Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 92996 пъти)

Неактивен ndm

• Специалист
  • Активен
  • Публикации: 292
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #855 -: Юли 03, 2019, 03:34:35 pm »
Ако знаех, че наоколо има дипломиран МАГ по философия колко по-лесно щях да преживявам. Е, все пак магът ако благоволи може и нас да просветли с някоя от тайните на своята диплома.

Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?

Ся ша сЕ пробвам да цитирам формули от нам си кой учебник, а върховния МАГ ако му е угодно да ни светне правилно ли цитирах вездесъщите формули.
- 2+2=4 – формула описваща счетоводното действие събиране;
- 2*2=4 – формула описващо аритметичното действие умножение;
Забелязва СЕ, че резултата от философските формули е един и същ при различни действияяяя. Но дън са прая и аз на….., нека дипломата бъде с нас, да ни осветява трудния път към просветлението и ни разгадае тайната на тези 2 философски къмъка.

Активен montanar

• Сериозно Активен
  • Публикации: 457
  • Кърти чисти извозва
« Отговор #856 -: Юли 03, 2019, 04:42:48 pm »
Ае да се изкаже а аз по въпроса.
ДА! Динев може да е прав НО само при определени условия.
А те са преди да бъде поставена дадена задача 2+2=? ако се ползва различна аксиоматика обезателно се опоменава в условието на задачата - иначе по презумция си се ползва елементарната алгебра с нормалните условия за нашето измерение.
А ако алгебрата е абстрактна с различна аксиоматика там може всякакви глупости да се случват де нормален мозък не ги побира.
С зор минах математическите анализи едно време и не успяха да ми повредят мозъка - или поне така си мисля .....  ::)

Неактивен технократ

• Стабилен
  • Публикации: 840
  • Не е важно знанието а разбирането
« Отговор #857 -: Юли 04, 2019, 01:30:45 pm »
Едно видео което демонстрира че при различни маси закона на Нютон за действието и противодействието не е валиден. Моля изгледайте го и коментирайте, струва ми се че авторът се заблуждава и опита му не е коректен.
https://www.youtube.com/watch?v=8kAwTAUF0oM

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 408
« Отговор #858 -: Юли 04, 2019, 02:16:48 pm »
Много некоректни неща виждам, а съм само до половината, и то с прескачания...
1. Ако няма триене, при включване на двигателя статора ще се завърти и ще продължи да се върти постоянно. По този начин се позиционира примерно телескопа Хъбъл - там едни маховици се въртят, за да завъртят целия телескоп в обратна посока.
2. Разтяга пружината завързана за ос с малък диаметър, а после връща силата акумулирана в пружината върху зъбното колело, което е с много по-голям диаметър. Естествено че въртящия момент (който е сила по рамо) във втория случай ще е по-голям. И изобщо не разбирам какво се опитва да покаже - пружината се разтяга от въртящия се РОТОР а после със зъбното колело върти СТАТОРА... Имам чувството че и той не е на ясно какво показва...

Активен montanar

• Сериозно Активен
  • Публикации: 457
  • Кърти чисти извозва
« Отговор #859 -: Юли 04, 2019, 06:59:30 pm »
И аз не видях нищо което да е извън стандартната Нютонова теория ....
Човека може би се опитва да каже че силата действаща от пружината върху ротора на мотора е по-мака по някой си начин - не знам и аз по кой като самата пружина е възможно да съхрани константно количество енергия дали ш го предаде с един или с друг момент няма никакво значение.
Другото неадекватно е че поставя някакво абсолютно тъпо сравнение между кинетични енергии с съвсем различни по маси и скорост тела.
А отмрстването което се получава при старта на мотора си е 3ти закон на Нютон та няма на къде.
С спирането е същата катинка просто периодите са различни от което следва и отклонението.

Неактивен технократ

• Стабилен
  • Публикации: 840
  • Не е важно знанието а разбирането
« Отговор #860 -: Юли 05, 2019, 07:09:53 am »
Аз от видеото разбрах, че се опитва да измери момента на импулса на ротора и статора чрез пружината която се растяга. При завъртането на ротора той предава част от момента на импулса на статора което следва от 3 закон на Нютон, така че общият момент на импулса ротор-статор, трябва да е равен на сбора от разликите на импулсите на статора и ротора, демек те трябва по равно да си поделят този импулс придаден в системата от промяната на магнитният поток в статора и ротора. После обаче показва че това равенство се нарушавало защото пружината не се опъва еднакво от статора и ротора. Въобще и на мен като гледах клипа не ми стана ясно какво точно прави, но нещо такова ми изглеждаше.

Неактивен kd_dinev

• Сериозно Активен
  • Публикации: 477
« Отговор #861 -: Юли 16, 2019, 11:35:25 pm »
Юлиане,след като физиката е формули и числа можеш ли да приведеш формулата съотвестваща на удара между двете билярдни топки?