Автор Тема: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?  (Прочетена 571994 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #210 -: Октомври 31, 2016, 08:07:46 pm »
Ооо не тази нова физическа парадигма я оставям на някой като Юлиян дето още са му по здрави нервите. Аз неам вече. Ни нерви имам ни думи имам, направо онемях.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #211 -: Октомври 31, 2016, 08:19:25 pm »
Не ти просто нямаш необходимите познания за да водиш този спор!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #212 -: Октомври 31, 2016, 08:38:13 pm »
Добре бе съгласих се нямам познанията да споря със теб. За това и няма повече да го правя.
Спирам защото най доброто оръжие срещу глупаците е мълчанието.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #213 -: Октомври 31, 2016, 08:50:06 pm »
 kd_dinev, ти наясно ли си каква е разликата между знание и информация, информация е когато си прочел нещо и тази информация се превръща в знание едва когато приложиш тази информация в практиката. Така че ти си пълен с информация но не и със знание, а сега се появи още един любител на МИСЛОВНИТЕ ЕКСПЕРИМЕНТИ и той човека като теб пълен с парадокси, но без грам личен опит.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #214 -: Октомври 31, 2016, 10:51:58 pm »
Нямам намерение да споря с когото и да било на личностна основа.Ако някой има желание да каже нещо по същество,добре,ако ли не,ще приема че примерите и разсъжденията/мойте/просто не са били подходящо подбрани и презентирани.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #215 -: Ноември 01, 2016, 09:44:43 am »
Сега идва интересната част на тази идея. Ако може да отворим крана за кратко, така че той да предаде компресиращ импулс в тръбата и след това го затворим, то ще получим хидроудар, който може да качи вода над нивото на язовира. Според мен е възможно, но други биха казали, че това е долна спекулация.

Ако чожек скочи в един басейн със сигурнст ще има капчици вода, които ще полетят над нивото, от което е скочил. Така, че и според мен е възможно това, друг е въпроса, каква част от водата ще се издигне над нивото на язовира. Тук действа закона за запазване на импулса, както при ракетите, които могат да достигнат много по високи скорости, от скоростта на изстичане на газовете през соплото, но за сметка на тяхната маса. Така, че ако извършиш хидроудар с един тон вода от 10м височина, можеш да вдигнеш 500 кг вода на 20м височина.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #216 -: Ноември 01, 2016, 12:13:03 pm »
Тъй като тръбите в камиона след рязкото му спиране ще се движат в почти хоризонтално направление СРЕЩУ тях реално няма да действа друга сила освен съпротивлението на въздуха,което в случая можем да пренебрегнем,доколкото е много по малко в сравнение с това,което е оказвало на движещия се камион.Така че възникналата инерчна сила ще придаде ускорение макар и за кратко на тръбите и те ще увеличат своята скорост над тези 50км/час с които се е движил камиона!

Това твърдение е УНИКАЛНО по своята същност!
Излиза, че един камък/стрела, изстреляни от прашка/лък се "засилват"  с по-голяма скорост, отколкото се е движил ластикът/тетивата в последния момент преди спирането?
Това е възможно единствно при ползване на шарнирно-лостова система тип "АТЛАТЪЛ", характерна за трибучета, или за самия атлатъл.
При всички случаи обаче, максималната скорост на изстреляното тяло, не може да надвиши скоростта на последния елемент (от изстрелващото го), който е контактувал с него.
Ако не беше така, "изстрелването" на обекти в околоземна орбита щеше да изисква единствено прости изчисления на евтина лостова система!

Мислете преди да пишете, защото и тази тема отива към заключване!
« Последна редакция: Ноември 01, 2016, 10:57:52 pm от atos »

hivan

  • Гост
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #217 -: Ноември 01, 2016, 10:44:33 pm »
Цитат
При всички случаи обаче, максималната скорост на изстреляното тяло, не може да надвиши скоростта на последния елемент (от изстрелващото го), който е контактувал с него.
Атос,  съществува израз :“Никога не казвай никога,защото няма начин да няма начин“ което е равнозначно на твоето  „при всички случаи“
Нали си спомняш какво ти отговори Юлиан на твоя въпрос:
Цитат
Все едно пътниците в един автобус, които са в предната част, като се преместят в задната и автобусът...какво, ще тръгне ли?
Отговора, с който ти се съгласи беше, че се получава някакво премествне все пак, а то се извършва с някаква скорост.
Сега ще се опитам да ти дам донякъде аналогичен пример с мисления експеримент на Радико (с двете тръби « Отговор #198) и доразвитието му от моя  милост ( « Отговор #199)
 За целта нека не возим с камиона (като двурог носорог) празни тръби, а запълнени на 1/2 с флуид (вода, живак) и затапени двустранно. Както е в моя МИСЛЕН ЕКСПЕРИМЕНТ камиона тръгва с пълна газ и достигайки 50 км/час набива рязко спирачки. И сега питам: Кой е и каква е скоростта на последния елемент, който е контактувал с тръбите и какво става според теб със скоростта на последните?
« Последна редакция: Ноември 01, 2016, 10:58:09 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #218 -: Ноември 01, 2016, 10:59:16 pm »
Ами...няма достатъчно данни предоставени от теб за подробни изчисления, но не са и нужни!
Никой от посочените от теб предмети (флуиди или не) няма да продължи да се движи със скорост по-висока от 50 км/ч. дори и нея няма да достигне.

hivan

  • Гост
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #219 -: Ноември 01, 2016, 11:12:43 pm »
А живака къде ще се намира, когато камиона се движи с ускорение и къде ще е след като ускорението за тръбите изчезне? При положение, че тръбите са хоризонтални или с малко по-ниско разпложен преден край.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #220 -: Ноември 01, 2016, 11:20:48 pm »
hivan, тренираната ми сдържаност и най-вече позицията, която заемам в този форум ме възпира да ти отговоря първосигнално на въпроса:
 "А живака къде ще се намира, когато камиона се движи с ускорение и къде ще е след като ускорението за тръбите изчезне?"...ако добре ме разбираш?

Проведи някой експеримент, документирай резултата, който ще обори цялата концепция на съвременната физика, покажи ни го и тогава ще отключа тази тема, за да ни просветлиш и нас в новите концепции!
Дотогава, разчитам на теб (доста интелигентен човек си иначе) да проявяваш разума си рационално, не да запълваш скуката си само чрез форума.

« Последна редакция: Юли 12, 2017, 07:07:10 am от Maistora52 »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #221 -: Май 19, 2018, 08:54:02 pm »
Днес,докато разхождах кучето на канала чух зад мен някакво тупване-обърнах се и видях орех,който преди това го нямаше там.След малко до него кацна гарван с доста недоволен вид,явно не беше нацелил височината от която да пусне ореха.Това по някаква странна аналогия ми припомни,че Atos преди време искаше да му дам пример достатъчно разбираем как една и съща сила придава различна енергия на телата към която е приложена.Но да бъдел и достатъчно прост та всеки да можел да гоhttp://mazeto.net/Smileys/default/shocked.gif разбере!Еми добре-имаме метална каса и метална врата-на просвета между касата и пантите на вратата слагаме един орех и прилагаме сила,която е достатъчна да счупи ореха.Не знаеме на какво точно разстояние от пантите трябва да приложим тази сила,но това може да се провери експериментално.След като знаем рамото на тази сила необходимо да счупи един орех поставяме два ореха и удължаме рамото два пъти и отново прилагаме същата по големина сила-резултат два счупени ореха.Удължаваме рамото три пъти-имаме три счупени ореха с една и съща сила...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #222 -: Май 19, 2018, 09:16:43 pm »
Удължаваме рамото три пъти-имаме три счупени ореха с една и съща сила...
Да првилно е, нооо
Дали не пропускаш нещо заради което става възможна неправилна интерпретация на данните, тоест неправилни изводи.
Значи слагаме ореха преместваме вратата на разстояние 1 см. и ореха е счупен със сила "F"  после връщаме вратата и повтаряме процедурата още два пъти, значи става:
["F" Х 1см] + ["F" Х 1см] + ["F" Х 1см] а при тройното удължаване на вратата и три ореха става:
"F" Х 3см. Обаче:
["F" Х 1см] + ["F" Х 1см] + ["F" Х 1см] = ["F" Х 3см.]
Надявам се си се досетил, че знака "Х" означава умножение а не буквата хикс.
Просто във вторият случай силата "F" ще измине три пъти повече път или ако ти е по лесно за асимилиране, ще действа три пъти по дълго време.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #223 -: Май 19, 2018, 09:26:24 pm »
Ореха се чупи от деформацията на черупката. Ако приемем че черупката се чупи при деформация от 1 мм, и рамо 1:10 образувано от вратата, то за един орех ще трябва да придвижиш вратата на 10 мм за да го счупиш. И тия 10 мм ще са със преодоляване на съпротивата на ореховата черупка, т.е. ще вършиш работа или ще харчиш енергия.
При 3 ореха имаш 2 избора - или влагаш 3 пъти повече сила на същото рамо, или увеличаваш 3 пъти рамото, но в този случай ще трябва да придвижш вратата не 10 мм, а 30 мм. И в двата случая ще трябва да извършиш 3 пъти повече работа (или 3 пъти повече енергия).

А се плаща именно извършената работа (или вложената енергия), а не вложената сила :)

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Сила и енергия-има ли неизяснени казуси?
« Отговор #224 -: Май 19, 2018, 09:29:14 pm »
Не,не..Ти пропускаш нещо!Слагаш 3 ореха между касата и вратата разположени вертикално по цялата им височина така преместваме вратата на 1см но всички орехи са счупени едновременно.И не удължаваш вратата а само рамото на силата,която прилагаш...