Алтернативни енергоизточници > NEG, импулсни, трансформаторни и резонансни генератори, скаларни вълни

Ту-Ту резонансен генератор без управление

(1/18) > >>

Иван Димов:
   Преди време исках да продам моя Ту-Ту генератор, но явно никой не иска да го купи и затова ще ви го подаря. Прилагам файл със схемата. По същество този генератор представлява четириполюсник с два съставни тиристора, направени с 4 транзистора. На два от четирите извода на този четириполюсник е вързано захранващото постоянно напрежение, а на другите му два извода, означени с буквите А и В се закача последователна LC група. Така бобината и кондензаторът се захранват на собствената си резонансна честота. Дори бобината да е с подвижна сърцевина и да променя индуктивността си, резонансът пак се поддържа автоматично. Може също да се включват различни кондензатори като така честотата ще се променя скокообразно, но резонансът отново ще се самоподдържа. До захранването съм сложил големи електролитни кондензатори, а в точките А и В връзвам последователно бобина и кондензатор, в които става резонансът. Аз съм ползвал транзисторите А1294 и С5200. Диодите в "тиристорите" са Шотки.
   Предполагам схемата може да работи и ако в точките А и В се върже само бобина, а вместо електролитните кондензатори се сложат малки неполярни такива. Транзисторите трябва да удържат само захранващото напрежение докато в резонанса напрежението е много високо - аз съм достигал до 3000 волта. Моите транзистори са за аудиочестоти и над определена стойност на честотата започват да греят, но иначе работят много добре. Нека специалистите електрончици сложат някакви високочестотни транзистори и да видим как ще работи схемата тогава. Преимуществото на моя Ту-Ту генератор е, че няма сложно управление и е много надежден, устойчив и винаги е в резонанс независимо какви бобини и кондензатори му слагаме. Недостатък е, че токът минава през два транзистора и от там имаме по-големи топлинни загуби.
п. п. Името Ту-Ту идва от това, че токът се движи "ту" наляво "ту" надясно.

GreenHulk:
В кои точки точно се подава напрежението, може ли да ги маркираш със стрелкичка?

Иван Димов:
   Ето я схемата с бобината и кондензатора, свързани в точките А и В. Захранването е ясно къде е свързано към двата електролитни кондензатора там, където е + и - на източника на постоянно напрежение.

владимир димитров:
Димов ... Интересно схемно решение.Благодаря !!!
Ако има осцилограма ,прикачи я,да я видим ..


Поздрави


Иван Димов:
   На кондензатора е чиста синусоида, а на бобината има "зъб", когато става обръщането на тока върху нея, но той не стърчи много. Ако на бобината са 2000 волта, а захранването е 200 волта, то "зъбът" е 1/10 т. е. 0.1 от амплитудата.
   В момента не мога да дам осцилограми, защото са на другия компютър. Има обаче тук във форума една интересна:
http://mazeto.net/index.php?topic=9119.25
Re: генераторът на Руслан Кулабухов
Отговор #28 -: Октомври 08, 2014, 08:12:25 pm
  Прилагам файл - Осцилоскопът е закачен на кондензатора по средата на схемата. Двете точки, означени като Ту-Ту са всъщност точките А и В на генератора Ту-Ту, както съм го описал в първия пост на тази тема.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия