Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 191206 пъти)

Активен montanar

• Сериозен
  • Публикации: 1 078
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #840 -: Юли 02, 2019, 11:21:06 am »
epwpixieq-1 евала за коментара - но се съмнявам че ще бъдеш разбран.
Поне аз с Динев вече само се майтапя.  До там се докара.
Ако не забърква тия бози които забърква няма как му се случва каламбура.

Неактивен Bat_Vanko

• Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 909
« Отговор #841 -: Юли 02, 2019, 12:08:24 pm »
Юлиане,може би и ти отричаш съществуването на ударни взаймодействия и начина по който науката обяснява същността им,както някои други отричаха съществуването на вътрешната балистика като наука?
Динев, аз за разлика от тебе съм бил отговорен конструктор в продължение на 3 години ( в далечната 91 - 93 г) на изделие "снаряд 152 мм" като носител на изделие "радио заглушител Стършел", и съм участвал в изчисляване, конструиране, полеви стрелби, аеродинамични изпитания и изработката на таблици за стрелба. И като такъв (пак за разлика от тебе) ми е пределно ясно какво всъщност се изучава в тази "наука" вътрешна балистика и колко време е необходимо на един средно интелигентен човек за да я усвои. Това е типичен пример как за целите на нечие ЕГО нещо може да се раздуе и от мухата в очите на простите хора да се направи слон. Въпреки това всъщност да си остане комар за познавача.

Неактивен Chokoch

• Наблюдаващ
  • Публикации: 38

Неактивен Bat_Vanko

• Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • Публикации: 909
« Отговор #843 -: Юли 02, 2019, 04:50:48 pm »
Chococh, ако не си го разбрал... Sorry.
П.п. виждаш ли montanar-e до къде стигнаха нещата с тези твои клипове - почнахме да кореспондираме със селфита вместо с писане  ;D
« Последна редакция: Юли 02, 2019, 05:14:59 pm от Bat_Vanko »

Активен montanar

• Сериозен
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #844 -: Юли 02, 2019, 05:17:35 pm »
Кой колко може .....

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
  • Публикации: 2 603
« Отговор #845 -: Юли 02, 2019, 06:03:40 pm »
Юлиане,може би и ти отричаш съществуването на ударни взаймодействия и начина по който науката обяснява същността им...
Дефинирай "удар" ако може... Щото може да се удрят 2 пластелинени топчета, може куршум да се удря в стоманена плоча. Разлика - никаква, освен във времето на протичането на взаимодействието. Ако не вярваш: https://youtu.be/QfDoQwIAaXg
Дори бих казал, че куршума се дръжи като флуид в някои от случаите ...
Така че нещата са елементарни, въпроса е да знаеш какво наблюдаваш и да имаш подходящото оборудване за да можеш да го видиш.
Кой би се сетил да ползва знанията си по механика на флуидите при удар на куршум в стоманена плоча? :)

Неактивен van

• Сериозно Активен
  • Публикации: 336
« Отговор #846 -: Юли 02, 2019, 06:28:23 pm »
Ударно взаимодействие http://www.euler.ru/distr/euler/simulation/impacts.pdf или https://studfiles.net/preview/4465376/page:11/ Това което Динев иска да ни разкаже е теорията за хидротарана на Марухин, има тема за него в форума, но нали вече са модерни филмчета: https://www.youtube.com/watch?v=TfpyRRBrnkY
« Последна редакция: Юли 02, 2019, 06:53:50 pm от van »

Неактивен kd_dinev

• Стабилен
  • Публикации: 526
« Отговор #847 -: Юли 02, 2019, 06:37:47 pm »
epwpixieq-1 от предългият ви пост разбрах,че вие не сте запознат с елементарната теория на удара като дял от теретичната механика и ме приканвате да дам някакви източници на информация,потвърждаващи това,което съм написал.Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?Не съм знаел,че удар,ударни взаймодействия между материални точки или тела,ударни сили или сили действащи за много малък интервал от време и предизвикващи скокообразно нарастване на скоростта на удряният обект са термини непознати на участващите в дискусията тук или пък,че учебниците по теоретична механика са забранено четиво и трябва специално някой да ги посочва като източник на информация,но ако трябва и това ще направя.Що се отнася до цитираният от вас пост към Юлиан той се основава на факта,че самият Юлиан дава пример,в който две билярдни топки се УДРЯТ една в друга,което само по себе си означава,че той трябва да е запознат с процесите протичащи при този удар от гледна точка на елементарната теория на удара.Bat_Vanko,никъде не съм казвал каква наука е вътрешната балистика,дали е малка или голяма,единственото,което посочих е,че съществува и се занимава с процесите протичащи при явлението изстрел...Удар-явление при което скоростта на материална точка за много кратък интервал от време/клонящ към нула/се променя със стойност по голяма от нула.Тъй като ударът се осъществява за много кратко време,практически мигновено то и ударните сили се наричат още мигновенни сили...

Неактивен технократ

• Сериозен
  • Публикации: 1 046
  • Не е важно знанието а разбирането
« Отговор #848 -: Юли 02, 2019, 07:56:13 pm »
Мигновенни сили няма, само се разглеждат формално като такива, от теоретичната физика.

Активен montanar

• Сериозен
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #849 -: Юли 02, 2019, 09:30:51 pm »
Технократ ми се издига в очите  ::)

Неактивен epwpixieq-1

• Стабилен
  • Публикации: 686
  • e^(π*ι)+1=0
« Отговор #850 -: Юли 02, 2019, 09:37:59 pm »
epwpixieq-1 от предългият ви пост разбрах,че вие не сте запознат с елементарната теория на удара като дял от теретичната механика и ме приканвате да дам някакви източници на информация,потвърждаващи това,което съм написал.
Явно изобщо не сте разбрали коментара ми, и за което съжалявам, но ми стана чудно че заключавате че не съм, запознат поне в някаква степен, с теоретичната механика, при положение че в коментара ми изобщо не засягам нищо от науката. Явно не сте минали по пътя на Ph.D. (преведено на български Доктор по Философия, в избраното направление ) образование, понеже първото нещо което се учи там, поне в западните университети, е винаги да се цитират източниците на информация.
Според вас ако напиша формулата 2+2=4 трябва да посоча от кой точно учебник по аритметика съм я взел така ли?
Не учебника, но за да сте 100% точен, трябва да кажете в коя бройна система се извършва аритметичната манипулация (да отавим на страна, всъщност по тежкия въпрос, дали трябва да се дефинира оператора "+", върху елементите на множеството, върху който той работи), но това е само при положение разбира се че не е ясен контекста. Изпадам в такива на пръв поглед странни подробности за да ви покажа че има много условности, даже и в една образно казано елементарна аритметична операция като 2+2=11, когато тя се извършва в третичната а не в десетичната бройна система, а да не говорим за комплектността, когато се дискутират природни феномени.
Не съм знаел,че удар,ударни взаймодействия между материални точки или тела,ударни сили или сили действащи за много малък интервал от време и предизвикващи скокообразно нарастване на скоростта на удряният обект са термини непознати на участващите в дискусията тук или пък
че учебниците по теоретична механика са забранено четиво и трябва специално някой да ги посочва като източник на информация, но ако трябва и това ще направя.
Термините може да са познати, но интерпретацията на тези термини и особено тяхното физическо проявление сигурно ще е доста различна. Така че за да няма празнословия вие си посочете източниците които ви защитават тезата като Издание, Автори, година, глава, страница, или статии на нета, и след това обяснете как та тази база изграждате вашето мнение.
« Последна редакция: Юли 03, 2019, 02:02:10 pm от atos »

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
« Отговор #851 -: Юли 02, 2019, 09:42:59 pm »
...Удар-явление при което скоростта на материална точка за много кратък интервал от време/клонящ към нула/се променя със стойност по голяма от нула.Тъй като ударът се осъществява за много кратко време,практически мигновено то и ударните сили се наричат още мигновенни сили...
Във видеото в което постнах силите ударни ли са или не? Времето клони ли към нула или не? Само да напомня - снимките са с 1 млн кадъра в секунда, демек се хваща всяка милионна от секундата... Спрямо това удара на билярдни топки е като спринт на охлюв по нанагорнище...
И още един въпрос - сблъсъка на тектоничните плочи на Земята удар ли е? Това че се движат с 5 см за година проблем ли е?
Какво значи "клони към нула"? Към нула хилядолетия или към нула секунди? Скоростта която е "по-голяма от нула"... преместване на разстояние 10 атомни ядра за 1 хилядна от секундата може ли да се приеме за "по-голяма от нула" скорост? Щото тектоничние плочи се движат с много по-голяма от тази скорост...

Разбираш ли ... едното клоняло към нула, ма другото - не толкова ... това е пълна глупост. Всичко зависи от съотношението, а то е субективно. За някой (примерно строител на сгради) 1 см е "клонящо към нула отклонение", докато при ремонт на двигатели 1 хилядна от мм е съществено отклонение. При производството на процесори 10 милионни от милиметъра преместване на матрицата води до тотален брак на цялата "вафла" ....
За машиниста дали влака ще пристигне в 9:32 или в 9:34 (две минути) е "клонящо към нула отклонение" докато за фотографа между експозиция от 1/500 и 1/1000 от секундата (1 хилядна от секудата разлика) е разликата между добрата снимка и неразбираемия полумрак на екрана....

Неактивен kd_dinev

• Стабилен
  • Публикации: 526
« Отговор #852 -: Юли 03, 2019, 01:15:35 am »
Аз понеже съм дипломиран магистър по философия ще ви кажа,че мога да издигна каквато си искам теза без да се налага да ви цитирам каквито и да било източници на информация,това си е мое право и никой не може да ми го отнеме ако не нарушавам съответните закони.Вие сте опонента и ако не сте съгласен и ви се занимава сте свободен да цитирате който източник намерите за добре защитаващ вашата антитеза.До тук не виждам антитеза от ваша страна,какво да говорим пък за източници?Юлиане бе що се правиш на луд-наистина ли не виждаш къде е проблема с примера с двете билярдни топки?

Неактивен juliang

• Главен инквизитор
  • Много Напреднал
« Отговор #853 -: Юли 03, 2019, 09:57:49 am »
Мисля че точно това че си магистър по философия е пречката да схванеш проблема. В природата няма философия. Във физиката няма философия. Има явления, които се обяснват с формули и числа. Изключително грешно е да се спори за физика с думи. Понятия като "много малко", "пренебрежимо" и "клонящо към нула" в природата не съществуват.

И не - наистина не виждам проблема в двете билярдни топки.

Активен montanar

• Сериозен
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
« Отговор #854 -: Юли 03, 2019, 12:31:28 pm »
Динев трябва да измисли наука - "философия на физиката"  :P