Автор Тема: Турбина от алтернатор за кола?  (Прочетена 59363 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #15 -: Юни 13, 2016, 11:27:51 pm »
Прилагам една картинка от която се вижда ясно какво се случва с магнитното поле ако медната намотка на ротора се замени с постоянен магнит.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #16 -: Юни 14, 2016, 07:25:02 am »
Прилагам една картинка от която се вижда ясно какво се случва с магнитното поле ако медната намотка на ротора се замени с постоянен магнит.

Магнитите няма да са разположени както е на вашата снимка а точно както е в клипа, дали ще стане?

https://www.youtube.com/watch?v=4vQrb1WEbTg

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #17 -: Юни 14, 2016, 09:44:34 am »
sasma, това на клипа е същото като на чертежа на Радико, това на чертежа е в разрез. И да Радико е прав, магнитните силови линии толкова добре се затварят през оста на ротора че горе в зъбите на ротора не остава почти никакво магнитно поле. Лично съм го пробвал този вариант, не става, при 800 об/м даваше 1V и някакъв много малък ток.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #18 -: Юни 14, 2016, 05:16:57 pm »
Картинката на Радико е вярна! Клипа е верен! Магнитните полета на торо бобина и торо магнит са еднакви. Сега ми обяснете, защо с бобина има индукция в статора, а с магнит няма да има. krasias, да не би да си забравил да сложиш назъбените чашки, както е показано в клипа?
Никакви магнитни силови линии не се затварят през оста. За това, дървена или желязна ос няма значение! Магнитните силови линии са в периферията, и извън периферията според силата на магнита. Иначе, магнит никога не би привличал или отблъсквал от разстояние.
Намотките на статора са разположени успоредно на оста. За това бобина или торо магнит БЕЗ ЗЪБИТЕ няма да произведат индукция. Защото магнитните силови линии също са успоредни на оста. Те трябва да бъдат по възможност перпендикулярни на намотките. Точно това е ролята на назъбените чашки. Те деформират полето и го правят възможно най близо да перпендикулярно.
sasma, на прав път си! Остава да решиш, махаш ли бобината и заменяш с магнит или на първи етап правиш това което те посъветвах!
P.S. ако ще слагаш магнити като показаните от първите клипове там няма чашки но те са намагнитени така че силовите им линии са перпендикулярни на намотките от статора, респективно оста.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #19 -: Юни 14, 2016, 05:47:01 pm »
Бат Мишо, с чашките си беше, всичко беше 100% като на клипа ама не работи, който иска да пробва сам, и после да мисли. Не виждам друго обяснение на нещата освен това.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #20 -: Юни 14, 2016, 06:14:54 pm »
Ами какво тогава да мислим за този неуспех? Някаква нелепа грешка! Да речем че ларионов мост не е бил наред! Окъсяване на изхода или намотки. Просто търси нещо което не си забелязал. Няма принципна причина да не работи!   https://drive.google.com/open?id=0Byxk88Af9xF9b0xsYXBIS1BCZWs
На този клип тест с пулсиране на възбудителна. На изхода на ларионов вързани три резистора в триъгълник а сондата е закачена на едното рамо.
https://drive.google.com/open?id=0Byxk88Af9xF9RW12RUVSTkFuRm8
На този клип след ларионов мост как изглежда изхода.
Ако има подадено възбуждане, пост. ток на бобината, или на нейно место е пост магнит, няма да се наблюдават падини. Горе импулсите ще бъдат равни по размах. Това беше преди години за електролиза.
Какво пречи алтернатора да се върти от вятъра?

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #21 -: Юни 14, 2016, 06:30:55 pm »
Бат Мишо, единствената нелепа грешка е това което показва Радико. Всичко възможно съм пробвал, и без ларионов мост като окъсиш всички намотки, и завъртиш ротора на ръка няма никакво съпротивление, няма Ленц. Аз съм фен на тестовете, проверил съм всичко и отвсякъде, и то не веднъж...

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #22 -: Юни 14, 2016, 06:38:24 pm »
Цитат
Никакви магнитни силови линии не се затварят през оста. За това, дървена или желязна ос няма значение! Магнитните силови линии са в периферията, и извън периферията според силата на магнита. Иначе, магнит никога не би привличал или отблъсквал от разстояние.
Кузмов в голяма грешка си. Когато имаме бобина оста играе ролята на стержен или на магнит ако искаш го разбирай а чашките са по скоро магнитопроводи. Май темата за магнетизма която отворих не е толкова безсмислена. Е стига да има кой да чете де.
Та така както вече споменах замяната на оста с такава от немагнитен материал ще реши проблема.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #23 -: Юни 14, 2016, 06:46:20 pm »
Макар че не съм го правил с пост. магнит, откровено казано на проумявам как няма да стане? Освен това клипа би трябвало да е фейк! Ха сега де!? Можем да направим един прост експеримент. В торо магнит да пъхнем желязо и да проверим, дали на периферията имаме намалено, или липсващо привличане. Майстора и Иван БГ много биха се зарадвали ;D!
Ами да пробваме Радико!

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #24 -: Юни 14, 2016, 07:14:49 pm »
http://mazeto.net/index.php?action=dlattach;topic=9744.0;attach=43247
В тази картинка се вижда добре. При бобина оста играе ролята на бедро нали бобината е намотана върху оста в края на крайщата.
Прав е EDM electronics Като пишеше, че темата е безсмислена. Като няма кой да чете безсмислен труд е.
На теб ти убягва от логиката факта, че магнитното и електромагнитното поле имат перпендикулярно действие.
П.П. клипа не е фейк използвали са без да знаят скапан алтернатор с голям остатъчен магнетизъм. 

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #25 -: Юни 14, 2016, 10:10:42 pm »
Добре, допускам че греша, но ще проверя на практика! Иначе така можем да си пишем безкрай!
Само не ми е ясно как разбра че алтернатора от клипа има остатъчен магнетизъм, след като бобината е заменена с постоянен магнит?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #26 -: Юни 14, 2016, 10:38:02 pm »
Да бе, не бях обърнал Внимание тоя обяснява даже май нещо по въпроса. При това втулките са доста масивни съвсем явно са с цел разделяне на магнитните потоци. това ми се вижда по лесно решение от това да се сменя цялата ос. Поздравления  locco, че го забеляза.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #27 -: Юни 14, 2016, 10:57:33 pm »
Я да питам, така и така темата е за автомобилен генератор, какво ще стане ако на ротора се подава променливо напрежение. Ако се синхронизира честотата на ротора с оборотите дали няма да падне необходимостта от висок въртящ момент. Нещо да се прецака дявола един вид. То ся аз правя едни експерименти точно с такова динамо и ще взема да пробвам кво ще стане, ма все пак акъл не е излишен.

Неактивен krasias

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 238
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #28 -: Юни 15, 2016, 08:02:37 am »
ppipilica, ако подадеш променливо напрежение на ротора, алтернатора ще стане трансформатор. При това ротора ще стане първична намотка а статора вторична, така дори без да въртиш ротора ще имаш ток в статора за сметка на подавания ток в ротора. Ако развъртиш ротора, в момента в който синхронизираш честотата, ще стане така че все едно си подал прав ток на ротора, но силата на Ленц ще си я има.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #29 -: Юни 15, 2016, 03:14:05 pm »
Здравейте,
Премахването на реле-регулатора/ релето за напрежение/ с лампа 12в, 3Вт за мен е слабо. За Лада съм правил 12В 21Вт. Роторната намотка на лада алтернатор е 4,3 или 3,9 ома, първият омаж е за стар тип, вторият за нов тип алтернатор с добавена мощност от 100Вт.
От закон на Ом 12:4=3, 3А е максималния ток през възбудителната намотка. След завъртане на ротора, възбудителния ток се намалява и регулира, така че да имаме 14В бордово напрежение.
Лампата 12В/21Вт идеално подържаше напрежението 14В с увеличаване на напрежението, оборотите, съпротивлението на лампата се увеличава, възбудителния ток намалява и напрежението е константно.
Схемата е проста, но по-бавно се зарежда акумулатора спрямо, реле-регулатор. Ефективна е при извън градско шофиране.
Предлагам да се почне от прости неща и последователно усложняване и доработки. Успех!