Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572171 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #510 -: Февруари 21, 2019, 12:25:39 pm »
Ето, че има проблясъци - скоростта, не енергията! И крайната сметната (резултантна) скорост е определяща колко енергия ще се извади от материята!
Но ако смяташ с понятия като "кинетична енергия", за да определиш взаимодействието, щеш-не щеш, ще ти се наложи да ползваш в сметките енергия с отрицателен знак!
Говорим за обмен на енергия, не за абсолютната й стойност. За да се извърши работа, трябва енергията да "потече" от "по-високото" към "по-ниското" място. Нищо не ти прече да вземеш енергия от тяло с нулева такава. просто ти е необходимо тяло с отрицателна.
И пак да повторя - тази енергия е относителна за измерващия. Ти можеш да си стоиш на седалката в колата и спрямо нея енергията ти ще е нула. Но ако колата се движи и се блъсне в друга, "нулевата" енергия на главата ти може да разбие стъклото на предната кола. Която кола пък може да е била спряла и да има нулева енергия спрямо повърхността... Но ако това се случва на палубата на движещ се ферибот тогава ... кое каква енергия има спрямо Земята става доста омотано :) А пък и Земята се движи по орбитата си...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #511 -: Февруари 21, 2019, 12:52:17 pm »
Говорим за обмен на енергия, не за абсолютната й стойност.
Напротив, точно за енергийна стойност говорим.

Нищо не ти пречи да вземеш енергия от тяло с нулева такава. просто ти е необходимо тяло с отрицателна.
И пак да повторя - тази енергия е относителна за измерващия. Ти можеш да си стоиш на седалката в колата и спрямо нея енергията ти ще е нула. Но ако колата се движи и се блъсне в друга, "нулевата" енергия на главата ти може да разбие стъклото на предната кола.

Няма тяло с нулева енергия! Не съществува такова!
Тяло с "отрицателна енергия" пък...съвсем!
Да, за целите на изчисляването, можеш да ги приемеш условно за такива, но това само доказва фиктивната им същност като понятия!
Стига си ме карал да повтарям едно и също, че започвам да си самоопротивявам ;D

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #512 -: Февруари 21, 2019, 01:12:16 pm »
Аз говоря в случая за кинетична енергия, а не за каквато и да било енергия.

Но и да приемеш че енергията е друг вид... топлинна да речем - пак важи твърдението че ти трябва диферент за да има поток. И важи твърдението че абсолютните стойности са без значение. 30 градусово тяло може да отдава енергия ако го изкараш зимъска навън, а може и да поема ако го сложиш във фурната.

С'я ... разбирам те че искаш да подпъхнеш теорията си че всичко се дължи на вътрешната енергия на всяко тяло, която идва от етера, ма ... на тоя бастун не кълва. :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #513 -: Февруари 21, 2019, 01:15:33 pm »
Стига се хлъзга като охлюв сега...
Не знам защо изместваш фокуса към "поток"? Каквото имах да казвам - казах...пък ти си умувай...

Няма тяло с нулева енергия! Не съществува такова!
Тяло с "отрицателна енергия" пък...съвсем!


Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #514 -: Март 19, 2019, 10:38:14 pm »
atos,това което твърдиш е в пълно противоречие с опитите на Джаул за еквивалентност при превръщане на механична работа в топлина.При положение,че никой не отрича опитните резултати на Джаул,би ли обяснил твоите твърдения на какви експерименти или опити се базират?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #515 -: Март 20, 2019, 12:50:54 am »
Просто чети темата...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #516 -: Март 20, 2019, 01:14:52 am »
Чета си я аз....Но пак те питам-според Джаул ако едно тяло,движейки се с някаква скорост навлезе в съд с вода,температурата на водата ще се покачи.Ако правилно съм те разбрал,ти твърдиш,че топлинната енергия в случая идва от водата,Джаул твърди,че кинетичната енергия на тялото се е преобразувала в топлина...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #517 -: Март 20, 2019, 03:25:52 am »
А ако тялото е неподвижно, а съдът се движи към него така, че да го потопи в себе си? Какво казва Джаул?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #518 -: Март 20, 2019, 09:32:38 am »
А ако Джаул си стои на пейката и покрай него мине карета в която сър Джон съвсем внимателно потопява тяло в съд с вода ... Джаул ще си преосмисли твърдението :)
Щото Джаул гледа че тялото се движи заедно с каретата с една немалка скорост, потопява се във течността а тя не си променя температурата ...
И пак опираме до това кой кой е в цялата сцена :)

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #519 -: Март 20, 2019, 11:00:45 am »
Един казус за напреднали, куршум се движи срещу планина, със скорост 300 м/с, кинетичната енергия на куршума е: според формулата Ek=m.v^2/2, ако масата на куршума е 100 грама, неговата кинетична енергия трябва да е: 4500000 J кинетична енергия. Според гледната точка обаче, не куршума може да се движи спрямо планината, а обратното. Тогава излиза че планина с маса 1000 тона, ще има друга кинетична енергия с космически цифри ;D ;D ;D

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #520 -: Март 20, 2019, 03:06:29 pm »
От кога го чакахме този преамбюл. Балистиката СЕ оказа спасителната ракета-носител на алабалистиката, но не само в тази тема.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #521 -: Март 20, 2019, 11:42:09 pm »
технократ, именно!
И когато планината срещне куршума, тя не може да му отдаде повече енергия, отколкото той може да поеме, въпреки, че нейната ""кинетична"" (уж)енергия е свръх голяма...

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #522 -: Март 21, 2019, 12:14:13 pm »
технократ, именно!
И когато планината срещне куршума, тя не може да му отдаде повече енергия, отколкото той може да поеме, въпреки, че нейната ""кинетична"" (уж)енергия е свръх голяма...

Куршума когато срещне планината ще отскочи като шкембе о дувар  ;D . Ако планината срещне куршума, той ще залепне на нея като муха на мед  ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #523 -: Март 21, 2019, 12:22:28 pm »
Не, ще бъде абсолютно еднакво (ако се пренебрегне съпротивлението на въздуха).

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #524 -: Март 21, 2019, 12:29:09 pm »
Не, ще бъде абсолютно еднакво (ако се пренебрегне съпротивлението на въздуха).
Куршума ще отскача щото има по малка маса, ако планина го удари обаче мисля че куршума няма да отскочи щото масата му е малка и придаденият импулс в този случай ще има друга характеристика. Може да се експериментира с билярдна топка и топка от пинпонг. Но и въздухът както казваш играе роля, така че не споря просто предполагам.