Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572748 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #735 -: Юни 04, 2019, 10:54:20 pm »
Много ти благодаря за щедрата милост с която ме даряваш,благоговявайки да вкараш тези данни ега видиш нещо дето не знаеш!А и не знаех,че са те назначили за говорител на форумните членове...За какво да ти отговарям като това което е родило гениалният ти мозък,няма нищо общо с това,което аз съм написал?Това ти е смотаното амплоа-като не можеш да отговориш със смислени аргументи, дай да подмениме тезата на опонента, та ега хората не видят как сме се изложили...Ама не вървиш вече Радико,не вървиш!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #736 -: Юни 04, 2019, 11:15:03 pm »
Юлиане,това пък какво общо има?Сила на теглото и сила на тежеста са две различни сили макар и равни по големина и посока те са приложени към различни тела и различни тела им противодействат!Ти си същият като Радико,нали изчисляваше разни неща и твърдеше,че скоростите съвсем не са такива...Ама да ти кажа все повече заприличваш на професор Вучков.Когато те устройва смяташ каква енергия е необходима за да се издигне Боинга на някаква височина и дали ще има един килограм на опашката или не...Щото той това прави в случая издига се и после се пуска надолу
« Последна редакция: Юни 04, 2019, 11:41:27 pm от kd_dinev »

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #737 -: Юни 04, 2019, 11:57:59 pm »
Сила на теглото и сила на тежеста са две различни сили
За сметка на това имам познания в много други области.
Възползвайте се! Разберете, че и вие имате някакъв талант. Той не е само при изкуствата, има го и в техниката и в останалите науки. Не може всички да сме ИТ специалисти или мозъчни хирурзи. Ако се бях заинатил тогава, щях да се науча да тактувам, но щях да бъда един посредствен музикант. А такава посредственост има навсякъде и във всичко. Тя не носи особен принос на прогреса, освен да има някакъв обслужващ характер.
Аз също попадам в тази категория по много от темите на форума, но понякога виждам как образовани хора в други области забиват у "крайно лево" и някои от тях СЪЗНАТЕЛНО подвеждат и мотивират останалите със своята заслепеност и невежество. Не е ли странно литературоведи да пишат новите закони на магнетизма, програмисти да тълкуват хидродинамични установки и банкери да забъркват нови горива в свободното си време, докато творят псевдомедицинска апаратура?

Не, тук не е странно, тук е закономерност! Ето и резултата:
Прочетете отговор #3 и наблегнете на 2-ри абзац! http://mazeto.net/index.php/topic,3738.0.html
Сега прочетете отговор #10  http://mazeto.net/index.php/topic,6685.0.html

Първият, след 15 поста във форума вдигна бялото знаме, а вторият, въпреки достойното си поведение, се сдоби с "паметник на глупоста", а получи най-много овации. Парадокс!

Така че колега, може да не ми обръщате внимание какво пиша, без лоши чувства или схващате, или подминавате.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #738 -: Юни 05, 2019, 12:36:03 am »
Аз колега не тая лоши чувства към никого,нито пък се стремя да подведа СЪЗНАТЕЛНО някой за каквото и да било.Харесвам коректните отношения,но мразя да ме правят на глупак.Познавам се добре и съм наясно дали имам някакъв талант или не.Това Ви отношение е малко обидно-не мислите ли?Целта на тази тема,за която доколкото си спомням Вие ме попитахте вече беше да покаже,че различни по маса тела под действието на една и съща сила за един и същ интервал от време получават различни ускорения и като краен резултат различни скорости,а оттам и различни енергии,което и смятам за доказано.                                                                                                                                                                            Сега видях първият цитат-да не би Вие колега mind да смятате,че става въпрос за една и съща сила?Тази на тежеста и на теглото?Малиииии....трагедия....Много,ама много държа да обясните какво точно имате впредвид с този цитат?!?
« Последна редакция: Юни 05, 2019, 12:57:14 am от kd_dinev »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #739 -: Юни 05, 2019, 06:12:16 pm »
........... различни по маса тела под действието на една и съща сила за един и същ интервал от време получават различни ускорения и като краен резултат различни скорости а оттам и различни енергии,което и смятам за доказано.                                                                                                                                                                           

Dinev, първата част от изречението (тази в зелено) е вярна!
Втората част (в кафяво) обаче НЕ Е!
Една и съща сила, приложена за еднакъв интервал от време  на различни по маса тела наистина им придава различни скорости (и оттам - различни са ускоренията), но изразходената енергия е еднаква! Натрупаната в тях кинетична (фиктивна) енергия също ще е еднаква!

По-масивното тяло ще получи по-малка скорост.
По-лекото - по-голяма. Разликата в ускоренията ще е обратно пропорционална на разликата в масите.
Защото, за да спреш кое и да е от тези тела, трябва да изразходиш еднаква енергия (говорим за идеален случай)!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #740 -: Юни 05, 2019, 06:26:05 pm »
Dinev, първата част от изречението (тази в зелено) е вярна!
Втората част (в кафяво) обаче НЕ Е!
Една и съща сила, приложена за еднакъв интервал от време  на различни по маса тела наистина им придава различни скорости (и оттам - различни са ускоренията), но изразходената енергия е еднаква! Натрупаната в тях кинетична (фиктивна) енергия също ще е еднаква!

По-масивното тяло ще получи по-малка скорост.
По-лекото - по-голяма. Разликата в ускоренията ще е обратно пропорционална на разликата в масите.
Защото, за да спреш кое и да е от тези тела, трябва да изразходиш еднаква енергия (говорим за идеален случай)!

Напълно си прав, кинетичната енергия на тяло, се извежда по формулата T=m.v^2/2 Динев е в голяма заблуда.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #741 -: Юни 05, 2019, 06:38:33 pm »
Атос ти си четвъртия или петия които се опитва да му го обясни, интересно дали наи после ще вдене къде греши.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #742 -: Юни 05, 2019, 07:53:06 pm »
Мисля, че го обърква представата за инертността на масата...

Ако беше прав, нямаше за една конска сила да е равнозначно дали 75 кг/сек на метър или 1 кг. на 75 метра за 1 сек.
Нямаше и как да се унифицира мярка за мощност!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #743 -: Юни 07, 2019, 08:49:59 pm »
Технократ,ти по коя формула мислиш,че изчислявам енергията на движещите се тела?atos не е съгласен с нея,така че ако някой е в заблуждение,това не съм аз...Ша вдена Радико,ша вдена...А ти ще вденеш ли това?Ако в магнитно поле създавано от постоянни магнити с индукция 1 Тесла поставим два проводника с еднаква дължина от 2метра и пропуснем през тях ток от 1000Ампера при постоянно напрежение от един 1Волт според теб каква сила ще им действа за 0,05сек и каква скорост ще имат след края на действието й?Проводниците са разположени успоредно на магнитните силови линии.Единият проводник има маса 1кг, другият 3кг.Ми не бе atos не ме обърква представата за инертността на масите-теб те обърква.Колкото по малка е масата,толкова по малка инертност,ако приложиш много голяма сила за много малко време ще получиш много голяма скорост и тъй като кинетичната енергия расте с квадрата на скороста познай какви ще са резултатите.Този пример с конската сила не го даваш за първи път,но той се отнася до кон издигаш маса от 1кг в гравитационното поле на земята.Интересно ако я дърпа със същата сила по хоризонтална равнина какво би се получило?Колега mind,offf извинявам се че ви нарекох колега,все пак от поста ви разбрах,че понеже не сте станал посредствен музикант сте станал гений в своята област,разбирам че не е редно да ви губя времето и да очаквам отговора на моя въпрос...

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #744 -: Юни 07, 2019, 10:01:20 pm »
Мисля че Динев е прав за някои неща:
На тяло с маса 1 килограм прилагаме сила от 1 нютон в продължение на 1 секунда. То получава ускорение от 1 м/сек2 и след 1 секунда ще се движи със скорост 1 м/сек. Кинетичната му енергия ще е 0.5 джаула.
Нека тялото е 2 килограма, всичко друго се запазва. Скоростта му ще е 0.5 м/сек. Кинетичната му енергия ще е 0.25 джаула.


Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #745 -: Юни 08, 2019, 09:31:39 am »
Отговор #748:
Механиката има три дяла: Статика, Динамика и Кинематика.
Като омотате трите дяла, Омотавате и разсъжденията си. Оттам нататък почва валеж на БИСЕРИ и Клавиатурен ПЪРХОТ.

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #746 -: Юни 08, 2019, 01:24:15 pm »
Мисля че Динев е прав за някои неща:
На тяло с маса 1 килограм прилагаме сила от 1 нютон в продължение на 1 секунда. То получава ускорение от 1 м/сек2 и след 1 секунда ще се движи със скорост 1 м/сек. Кинетичната му енергия ще е 0.5 джаула.
Нека тялото е 2 килограма, всичко друго се запазва. Скоростта му ще е 0.5 м/сек. Кинетичната му енергия ще е 0.25 джаула.
Да и какво странно има?
Като превърнеш кинетичната енергия в работа - J = N.m - се получава следното:
Първото е изминало 1 метър за 1 секунда - 0,5 = N.1  ; N = 0,5
Второто е изминало 0,5 метра за 1 секунда - 0,25 = N.0,5  ; N = 0,5
Тоест, след тази 1 секунда, двете тела ще осигурят еднаква сила.

kd_dinev, правилно сте разбрали, така смятам. Този въпрос е бил дебат и в научните среди, но понеже е доста философско съждение и предвид това, че влизате в темата като Клинт Истууд в каубойски бар, не мисля да се обяснявам, а и едва ли ще ме разберете.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #747 -: Юни 08, 2019, 01:36:25 pm »
На тяло с маса 1 килограм прилагаме сила от 1 нютон в продължение на 1 секунда. То получава ускорение от 1 м/сек2 и след 1 секунда ще се движи със скорост 1 м/сек. Кинетичната му енергия ще е 0.5 джаула.
juliang, обяснете сега как така когато прилагате 1 Нютон за една секунда върху 1 килограм маса и е ускорявате до скорост 1 метър за секунда получихте 0.5 Joules. Може да имате някаква друга дефиниция за Joule:
https://en.wikipedia.org/wiki/Joule , понеже в противен случай ми се губи 50% от енергията или по точно другите 0.5  Joules

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #748 -: Юни 08, 2019, 03:22:52 pm »
Кой е казал, че някой е изразходил 1 J енергия, че да се губи половината. След една секунда тялото ще има скорост 1 m/s, но ще е изминало само 0.5 м. Която и формула да използваш за енергията ще получиш 0.5 J. Мисля, че сам можеш да стигнеш до този извод, ако не,  отваряй учебниците по математика и теоретична механика.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #749 -: Юни 08, 2019, 07:31:01 pm »
mind,ваше право е дали ще отговорите или не,сама по себе си липсата на отговор е някакъв отговор.Попитах защото сте изтипосали цитата на челно място,демек вижте го-той нищо не разбира и смята една и съща сила за две различни.Сам споменавате,че въпросът е бил обект на научен дебат,което означава,че подлежи на дискусия и различни групи учени са защитавали със сериозни аргументи едното или другото становище,още повече,че отговорът както казвате е философско съждение,а аз от личен професионален опит мога да ви кажа,че философските разсъждения далеч нямат характера на доказателство във физиката.Това че вие сте избрали едната страна в дискусията,а аз другата не означава кой знае какво... Що се отнася до конкретният ви отговор тук,както и този на dmitarp,още като видях какъв пример е дал Юлиан се сетих,че веднага ще се завайкате,ама той пътя така,пътя онака и т.н.Понеже,както отбелязах и преди професионалното ви високомерие е много голямо,четете отгоре,отгоре и се изказвате като последна инстанция свише.Аз имам впредвид много голяма сила,която действа на тяло с много малка маса,като под нейно действие импулса  на тялото се изменя за много кратко време.В такъв случай говорим за ударно действие на силата,при което както времето за действие на силата,така и пътя изминат от удряното тяло се пренебрегват.Например сила от 10000Нютона приложена върхутяло с маса от 1кг ще доведе до такава промяна в импулса му,че скоростта му ще нарасне до 100м/сек.Времето за действие на силата е 0,01сек,или по точно казано това е времето,за което тялото ще промени скоростта си,защото силата може да действа и за по кратко време.Ако приложим тази сила върху тяло с маса 100кг,то промяната на скоростта му за 0.01сек ще е само 1м/сек.Ако искате вие смятайте,кое тяло колко енергия в джаули ще притежава.Вече дадох и пример за такава сила.Еднородно магнитно поле с индуция 1Тесла,с поставен проводник в него с дължина 2метра,маса на проводника 1кг,по който пропускаме ток с големина 5000Ампера за 0.01сек.Ако напрежението на източника на ток е 1Волт,енергията,която ще ни е необходима е 50Джаула.
« Последна редакция: Юни 08, 2019, 07:54:57 pm от kd_dinev »