Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 578568 пъти)

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #540 -: Май 22, 2019, 09:51:37 pm »
Как древните, са построили Египетските пирамиди... Я помислете малко.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #541 -: Май 23, 2019, 10:42:28 am »
epwpixieq-1 , приемам забележката, така е - полученото ускорение за 1 сек. което (както сам отбелязваш) не отменя логиката...
Динев, какво значи  "сила,която е постоянно приложена към дадено тяло" ? Всичко е за определен период от време. Сега...дали ще разглеждаш отрязък, който е вътре в този период - отделен въпрос.
Ти говориш за импулс, доколкото те разбирам? Е, при импулса важат същите закономерности, колкото и странно да ти звучи...еднакъв импулс, приложен към тела с различна маса, би им придал различни ускорения, но това не означава, че енергията е различна, само измеримите следствия са различни.

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 919
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #542 -: Май 23, 2019, 07:34:43 pm »
epwpixieq-1 стига създавай тия мазни облаци с тоя 1 J за 10-3  ;D
montanar, при положение че забележката ви е точно за "изразходване" на 1 J за 10-3 секунда, възможно е да имате право, понеже малко хора осъзнават и виждат процеса така. Въпреки това, точно това може да се каже че е енергииен импулс (разбира се всичко е относително и в сравнение с 10-6 това е 103x повече време).

За съжаление, много от колегите тук не мислят за енергията (поне на образователно ниво) в Joules. При положение че беше противното, и имахме единно виждане за енергийно съдържание и последващо "разход"  на това съдържание, много от споровете и коментарите тук, в това направление, щяха да станат безсмислени.

Според мен "мазните облаци" както поетично се изразихте идват точно от такова неразбиране/несъзнаване на енергийните "превръщания". Ако тези основни неща се разберат облаците ще станат много по-малко "мазни".

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #543 -: Май 23, 2019, 09:18:25 pm »
epwpixieq-1 тия неща са на ниво Нютонова механика  - нямам се за особено добър в физиката но си мисля че енергия освободена за някакво малко време 10-3 примерно като количество е нищожна но ако е импулс с пренебрежимо малък период си е яко сила и мазния облак е доста сигурен ако силата е приложена правилно
Но от друга страна колко кратък и силен трябва да е такъв импулс за да се постигне реален резултат в нашите търсения - например да се разбие вещество на съставни елементи или нещо подобно .... пак някакво идва че ко влезло това излезло.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #544 -: Май 25, 2019, 06:03:13 pm »
Постоянно приложена сила е например силата на тежеста действаща на тяло падащо свободно в гравитационното поле на земята.Всяка секунда скороста му расте с 9.8м/сек.Аз визирам друг тип сила.Ето един пример.Тяло с маса 1кг е закрепено неподвижно към хоризонтална повърхност и да кажем на 1м от него поставяме домакинско кантарче.Свързваме тялото от 1кг с ченгела на кантарчето с някакъв здрав канап способен да издържи тежест от 10кг.Завързваме ухото на кантарчето също с канап и през неподвижна макара монтирана накрая на повърхноста провесваме тяло с маса 10кг.На това тяло ще действа сила на тежеста от 100Нютона,която ще свие пружината на кантарчето и тялото ще слезе с 10см надолу.На тази сила ще противодейства реакцията на опората.Сега закрепваме неподвижно корпуса на кантарчето и освобождаваме тялото от 1кг.Пружината ще му въздейства със сила от 100Нютона придавайки му ускорение от 100м/сек.В резултат на тези действия тялото с маса 1кг ще придобие кинетична енергия от 5000Джаула спрямо неподвижната повърхност.Доколкото 10килограмовата тежест е пропаднала с 10см,то за да я върнем в първоначално положение ще ни е необходима енергия от 10Джаула.Колега epwpixieq  харесват ли ви тези "енергийни превръщания"?

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #545 -: Май 25, 2019, 06:10:40 pm »
kd_dinev я го нарисувай че ми стана интересно а не ми стига фантазията ;)

Цитат
Тяло с маса 1кг е закрепено неподвижно към хоризонтална повърхност
Тука нещата някакво не се връзват.....
Цитат
и да кажем на 1м от него поставяме домакинско кантарче.Свързваме тялото от 1кг с ченгела на кантарчето с някакъв здрав канап способен да издържи тежест от 10кг
Ама тялото от един килограм е закрепено неподвижно - нали? => игнорираме масата му
и от тук на сетне всичко отива в кирдик според мен.

А от къде дойдоха тия 5000 джаула хептем съм в шах като при натягане с 10 килограма за 10см джаулите са доооооста по-малко ако трябва да съм точен са 100 джаула :)

Поне аз така го разбирам без скица. - може и да бъркам.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #546 -: Май 25, 2019, 06:32:09 pm »
Постоянно приложена сила е например силата на тежеста действаща на тяло падащо свободно в гравитационното поле на земята.Всяка секунда скороста му расте с 9.8м/сек.Аз визирам друг тип сила.Ето един пример.Тяло с маса 1кг е закрепено неподвижно към хоризонтална повърхност и да кажем на 1м от него поставяме домакинско кантарче.Свързваме тялото от 1кг с ченгела на кантарчето с някакъв здрав канап способен да издържи тежест от 10кг.Завързваме ухото на кантарчето също с канап и през неподвижна макара монтирана накрая на повърхноста провесваме тяло с маса 10кг.На това тяло ще действа сила на тежеста от 100Нютона,която ще свие пружината на кантарчето и тялото ще слезе с 10см надолу.На тази сила ще противодейства реакцията на опората.Сега закрепваме неподвижно корпуса на кантарчето и освобождаваме тялото от 1кг.Пружината ще му въздейства със сила от 100Нютона придавайки му ускорение от 100м/сек.В резултат на тези действия тялото с маса 1кг ще придобие кинетична енергия от 5000Джаула спрямо неподвижната повърхност.Доколкото 10килограмовата тежест е пропаднала с 10см,то за да я върнем в първоначално положение ще ни е необходима енергия от 10Джаула.Колега epwpixieq  харесват ли ви тези "енергийни превръщания"?
Нещо си в голяма грешка изпаднал. Тия 10 килограма сила на пружината са само за десетия сантиметър когато пружината се разтегне до 5см. Силата и ще е спаднала до 5 килограма. и така нататък. Отделно има значение и времето за което се разтяга пружината.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #547 -: Май 25, 2019, 06:36:47 pm »
Аз  лесно ще го нарисувам,но не мога да го кача в момента.Тялото от 1кг е закрепено неподвижно,но така,че да можем да го освободим когато пожелаем,примерено ако е желязо го задържаме с достатъчно силен електромагнит.Ами 10килограма сила са 100Нютона,а както е известно един Нютон придава на свободно тяло с маса 1кг ускорение от 1м/сек.Това взаймодействие Радико се нарича удар и при него се приема,че както времето,така и пътя могат да бъдат пренебрегнати.Все едно да удариш топче за голф и да мериш времето на удара.
« Последна редакция: Май 25, 2019, 07:01:13 pm от kd_dinev »

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #548 -: Май 25, 2019, 07:04:56 pm »
Въпрос на мерки е според мен - енергията като количество си е тая - вече друг е въпроса как се използва и ефектът от нея.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #549 -: Май 25, 2019, 07:06:44 pm »
Ами 10килограма сила са 100Нютона,а както е известно един Нютон придава на свободно тяло с маса 1кг ускорение от 1м/сек.
Забрави да споменеш, че това става ако силата действа на тялото в продължение на една секунда. А това е страшно много време за пружината на кантарчето. Да речем една десета от секундата като в началото и имаш 100 нютона а в края нищо.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #550 -: Май 25, 2019, 07:29:15 pm »
Добре,да не спорим голословно.Кажи ми ако онзи петтонен кош,с който си работил в мината,не е провесен на въжета дълги 540метра,а са с дължина 5,4метра с колко сантиметра ще провиснат тези въжета според теб?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #551 -: Май 25, 2019, 08:25:41 pm »
Една десета разбира се. Ако е било 50 см. Долу то на горната спирка ше е  5-6 сантиметра. Между другото коша беше 10 тона празен 30 тона пълен, но това не променя същността на въпроса.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #552 -: Май 25, 2019, 09:08:40 pm »
Ами аз от твой пост ги цитирам тези пет тона.Както и да е.Сега ако този 10тонен кош го провесиш на въжетата дълги 5.40 метра през неподвижна макара като другият край им е закачен към планка с маса 10кг задържана от много мощен електромагнит,въжетата ще провиснат с 5см,съответно и коша ще пропадне толкова.Сега тези 10 тона ще упражняват сила от 100000Нютона върху планката.Поставяме подпора под коша и спираме тока на електромагнита.Как мислиш ластично камшичният ефект дали няма да ускори планката до скороста на звука?Сам можеш да сметнеш колко джаула са това и колко джаула ще са необходими да върнеш коша в изходно положение.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #553 -: Май 25, 2019, 09:26:45 pm »
kd_dinev интересен експеримент ....
Казвам само мнение на базата на знанията си и ако не бъркам някъде сценарият е следния.....
Реално еластичноста е термодинамичен процес и и трябва да се вземе предвид и термодинамиката на сценария.
Което ще рече че при натягане въжетата ще се охладят защото се разтяга обема им - тоест ще поемат енергия от простраството. В последствие ще отдадът поетата енергия под формата на супер кратък импулс.
Поне аз не виждам прецедент в тая постановка.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #554 -: Май 25, 2019, 09:43:50 pm »
... Което ще рече че при натягане въжетата ще се охладят защото се разтяга обема им - тоест ще поемат енергия от простраството.
Въжетата няма да се охладят.
...Как мислиш ластично камшичният ефект дали няма да ускори планката до скороста на звука?
В първия момент ускорението ще е 10 000 м/сек^2. Звучи ужасяващо много, но ако въжетата са разтегнати 5 см, то тия 5 см ще се изминат за ... 1/20 000 от секундата. Ускорение от 10 000 м/сек^2 за 1/20 000 от секундата дава скорост от ... 0.5 м/сек. А имай предвид че ускорението с всеки изминат милиметър намалява, тъй като силата намалява. Така че реално скоростта ще е още по-малка.

P.S. Нещо ми се видя много малко, и с'я смятам с един калкулатор https://www.omnicalculator.com/physics/free-fall ... при 10 000 м/сек^2 и разстояние 5 см времето ще е 0.003162 секунди и крайната скорост ще е 31,62 м/сек (114 км/ч). Доста повече, но е далеч от скоростта на звука. И пак тая скорост не е точна, защото се приема че ускорението е константно. А то ще намалява с всеки милиметър. не ми се смята, ма вероятно скоростта ще е някъде наполовина, или около 20 м/сек (60-70 км/ч).
Ако смяташ, че ще вдигнеш 10 тоннен кош (колкото един градски автобус или голям самосвал) на 5 см от пода като го удариш с 10 килограмов чук (дори и Дан Колов да замахва с чука)...
« Последна редакция: Май 25, 2019, 10:01:36 pm от juliang »