портмонето.

Неактивен kd_dinev

• Стабилен
« Отговор #864 -: Август 12, 2019, 11:30:43 pm »
Харесвам чувството ти за хумор,не един път съм го казвал...Но все пак ти лично нито си създал тема,нито си се опитал да кажеш нещо конструктивно?Като какво ще рече това...?Тук има няколко човека опитващи се да разсъждават и няколко дежурни хейтьри,а ти как би се определил?
« Последна редакция: Август 12, 2019, 11:47:54 pm от kd_dinev »

Неактивен ndm

• Специалист
  • Сериозно Активен
« Отговор #865 -: Август 13, 2019, 12:26:34 am »
Принудително трябва да вляза в обяснителен режим, но понякога СЕ налага. Определям СЕ като  хейтър с перманентен бъг в системата(на втория етаж), от онези 78.

Статистика на форума
66 028 Публикации в 2 665 Теми от 1 100 Потребители

Най-много онлайн: 1 022 (Юли 24, 2019, 07:04:18 pm)

Неактивен Михаил Кузмов

• Успешен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 1 461
  • Или не опитвай,или карай до край ! ОВИДИЙ
« Отговор #866 -: Август 13, 2019, 05:44:19 am »
Е тва вече е характеристика на форума! Дели се на две половинки, разсъждаващи и хейтъри, третата половинка не спят!!

Неактивен kd_dinev

• Стабилен
« Отговор #867 -: Август 24, 2019, 09:13:06 pm »
juliang
И колко е времето, ако пътя е нула? Ами ... пак нула. Тоест при абсолютно твърди тела се предава само енергия, без да се извършва работа.
Класическия пример с 2 билярдни топки. Едната се движи, удря другата спряла, и спрялата почва да се движи, а движещата се спира. Абсолтно все едно е дали при теб ще достигне първата или втората топка - ще ти донесе едно и също количество енергия.
Юлиане, тази физика май си я изсмукваш от пръстите?Така й не обясни каква е същността на процеса...Според немалоумника г-н dmitarp задължително трябва да се извърши работа т.е, силата и приложната й точка да изминат някакъв път...Ама то май и ти твърдеше същото!Пътя е нула,времето е нула,обаче ускорението е величина различна от нула-хайде великите разбирачи на физиката-обяснето го това...
« Последна редакция: Август 24, 2019, 09:30:37 pm от kd_dinev »

Неактивен montanar

• Стабилен
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #868 -: Август 25, 2019, 02:33:00 am »
kd_dinev предполагам си чул какво е ЗЗЕ и даже горе долу знаеш какво е.
Но вземи се поинтересувай какво е и ЗЗИ (закон за запазване на импулса) - тоя ти пропуск в знанията те вкарва в тия излишни спорове де ги водиш тук.
Колегите по презумция приемаме че ги знаем тия неща и за нас тоя спор де водиш е нелогичен - не ми се влиза в проедната полемика с теб на тая тема  - просто погледни това положение помисли и тогава нека продължим - но няма да има нужда според мен.

Неактивен montanar

• Стабилен
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #869 -: Август 25, 2019, 06:22:14 am »
Ще се опитам да ти го обясня на пръсти както се казва.
Имаме тяло Пешо с маса което се движи по някакъв вектор - до тук предполагам няма какво да е неясно - и все пак пояснявам:
Демек тялото пренася кинетична енергия защото се движи от точка А към точка Б (тоест тялото в някой момент поради някаква причина се е ускорило до някаква скорост)
Това тяло Пешо си лети по пътя - но по пътя се стреща с друго тяло Гошо което също има маса - следва предаване на тая енергия на другото тяло и другото тяло Гошо получава порцията енергия която е носил Пешо - в случаят няма време на предаване няма глупости каквито си въобразяваш ти.
(това закона за ЗЗИ за идеално твърди тела тоест целостта на множеството се запазва по пътят си)
Разликите спрямо не идеалните тела е че реаните тела не могат да получат цялата порция енергия и част от нея я губят под форма на топлина. Нема такова нещо като ускорение при предаване на енергия има ЗЗЕ и ЗЗИ.

Сега по темата ускорение.
Имаме ускорение когато имаме разлика в маси и скорости. Отново обяснявам като на кретен.
Тялото Гошо е преяло с банички и е надебелял до маса 10 си стои в пространството - към него прилита Пешо с маса 1 и с бесната скорост от 1км за секунда и си отдава енергията която носи ама тъй като Гошо е тежък не се ускорява до същата скорост а се ускорява до 0.10км/с (демек ЗЗЕ). И Гошо вече се движи 0.10км/с по някое време към него долита тялото Радка то също тежи 1 и има скорост 1км/с и си отдава енергията на Гошо - на Гошо скоростта става 0.19км/с и т.н. ..... (предполагам нема нужда да обяснявам що са 0.19км/с)

Ако и сега не ти е станалоясно нищо съжалявам - физиката не е за теб - седи си в философията.