Автор Тема: Идея за подобряване на коляно-мотовилковия механизъм  (Прочетена 17223 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
От доста време подготвям един мой проект за който ще ми се наложи да ползвам коляно-мотовилков механизъм. Обаче понеже проекта е на магнитен принцип съвместяването на този механизъм с него се оказва малко проблемна работа, защо:
Магнита или електромагнита имат най силна тяга в момента когато стержена е най близо до тях. А в този момент механизма е да кажем условно в горна мъртва точка и има нужда от сила в посока перпендикулярна на посоката на силата на магнита. Ако долна мъртва точка е избрана така, че магнита респективно електромагнита да има минимално привличане то точката на най оптимална работа на механизма която е по средата между долна и горна мъртва точка не се явява средна точка на силата на магнита защото усилието му нараства с квадрата на разстоянието а не линейно.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Радико
Фатално ли е, ако магнитите не действуват на мотовилка/бутало, а на коляното?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
По ред причини е необходимо магнита да действа точно на буталото.
Аз си мисля за мотовилка която е телескопична и с пружина в нея. буталото ще достига до горна мъртва точка приметно около 45 градуса преди вала да я достигне, сиреч магнита ще дърпа в най подходящия момент. На коляновия вал естествено ще има и маховик. когато буталото достигне ГМТ ще спре там а вала ще продължи да се върти под въздействие на маховика събирайки телескопичната мотовилка и акумулирайки енергия в пружината и. след подминаване на ГМТ пружината ще започне да се връща обратно разтягайки отново мотовилката и връщайки по този начин обратно на маховика акумулираната енергия.
Тук май вече има нужда от чертаене.   

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Етука една малка илюстрация на идеята. Само дето малко съм сбъркал буталото трябва да достига ГМТ малко по късно а не на 90 грасуса както е на чертежа сега.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Е вече търся 720 лева за издаване на патент.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Радико, я дай по- свестен чертеж, че нещо ми бяга?
Не разбирам по какъв начин ще задържиш разтягането на "телескопа" да премине ГМТ?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
...Не разбирам по какъв начин ще задържиш разтягането на "телескопа" да премине ГМТ?
A аз се чудя после откъде ще вземе сила да откъсне метала в ГМТ от магнита... и дали тая сила няма да е точно толкова, колкото ще вземе при приближаването...
Да, с електромагнити този проблем е по-лесно решим, ма ... там па иска ток. И всъщност стигаме до доста изчанчена версия на електромотор, който обаче за да ни е гадно ( т.е. да дигнем до макс, загубите) има коляно-мотовилков механизъм в него... :)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Вместо  телескопично свързване предлагам двойно шарнирно свързване с ограничители на въртенето до някаква степен и ексцентричен маховик.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Вижте големите дизели, това са най съвършените ДВГ, с с общо КПД повече от 60%. При тях всичко е максимално оптимално и съвършено, включително коляно-мотовилковият механизъм

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Цитат
Не разбирам по какъв начин ще задържиш разтягането на "телескопа" да премине ГМТ?
това вече го обясних
Цитат
когато буталото достигне ГМТ ще спре там а вала ще продължи да се върти под въздействие на маховика събирайки телескопичната мотовилка и акумулирайки енергия в пружината и. след подминаване на ГМТ пружината ще започне да се връща обратно разтягайки отново мотовилката и връщайки по този начин обратно на маховика акумулираната енергия.

Цитат
A аз се чудя после откъде ще вземе сила да откъсне метала в ГМТ от магнита... и дали тая сила няма да е точно толкова, колкото ще вземе при приближаването...
Ами точно в ГМТ очаквам да се случи някакво чудо с метала и той вече да стане с немагнитни свойства и да не са привлича от магнита. В ДМТ чудото да престане да действа и той да се стане отново същия метал който се привлича от магнит.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Като за начало пробвай с една стара шевна машина. Тя си има колянов вал, маховик и всичко каквото ти е нужно. Просто натискаш педала нагоре и надолу. След като напреднеш ми се обади да ти кажа как става без колянов вал. Аз това нещо съм го отработил поне преди 3-4 години.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Е тука една малка илюстрация на идеята. Само дето малко съм сбъркал буталото трябва да достига ГМТ малко по късно а не на 90 градуса както е на чертежа сега.
Така както си дал схемата магнитите вярно че трудно се отлепят, но по лесно се плъзгат встрани и ако са залепени на диск който се върти синхронно  и всеки път когато буталото ти отива нагоре и му подаваш нов магнит не знам какво би се получило. Просто..... моментно хрумване.....
« Последна редакция: Май 19, 2016, 12:08:17 pm от Теню »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Теню в голяма заблуда си енергията за отлепване е равна на енергията за приплъзване. Ако не беше така, то щеше да е възможно построяването на магнитна турбина. Много хора, включително и регистрирани тук са се опитвали да направят магнитна турбина но не са успели именно поради тази причина.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Браво Теню Понеже вече съм пробвал и установил, че енергията за странично отлепване е по малка от получената при челно доближаване, излиза че може и да заработят нещата. Не мога да кажа, че съм на 100% сигурен но това определено е повод за по сериозни размишления и последващи експерименти.   
dmitarp А ти пробва ли та си толкова сигурен, щото аз пробвах.

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
На мен също не ми е хрумвала идеята да правя магнитни мотори и турбини затова и споменах, че е моментно хрумване.....