Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571649 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #840 -: Юли 02, 2019, 06:03:40 pm »
Юлиане,може би и ти отричаш съществуването на ударни взаймодействия и начина по който науката обяснява същността им...
Дефинирай "удар" ако може... Щото може да се удрят 2 пластелинени топчета, може куршум да се удря в стоманена плоча. Разлика - никаква, освен във времето на протичането на взаимодействието. Ако не вярваш: https://youtu.be/QfDoQwIAaXg
Дори бих казал, че куршума се дръжи като флуид в някои от случаите ...
Така че нещата са елементарни, въпроса е да знаеш какво наблюдаваш и да имаш подходящото оборудване за да можеш да го видиш.
Кой би се сетил да ползва знанията си по механика на флуидите при удар на куршум в стоманена плоча? :)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #841 -: Юли 02, 2019, 06:37:47 pm »
epwpixieq-1 от предългият ви пост разбрах,че вие не сте запознат с елементарната теория на удара като дял от теретичната механика и ме приканвате да дам някакви източници на информация,потвърждаващи това,което съм написал.Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?Не съм знаел,че удар,ударни взаймодействия между материални точки или тела,ударни сили или сили действащи за много малък интервал от време и предизвикващи скокообразно нарастване на скоростта на удряният обект са термини непознати на участващите в дискусията тук или пък,че учебниците по теоретична механика са забранено четиво и трябва специално някой да ги посочва като източник на информация,но ако трябва и това ще направя.Що се отнася до цитираният от вас пост към Юлиан той се основава на факта,че самият Юлиан дава пример,в който две билярдни топки се УДРЯТ една в друга,което само по себе си означава,че той трябва да е запознат с процесите протичащи при този удар от гледна точка на елементарната теория на удара.Bat_Vanko,никъде не съм казвал каква наука е вътрешната балистика,дали е малка или голяма,единственото,което посочих е,че съществува и се занимава с процесите протичащи при явлението изстрел...Удар-явление при което скоростта на материална точка за много кратък интервал от време/клонящ към нула/се променя със стойност по голяма от нула.Тъй като ударът се осъществява за много кратко време,практически мигновено то и ударните сили се наричат още мигновенни сили...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #842 -: Юли 02, 2019, 07:56:13 pm »
Мигновенни сили няма, само се разглеждат формално като такива, от теоретичната физика.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #843 -: Юли 02, 2019, 09:30:51 pm »
Технократ ми се издига в очите  ::)

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #844 -: Юли 02, 2019, 09:37:59 pm »
epwpixieq-1 от предългият ви пост разбрах,че вие не сте запознат с елементарната теория на удара като дял от теретичната механика и ме приканвате да дам някакви източници на информация,потвърждаващи това,което съм написал.
Явно изобщо не сте разбрали коментара ми, и за което съжалявам, но ми стана чудно че заключавате че не съм, запознат поне в някаква степен, с теоретичната механика, при положение че в коментара ми изобщо не засягам нищо от науката. Явно не сте минали по пътя на Ph.D. (преведено на български Доктор по Философия, в избраното направление ) образование, понеже първото нещо което се учи там, поне в западните университети, е винаги да се цитират източниците на информация.
Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?
Не учебника, но за да сте 100% точен, трябва да кажете в коя бройна система се извършва аритметичната манипулация (да отавим на страна, всъщност по тежкия въпрос, дали трябва да се дефинира оператора "+", върху елементите на множеството, върху който той работи), но това е само при положение разбира се че не е ясен контекста. Изпадам в такива на пръв поглед странни подробности за да ви покажа че има много условности, даже и в една образно казано елементарна аритметична операция като 2+2=11, когато тя се извършва в третичната а не в десетичната бройна система, а да не говорим за комплектността, когато се дискутират природни феномени.
Не съм знаел,че удар,ударни взаймодействия между материални точки или тела,ударни сили или сили действащи за много малък интервал от време и предизвикващи скокообразно нарастване на скоростта на удряният обект са термини непознати на участващите в дискусията тук или пък
че учебниците по теоретична механика са забранено четиво и трябва специално някой да ги посочва като източник на информация, но ако трябва и това ще направя.
Термините може да са познати, но интерпретацията на тези термини и особено тяхното физическо проявление сигурно ще е доста различна. Така че за да няма празнословия вие си посочете източниците които ви защитават тезата като Издание, Автори, година, глава, страница, или статии на нета, и след това обяснете как та тази база изграждате вашето мнение.
« Последна редакция: Юли 03, 2019, 02:02:10 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #845 -: Юли 02, 2019, 09:42:59 pm »
...Удар-явление при което скоростта на материална точка за много кратък интервал от време/клонящ към нула/се променя със стойност по голяма от нула.Тъй като ударът се осъществява за много кратко време,практически мигновено то и ударните сили се наричат още мигновенни сили...
Във видеото в което постнах силите ударни ли са или не? Времето клони ли към нула или не? Само да напомня - снимките са с 1 млн кадъра в секунда, демек се хваща всяка милионна от секундата... Спрямо това удара на билярдни топки е като спринт на охлюв по нанагорнище...
И още един въпрос - сблъсъка на тектоничните плочи на Земята удар ли е? Това че се движат с 5 см за година проблем ли е?
Какво значи "клони към нула"? Към нула хилядолетия или към нула секунди? Скоростта която е "по-голяма от нула"... преместване на разстояние 10 атомни ядра за 1 хилядна от секундата може ли да се приеме за "по-голяма от нула" скорост? Щото тектоничние плочи се движат с много по-голяма от тази скорост...

Разбираш ли ... едното клоняло към нула, ма другото - не толкова ... това е пълна глупост. Всичко зависи от съотношението, а то е субективно. За някой (примерно строител на сгради) 1 см е "клонящо към нула отклонение", докато при ремонт на двигатели 1 хилядна от мм е съществено отклонение. При производството на процесори 10 милионни от милиметъра преместване на матрицата води до тотален брак на цялата "вафла" ....
За машиниста дали влака ще пристигне в 9:32 или в 9:34 (две минути) е "клонящо към нула отклонение" докато за фотографа между експозиция от 1/500 и 1/1000 от секундата (1 хилядна от секудата разлика) е разликата между добрата снимка и неразбираемия полумрак на екрана....

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #846 -: Юли 03, 2019, 01:15:35 am »
Аз понеже съм дипломиран магистър по философия ще ви кажа,че мога да издигна каквато си искам теза без да се налага да ви цитирам каквито и да било източници на информация,това си е мое право и никой не може да ми го отнеме ако не нарушавам съответните закони.Вие сте опонента и ако не сте съгласен и ви се занимава сте свободен да цитирате който източник намерите за добре защитаващ вашата антитеза.До тук не виждам антитеза от ваша страна,какво да говорим пък за източници?Юлиане бе що се правиш на луд-наистина ли не виждаш къде е проблема с примера с двете билярдни топки?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #847 -: Юли 03, 2019, 09:57:49 am »
Мисля че точно това че си магистър по философия е пречката да схванеш проблема. В природата няма философия. Във физиката няма философия. Има явления, които се обяснват с формули и числа. Изключително грешно е да се спори за физика с думи. Понятия като "много малко", "пренебрежимо" и "клонящо към нула" в природата не съществуват.

И не - наистина не виждам проблема в двете билярдни топки.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #848 -: Юли 03, 2019, 12:31:28 pm »
Динев трябва да измисли наука - "философия на физиката"  :P

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #849 -: Юли 03, 2019, 03:34:35 pm »
Ако знаех, че наоколо има дипломиран МАГ по философия колко по-лесно щях да преживявам. Е, все пак магът ако благоволи може и нас да просветли с някоя от тайните на своята диплома.

Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?

Ся ша сЕ пробвам да цитирам формули от нам си кой учебник, а върховния МАГ ако му е угодно да ни светне правилно ли цитирах вездесъщите формули.
- 2+2=4 – формула описваща счетоводното действие събиране;
- 2*2=4 – формула описващо аритметичното действие умножение;
Забелязва СЕ, че резултата от философските формули е един и същ при различни действияяяя. Но дън са прая и аз на….., нека дипломата бъде с нас, да ни осветява трудния път към просветлението и ни разгадае тайната на тези 2 философски къмъка.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #850 -: Юли 03, 2019, 04:42:48 pm »
Ае да се изкаже а аз по въпроса.
ДА! Динев може да е прав НО само при определени условия.
А те са преди да бъде поставена дадена задача 2+2=? ако се ползва различна аксиоматика обезателно се опоменава в условието на задачата - иначе по презумция си се ползва елементарната алгебра с нормалните условия за нашето измерение.
А ако алгебрата е абстрактна с различна аксиоматика там може всякакви глупости да се случват де нормален мозък не ги побира.
С зор минах математическите анализи едно време и не успяха да ми повредят мозъка - или поне така си мисля .....  ::)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #851 -: Юли 04, 2019, 01:30:45 pm »
Едно видео което демонстрира че при различни маси закона на Нютон за действието и противодействието не е валиден. Моля изгледайте го и коментирайте, струва ми се че авторът се заблуждава и опита му не е коректен.
https://www.youtube.com/watch?v=8kAwTAUF0oM

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #852 -: Юли 04, 2019, 02:16:48 pm »
Много некоректни неща виждам, а съм само до половината, и то с прескачания...
1. Ако няма триене, при включване на двигателя статора ще се завърти и ще продължи да се върти постоянно. По този начин се позиционира примерно телескопа Хъбъл - там едни маховици се въртят, за да завъртят целия телескоп в обратна посока.
2. Разтяга пружината завързана за ос с малък диаметър, а после връща силата акумулирана в пружината върху зъбното колело, което е с много по-голям диаметър. Естествено че въртящия момент (който е сила по рамо) във втория случай ще е по-голям. И изобщо не разбирам какво се опитва да покаже - пружината се разтяга от въртящия се РОТОР а после със зъбното колело върти СТАТОРА... Имам чувството че и той не е на ясно какво показва...

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #853 -: Юли 04, 2019, 06:59:30 pm »
И аз не видях нищо което да е извън стандартната Нютонова теория ....
Човека може би се опитва да каже че силата действаща от пружината върху ротора на мотора е по-мака по някой си начин - не знам и аз по кой като самата пружина е възможно да съхрани константно количество енергия дали ш го предаде с един или с друг момент няма никакво значение.
Другото неадекватно е че поставя някакво абсолютно тъпо сравнение между кинетични енергии с съвсем различни по маси и скорост тела.
А отмрстването което се получава при старта на мотора си е 3ти закон на Нютон та няма на къде.
С спирането е същата катинка просто периодите са различни от което следва и отклонението.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #854 -: Юли 05, 2019, 07:09:53 am »
Аз от видеото разбрах, че се опитва да измери момента на импулса на ротора и статора чрез пружината която се растяга. При завъртането на ротора той предава част от момента на импулса на статора което следва от 3 закон на Нютон, така че общият момент на импулса ротор-статор, трябва да е равен на сбора от разликите на импулсите на статора и ротора, демек те трябва по равно да си поделят този импулс придаден в системата от промяната на магнитният поток в статора и ротора. После обаче показва че това равенство се нарушавало защото пружината не се опъва еднакво от статора и ротора. Въобще и на мен като гледах клипа не ми стана ясно какво точно прави, но нещо такова ми изглеждаше.