Автор Тема: Турбина от алтернатор за кола?  (Прочетена 59371 пъти)

ORZ

  • Гост
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #45 -: Юни 13, 2017, 09:27:19 pm »
И аз обмислям същата идея. Но ме притесняват следните неща.
Разучих и се оказа, че при автомобилният алтернатор има бързо износване (изкарват средно по 100 хиляди километра пробег), което много грубо сметнато е към 3 месеца постоянна работа. Това се дължи на наличието на колектор и четки (които се скапват и  ускорено, ако е завързан към много силен консуматор понеже се получават искри). Но и цялостно се износват. Освен това са и скъпи (200-600 лв. за толкова дребен алтернатор). Идеалният вариант за генериращо устройство според мен е асинхронен двигател (няма четки, а само ос на лагери, и издържа години непрекъсната работа) с добавени постоянни магнити върху ротора. На път съм да закупя по-малък такъв и да преработя ротора. И тук ще ме извините за невежият за някои въпрос, но не съм учил електротехника и не мога да стопля за следното: значи прегледах много автомобилни алтернатори и на тях пише, че произвеждат ток от 50 до 150 ампера и нагоре в зависимост от модела. В същото време на несравнимо по-голям от тях асинхронен двигател пише само 7 ампера. Някой може ли да ми разясни, защо на дребният алтернатор пише 150 ампера, а на масивният генератор само 6 ампера? От друга страна алтернаторчето произвежда само 14 волта променлив, а генератора от асинхронен мотор трябва да вади 220V и 1-1.5KW постоянен. Гледал съм в Youtube как чрез трансформатор с една навивка на много дебел кабел, като вторична намотка трансформират от 220v от мрежата в 3v с няколкостотин ампера. Това ми вдъхва надежда, че може би асинхроникът не е слаб като се удари чертата. Кое от двете генериращи устройства е по-силно в крайна сметка и как да се разбира тая работа с ниските и високите ампери които са изписани на етикета, и мога ли примерно чрез трансформатор да преработя 220-те V и 6-те ампера които изкарва асинхроникът в примерно 3 V със стотици ампери ток?
« Последна редакция: Юни 14, 2017, 09:45:25 am от Maistora52 »

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #46 -: Юни 13, 2017, 11:12:07 pm »
ORZ, извини ме но се разсмях! Твоят пост, прилича на началният на sasma. Иска ми се ама не зная как! Едно е да ти се иска, друго е да го можеш, трето и четвърто да го направиш! Убеден съм че sasma нищо не е направил все още, защото не е наясно какво иска. Та, ти какво искаш, ми е въпросът?  Иначе можем пак да предъвкаме нещата със същият ефект.
Към незнанието си натрупал и грешно "знание". Например, алтернатора няма колектор а два пръстена които чрез четки възбуждат ротора. Големите токове не минават през тези четки а се изправят от ларионов мост и т.н.!
Асинхронният двигател е конструиран да бъде двигател а не генератор. Реконструирането му не е невъзможно, но трудно.
И малко аритметика! Напрежение по ток прави мощност. Ако имаш 3 волта по 330 ампера ще имаш почти киловат мощност, но няма да можеш да захраниш микровълновата фурна. Ако имаш 220 волта по 5 ампера, ще имаш почти киловат мощност, и ще можеш да захраниш микровълнова фурна. Та, да си повторя въпроса! Ти какво искаш?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #47 -: Юни 14, 2017, 12:42:37 am »
Мишо, ами нали точно защото не знае как, пита човекът?

ORZ, един алтернатор от стара Лада или Москвич може да си купиш за 20 лева от скрап моргите!
Те са ПРОИЗВЕДЕНИ за генератори!
Смяташ ли, че четките му струват 200-600 лева?
Отделно - сега има такива графитни смазки (в "Практикер", примерно), че износването не е проблем!
Ти направи генератора първо и да работи, а после му мисли за дълговечност :D
Мишо ти каза - ток и напрежение са обратно пропорционални, ти получи дадена мощност, а схеми за преобразуване - бол...

Не се занимавай с непроверени експерименти със съмнителен изход (освен ако нямаш излишни време, нерви и пари, разбира се).

Да, алтернаторът е ПРОЕКТИРАН да захранва цялата ел. система на автомобила ЕДНОВРЕМЕННО зареждайки акумулатор 50-60-80 амперчаса, за което е неминуемо нужно да е с мощност поне 100 ампера, но...забележи - тези  100 ампера са на 13,5-14 волта напрежение!
Ако ги вдигнеш 10 пъти (на 140 волта), можеш да ползваш не повече от 10 ампера, примерно...и т.н.

П.П.амперите не се "произвеждат", те се консумират...как да ти го обясня по-разбираемо...при един електрожен имаме от 3 до 6 волта приблизително, но амперите, които консумира волтовата дъга са от няколко стотин, до + безкрайност (при чисто късо съединение, теоретично, разбира се).
А на колко ампера би издържало някое устройство, зависи от дебелината на проводниците (намотки, колектори и т.н.), понеже при много ампери те се "пържат" :D
« Последна редакция: Юни 14, 2017, 01:21:39 am от atos »

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #48 -: Юни 14, 2017, 05:25:39 am »
     За ладата която цитираш генератора има самоограничение на 28-30 ампера. Така че 100А от него не можеш да извадиш.
     

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #49 -: Юни 14, 2017, 08:59:13 am »
Atos, трансформаторите за точкова заварка са 3 до 6V, телоподаващите заваръчни апарати са от 20 до 30V, а електрожените са 50 до 80V.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #50 -: Юни 14, 2017, 03:10:29 pm »
Atos, трансформаторите за точкова заварка са 3 до 6V, телоподаващите заваръчни апарати са от 20 до 30V, а електрожените са 50 до 80V.

Да, не съм се ровил скоро за точни данни (въпреки, че съм учил на времето за заварчик в техникум), но това не променя основната идея ;)

     За ладата която цитираш генератора има самоограничение на 28-30 ампера. Така че 100А от него не можеш да извадиш.
   
За толкоз пари - толкоз! Не ми се търсят сега спецификации, но разръшкаш ли се по старите автомобили (бусове, камиони, трактори), все ще се намери нещо с прилични характеристики...

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #51 -: Юни 14, 2017, 04:58:23 pm »
ORZ, първо бол нестихващ вятър! После, бол нестихващо желание! Всичко останало ще се получи с упоритост!
atos е прав, прилични генератори от скрап, могат да се намерят. Повечко пари ще трябват за перката, кулата, трансмисия и т.н..
Ако си готов, тук е пълно с професори. Всеки по един акъл като даде, и ще се получи!
Не унивай!!