Начало > Новини от света на технологиите

ТРИИЗМЕРНО ОГЛЕДАЛО

(1/9) > >>

Аtos:
Удивителен клип, технологиите напредват:
https://www.youtube.com/watch?v=he_IJ1ATX5o&feature=player_embedded

А тук се вижда точно илюстрирането на идеята, как в третото измерение се проектират участъци от четвъртото, които в зависимост от "ъгъла" ту се виждат (съществуват за нас), ту изчезват - тогава само приемаме, че не съществуват...показателно е!
http://vbox7.com/play:d036ae7ef0
Въпреки, че самото заглавие на клипа е неточно...

svetlio760:
Това е яко, мен ми харесва идеята да сложим куб в куб и да свържем ъглите на малкия и големия куб и ако можем да си представим, че при това свързване има само прави ъгли- това е четвъртото измерение.

PyroVeso:
В някоя от фантастичните книжки авторът беше написал, че съществата от 4-тото и по-високите измерения били ужасни гадове, и всеки нормален човек би ги изпепелил до крак, стига да намери начин да изстреля ядрена ракета под прав ъгъл спрямо реалността... :)

Аtos:
Да не забравяме, че всяко измерение е достъпно изцяло за другото по-високо такова, но обратното - не!

dmitarp:
Броят на измереният е равен на броя на независимите един от друг координати на дадено пространство или свойство. Във всяко, измерение от по-нисък ред може да се имплементира, емулира обект, разположен в по-висок ред измерение. Например чертежите са 2D, но по тях се изработват 3D детайли, друг е въпроса колко време ти трябва за да разгадаееш един чертеж. Така, че ако има обекти от 4D то не е проблем да бъдат емулирани върху 3D, 2D или 1D.
Между другото по същия начин стоят нещата и при компютрите, на един 8 битов компютър например може да се направи емулация на 16, 32, 64 ... битов компютър, друг е въпроса колко време и памет ще са нужни на 8 битовия компютър да направи сметките.
Последното го вметнах защото има пряка връзка между изчислителните системи и измеренията.

За да се опишат еластичните свойства на един кристал са необходими 81 константи, или по друг начин казано еластичните свойства на кристалите са разположени в 81D. За да се правят каквито и да е, дори и най-прости изчисления, например за якостта в 81D изисква прекалено много изчислителен ресурс. Затова след определени предположения, като всяко предположение предствлява връзка между отделните константи (координати) тази 81D система е конвертирана до 2D, само с две константи, модул на еластичността и коефицент на Поасон. Трябва да се има впредвид, че тази система обече не е пригодна да се използва например за анизотропни материали.
С последния пример искам да кажа, че всяко пространство може да се сведе до пространство от по-нисък ред при определени предположения.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия