Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571945 пъти)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #525 -: Март 21, 2019, 12:35:23 pm »
Всъщност и при двата случая куршума ще рикошира, заради 3 закон на Нютон, и заради еластичността на материалите.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #526 -: Март 21, 2019, 12:42:30 pm »
Или ще се забие, ако попадне на мека почва...ето, че стигнахме до извод...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #527 -: Март 21, 2019, 12:59:14 pm »
Да, ако е мек като пластелин, но като удари планината, ще залепне за нея и тя ще получи някаква скорост макар и нищожна. Ако разгледаме обратният вариант на връхлитаща планина куршум, последният ако е от пластелин, същият ще залепне за планината, но тя ще забави нищожно своята скорост.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #528 -: Март 21, 2019, 01:15:40 pm »
Атос каква сила ще упражни куршум с маса 100 грама и скорост 300 м/с, по каква формула се изчислява. от уравнението на Нютон F=m.a следва че ще е 30000 Нютон-сила, което е 3000 килограм-сила.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #529 -: Март 21, 2019, 02:29:30 pm »
Да, същото е и ако куршумът е неподвижен, а планината се удари в него с тази скорост, отделената енергия няма да е по-голяма...масата на куршума толкова си може :D

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #530 -: Май 20, 2019, 12:45:22 am »
Хайде дай прост пример как една и съща сила ще придаде различна енергия, но така, че всеки да те разбере?
                                                                                                                                                                              Единственото,което трябва да се направи е да се приложи една и съща сила на теглото към различни по маса тела...                                                                                                                                                                                                                               
« Последна редакция: Май 20, 2019, 01:08:58 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #531 -: Май 20, 2019, 01:07:03 am »
Скорост, не сила :D

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #532 -: Май 20, 2019, 07:00:48 am »
Не,точно сила,тя ще създаде ускорение на телата,а оттам и съответната скорост.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #533 -: Май 21, 2019, 09:56:51 am »
Добре, прилагаш една и съща сила към различни тела, те получават различни скорости. Енергията е еднаква обаче!
Кое ти дава повод да твърдиш, че е различна?
Ако не беше така, няма как да се унифицира например понятието "конска сила"! Да преместиш 75 кг. на 1 метър за 1 секунда, да преместиш 7.5 кг. на 10 метра за 1 секунда или 750 кг. на 10 см....си е все една конска сила!
Една и съща енергия.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #534 -: Май 21, 2019, 12:07:37 pm »
Едно малко уточнение - към мнениео на atos. Не говорим за местене което е относително понятие а конкретно за повдигане 75 кг. на 1 метър за 1 секунда. Местене по хоризонтала при условията на земята и ако игнорираме триенето би отнело единствено енергия за ускорението на масата. Тоест да се придаде кинетична енергия на масата.

И нещо друго относно срещането на тела с различни маси скорости и различна пластичност - при удър на тела с различна пластичност (а то всяко тяло е в някаква степен такова) и част от енергията се разсейва в формата на топлина зарад деформацията която се получава при контакта. За това и спира оная Нютонова играчка с топчетата де се чукат и предават кинетичната си енергия едно на друго.

Дявола се крие в детайите ;)
« Последна редакция: Май 21, 2019, 12:37:00 pm от montanar »

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #535 -: Май 21, 2019, 10:56:54 pm »
Да преместиш 75 кг. на 1 метър за 1 секунда, да преместиш 7.5 кг. на 10 метра за 1 секунда или 750 кг. на 10 см....си е все една конска сила!
atos, ще си позволя да отбележа че имате малка неточност (което не неутрализира логиката разбира се). 1 HP ("HorsePower" или конска сила) се равнява на 745.7 W (или приблизително 750 W), което е 750 J/s. 1 J ускорява 1 kg до скорост 1 m/s, за 1 секунда. Тоест за ускорението на, 75 kg, за една секунда, до скорост 1 m/s се изискват 1/10 HP, а не 1 HP.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #536 -: Май 21, 2019, 11:59:43 pm »
atos,ти и юлиан,визирайки сила винаги сте предполагали,че става дума за сила,която е постоянно приложена към дадено тяло,аз от своя страна винаги съм визирал моментна сила,еднократно приложена към тялото.Те дори имат различни мерни едиици,нищо че и двете се наричат нютон.Трябва да изясним това недоразумение преди да продължим дискусията...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #537 -: Май 22, 2019, 12:22:44 am »
montanar,точно така истината е в детайлите,ама трябва да ги виждаш...

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #538 -: Май 22, 2019, 01:44:23 am »
atos,ти и юлиан,визирайки сила винаги сте предполагали,че става дума за сила,която е постоянно приложена към дадено тяло,аз от своя страна винаги съм визирал моментна сила,еднократно приложена към тялото.Те дори имат различни мерни едиици,нищо че и двете се наричат нютон.Трябва да изясним това недоразумение преди да продължим дискусията...
При положение че използвате Joules вместо постоянни или моментни сили, със съответната единицата врене на "разход", цялото това объркване изчезва. 1 J си остава такъв независимо за какво количество време го изразходвате. Разбира се ако ви "приложат" 1 J за 10-3 секунди не знам как ще се почуствате (всъщност предполагаемо ще бъде все едно да ви удари 1 тон маса, ускорена до 1 m/s), но ако същия този 1 J се приложи (изразходва) за 103 секунди, въобще няма и да усетите. Тук не коментирам площта върху която тази енергия се разпределя, като разбираемо и в двата случая площта ще бъде една и съща.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #539 -: Май 22, 2019, 05:15:23 am »
epwpixieq-1 стига създавай тия мазни облаци с тоя 1 J за 10-3  ;D