Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 572141 пъти)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #360 -: Февруари 04, 2019, 08:25:42 am »
Бъркаш с твърдението си,че не може сила да създава енергия!Давам ти пример,в който протичащият електрически ток се превръща изцяло в топлина,но въпреки това възниква сила,която къса въжето и в него има натрупана енергия.Въпросът е откъде се появява тази енергия?

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #361 -: Февруари 04, 2019, 08:56:39 am »
Бъркаш с твърдението си,че не може сила да създава енергия!Давам ти пример,в който протичащият електрически ток се превръща изцяло в топлина,но въпреки това възниква сила,която къса въжето и в него има натрупана енергия.Въпросът е откъде се появява тази енергия?

Силата не създава енергия, чрез силата енергията преминава от една форма в друга форма. В гравитационнен потенциал, действа сила която кара потенциалната енергия да се превърне в кинетична енергия, обратното сила която издига тяло в гравитационен потенциал кара кинетичната енергия да се преобразува в потенциална енергия. В електродинамиката е същото, механични сили индуктират токове и токове предизвикват сили, имаме процес също на преобразуване на енергия. електрически сили при електролизата са причина за преминаване на електрическа енергия във химическа енергия, и обратното електрохимически въздействия и сили карат преминаването на химическата енергия във електрическа.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #362 -: Февруари 04, 2019, 03:19:12 pm »
Нямам твърдение, че силата не може да създаде (по-точният израз е "да предаде") енергия!

Бъркаш с твърдението си,че не може сила да създава енергия!Давам ти пример,в който протичащият електрически ток се превръща изцяло в топлина,но въпреки това възниква сила,която къса въжето и в него има натрупана енергия.Въпросът е откъде се появява тази енергия?
Достатъчно изчерпателен бях в по-горните си постове, за да се повтарям, но за теб ще направя изключение!
Силата винаги е израз/проявление на някаква енергия. Тя е начин, по който някои енергии се трансформират в други! Енергия - сила - друга енергия! Не може да има сила без предварително  наличие на енергия, която да я създаде. Технократ се опита и той да го обясни.

Давам ти пример, в който протичащият електрически ток се превръща изцяло в топлина, но въпреки това възниква сила, която къса въжето и в него има натрупана енергия.Въпросът е откъде се появява тази енергия?
Щом електрическата енергия поражда механична сила, която къса въпросното въже, това означава, че електрическата не се превръща изцяло в топлинна! Ако успееш да докажеш обратното - ще си оборил ЗЗЕ.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #363 -: Февруари 04, 2019, 11:26:01 pm »
С този си пост изцяло отричаш закона на Ампер относно възникването на магнитна сила спрямо поставен в еднородно магнитно поле проводник по който тече постоянен ток.Той пък на всичкото и отгоре е доказан опитно.Токът си тече,нагрява проводника както си му е реда според закона на Джаул и в същото време магнитното поле създавано от него противодейства на силата на тежестта на теглилката окачена от другата страна на везната?!?Това не е ли СИЛА или не?Ако е да откъде идва енергията за тази сила?Защото в тази формула я няма....

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #364 -: Февруари 05, 2019, 12:03:57 am »
Между другото въпроса не е отправен само към теб, а й към цяла плеяда мислители тук-Радико,Юлиан,Технократ,dmitarp,Bat_Vanko,KSurnev,mind - не се притеснявайте изкажете се по така повдигнатия казус...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #365 -: Февруари 05, 2019, 12:52:55 am »
Въпросът ти е безсмислен! Ти сам го казваш:
............. закона на Ампер относно възникването на магнитна сила спрямо поставен в еднородно магнитно поле проводник по който тече постоянен ток (където въпросният ток е именно енергията).
Не виждам да отричам нещо?

Тази част от енергията, която не се изразява в сила, се трансформира в топлина, кое не е ясно?
« Последна редакция: Февруари 06, 2019, 12:00:37 am от atos »

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #366 -: Февруари 05, 2019, 09:25:18 am »
И аз имам един въпрос, имаме една батерийка и проводник, свързваме изводите на проводника към изходите на батерията. Какво става, батерията почва да се разрежда, протича ток, този ток създава магнитно поле, за което се хаби част от енергията на тока, но другата част от енергията на тока става на топлина, и така докато батерията напълно се разреди, магнитното поле е изчезнало заедно с тока и е отнесло енергията му, но под каква форма? в електромагнитна вълна? Всъщност според мен енергията на тока се е превърнала изцяло в електромагнитни вълни, топлината създава електромагнитни вълни, това са инфрачервените излъчвания от нагрято тяло, и вълни в диапазона на радиовълните и микровълните, при изчезването на магнитното поле, но това става много плавно и бавно изчезване на магнитното поле, но е също изменение на неговата интензивност което по законите на Максуел няма как да не образува около проводника някаква електромагнитна вълна. Така че електрическият ток в същността си е превръщане на електрически енергиен потенциал във електромагнитни вълни
« Последна редакция: Февруари 06, 2019, 12:01:30 am от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #367 -: Февруари 05, 2019, 10:07:43 am »
Това ти твърдение,че част от енергията на външният източник се превръща в сила на Ампер просто не е вярно!При неподвижен проводник поставен в магнитно поле,през който протича постоянен ток цялата енергия се превръща в Джаулова топлина и въпреки това на този проводник ще действа магнитна сила!

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #368 -: Февруари 05, 2019, 10:55:56 am »
Това ти твърдение,че част от енергията на външният източник се превръща в сила на Ампер просто не е вярно!При неподвижен проводник поставен в магнитно поле,през който протича постоянен ток цялата енергия се превръща в Джаулова топлина и въпреки това на този проводник ще действа магнитна сила!

Няма да действа сила защото проводника е неподвижен, демек силите се уравновесяват. Това е все едно като да държиш в ръка тежък предмет,силите на мускулите и силите на гравитацията приложени в тежкият предмет се неутрализират, енергията отива изцяло за правене на топлина в мускулите.

Неактивен технократ

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 528
  • Пол: Мъж
  • Не е важно знанието а разбирането
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #369 -: Февруари 05, 2019, 10:58:32 am »
В намотките на един електромотор когато го застопориш неподвижно в работен режим, се индуктират големи токове и моторът гори, показвайки че тока създава не само топлинна енергия но и магнитна енергия.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #370 -: Февруари 05, 2019, 01:53:15 pm »
Всъщност...технократ, сила ще действа, няма да има движение, поради уравновесяването на сили. И тогава всичко се превръща в топлина.

В намотките на един електромотор когато го застопориш неподвижно в работен режим, се индуктират големи токове и моторът гори, показвайки че тока създава не само топлинна енергия но и магнитна енергия.
Именно! А когато попречиш на енергията да се прояви чрез движението на ротора (заклинил си го), тази сила се проявява не в движение, а в загряване.

Това ти твърдение,че част от енергията на външният източник се превръща в сила на Ампер просто не е вярно!При неподвижен проводник поставен в магнитно поле,през който протича постоянен ток цялата енергия се превръща в Джаулова топлина и въпреки това на този проводник ще действа магнитна сила!
Естествено, че ще действа, нали имаш предварително установено магнитно поле? Все едно да питаш защо ще действа магнитна сила на един пирон, доближен до магнит?

Кое му е трудното да се разбере, че всяко противопоставяне на сили, което блокира движението се превръща в топлинна енергия? И докато трае този процес (докато не се изчерпи енергията), тези сили си действат, макар и да не се отчита движение.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #371 -: Февруари 05, 2019, 03:50:49 pm »
Сила и енергия, имало ли неизяснени казуси? - не е като да няма...

Технократе, бая активност си набрал - наел си се, като трудовашка количка на баир, кога ги начатка тия 514 поста за има-няма 2 месеца:D
Направи ли силната и енергийна хибридна батерия за лодката, доби ли пиролизен газ от съчки, реши ли този сложен казус сила-енергия?  :D
Ако си готов, да направим едно състезание по тролинг?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #372 -: Февруари 05, 2019, 04:01:48 pm »
Именно! А когато попречиш на енергията да се прояви чрез движението на ротора (заклинил си го), тази сила се проявява не в движение, а в загряване.
Ако ми позволиш да не се съглася с теб... ама изобщо :)
Когато намотката на ротора не се върти, в нея протичат големи токове именно защото не се върти - ако не се върти в нея не се генерира ОЕДС. А именно ОЕДС сваля тока.

Кое му е трудното да се разбере, че всяко противопоставяне на сили, което блокира движението се превръща в топлинна енергия?
Просто това не е вярно. Ако силите деформират тялото - да, тогава има топлинна енергия. Но когато деформацията приключи - топлина повече не се отделя.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #373 -: Февруари 05, 2019, 06:03:11 pm »
С теб няма да споря, имам си радио в колата.

Докато в класическите учебници по физика, продължават да разглеждат сили, без да ги интересува енергията, която ги поражда, недоразуменията няма как да престанат!

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #374 -: Февруари 05, 2019, 10:51:58 pm »
atos, нали осъзнаваш,че в момента не спориш с мен, а със самия Андре-Мари Ампер и неговият закон, който той на всичкото и отгоре е извел по опитен път! И към момента ти и технократ сте единствените двама души в света, които изразяват съмнение в неговата валидност?!?
« Последна редакция: Февруари 05, 2019, 11:24:26 pm от atos »