Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572575 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #480 -: Февруари 15, 2019, 02:50:27 am »
работата е ВИНАГИ ускорение на нещо си от покой с една скорост до покой с друга скорост
Работа е също и спирането на движещо се тяло, за което се изразходва пак енергия. Изобщо, работа е когато започваш или прекратяваш движение, както и когато изразходваш енергия за преодоляването на съпротивителните сили по времето на цялото движение. Когато има противопоставяне на действащи енергии върху материя чрез сили, и то когато едната сила е по-голяма от другата, казваме, че имаме работа.

epwpixieq-1, разбира се, че е така!
Механична работа може да се установи само когато се ползва конкретно тяло (маса) за база!

Защо не приемеш че освен дължина, пространството има и характеристика "напрегнатост на поле" (да, примера не е съвсем удачен...)? За да съществува това поле (или този 1 метър празнота) не е необходима материя/енергия/етер.
Самата "празнота" е етер! Празнота (лишена) от материя, разбира се!
« Последна редакция: Февруари 15, 2019, 07:25:28 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #481 -: Февруари 15, 2019, 06:25:41 pm »
Работа е също и спирането на движещо се тяло, за което се изразходва пак енергия.



 А да и може да бъде със знак плюс или минус.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #482 -: Февруари 16, 2019, 12:03:16 am »
atos,няколко пъти вече заявяваш,че за да спрем някакво тяло ние изразходваме енергия.Аз не ги виждам така нещата.Според мен когато спираме движещо се тяло ние печелим енергия...Би ли обяснил защо мислиш така,вярно в предишни постове си писал,но не можах да схвана!

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #483 -: Февруари 16, 2019, 01:13:52 am »
Виж, Динев...и преди съм го споменавал - "нормалните" кинетични състояния (в които не действа сила) на твърдо тяло са две възможни:
1. Покой. (относителен, разбира се)
2. Равномерно праволинейно движение.(пак относително)

За промяната на всяко едно от тези състояния се изисква наличието на енергия, която да упражни сила! Тогава, би следвало да има извършена работа, нали така?
Грешката на конвенционалната физика е, че хем признава двете нормални състояния на телата, хем, когато разглежда работа, някак изключва едното и приема другото за единствено базово.

Кой печели и кой губи енергия? Зависи кое състояние на тялото ще си избереш за базово, сега разбираш ли ме?

Представи си, че към теб се търкаля сферичен камък около 50-60 килограма с около 5-6 км/ч. За да го спреш, ти трябва да изразходиш енергия и то доста. Колко енергия "печелиш" от това?
За да го задвижиш със същата скорост, пак изразходваш енергия - "печелене" няма!

Малко тъпо и ограничено е физиката да смята за работа едно задвижване и преместване на неподвижно тяло, а да игнорира едно спиране на движещо се тяло, изхождайки от едни и същи постулати!

Същото имам в предвид  когато ви говоря за разход на енергия при постоянно действие на сили, макар и да са уравновесени (откъм движение на тялото).


« Последна редакция: Февруари 16, 2019, 01:41:22 am от atos »

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #484 -: Февруари 16, 2019, 09:33:46 am »
Представи си, че към теб се търкаля сферичен камък около 50-60 килограма с около 5-6 км/ч. За да го спреш, ти трябва да изразходиш енергия и то доста. Колко енергия "печелиш" от това?
Това е малко над стройна мацка, бързаща за автобуса...  и ако се блъсне в спирката, въпросът е каква енергия е изразходвала спирката за да спре мацето? Или спирката е усвоила енергията на девойчето, за да ѝ се понагъне ламарината или да ѝ се понапука плексигласа?
Примерът може да се разгледа и с две билярдни топки, от където лесно се разбира кой приема, кой отдава. Не вярвам да има две мнения по въпроса.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #485 -: Февруари 16, 2019, 11:22:02 am »
Аман от детинско наивистично мислене. Що разглеждате всичко през призмата на джоба си. Значи имаме приход на енергия само когато НИЕ СМЕ Я ПРИБРАЛИ. За да се забави едно тяло енергията му трябва да се превърне в топлина. Това е РАЗХОД. Гяволъците с които можем да уловим такъв разход караики обекта да ги изразходи в наша полза са предмет на други теми и смесването им с тази е признак за когнитивна ограниченост на пишещият индивид.
« Последна редакция: Февруари 16, 2019, 05:28:22 pm от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #486 -: Февруари 17, 2019, 12:17:16 pm »
atos,представи си,че имаш два еднакви цилиндъра пълни с някакъв газ,като на едната им страна и двата имат подвижни бутала.Въпросният камък е подпрял буталото на единият цилиндър и стопиран със спирачка,която може да преодолее само чрез прилагане на достатъчно голяма сила.Цилиндъра се нагрява от слънцето,вътрешната енергия на газа в него расте,сътветно и силата на налягането върху буталото нараства до момента,в който камъкът преодолява спирачката и започва да се движи с 5-6км/ч.Да кажем на няколко метра по пътя му е поставен другият цилиндър,но той е на сянка и температурата на газа в него е непроменена.Камъкът се удря в буталото,благодарение на кинетичната си енергия го премества навътре в цилиндъра,обема на газа в него намалява,съответно вътрешната енергия на тази система ще нарастне.Благодарение на този процес използвайки камъка като посредник изтегляме енергия от една система,която я има в излишък и я пренасяме до друга,до която топлоизточника в случая слънцето няма директен достъп.Но пак не разбирам каква енергия изразходва втората система за да спре камъка?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #487 -: Февруари 17, 2019, 02:58:51 pm »
Много ти е объркващ примерът (можеше по-прост да избереш)...
Приемаш сгъстяването на газа като "получаване на енергия", а то е само промяна на състоянието!
Да кажем, че си сгъстил газа до 5 бара. Ако в този момент нарасне атмосферното налягане до 5 бара, за каква получена енергия ще говорим?
Или ако без никакъв камък, атмосферното налягане падне до 0, смяташ, че в цилиндъра се получава допълнителна енергия от някъде?
В конкретния случай, буталото е противодействало с равна по големина енергия на камъка, макар и с по-малка сила, за да спре движението му. Точно разликите в тези сили довеждат до деформация в системата - свиване на газа (имаме работа). Част от тази енергия е предизвикала свиването. То е все едно да смачкаш парче пластелин с чук и да твърдиш, че е заредено с енергия. Еластичността на материала не променя концепцията, това също обърква - когато престанат да действат външни сили, надделяват вътрешните, докато се изравнят с външните.
Това е в резултат на вътрешна енергия, не на външна. Външната можем да я похарчим за повишаване на вътрешната (пружина), но това погрешно се тълкува като директен пренос на енергия. Всъщност си е вид взаимодействие, макар и математически изчислимо.

Да, директен пренос на енергия от една към друга система е обичаен процес, но в някои случаи това е условно (както измислената потенциална енергия при вдигнато тяло), а физиката го разглежда като абсолютно и оттам - объркването.
Ако заковеш спирачки на движещ се автомобил до пълното му спиране какво се случва?
Имаш изразходена енергия от триенето! Топлината, която загрява спирачните дискове и гумите от триенето, събрана с преодоляната междумолекулна енергия, откъснала микроскопични парченца феродо и гума, ще ти даде точната големина на употребената/изразходена за спирането енергия!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #488 -: Февруари 17, 2019, 08:01:59 pm »
Скоростта и масата на автомобила нямат ли значение?Не е ли кинетичната енергия тази,която чрез триенето се превръща в топлина?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #489 -: Февруари 17, 2019, 08:22:26 pm »
Ами то реално няма разлика между потенциална и кинетична енергия. Двете определения ние сме ги формулирали като две различни в резултат на нашето късогледство. Ако можеме да видиме, че едно тяло се движи ние класифицираме енергията му като кинетична ако не можем да видим движението му я класифицираме като потенциална. Не се сещам за по подходящо определение на казуса от "късогледство"

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #490 -: Февруари 17, 2019, 08:46:49 pm »
Скоростта и масата на автомобила нямат ли значение?Не е ли кинетичната енергия тази,която чрез триенето се превръща в топлина?
Естествено, че имат значение, но само в количествено отношение, това с какво променя принципа?
Да, изразходена е енергия от която голяма част се превръща в топлинна, какво странно има?
Всяка изразходена енергия се превръща в друга, това е ясно, няма изчезване на енергия!
ЗЗЕ си работи!
Толкова трудно ли е да се разбере, че задвижено веднъж тялото, то няма натрупана енергия от това движение! Има само скорост!
И промяната от движение към спиране, както и от покой към задвижване изисква да се вложи енергия!

Радико, не се напъвай, ако досега няма разбиране, няма да има и по-нататък, повече от това е трудно да се обясни...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #491 -: Февруари 18, 2019, 09:00:09 pm »
Добре,някакъв метеор се удря в повърхността на Луната.При удара си в повърхността й скоростта му ще стане нула,демек ще спре.Каква енергия ще е изразходила Луната за да го спре?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #492 -: Февруари 18, 2019, 09:14:26 pm »
Аре пробвай да анализираш всичко което сме написали до тук и може би и да успееш сам да си отговориш точно по същия начин по който бих ти отговорил аз или Атос или Юлиян. Аре останалите да не ги изреждам, че на тях им е писнало и са спрели да отговарят.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #493 -: Февруари 18, 2019, 09:27:45 pm »
Ми що сте толкова мързеливи?Като не ви се отговаря,не отговаряйте...Не ми е ясно какво точно ще отговорите де.Щото Луната няма как да ВЛАГА енергия в СПИРАНЕТО на метеора!Има удар в повърхността и всичко се превръща в топлина и може би в леко изместване на траекторията.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #494 -: Февруари 18, 2019, 10:03:11 pm »
Я виж как си можел да мислиш значи. Единствената ми забележка в случая е за изместването на траекторията във същност такова няма да има, въпреки че на пръв поглед ще има. Това е така защото приближавайки луната метеорита ще я придърпа гравитационно към себе си а после с удара ще елиминира това придърпване и луната ще продължи по старата си орбита като разлика ще има обаче ще бъде породена от това, че луната яече ще има по голяма маса. Всичко написано до тук спокойно можеш да го наречеш издребняване, но човек трябва да обръща внимание на дребните камъчета защото те преобръщат каруцата. Или както каза покойния Ингвар Кампард: аз обръщам внимание и на най дребните детайли и за това съм милиардер а вие ще си останете беден журналист.