Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572438 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #390 -: Февруари 10, 2019, 04:19:21 pm »
Радико,аз поначало дадох пример с токова рамка в магитно поле,там процесите са доста по опростени а индуктивността на рамката може да се пренебрегне защото е нищожна.Но дори и така да бъде поставен въпроса както ти го правиш,в случая говорим за енергии,а тази акумулирана енергия при включването се превръща отново в топлина при изключването на двигателя т,е, тя не се губи.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #391 -: Февруари 10, 2019, 04:50:54 pm »
atos,тази формула показва разпределението на енергията,откъде идва,къде отива.Силата късаща въжето се нарича въртящ момент на двигателя,а той се изчислява по формулата М=c.I.Ф и понеже не сме министерство на образованието няма да посочвам кое какво е!Важното в случая,е че въртящият момент т,е, силата която прилагаме към въжето е най-голям при старирането на двигателя от място когато ротора е неподвижен.Това е уникално свойство на правотоковите двигатели!А както се вижда по-горе нямаме и загуба на енергия,защото липсва ОЕДС...
Чакай сега, не те разбрах?
Кое наричаш загуба? И че я няма?
Механична работа ли имаш в предвид или топлина? Нищо не ти се разбира!
Ако определиш едно от двете за "загуба", няма как да я няма, понеже всеки ел.двигател хем върти, хем грее, изключения няма!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #392 -: Февруари 10, 2019, 05:24:43 pm »
atos,горните две формули показват достъчно ясно всичко,просто трябва да ги анализираш внимателно!Загуба на енергия е тази част от енергията ползвана от външните източници на постояннотоково напрежение,която се използва за преодоляване пада на напрежение Е, възникващ в резултат на наличието на ОЕДС в намотките на ротора при въртенето му в магнитното поле на статора.Тази енергия е чиста ЗАГУБА тя не се превръща нито в топлина нито във въртене...Но при стартирането на двигателя имаш така нареченият пусков въртящ момент,при прилагането му нямаш загуби или поне аз не виждам къде са!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #393 -: Февруари 10, 2019, 05:28:53 pm »
Динев преди да продължа бих искал да ми ортговориш на един въпрос, изглежда отвлечен но е в пряка връзка с това което пишеш.
Имаме една помпа за вода Видинка, Райдер, Грюнфос, каква се сетиш. Свързана е през ампермер и работи, вади вода от река с маркуч на входа маркуч на изхода ампермера си показва водата си шурти, идилия. Обаче идвам аз гадняра и прегъвам изходния маркуч и той спира да шурти. Как се отразява това на показанията на ампермера? После пускам този маркуч и отивам и прегъвам смукателния маркуч, на входа демек. Сега как се променят показанията.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #394 -: Февруари 10, 2019, 05:45:57 pm »
Ако помпата е центробежна и в двата случая при сгънат маркуч (т.е. при липса на дебит) амперметъра ще покаже по-малък ток, отколкото при нормална работа с движеща се вода.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #395 -: Февруари 10, 2019, 05:46:59 pm »
Предполага се,че двигателя е за прав ток,защото за такива говорим в момента,макар че има известни нюанси в зависимост от типа възбуждане в първият случай амперите ще растат,във вторият намаляват.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #396 -: Февруари 10, 2019, 05:51:17 pm »
Юлиане въпроса вероятно е свързан с това,какво се случва с претоварен двигател и такъв работещ на празен ход....

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #397 -: Февруари 10, 2019, 05:59:54 pm »
Ако запушиш тръбата на помпата (без значение смукателна или нагнетателна) ти реално я разтоварваш, не я натоварваш.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #398 -: Февруари 10, 2019, 06:00:27 pm »
Динев, в първия си пост от разискването на този въпрос питаш - откъде се взема "излишна" енергия, докато в пост 393 твърдиш, че има загуба, но е потънала незнайно къде, наистина не мога да знам какво има в главата ти?

Ако запушиш тръбата на помпата (без значение смукателна или нагнетателна) ти реално я разтоварваш, не я натоварваш.
Глупости, само запушване на входящата тръба би я разтоварила, ако правилно съм разбрал постановката.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #399 -: Февруари 10, 2019, 06:17:10 pm »
В пост393 твърдя,че ако двигателя има някаква ъглова скорост ще има ОЕДС в намотките му,което директно води до невъзвратима загуба на енергия.В първият пост по този въпрос посочвам,че ако двигателя или токовата рамка е застопорена с някакво метално въже и пропуснем прав ток през тях при достатъчна големина на този ток възникналата сила на Ампер ще е достатъчно голяма за да разкъса въжето и то след това ще  има достатъчно енергия да убие прасе например...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #400 -: Февруари 10, 2019, 06:31:59 pm »
Добре, къде е тази загуба? Щом  не в топлина, в какво се превръща тази загубена енергия?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #401 -: Февруари 10, 2019, 06:32:29 pm »
Глупости, само запушване на входящата тръба би я разтоварила, ако правилно съм разбрал постановката.
И в двата случая ефекта е един - колелото на помпата се върти с една и съща вода в него. Разликата ще е че в единия случай в колелото ще имаш ниско налягане, в другия случай - високо. Ако флуида е течност на него му е все едно, стига налягането да не е толкова ниско че течността да почне да се изпарява. Ма и да се изпарява ... ще се върти едно колело с пара в него, демек помпата пак ще е разтоварена. Само кавиатацията ще го яде повече.

...ако двигателя има някаква ъглова скорост ще има ОЕДС в намотките му,което директно води до невъзвратима загуба на енергия.
Точно ОЕДС е това, което сваля тока в намотките на двигателя и намалява консумацията му. Затова и разтоварен двигател има по-ниска консумация от натоварен.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #402 -: Февруари 10, 2019, 06:35:32 pm »
И в двата случая ефекта е един - колелото на помпата се върти с една и съща вода в него. Разликата ще е че в единия случай в колелото ще имаш ниско налягане, в другия случай - високо.
Не съм съвсем съгласен. Не е все едно водата да стои все там и да пречи на движението или да се подчинява на силата, като се движи.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #403 -: Февруари 10, 2019, 06:41:28 pm »
Абе вие изобщо четете ли кой какво пише и пита?Каква вода бе Юлиане???Нали ако запушиш входящият маркуч помпата ще я изхвърли и ще върти въздух...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #404 -: Февруари 10, 2019, 06:43:53 pm »
Абе вие изобщо четете ли кой какво пише и пита?Каква вода бе Юлиане???Нали ако запушиш входящият маркуч помпата ще я изхвърли и ще върти въздух...
Ами да, ще върти въздух, може и оборотите и да се вдигнат, а двигателят и няма да е толкова натоварен с въздуха само.