Автор Тема: Ту-Ту резонансен генератор без управление  (Прочетена 93632 пъти)

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #60 -: Юли 05, 2018, 08:56:56 pm »
Иван Димов,
тия транзистори не работят ли в екстремна ситуация.
Калко време може да работи схемата без прекъсване и особено под товар?

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #61 -: Юли 06, 2018, 08:13:29 pm »
   VeleV, транзисторите са защитени от пренапрежение по същия начин като във всички други схеми Ту-Ту. Падът на напрежение върху запушен транзистор не може да надвишава напрежението на захранващия източник. Ако захранването е 100 V, то и напрежението върху запушения транзистор ще е 100 V независимо, че в бобините и кондензаторите напрежението може да е в киловолти. Освен това, двата диода изпълняват също защитна функция особено при стартирането на схемата, когато има леко разместване във времето на колебанията в двете бобини. На мен тази схема много ми хареса особено като видях как работи на симулатора - пълен синхрон на двете бобини, които пълнят с ток кондензатора между тях. Това си е точно токов резонанс. Горната бобина се натоварва с по-високо напрежение от долната и то (напрежението) се стоварва върху два кондензатора като същевременно горният кондензатор се явява в паралел с кондензатора в базите на транзисторите. Както се пее в песента - "Всичко е точно." Нашето внимание трябва да се насочи към кондензатора, закачен между двете бобини. В него токът е сума от двата тока на двете бобини. А иначе като се почнат експериментите, винаги се почва с по-ниско захранващо напрежение и се мерят токове и напрежения навсякъде.
п.п. Транзисторите се отпушват и запушват скокообразно като по учебник - правоъгълен сигнал. И то точно в нужния момент и следователно въобще няма да се товарят топлинно. Трябва само да се гледа да не се надвиши максимално допустимия ток.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #62 -: Юли 07, 2018, 01:48:36 am »
   Ето вариант с две еднакви бобини като този път главният кондензатор (горе вдясно) е малък и с високо напрежение, а този най-горе е с голям капацитет и ниско напрежение. Сега най-високият потенциал е вдясно между двете бобини и трябва да се внимава да не се докосва с ръце там. Ето го симулатора - http://tinyurl.com/yb6dr3sr
« Последна редакция: Юли 07, 2018, 02:04:40 am от Иван Димов »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #63 -: Юли 07, 2018, 01:52:35 am »
Димов...много велики неща са прости, но далеч не всички прости неща са велики :D
Като минеш от симулация към практика (схемите далеч не са сложни), ще очакваме с интерес идеи за приложението им в търсене на СЕ?

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #64 -: Юли 07, 2018, 02:22:43 am »
   Симулаторът е велик, спор няма. Смята като за световно. И прави добри прогнози. А иначе мисля СЕ-то е някъде около кондензатора, който събира ток едновременно от двете бобини. И се получава нещо като ефекта на Вентури - долната бобина дава едната "струя" (ток) като това води до увличане на другата струя (ток) на горната бобина, която се явява като външна или от околната среда. В резултат в кондензатора токът е двоен вместо единичен и затова мисля, че ще има СЕ като сваляме енергия при този двоен ток.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #65 -: Юли 07, 2018, 02:35:32 am »
"Етерна електрическа помпа"?
На принципа на пулверизатора (ако те разбирам правилно)?
А самото "сваляне" на енергия, дали няма да разбалансира процеса, как мислиш?

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #66 -: Юли 07, 2018, 02:47:14 am »
   Разбалансиране няма да има, защото това е автогенератор и сам се настройва на нужната честота. При сваляне на енергия ще има леко понижаване на напрежението, но това не е фатално. Правил съм подобни схеми и се получава следното - докато е включена само долната бобина, токът е един, а като включа и горната, токът в товара се увеличава като консумацията от захранването намалява. Един вид с по-малка консумация от източника получаваме по-голямо потребление в лампата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #67 -: Юли 07, 2018, 02:58:47 am »
Остава да го тестваш на практика!
При симулатора няма температурен градиент на компонентите и прочее - всичко е в "идеален вариант", нали?
Пробвай го първо със зареждане на акумулаторна батерия, като консуматор ( измерване на входяща и съхранена енергия, разбира се). Естествено, за алкална батерия говорим...

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #68 -: Юли 20, 2018, 05:47:43 pm »
   По-нагоре в темата споменах, че когато се сложи кондензатор към базите на транзисторите, поради малка разлика в напрежението на кондензаторите в момента на превключването, транзисторите леко се нагряват. Доста дълго време умувах как да се преодолее този дефект и накрая го измислих. Сложността идва от това, че токът, който се използва за управлението на транзисторите идва от централния кондензатор в обратна на нужната ни посока. За да обърна тази посока се наложи да добавя още два транзистора, които по същество се товарят само с малки базови токове. Така те няма да хабят много енергия за да осигуряват управлението на схемата. Добавих и два диода, които са доста важни в момента на превключването на транзисторите. Иначе схемата си е типичната Ту-Ту схема. Транзисторите ѝ не се товарят с напрежение по-голямо от захранващото като в същото време на кондензаторите и бобината имаме киловолти. Схемата е много стабилна и проста за изпълнение. Ето я как работи на симулатора - http://tinyurl.com/y9pprqs7 Прилагам три файла. На първите два е новата схема, а третият е със старото Ту-Ту, което работи перфектно на практика.
п.п. Стартирането на схемата става като за момент се натисне бутона START и така в бобината тръгва ток, който след като отпуснем бутона отива към кондензаторите и така започва генерирането на схемата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #69 -: Юли 21, 2018, 01:57:51 am »
Димов, мисли приложение, с аналогия на хидротрана, иначе не виждам как ще се превърне в "помпа" за електричество...

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #70 -: Юли 22, 2018, 02:43:36 pm »
   Може към базите на долните два транзистора да се свържат резистори с малко съпротивление, примерно 0.5 Ом. Така техният базов ток ще се намали и това ще спести още няколко вата от мощността за управление. Същото може да се получи и с два малки диода, свързани противопосочно в паралел. Ето го симулатора - http://tinyurl.com/ycw4rwx8
« Последна редакция: Юли 22, 2018, 03:03:05 pm от Иван Димов »

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #71 -: Юли 22, 2018, 02:53:34 pm »
Иване, ще има ли последен окончателен вариант, защото се чудя коя да започвам да правя?

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #72 -: Юли 22, 2018, 03:13:15 pm »
Иван Димов вместо високо волтовата бобина, не може ли да закачиш един трансформатор. И да си сваляш енергията без допълнително усложняване на схемата.
« Последна редакция: Юли 22, 2018, 07:08:18 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #73 -: Юли 22, 2018, 03:14:10 pm »
   Прави тази последната. Идеална е. Даже става за Тесла трансформатор като се сложи още един кондензатор, паралелно на бобината и още един дросел към захранването да ограничава тока при превключването на транзисторите. Утре я почвам на практика. Двата главни транзистора ще са на една алуминиева пластина и ще стане много миниатюрна схемичка, а с големи възможности.
п.п. Аз точно това ще правя - вместо бобината ще е нещо като автотрансформатор с кондензатор към високото напрежение. Или с други думи, това си е точно Тесла трансформатор, само че на първичната страна няма разрядник, а Ту-Ту генератор, който е автогенератор и поддържа нужната честота независимо от големината на товарите.

Неактивен VeleV

  • Beginner
  • *
  • Публикации: 84
  • Пол: Мъж
  • Дай на глупака власт и му гледай сеира!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #74 -: Юли 22, 2018, 03:20:29 pm »
   Прави тази последната. Идеална е.
.....................

Добре.
Търся дали има разлика във високото напрежение правено по различни методи (не схеми).