Автор Тема: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки  (Прочетена 8118 пъти)

pekotzvetkov

  • Гост
Поздрави на всички от форума!
Реших да пусна тази тема, защото имам напредък в експериментите в изработването на достатъчно добра и трайна мембрана за горивна клетка (протонно-обменна полимерна мембрана). Както знаете, това е технология обвита в мистерия без никакви конкретики върху изработката, понеже това ще бъде бъдещ продукт с фантастична пазарна динамика...
Та моята тема по същество е следната:
Има ли хора във форума, който са напреднали достатъчно в дизайна на собствена водородна горивна клетка, но високите цени на комерсиалните мембрани ги спират (например материала NAFION на DuPont, цена 500 + евро)? Ако някой желае да опитаме дали моя материал става, нека ми пише. Имам нужда и от повече информация по практическия дизайн, въобще от връзка с хора, които се занимават практически с това и са напреднали в разбирането си на темата. Целта е създаване на достъпна алтернатива на комерсиалните протонно-обменни порести мембрани).

Успех на всички!
« Последна редакция: Май 30, 2016, 10:32:19 am от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки
« Отговор #1 -: Май 30, 2016, 09:10:48 am »
За мен са пречка намирането на мембрани за горивни клетки, не само водородни. За сега си правя сам, но не мога да кажа, че имам добри резултати. За сега използвам един много стар полимер, целофан, собствено производство. Експериментирам различни методи.

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки
« Отговор #2 -: Май 30, 2016, 07:24:38 pm »
Здравеите,

pekotzvetkov, дай скайп да се разберем за какво става на въпрос, моля.

Поздрави

pekotzvetkov

  • Гост
Re: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки
« Отговор #3 -: Юни 03, 2016, 12:30:51 am »
За мен са пречка намирането на мембрани за горивни клетки, не само водородни. За сега си правя сам, но не мога да кажа, че имам добри резултати. За сега използвам един много стар полимер, целофан, собствено производство. Експериментирам различни методи.

Аз доколкото разбирам какво имаш в предвид говоря за ГОРИВНИ клетки (директно изгаряне на гориво и кислород, в който няма отделяна на топлина, а директно преобразуване в електричество с 40% КПД..)  т.е. клетка, в която основните елементи са:

- гориво (например - етанол, метанол)
- окислител (водороден прекис)
- катализатор - платинена мрежа или паладий
= мембрана - това всъщност е основният продукт, към който са насочени комерсиалните патенти... Скоро няма да могат да ни продават ток дирекно, но  мембрани - да. Доколкото разбирам именно в мембраната се съсредоточават проблемите на енусиаста, заел се с любителски проект на горивна клетка, или с нещо по-сериозно.
Скайпа ми е - pekotzvetkov@mail.bg - пищете ми тук или на скайп, ще се радвам да разменим информация

Поздрави!

pekotzvetkov

  • Гост
Re: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки
« Отговор #4 -: Юни 03, 2016, 12:39:56 am »
Пускам тук отговора си на ЛС от форумен участник, с който комуникираме. Надявам се да е ок за него, правя го, за да внеса допълнителна яснота в темата:


отовор:

--------------
Да, протонно-обменна е. Лично аз стигнах до този проблем, тъй като се опитвам да си направя клетка за електрохимически синтез - принципа е абсолютно същия и в комерсиалните системи се използва НАФИОН най-вече.. Идеята е същата, само че се получава редукция на съединение в водно-киселинна среда върху повърхността на паладиев електрод, който е разделен от анода чрез мембраната...
Чрез смяна на металите, електролита, католита, амперчасите можеш да получаваш различни органични съединения с голяма чистота и мека реакция...

това е в общи линии, стигнал съм до четене на оригиналните патенти за такъв тип мембрани, първият от които е през 52-ра...
-------------
« Последна редакция: Юни 03, 2016, 09:37:13 am от atos »

pekotzvetkov

  • Гост
Re: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки
« Отговор #5 -: Август 19, 2016, 07:50:22 pm »
За мен са пречка намирането на мембрани за горивни клетки, не само водородни. За сега си правя сам, но не мога да кажа, че имам добри резултати. За сега използвам един много стар полимер, целофан, собствено производство. Експериментирам различни методи.

Здравей!
Това е идеята - любителските самоделки не издържат. Това, което искам да направя е изработката на подходящ евтин полимер (има информация в патентите, първия е от 50-те и с евтини изходни материали и несложен синтез), които да предоставям на ентусиасти с цел развиване на технологията...
Това е идеята.

pekotzvetkov

  • Гост
Re: Проект: Мембрани за водородни горивни клетки
« Отговор #6 -: Януари 21, 2017, 01:17:39 pm »
Здравейте!
Пиша отново след като направих някои проби с различни материали се интересувам има ли някой нужда от подходящ материал за мембрана (йон-обменна, протон-обменна), който мога да доставя след заявени от вас размери и форма. Предлагам безплатно тестова мембрана, като идеята ми е да се гони качество и издражливост подобно на комерсиалните.
Моля пишете какво мислите за това и има ли смисъл да се занимавам с това - инвестицията на време, материали и усилия е наистина голяма..

С пожелания за успешна и креативна 2017-а!