Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572095 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #60 -: Септември 14, 2016, 01:20:41 pm »
 kd_dinev В главата ми се върти някаква аналогия със принципа на който се подчинява механизъма на господин Михов, но за съжаление обясняваш нещата по начин който е различен от моя начин на мислене и не мога да схвана добре логиката. Би ли драснал някакво чертежче да се изяснят нещата за какво точно иде реч защото може да се окаже че с Юлиян говорите за различни неща, а си мислите че говорите за едно. Може и той да не е съвсем разбрал каква е идеята. 

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #61 -: Септември 14, 2016, 01:41:18 pm »
Ами няма проблем,ама ще ми отнеме малко време.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #62 -: Септември 14, 2016, 01:44:02 pm »
kd_dinev само хипотетично можеш да направиш воден стълб от 10.33м, който се държи само от атмосферното налягане. Реално дори и при нула градуса, водата има парно налягане и стълба винаги ще е по-малък от 10.33м. Височината на този стълб зависи от температурата колкото по висока е температурата толкова и по малък, при 100 градуса е 0 м. При твойта постановка, с 0.5 литра въздух над стълба, висок 10.33м и отворена долна клапа, водата ще тръгне надолу докато налягането на водния стълб не се изравни с разликата между атмосферното налягане и налягането над водния стълб. Ако началната температура на водата е висока водата може да закипи, затова няма как да ти кажа кога ще настъпи равновесие. Този опит е лесен за демонстрация, дори с 2 м воден стълб може да се демонстрира.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #63 -: Септември 14, 2016, 01:58:28 pm »
Да не би аз да твърдя нещо различно?Според теб над живачния стълб няма пари и затова само хипотетично можем да поддържаме живачен стълб от 0.760мм?Недей се формализира чак толкова моля те!

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #64 -: Септември 14, 2016, 02:09:24 pm »
Не е 0.760 мм а е 760мм. Два пъти повтаряш тази грешка. Има пари и над живака, но грешката от това при живачния барометър е много по малка от тази при водния, защото парното налягане над живака е много, ама много по ниско от това на водата.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #65 -: Септември 14, 2016, 03:24:38 pm »
Добре, стигнахме до извода, че над водата има почти абсолютен вакуум, като изключим някакви пари. Примерно... налягане от 0.01 бара - аз така си го представям
Сега ти ми кажи какво ще е налягането в кутия 1 куб. метър която е бил пълна с въздух с атмосферно налягане, и от която С УСТА си изсмукал 0.5 литра. Дай ми го спрямо абсолютния вакуум. Аз си го въобразявам като нещо от рода на 0.9995 бара.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #66 -: Септември 14, 2016, 05:15:30 pm »
Извинявам се за грешката,не съм я догледал.Ами и аз си го въобразявам така,но това според мен означава,че ако притиснеш този обем с налягане от една атмосфера или ще свиеш обема с 0,5литра или ще можеш да вкараш вътре 0,5литра въздух преди да се установи равновесие.Не казвам,че това непременно ще работи-просто ми се стори интересно като хипотеза...


Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #67 -: Септември 15, 2016, 09:03:29 am »
Тъй като kd_dinev казва, че формализиръм с парното налягане, ако приемем, че първоначално се е установило равновесие, при което налягането над водни е стълб, примерно е 0,01 бар, а в кутията успеем да постигнем налягане по ниско от това, например 0,005 бара, водата пак няма да се издигне нагоре, тя ще започне да кипи, докато отново се въстанови налягане 0,01 бара над нея. Това е нейния краен лимит на издигане и повече от това не може да се издигне, защото се установява равновесие, с парното налягане. Именно затова на някои помпи има графика дебит - засмуквана височина, обикновено след 8,5 до 9,5 м  дебита клони към нула, при 20 оС

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #68 -: Септември 15, 2016, 11:22:52 am »
dmitarp не е ли по разумно да изчакаме скицата на kd_dinev Защото така всеки от опонентите му си интерпретира нещата по свой си начин и разсъждава върху интерпретацията си.
Когато си писал горното надявам се си имал в предвид факта, че помпата не издърпва водата нито кутията на kd_dinev ще я издърпа водата ще бъде избутана докато теглото и не се уравновеси със налягането на атмосферния въздух отдолу помпата намалява налягането в смукателната тръба и със това нарушава равновесието в следствие на което атмосферното налягане избутва още вода към нея. Относно парното налягане виж какво съм писал няколко поста по нагоре за сухото мляко. И освен това височината на която "засмуква" помпата се редуцира малко поради наличието на смукателен клапан. Както виждаш много фактори много интерпретации за това да изчакаме чертежа или поне скица пък тогава да коментираме кое погрешно кое вярно.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #69 -: Октомври 07, 2016, 07:49:24 pm »
цитат Юлиан

Само че в моя случай аз избягвам захранването с ел. енергия от мрежата, измерването на конусмираната такава с неясно каква точност и ти давам съвсем изчистен модел, който и ти разбираш че няма да работи. А ти ме пращаш по стъпките на Йоро... влиза незнайно колко, излиза незнайно колко, но има прираст на енергия :)
   
   

Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #49 -: Септември 11, 2016, 12:32:42 pm »

    Цитат Радико

Грешката му е съвсем на друго място, защото май си мисли че вакума извършва някаква работа "поне да такова убеждение стигам от изказванията му а работата се извършва де факто от пружинният ефект на уплътнението на мембраната. там с каквато сила притиснеш  такава  ще се върне после обратно при възстановяването. и Понеже не ваима под внимание закона на Паскал за скачените съдове и стига до някакъв погрешен извод.
  Бях тръгнал да правя чертеж,но с оглед горните два цитата си дадох сметка,че каквото и да начертая и обясня винаги ще има опортюнисти,които разбрали недоразбрали ще започнат да докарват от девет кладенеца вода за да докажат тяхната си теза.Затова се и забавих с отговора-исках да намеря механично устройство,което по категоричен начин да доказва моята правота!Намерих не едно а две:https://www.youtube.com/watch?v=QEyUNvtZkH0  От анализа на работата на тези два уреда очевидно следват няколко извода:Механичната работа,която извършват е изцяло за сметка на силата на атмосферното налягане.Колкото  по голяма е разликата в големината на атмосферното налягане толкова повече механична работа са в състояние да извършат уредите.Колкото по голяма е площа на анероидните кутийки толкова по-голяма е и механичната работа,която се получава от устройствата.С оглед на това,че анероидният барометър и барографът не получават отникъде външна енергия и единствената сила,която им въздейства е силата на атмосферното налягане можем да твърдим, че третият принцип на Нютон не е в сила за тези две механични устройства.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #70 -: Октомври 07, 2016, 08:10:38 pm »
Видеоклип за барометър анероиден
▶ 3:00
https://www.youtube.com/watch?v=QEyUNvtZkH0

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #71 -: Октомври 07, 2016, 10:56:52 pm »
 kd_dinev
Във дълбока грешка си.
Не за анероидния барометър обаче. В голяма грешка си като си мислиш, че основната ми цел в живота е да оспорвам и омаловажавам великите ти идеи. Въобще не е така и това, че ти не го разбираш е негатив единствено за теб. Аз просто се стремя към истината. Въобще няма значение кой е автора на дадено изказване, дори и най добрия ми приятел да е смятам ли че е погрешно му го казвам. нещо повече по съм склонен да премълча грешка на чужд човек от колкото на приятел.
Та за анероидния барометър смятам "за най голямо разочарование на Юлиян" че си напълно прав. Ако се разглежда проблема в стеснени граници нещата изглеждат лесно обясними и напълно закономерни и с нищо не нарушават ЗЗЕ, Но ако се погледне по отдалеко нещата са напълно различни. Промените в барометричното налягане са в следствие на гравитацията. Друго такова следствие са приливите и отливите на морската вода при което ако се замисли човек ако имаше реакция на Ленц при приливите то причинителя им отдавна да е спрял да се върти около земята и да е паднал върху нея.  Ама на не пада.
Та въпроса е как точно предлагаш да се използват тези факти за добив на енергия, защото ако чакаш само на естествените промени на налягането, да това е СЕ но в повече от нищожни мащаби за съжаление. Сега ако хванеш една щанга ти можеш да я използваш като лост от първи или втори род и да увеличиш многократно силата на ръката си, Това разбира се ако знаеш как точно да я използваш. Когато се опитваш да я ползваш по неподходящ начин и е ясно, че няма да стане и някой ти каже:
Абе човече това така не става
Той не е "опортюнист" а е "реалист" със "достатъчно познания" по въпроса.
Ми хвани щангата правилно и ще ти кажа:
Ааа така, така се прави.
Та сега повтарям още ведниж накрая да няма "криворазбраната циливилизация"
Да така е барометъра се явява устройство работещо в разрез със третият принцип на Нютон, или също така, работещо в нарушение на ЗЗЕ.
 
П.П. правата върху това твърдение са твой аз просто изказвам съгласие с твърдението ти, но за по предните публикации нещо не виждам работещ принцип в тях и за това поисках някакви чертежи да направиш.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #72 -: Октомври 08, 2016, 06:00:26 pm »
Виж,самият ти беше писал в една своя публикация,че е важно да се покаже възможността за добиване на СЕ макар и в минимални количества,а после инженерни решения ще се намерят!Аз имам една идея как енергията от тази система може да се увеличи до количества,които могат да бъдат ефективно използвани на практика,но искам да я избистря още малко за да съм сигурен, че ще работи.                                                                                                                                                                   

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #73 -: Октомври 08, 2016, 11:19:56 pm »
Динев, ако намериш голяма подземна пещера, която е само с един изход можеш да ползваш принципа на барометъра за добиване на някакво количество енергия. Херметизираш входа и насочваш целия въздушен поток през една перка. Ако имаш пещера с няколко кубически километра въздух, то при промяната на атмосферното налягане ще имаш забележим въздушен поток през турбината, на която ще е закачен генератор.
Въпроса е да намериш такъв огромен обем, и да получиш разрешение да го ползваш.
Но това не е точно СЕ в смисъла, който аз влагам в тази дума. С много по-голяма ефективност можеш да ползваш някоя река, или енергията от вятъра. Оставям те сам да смяташ колко ще е потока от 1 куб. км. въздух, на който налягането спада от 1000 милибара до 950 милибара за някакво смислено време (примерно за няколко часа). Но за съжаление макар и да имаш огромен дебит, напора ще е нищожен... Това е все едно да правиш ВЕЦ на река Дунав, като ползваш пад (разлика в нивата) от 10 см... Не че е невъзможно, но е на границата на ефективността.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #74 -: Октомври 09, 2016, 12:31:31 am »
Много думи-нищо по същество!Тук в момента основният въпрос е тези механични устройства удовлетворяват ли с работата си третия принцип на Нютон или не!Би ли казал какво е мнението ти по този въпрос?Еднозначно ако ти е възможно!