Автор Тема: Ту-Ту резонансен генератор без управление  (Прочетена 93445 пъти)

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #30 -: Ноември 01, 2017, 10:03:53 pm »
   Векторе, най-вляво на трансформатора се навива още една трета намотка, от която може да се ползва мощност - примерно за осветление, а дори и за по-големи товари. Може също тази трета намотка да е с много навивки и така на нея ще се получи много високо напрежение, което може да се ползва за всякакви нужди. По същество този трансформатор в схемата Ту-Ту-2Т работи като стандартен трансформатор, т. е. въпреки че е с 2 намотки, те правят променливо магнитно поле, защото в единия такт едната работи наляво, а в другия такт другата работи надясно. Един вид тези две намотки всъщност са все едно първичната намотка на стандартен трансформатор. И остава да се навие вторичната на този трансформатор, на която ще закачаме товар (всякакви лампи, реотани и т. н.) Хитрото на този трансформатор е, че можем да му променяме честотата чрез промяна на капацитета на кондензатор С1. Схемата е толкова стабилна при работа, че може да се използва дори за музикални цели - примерно като се променя капацитета на С1 скокообразно, скокообразно ще се променя и честотата на трептене в резонансния кръг. Трансформаторът е част от резонансния кръг и ако на неговата трета намотка закачим високоговорител, ще получим различни тонове - може направо да се свири с тази схема. Скоро ще направя видео, в което ще покажа как се променя честотата при промяна на С1. Честотата може да се променя и чрез бобината, която е на базите на транзисторите, но в по-малка степен, защото тази бобина трябва да е оразмерена така, че да дава достатъчно базов ток за транзисторите и в същото време не трябва да пуска по-голям ток от допустимия за базите на транзисторите за да не се повредят.
   Не изключвам възможността тази схема да може да се ползва и при захранване на някакъв вид електродвигатели като честотата на тока ще определя скоростта на въртене на електродвигателя. Отделно може да се ползва като най-обикновен инвертор, който преобразува постоянното напрежение в променливо.
   Преимуществата на схемата Ту-Ту-2Т са следните:
1. Схемата няма сложно управление - бобината в базите на транзисторите е също част от резонансния кръг.
2. Върху транзисторите пада само напрежението на захранването, което е изключително важно и повечето досегашни схеми не са такива и затова транзисторите често дефектират от пренапрежение.
3. Схемата може да генерира много високо напрежение на кондензатора С1, на бобината в базите на транзисторите и разбира се на трансформатора, където с трета намотка напрежението може да се вдигне до колосални размери.
4. Може да се използва за музикални и изследователски цели.
5. Схемата е стабилна при работа, не се разцентрова при промяна на параметрите и транзисторите не прегряват.
   Друго важно, което трябва да се отбележи - въпреки че върху транзисторите няма високо напрежение, там електрическият потенциал е висок и следователно трябва да се вземат мерки за изолиране в пластмасова кутия. Ако някой се чуди как така напрежението е ниско, а потенциалът висок - пояснявам: Ако от едната страна на транзистора имаме да речем потенциал 5000 волта, а от другата му страна имаме потенциал 5100 волта, то напрежението на транзистора ще е само 100 волта. И така се получава ниско напрежение (100 волта) и висок потенциал в киловолти. Затова не трябва да се пипат с ръце транзисторите при работа на генератора особено, когато потенциалът е киловолтов.

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #31 -: Ноември 02, 2017, 12:27:09 pm »
Иване евала за схемата, уважавам труда ти.Може ли по-подробни данни за транзисторите, трансформатора и дросела, трябва ми за инвертор за 220v 500W. Благодаря.
« Последна редакция: Ноември 02, 2017, 07:02:56 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #32 -: Ноември 02, 2017, 04:25:48 pm »
   Транзисторите са биполярни - единият е NPN 2SC5200, а другият е PNP SA1294. По-горе в темата също ги споменахме. Бобините са експериментални - използвал съм ги и преди за други схеми. Сърцевината е цилиндър, направен от феритни пръстени. Трансформаторът е навит с две еднакво дълги жици в паралел. Не съм броил навивките, че даже и дължината на жицата - може да е някъде към 30 метра примерно. Бобината в базите също съм използвал за други цели преди. Принципно е важно базовата бобина да е с по-голяма индуктивност от тази на трансформатора. Така токът в базите на транзисторите ще е по-малък от тока в колекторите им. Когато експериментирам аз процедирам така: Правя принципно едната бобина по-голяма от другата (трансформатора) и после включвам схемата на минимално напрежение - примерно 10 волта захранване. И меря тока в базите на транзисторите и съответно тока в колекторите. Внимавам да не презскоча максимално допустимата стойност на базовия ток - мисля че за тези транзистори беше 4А максимум. Също и колекторният ток не бива да превишава 15А май беше. Отделно от това тези транзистори май се повреждат при по-висока честота - примерно 20 килохерца. Не знам за инвертор дали ще станат, трябва да се пробва. Аз в момента търся някакви по-мощни транзистори от рода на BUT100, но не мога да намеря PNP с подобни на BUT100 показатели. Трансформаторът и базовата бобина може да се направят и с друг феритен магнитопровод и така да станат по-компактни, но май ще трябват по-високочестотни транзистори. Гледах разни схеми за инвертори, които използват подобна схема, само че при тях има сложно управление. Аз затова съм дал принципната схема за да може големите специалисти да я пробват и да видят нейните предимства. На мен също ще ми е интересно в какви приложения ще се използва за в бъдеще. Повече информация нямам - още не съм я пробвал с други транзистори. Днес направих едно видео за да се види колко устойчиво работи - направо музика може да се прави с тази схема: https://www.youtube.com/watch?v=BAqY-fq33nQ

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #33 -: Ноември 02, 2017, 04:34:58 pm »
Димов, може ли да пуснеш едно видео с поредна тоналност от по-ниско към по-високо (или обратно), без да се опитваш да "свириш" мелодия?
И да ми кажеш - дали кондензаторната "касетка" е с еднакви по стойност кондери?

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #34 -: Ноември 02, 2017, 06:57:53 pm »
Иване благодаря за информацията, но мен ме интересува магнитопровод, сечение на проводник, първична, вторична намотки. Все пак е "направи си сам", с всички подробности. Магнитопроводът може ли да се ползва от ТХО на телевизор например.
« Последна редакция: Ноември 02, 2017, 07:04:42 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #35 -: Ноември 02, 2017, 07:28:23 pm »
   Може да се ползва ферит някакъв, а даже може и без ферит, а само на въздух, но тогава честотата ще е по-висока и трябват подходящи транзистори. За да дам точна информация за такъв инвертор трябва да съм го направил, а аз не съм. Всяко различно приложение изисква различно оразмеряване. Сега заснех видео и в него се вижда освен звуците и една лампа, която свети от третата бобина на трансформатора. Това го правя само за проверка на принципа. Като почне да се прави нещо конкретно тогава ще се уточняват подробностите. В това видео, което сега прилагам входното напрежение е само 50 волта и не смея да захранвам с по-високи напрежения преди да съм видял на осцилоскоп какво става на транзисторите.
п.п. В касетката кондензаторите са по 1 микрофарад всеки. Като 4 кондензатора са вързани в паралел и после тези много четворки са вързани последователно.
« Последна редакция: Ноември 02, 2017, 07:48:52 pm от Иван Димов »

Неактивен lpoik

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 192
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #36 -: Ноември 02, 2017, 08:06:04 pm »
Благодаря,още си във фаза експерименти.Според мен се насочи към нещо конкретно,схемата не е сложна.Успех.
« Последна редакция: Декември 20, 2017, 01:37:53 pm от atos »

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #37 -: Ноември 03, 2017, 05:07:44 pm »
   Даже може да се икономиса малко жица като преместим трансформатора на ново място. Прилагам схемата. Сега първичната му намотка няма да е двойна, а единична. Схемата работи добре на симулатора - http://tinyurl.com/y7d8srh3

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #38 -: Ноември 04, 2017, 03:44:19 pm »
   Пробвах последната схема на практика - работи отлично. Сега вече на транзисторите няма висок потенциал както в предната схема. С около 50 волта захранване получих към 2 киловолта на кондензатора, а може и още да се вдигне напрежението. С високочестотни транзистори сигурно резултатите ще са по-добри.
   Ето го видеото - https://www.youtube.com/watch?v=Iv7UTZ75fvw&t=1s

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #39 -: Ноември 18, 2017, 11:34:31 pm »
   Може да се направи този генератор и с два еднакви NPN транзистора. В този случай се ползват две отделни захранвания. Пробвах новата схема на симулатора - http://tinyurl.com/yane3597. Вижда се, че работи добре. Единствената възможност за грешка в тази схема е неправилното свързване на изводите в трансформатора. Стартирането става като за кратко се натисне пуск-бутона. Прилагам тази схема и предната за сравнение.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #40 -: Ноември 19, 2017, 11:00:34 am »
Поздрави за труда ти Иване!
Два въпроса:
1. К.П.Д на схемата?
2. Хармоници на изхода?
Успехи!

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #41 -: Ноември 19, 2017, 04:41:39 pm »
   В момента нямам осцилоскоп и въобще съм зле с измервателните уреди за да дам повече информация за схемата. Но по принцип топлинните загуби са в транзистори, диоди и активното съпротивление на жицата. Затова опростих схемата до възможно най-малък брой елементи. Добре е когато се подбират транзисторите, те да са с малък собствен пад на напрежение в отпушено състояние. Например видях, че за транзистор BUT100 този пад е около 1 волт. Това ще рече, че ако през него тече ток 50А, ще се губи 50W топлинна мощност на радиатора му. Добре е също диодите да са Шотки, защото те имат по-малък пад на напрежение в права посока и съответно топлинните загуби ще са по-малки.
   Последната схема още не съм я пробвал на практика, но се надявам тя да бъде даже по-ефективна. На трансформатора може да се навие и трета бобина, от която да се сваля енергия. Може да се сложи и допълнителна бобина успоредно на кондензатора. Важно също е бобината закачена за базите на транзисторите да е с по-голяма индуктивност в сравнение с тази на трансформатора за да може базовият ток на транзисторите да е поне 10 пъти по-малък от колекторния.
« Последна редакция: Ноември 19, 2017, 04:58:02 pm от Иван Димов »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #42 -: Ноември 19, 2017, 08:18:00 pm »
Слагаш мосфети - те имат съпротивление от няколко милиома.

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #43 -: Ноември 20, 2017, 01:04:38 pm »
Не напразно задавам тези въпроси, защото ако изкараш К.П.Д. от порядъка на 50 - 60 % си си загубил времето, също така ако хармониците са ти големи, схемата ще бъде " useless" , както казват братята "хамериканци". За измерване на К.П.Д - то ти трябва един мултицет и евентуално един резистор - 0.1 Ohm/10W. Хармониците са малко по - сложни.... Но ако имаш К.П.Д  99% вече може да се говори по нататък.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Ту-Ту резонансен генератор без управление
« Отговор #44 -: Декември 20, 2017, 01:08:55 am »
   Понеже някои колеги не харесваха, че в последната схема има две захранвания, реших да измисля схема само с едно захранване. При това двата транзистора са еднакви NPN и за разлика от всеизвестната схема ZVS, при мен транзисторите не се товарят с високото напрежение на LC кръга. Върху тях, в сега предлаганата схема, пада удвоеното напрежение на захранването. При захранване 50V, върху транзисторите е 100V приблизително. В същото време на LC-кръга напрежението е няколко киловолта. Ето как работи схемата на симулатора - http://tinyurl.com/y7dcoegh. И двата трансформатора са в съотношение 1:1. Прилагам файл със схемата.