Автор Тема: Ту-Ту резонансен генератор без управление  (Прочетена 93610 пъти)

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #45 -: Декември 20, 2017, 07:50:40 am »
Поздравления за труда и хубавите резултати!
А схемата може ли да се използва например за захранване на ТХО и къде да се върже първичната му намотка (предполагам на мястото на Тr1)?

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #46 -: Декември 20, 2017, 03:31:02 pm »
   Да уточним някои подробности. Трансформатор Tr1 трябва да е с по-голяма индуктивност от трансформатор Tr2. Нека за по-нагледно го запишем така: Tr1 > Tr2. Това се прави с цел по-голяма ефективност на схемата - с по-малък ток от захранването така постигаме по-голям ток на кондензатор С1. Според симулатора, ако двата трансформатора са еднакви, то през тях ще протича само еднопосочен ток на пулсации. Когато обаче Tr1 > Tr2, това води до променлив ток в Tr2 най-горе на схемата. Токът е променлив макар и не симетричен спрямо абцисата. На кондензатор С1 обаче всичко е наред - симетрична синусоида. Може да сваляме енергия от този кондензатор като паралелно на него вържем последователно вързани товар и друг кондензатор. Друг вариант за сваляне на енергия е чрез допълнителна къса намотка на трансформатор Tr2 най-горе. Може тази трета намотка и да е по-дълга ако искаме да вдигаме още по-високо напрежение. В същност нашият LC-кръг се състои от Tr2 и С1. Трансформатор Tr1 служи само за напомпване с еднопосочни пулсации, при това със сравнително доста по-малък ток от тока в LC-кръга. Кондензаторите С2 и С3 са еднакви и са доста по-малки от С1. Те определят големината на базовия ток в транзисторите. Трябва да се внимава и с посоките на свързване на трансформаторните бобини.
п. п. С тази последната двутрансформаторна схема успях да избегна един недостатък на по-предишните схеми, а именно прекалено големия ток от захранването. Сега имаме малък захранващ ток, доста по-голям ток в резонанса и на всичкото отгоре транзисторите не се товарят с високото киловолтово напрежение в LC-кръга, а върху тях пада само удвоеното захранващо напрежение.
« Последна редакция: Декември 20, 2017, 03:51:19 pm от Иван Димов »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #47 -: Декември 21, 2017, 01:44:18 pm »
   Прилагам същата схема, нарисувана по друг начин с цел по-добро възприемане. Сега вместо втория трансформатор Tr2 съм нарисувал просто бобина със средна точка така както е популярна и в други схеми. Така по-добре се вижда LC-кръга, съставен от L1 и С1. По-добре се вижда и ролята на трансформатор Tr1, който с еднопосочен ток напомпва резонанса. Токът в неговите бобини е еднопосочен на пулсации, но двата тока в бобините му са противоположни и така магнитопроводът на Tr1 работи точно както е при стандартните трансформатори. С други думи, през половината период токът в едната му бобина тече надолу, а през останалото време в другата бобина тече ток нагоре. Ето и на симулатора как изглежда схемата - http://tinyurl.com/ybpu4gc5

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #48 -: Декември 21, 2017, 10:02:52 pm »
 Иван Димов, за масовия потребител като мен трудно се разбира къде да закача реотанчето, че времето малко скрипна.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #49 -: Декември 22, 2017, 04:54:55 pm »
   Ето ти два варианта за сваляне на енергия. Нарисувал съм две лампи - едната е закачена към главния кондензатор чрез два малки кондензатора, а другата лампа е към къса намотка на десния трансформатор. Прилагам схемата. Самият аз още не съм я пробвал на практика, но днес намерих едни стари транзистори и тези дни ще я направя - тя е много лесна.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #50 -: Януари 03, 2018, 04:25:42 pm »
   Схемата работи много добре да не река даже отлично. Транзисторите не загряват. Аз я пробвах с нисковолтови транзистори и не вдигнах големи мощности, но дори и така се видя много стабилна работа. Трябва обаче да се внимава да не се включват рязко много големи товари към главния кондензатор, защото така той се дава почти накъсо и това води до рязък импулс на тока в базата на транзистора. Ако товарът е включен преди стартирането на схемата, няма никакъв проблем. Възможно е и при самото включване на схемата да има голям базов ток в транзисторите докато се влезе в режим. Нека някой колега ако има осцилоскоп и реши да я пробва да даде някакви снимки да видим има ли някакви проблеми за изглаждане. Предполагам с транзистори за над 400 Волта и повече от 10 Ампера с тази схема ще се получат прекрасни резултати. Прилагам същата схема, нарисувана по още по-разбираем начин.
п. п. Интересно е да се отбележи, че схемата стартира още от първия път, което рядко се случва с принципно нови схеми. Така че даже и ученик от началния курс може да я направи.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #51 -: Януари 05, 2018, 12:50:37 pm »
Предполагам, че изходното напрежение трябва да се снеме от намотка L5( не показана на схемата), която е навита на сърцевината, на която са навити  L1 и  L2.
« Последна редакция: Януари 05, 2018, 02:32:47 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #52 -: Януари 05, 2018, 03:22:16 pm »
   Явно трябва още да обяснявам. Прилагам схемата като на нея съм нарисувал две стрелки, които онагледяват какво се случва през половината период или 0,5Т. В момента когато на горната плоча на главния кондензатор (С3) имаме максимален минус, следва превключване и сега се отпушва горният транзистор (Т1). Стрелките показват посоката на движението на електроните. Вижда се, че резонансът става в бобини L3 и L4. През транзистора и L2 токът е еднопосочен и освен това е доста по-малък - поне 5 пъти по-малък от тока в С3 при мой опит. Затова мисля, че е по-добре допълнителната намотка за сваляне на енергия да е върху бобини L3 и L4. Нищо не пречи тази допълнителна намотка да е и върху L1 и L2, но там ще има по-малка мощност предполагам поради по-малкия ток.
   Едно уточнение и какво разбирам под максимален минус - приемам електрическия ток в метални проводници като ток или движение на газ - електронен газ. Този електронен газ има определено налягане - ние му казваме напрежение или по-точно потенциал. Когато електроните се скупчат на горната плоча на С3, този потенциал (налягане) започва да расте и в един момент това налягане става максимално - това е моментът на максимален минус. Тогава започва обратният процес и електронното налягане намалява като това води до превключване на транзисторите като Т2 се запушва, а Т1 се отпушва. Стрелките показват посоката на движението на електроните от горната плоча на С3 към долната му плоча.
п. п. В момента на включването на схемата според симулатора базовият ток в транзисторите е доста голям - над 2А. Токът е пиков, съвсем кратък импулс и следва влизане в нормален режим на работа. Предполагам този пиков ток в началото може да е опасен ако се пуска голямо захранващо напрежение - примерно 200V. Затова при големи мощности трябва да се стартира плавно - с постепенно повишаване на захранващото напрежение. Или друг вариант за плавно пускане е чрез резистори в базите на транзисторите, които резистори после ги шунтираме секунди след старта.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #53 -: Януари 05, 2018, 06:58:34 pm »
Иван Димов, ентусиазмът ти е похвален, но честно казано не виждам нищо ново (иновативно) във всички схематични варианти, които предлагаш. В крайна сметка, какво очакваш да получиш?
Симулатора, на който се доверяваш, е много далеч от реалността. Странното за мен е, че имаш очаквания да свалиш енергия по магнитен или капацитивен път и вярваш, че тя ще бъде много повече от вложената чрез захранващия източник.

Моето мнение, ако има някакво значение за теб е, че си губиш времето с елементарна схемотехника.
Успех, все пак.  :)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #54 -: Януари 06, 2018, 02:21:16 pm »
dymelsoft
Цитат
Иван Димов, ентусиазмът ти е похвален, но честно казано не виждам нищо ново (иновативно) във всички схематични варианти, които предлагаш. В крайна сметка, какво очакваш да получиш?

   Свикнал съм да ме подценяват. Схемата е по-добра от всички, които аз съм виждал. Никъде не твърдя, че от нея излиза СЕ, но това не означава, че не може с успех да се използва в много области включително и за получаване на СЕ в комбинация с други схеми. Разработвам я толкова време, защото ще ми трябва скоро. И съм много очуден как не само ти, но и други специалисти са склонни набързо да омаловажават схеми без да са ги разгледали в подробност. Готов съм да сравним моята схема с всяка друга, която предложите за да видим къде са предимствата и недостатъците. Така и аз може да науча нещо.
п. п. И още нещо важно - аз твърдя, че моите схеми са иновативни, т. е. появяват се за пръв път в информационното пространство. Разбира се има вече много други схеми, но те само приличат донякъде на моите. Ще съм радостен ако някой покаже къде вече са се използвали точно моите схеми.

Vale

  • Гост
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #55 -: Януари 06, 2018, 03:32:54 pm »
Иване, според мен схемата ти с име
Цитат
Ту-Ту-2 NPN.jpg
със двата источника на ток е много подходяща за захранване от електрет. Единственото изискване доколкото разбирам е честотата на която работи да не е много висока (от порядъка на един до няколко kHz). Разликата е че от акомулатора можеш да теглиш непрекъснато а от електрета требва да става с прекъсване и да не е голяма честотата. Казват че на всеки клавиш на стандартна клавиатюра има по едно електретче. Трябва само да се навържат паралелно (като кондензатори) и да ползваш формулата дето дава Ацюковски в книгата
Цитат
"В.А.Ацюковский - Трансформатор Тесла. Энергия из эфира"
. Книгата я има на форума. А предполагам че и формулата си я знаеш, щото е от Максуел. Не знам проверявал ли си на каква честота работи тази схема. То явно зависи от параметрите на кондензатора и на бобините. Желая ти успех.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #56 -: Февруари 03, 2018, 01:01:59 pm »
   Ако някой се затруднява с трансформаторите, ето схема само с бобини, която е с подобни характеристики. Това по същество е вече показаната по-горе схема с два различни типа биполярни транзистора. Единият е NPN, а другият е PNP. Просто сега е добавена допълнителна малка бобина успоредно на главния кондензатор. Така се вдига честотата и токът от захранването става няколко пъти по-малък от резонансния ток. Резонансният кръг се състои от С1 и L1. Бобината L2 служи за напомпване на резонанса, а бобината L3 ограничава тока в базите на транзисторите. Всъщност и трите бобини участват като резонансни и едновременно "натискат" електроните първо към едната, а после към другата плоча на главния кондензатор С1. Стартирането става като за кратко се включва минуса на захранването към базите през резистора R1. Ето как работи схемата на симулатора - http://tinyurl.com/y6tvn96f   
   Схемата може да работи и с два акумулатора (батерии) вместо с едно захранване и два големи кондензатора.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #57 -: Юли 04, 2018, 09:06:07 pm »
   Опитвам се да махна бобината, която е закачена към базите на транзисторите и да я заменя с кондензатор, но по начин различен от представения по горе. За целта обаче трябва да се обърне посоката на тока и това ме затруднява, но ето до какво решение стигнах. Прилагам файл. Схемата пак е минимум с две бобини, но ще търся начин да я сведа до една бобина. Пробвах на симулатора и една схема, в която добавих два мосфета, но има май някакъв проблем за доизглаждане. Уж всичко работи добре, но постепенно има някакво затихване, което не е според теорията. Сега ви предлагам тази схема, която на симулатора работи добре - http://tinyurl.com/y8q6h3z5
п.п. В тази схема високият потенциал е горе вляво, а транзисторите и захранването са с нисък потенциал. Така че, горе вляво не пипайте с ръце - високо напрежение.
« Последна редакция: Юли 04, 2018, 09:23:56 pm от Иван Димов »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #58 -: Юли 04, 2018, 11:02:53 pm »
Иван Димов
 Мисля, че бобината от 10 мн е излишна. Пробвай без нея да видим, какво ще се получи.
« Последна редакция: Юли 04, 2018, 11:24:45 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #59 -: Юли 05, 2018, 12:39:58 am »
   Не може без нея. Пробвах, не работи. Сега като си поиграх на симулатора, все повече ми харесва тази схема. Преди време се опитвах да направя точно такава схема и все нещо не се получаваше идеално. И се оказа, че в стремежа си да направя едно, получих друго, което също съм търсил. Схемата е много добра, даже ми идват някои идеи за СЕ с нея.