Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 578162 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #420 -: Февруари 10, 2019, 09:34:09 pm »
Юлиане пак ти повтарям,не оспорвам компетенциите в дадени области,но ти си спориш заради спора-в някой случаи дори не четеш какво пишат другите-като в случая аз говоря за стартиращ двигател ти за такъв с 3000 оборота...
Двигателя който е неподвижен е един най-обикновен трансформатор с окъсена вторична намотка. Но в момента в който мръдне и 1/1000 от милиметъра правилата се променят. Така че "стартиращ" е доста разтегливо понятие.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #421 -: Февруари 10, 2019, 09:40:08 pm »
atos,какво пък ти се учудваш наистина?Двутонен джип затънал до ушите в кал друг такъв с мощна лебедка се опитва да го изтегли ама въжето късо снаждат го с шегел и дърпат,ако въжетата са стоманени а шегела не издържи как мислиш какво ще стане...
Ще стане ластичен камшичен ефект (импулс) от скъсването, какво е странно? Това е предмет на съпромат по скоро, отколкото на ел.движещи сили.
Моторът го е разтегнал преди това и няма как да го е направил "без да се е завъртял нито на градус"!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #422 -: Февруари 10, 2019, 09:43:03 pm »
Хе,хе-колко да се променят?Ако заварената планка затваря веригата на двигателя и в момента на откъсването й тока към него се прекъсне колко да е разтегливо това понятие а?!?Колкото да е разтеглива една заварка според мен...Ти имаш ли идея като колко е разтеглива заварка метал към метал?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #423 -: Февруари 10, 2019, 09:52:08 pm »
Хе,хе-колко да се променят?Ако заварената планка затваря веригата на двигателя и в момента на откъсването й тока към него се прекъсне колко да е разтегливо това понятие а?!?Колкото да е разтеглива една заварка според мен...Ти имаш ли идея като колко е разтеглива заварка метал към метал?
Явно ти си нямаш понятие колко е разтегливо. За твои късмет аз имам. Тествал съм на разтягане стотина въжени анкери в мината в Бор Сърбия. Дали ще се скъса планка или шегел или моста на джипа ти си напрегнал еднакво цялата система къса се най слабото звено, но са се разтегнали всички.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #424 -: Февруари 10, 2019, 09:55:23 pm »
Чудесно atos,и на колко градуса ще се завърти мотора?Ами ако на лебедката има монтиран редуктор с такова предавателно число,че мотора да не мръдне реално?Тогава какво?Нали се сещащ че това е постижимо?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #425 -: Февруари 10, 2019, 10:05:50 pm »
Радико,на колко градуса ще се завърти мотора ако е куплиран с макара триста метра примерно радиус и стоманено въже с най-висок клас на опън или петстотин метра?Можеш ли да ги сметнеш?Това е смехория!Във физиката се приема,че това са ударни взаймодействия!!!При тях се пренебрегват както времето,така й пътя изминат от удрящите се тела!Ама вие откъде да ги знаете тези неща...Чукча писател,не читател

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #426 -: Февруари 10, 2019, 10:23:51 pm »
Чудесно atos,и на колко градуса ще се завърти мотора?Ами ако на лебедката има монтиран редуктор с такова предавателно число,че мотора да не мръдне реално?Тогава какво?Нали се сещащ че това е постижимо?
Динев, престани да спориш и помисли малко - Радико ти го обясни правилно!
При подобно запъване на движението се натягат въже, връзки, и всичко по веригата, трупа се НАПРЕЖЕНИЕ!
Колкото по-малко разтегливи са компонентите по връзката - толкова са по-малки деформациите (преди скъсване) и толкова по-голямо напрежението!

А наличието на редуктор само потвърждава, че моторът може и цял оборот да направи, без това да се отрази видимо на движението на въжето, той ще се прояви точно в "натягане"!
Освен, ако не си с мултипликатор, вместо с редуктор, разбира се. Но тогава този мотор няма да има полезен въртящ момент изобщо (все едно да тръгнеш по баир на пета скорост).
А и никой луд не прави лебедка с мултипликатор, това да не ти е рибарска макара...

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #427 -: Февруари 10, 2019, 10:36:19 pm »
Ерго бе atos,най после взе да схващаш за какво говоря!Търсим трупане на НАПРЕЖЕНИЕ!!!Защото докато двигателя е неподвижен трупа сила и създава напрежение в системата към която е свързан,Какво толкова не можете да разберете...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #428 -: Февруари 10, 2019, 11:33:15 pm »
Цитат
  градуса ще се завърти мотора ако е куплиран с макара триста метра примерно радиус и стоманено въже с най-висок клас на опън или петстотин метра?Можеш ли да ги сметнеш?Това е смехория!Във физиката се приема,че това са ударни взаймодействия!
Ударни взаимодействия са на баба ти физика фърчилото. Пет тона тежък кош закачен на шест въжета по 24мм. 540 м. Дължина ммм дълбочина по точно и като спре долу коша елонгацията му е 120 150 см. Зависи колко рязко го закове кранистката. А анкерите които тествахме се разтягаха горе долу по 8 мм. Дължината на тази част която се разтяга беше 150 см.
Та така в на баба фърчилото разглеждат идеални неща: идеален газ, идеално твърди, идеално черни тела и т.н. реалността обаче е различна.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #429 -: Февруари 10, 2019, 11:38:47 pm »
Ерго бе atos,най после взе да схващаш за какво говоря!Търсим трупане на НАПРЕЖЕНИЕ!!!Защото докато двигателя е неподвижен трупа сила и създава напрежение в системата към която е свързан,Какво толкова не можете да разберете...
Ето...пак същото? Ти наистина ли не разбираш, че ако няма завъртане на ротора с поне милиметър, няма как да се натрупа това напрежение?
Ако беше както казваш, щеше да е реална следната постановка:
Заклинваш ротора механично, подаваш му ток и малко преди да изпуши, спираш тока и махаш клина!
Според теб роторът ще се изсили импулсно на 2-3000 оборота или ще си остане неподвижен?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #430 -: Февруари 11, 2019, 12:05:24 am »
С какъв милиметър?Как го определяш това?Ако имаш тежест,която ротора трябва да повдигне и тя е куплирана към него с лост от един метър добре...Но ако лоста е дълъг километър тогава за колко милиметра говорим?Напрежението се натрупва в резултат на приложената сила,не обратното-ти това не можеш да разбереш.Ударните взаймодействия са си съвсем реални,може да не ви харесват,защото не ги разбирате но са си факт.Смяташ ли че е едно и също да те удари двутонно нещо движещо се с 100км/ч или топка за тенис със същата скорост.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #431 -: Февруари 11, 2019, 12:15:30 am »
atos,наистина ли нищо не разбираш от електротехника-спираш тока и после махаш клина???Какво очакваш да се получи наистина?!?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #432 -: Февруари 11, 2019, 12:16:05 am »
Как да не мога, много добре те разбирам, май не прочете примера от поста ми?
И последния и за мултипликатора?
Май не си вникнал изобщо, понеже ми даваш същия пример (километров лост)...аз съм дотук!

atos,наистина ли нищо не разбираш от електротехника-спираш тока и после махаш клина???Какво очакваш да се получи наистина?!?
С тази разлика, че "после" си е твоя добавена дума към мой цитат!!!
Именно - точно това те питам аз - какво очакваш да се получи?

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #433 -: Февруари 11, 2019, 12:51:29 am »
Ние говорим на различни езици,това наистина няма смисъл.С толкова догматична мисъл как очаквате да откриете каквото и да било?Питам те-ако ротора мръдне с милиметър или сантиметър или с десет сантиметра това колко ОЕДС ще създаде при положение че тази сила за да е с реално измерение трябва ротора да направи някакви реални обороти!Няма ударни взаймодействия-те са на баба ми хвърчилото?!?Няма й теория на ударните взаймодействия-те пък са моя измислица и пак на баба ми хвърчилото...




Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #434 -: Февруари 11, 2019, 01:15:48 am »
А й последно само да ви питам-представете си че сте на боксов мач с Майк Тайсън и той ви вкарва по едно ляво кроше и на тримата-смятате ли че може да се измери с колко сантиметра се изместила челюстта ви,на колко ъглови градуса се е преместила и колко микросекунди е продължил контакта преди да се трупясате?Щото това са въпроси които разглежда физиката на ударните взаймодействия...Ха познайте отговорите?