Автор Тема: Какво е това сияние?  (Прочетена 4511 пъти)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Какво е това сияние?
« -: Май 01, 2016, 09:18:23 am »
Здравейте, гледах интересно видео с разряд на кондензаторна банка. Ето го видеото с разряда:

https://youtu.be/16VsYaoWFDQ?t=15m40s

Въпроса е какво е това странно лилаво сияние на кондензаторите след разряда? Някой може ли да го обясни?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #1 -: Май 01, 2016, 09:27:26 am »
Изглежда е йонизация. При мен, някои вакуумни лампи, светят с такъв цвят. Самия стъклен балон свети отвътре. Нямам представа защо.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #2 -: Май 01, 2016, 11:02:18 am »
За първи път виждам такова сияние на материя да се прояви в такава среда, т.е. при нормално атмосферно налягане. Принципно възниква във вакуум, както отбелязва edin, като свети или стъклото на лампата или "електронния газ" (вакуумът сам по себе си няма как да свети).
https://www.youtube.com/watch?v=-kXWyrJACWA - от 40-тата секунда нататък се вижда сиянието при вакуумна лампа. За опитът приложих високо отрицателно напрежение (десетки киловолти), което е достатъчно да дезинтегрира материя дори при студен катод.
А при сиянието от видеото на nizo дори няма високо напрежение (само 400V), което само по себе си не е достатъчно за възникване на такава йонизация. Видно е, че ефектът се получава при самия разряд. Човекът използва накакъв лъскав метален диск за окъсяване... възможно е силният разряд да предизвиква вид ел.магнтна вълна, която се отразява от диска, наслагва си и се връща към кондензаторите, предизвиквайки мощна йонизация на диелектричната им обвивка. Доста интересен механизъм.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #3 -: Май 01, 2016, 01:30:31 pm »
Мисля, че не е обикновена йонизация, но по някакъв начин се създава поле. Забележете, че се простира само в дясната част от веригата?
Забележете също и петната по въпросния диск - доста големи са, което навежда на мисълта, че част от материала по него може да се пренася във въпросното поле и по този начин да обогатява с атоми въздушната среда, спомагайки за йонизацията...
Може и да греша...

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #4 -: Май 01, 2016, 02:06:16 pm »
Според мен това е светлинното отражение от нагретия и йонизиран до разтопяване диск.
Забележете че човека отдръпва дясната си ръка назад и нагоре с клещите което води и до частичното отражение в корпуса на кондензаторите.
Мисля че това е най-простото обяснение.

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #5 -: Май 01, 2016, 02:48:29 pm »
Не мисля, че е отражение. Контактната зона на диска може за кратко да светне в жълто-оранжево, но това тук е съвсем друго нещо. Някакъв вид индуциране, ако мога така да го нарека.
Има само един начин да се разбере :) Мога да произведа разряд от група кондензатори (само, че високоволтови), мисля, че ми се навърта и един безполезен харддиск, който да разположа близо до разряда. Все си мисля, че тук играе роля на енергиен отражател. От другата страна ще разположа електролитни кондензатори и ще се види дали ще им светне обвивката.
Само време да остане.
« Последна редакция: Май 01, 2016, 03:10:01 pm от hyparh »

Неактивен ip

  • Неактивен
  • Публикации: 4
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #6 -: Май 01, 2016, 03:06:05 pm »
В коментарите под клипа обясняват, че е фотолуминисценция на боята на кондензаторите вследствие силното UV облъчване от искрата.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #7 -: Май 01, 2016, 04:05:39 pm »
хм, за какво и е на боята на кондензаторите да фотолуминисцира - това търсен или страничен ефект е?

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Какво е това сияние?
« Отговор #8 -: Май 01, 2016, 09:13:54 pm »
Това се проверява лесно с UV лампа, но едва ли е луминесценция. Припомнете си, че в кондензаторите, зарядът се задържа в диелектрика! Според мен, зарядите от дъговия разряд, са полепнали по диелектрикът. Какво става с тях когато сиянието изчезва, не сме я да твърдя. Нямам подходящи кондери, иначе бих пробвал. Опитът е интересен.