Автор Тема: Турбина от алтернатор за кола?  (Прочетена 59396 пъти)

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Турбина от алтернатор за кола?
« -: Май 18, 2016, 12:53:57 pm »
Здравейте,
искам да си направя ветрогенератор от динамо за кола но точно как се прави това не ми е ясно. Дали някой има информация как мога да си го направя това с постоянни магнити

https://www.youtube.com/watch?v=E_lwpITApVs

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #1 -: Май 18, 2016, 12:59:51 pm »
Може да почерпиш идеи от динамо за велосипед. Той има 4 полюса, и работи при ниски обороти, което е много добре за ветро турбина, колкото повече полюси толкова по ниски обороти можеш да използваш.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #2 -: Май 18, 2016, 01:07:47 pm »
Генератор за кола според вас колко полюса има, че не съм много наясно с нещата.

дали по този начин ще стане

https://www.youtube.com/watch?v=tYCth1KCQQk

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #3 -: Май 18, 2016, 01:23:49 pm »
Незнам, не съм разглобявал алтернатори, но те изискват големи обороти. Тук във форума пускаха едно видео за подходящ генератор но не мога да го намеря. Намерих нещо подобно, което върши работа:
https://www.youtube.com/watch?v=ue1qPgUCm5k
« Последна редакция: Май 18, 2016, 08:16:14 pm от RUS »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #4 -: Май 18, 2016, 06:50:41 pm »
sasma, май за втори път питаш във форума това?
За можене - може и не е нужно да е високооборотна перката, стига да има нужният въртящ момент, една предавка с ремък би ти стигнала за да завиши оборотите.
Ако приемем, че предавателното число от коляновия вал до алтернатора/генератора е между 1,5 и 3, то предавка с число между 7 и 10 би ти вършила работа. Приемаме, че перката се върти от 100 до 250 об/мин.


Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #5 -: Май 21, 2016, 10:47:34 am »
sasma, май за втори път питаш във форума това?
За можене - може и не е нужно да е високооборотна перката, стига да има нужният въртящ момент, една предавка с ремък би ти стигнала за да завиши оборотите.
Ако приемем, че предавателното число от коляновия вал до алтернатора/генератора е между 1,5 и 3, то предавка с число между 7 и 10 би ти вършила работа. Приемаме, че перката се върти от 100 до 250 об/мин.

За оборотите ще се опитам да ги подкарам с предавки, но как точно мога да направя ротора с магнитите. Колко магнита ще ми трябват с какви параметри да са?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #6 -: Май 21, 2016, 11:28:49 am »
Магнитите трябва да са толкова броя колкото са зъбите на ротора на алтернатора защото броя чифтове полюси на ротора трябва да отговаря на броя чифтове полюси на статора. Това е необходимо за нормалната работа на алтернатора. Има опция да използваш един голям цилиндричен магнит поставен на мястото на намотката, но при това положение изниква проблем от магнитните свойства на оста на ротора която ще окъсява полето на магнита. За да се избегне това е необходимо оста да се замени с друга от немагнитен материал примерно бронз, месинг  Не знам дали ще се получи с неръждавейка. Трябва да се пробва дали парче неръждавейка допряна до магнит от единия си край започва да привлича желязо от другия. Ако не го привлича значи може да се ползва.

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #7 -: Май 21, 2016, 05:03:56 pm »
sasma, при теб нещата са малко объркващи ? Започваш с динамо, после генератор за кола, после колко плюса има, на края нещата се фиксират около алтернатор ! Те все генерират ама имат разлики ! По добре напиши с какво разполагаш ! После напиши какво искаш, или очакваш след като перката завърти генератора ! Ремонтирал съм алтернатори и динама, разбичквал съм с цел произвеждане на енергия, от източник различен от автомобил ! Така че, ще се опитам да ти дам най-адекватен съвет, според опита си !
Вятърът е енергиен доставчик ! Той за сега не иска такси, няма ценоразпис, така че си е баш СЕ ! Особено за районите където е чест и постоянен ! Грехота е ако можеш, да не го използваш !
Поздрави !


Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #9 -: Юни 01, 2016, 02:03:14 pm »
sasma, при теб нещата са малко объркващи ? Започваш с динамо, после генератор за кола, после колко плюса има, на края нещата се фиксират около алтернатор ! Те все генерират ама имат разлики ! По добре напиши с какво разполагаш ! После напиши какво искаш, или очакваш след като перката завърти генератора ! Ремонтирал съм алтернатори и динама, разбичквал съм с цел произвеждане на енергия, от източник различен от автомобил ! Така че, ще се опитам да ти дам най-адекватен съвет, според опита си !
Вятърът е енергиен доставчик ! Той за сега не иска такси, няма ценоразпис, така че си е баш СЕ ! Особено за районите където е чест и постоянен ! Грехота е ако можеш, да не го използваш !
Поздрави !

Разполагам с алтернатор от стар москвич и се опитвам по някакъв начин да го пригодя, след като получи въртящ момент, да ми произвежда ток поне да може да зареди акумулатор, както при колите например, но без да ми консумира енергия, която е нужна за роторната намотка защото когато нямам вятър ще ми изтощи акумулатора. Това е, общо взето :)
« Последна редакция: Юни 02, 2016, 12:55:16 pm от atos »


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #11 -: Юни 01, 2016, 10:46:21 pm »
Това вече е по конкретно. Понеже Москвичите се стари, по-стари, и пра-стари, да уточним дали прилича на нещо като от този линк!
https://www.google.bg/search?q=%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80&rlz=1C1SKPL_enBG447&espv=2&biw=1364&bih=683&tbm=isch&imgil=NNNjrQeONNBlIM%253A%253BwaHHoF9i8OSohM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Flogistica.bg%25252Ftyrsachka-rezervni-chasti%25252Falternatori-starteri-c-228_229.html&source=iu&pf=m&fir=NNNjrQeONNBlIM%253A%252CwaHHoF9i8OSohM%252C_&usg=__0166xI5ckNwy4CiTgLr9iFveuWo%3D&ved=0ahUKEwipysnGxIfNAhUDshQKHUdZAi4QyjcILQ&ei=1zNPV-mCPIPkUseyifAC#imgrc=NNNjrQeONNBlIM%3A
Ако е така, естествено условие е да бъде изправен. Моето мнение е, за начало не променяй нищо! Концентрирай се в/у перката, и начина на куплиране. Това е важно за въртящият момент ! Един такъв алтернатор може без никакъв проблем да отдаде 200W мощност. Ако успееш да го завъртиш с достатъчни обороти, ще говорим какво да последва, как да стане за целта, вятъра да зарежда акумулатор! Стъпка по стъпка!!
На този етап, просто замени въртеливото движение от ДВГ, с перката въртяна от вятър ! Нека всичко останало си остане същото. След като изясниш необходимата сила на магнитното поле за възбуждане, можеш да пристъпиш към модифициране на ротора. Ако мислиш че съм полезен с тези съвети, питай още!

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #12 -: Юни 09, 2016, 04:07:33 pm »
Това вече е по конкретно. Понеже Москвичите се стари, по-стари, и пра-стари, да уточним дали прилича на нещо като от този линк!
https://www.google.bg/search?q=%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80&rlz=1C1SKPL_enBG447&espv=2&biw=1364&bih=683&tbm=isch&imgil=NNNjrQeONNBlIM%253A%253BwaHHoF9i8OSohM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Flogistica.bg%25252Ftyrsachka-rezervni-chasti%25252Falternatori-starteri-c-228_229.html&source=iu&pf=m&fir=NNNjrQeONNBlIM%253A%252CwaHHoF9i8OSohM%252C_&usg=__0166xI5ckNwy4CiTgLr9iFveuWo%3D&ved=0ahUKEwipysnGxIfNAhUDshQKHUdZAi4QyjcILQ&ei=1zNPV-mCPIPkUseyifAC#imgrc=NNNjrQeONNBlIM%3A
Ако е така, естествено условие е да бъде изправен. Моето мнение е, за начало не променяй нищо! Концентрирай се в/у перката, и начина на куплиране. Това е важно за въртящият момент ! Един такъв алтернатор може без никакъв проблем да отдаде 200W мощност. Ако успееш да го завъртиш с достатъчни обороти, ще говорим какво да последва, как да стане за целта, вятъра да зарежда акумулатор! Стъпка по стъпка!!
На този етап, просто замени въртеливото движение от ДВГ, с перката въртяна от вятър ! Нека всичко останало си остане същото. След като изясниш необходимата сила на магнитното поле за възбуждане, можеш да пристъпиш към модифициране на ротора. Ако мислиш че съм полезен с тези съвети, питай още!

Това е алтернатора ми





Тука измерваг дебелинат на телта в намотката.



Видях в youtube че им слагат такива магнити в торота на мастото на намодката без да бутат статорните намотки. Това са магнити от тонклони.




Но дали так ще стане божа работа.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #13 -: Юни 09, 2016, 08:35:43 pm »
Няма да стане добре така вече обясних защо в отговор:
http://mazeto.net/index.php?topic=9832.msg80016#msg80016

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Турбина от алтернатор за кола?
« Отговор #14 -: Юни 13, 2016, 10:56:58 pm »
Хъм,да! Зле изглежда алтернатора но това не значи че не е изправен. По същество вграденият електронен реле-регулатор не ти трябва. Можеш да го изкормиш. Вадиш директни изводи от четките. Ако имаш регулируем токоизправител поне 5А с него захранваш четките. Въртиш с бормашина или каквото там имаш ротора! Закачаш една крушка 12-24 волта на +– изхода на ларионов мост. Подаваш по малко напрежение от токоизправителя и наблюдаваш как крушката свети. Другият вариант е да подадеш 12в. на четките, да речем от акумулатор и бавно да въртиш ротора.
Този магнит който показваш за вграждане, за да не ползваш възбудително напрежение, изисква наново монтаж на зъбчатите чашки. В противен случай магнитното поле няма да се формира напречно на намотките на статора.
Ами направи тези тестове да изясниш, имаш ли генериране.