Автор Тема: Как работи електричеството (филм)  (Прочетена 51409 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #60 -: Април 14, 2016, 10:56:36 pm »
Цитат
Дупката е токоносител и за твое сведение е подвижна. Тя се явява свободен токоносител в кристалната решетка на полупроводника заедно с електрона
Това е много погрешно което си мислиш. дупката е като бягаща светлина имаш една редица от запалени лампи и първата е загасена после палиш първата гасиш втората гасиш третата палиш втората и така нататък. реално имаш движение на електрони а не на дупки Или още по директно копаеш нова дупка в полето и с пръстта заравяш старата и пак и пак. Това не е движение на дупки защото всяка дупка е различна от предишната и от следващата.
А относно:
Цитат
Иначе казано завъртете както си искате един постоянен магнит в близост до електролит (който също е проводник) и като породите в него ЕДС се обадете.
Ми те са се обадили:
Цитат
http://www.chitatel.net/forum/topic/10611-mhd-%D0%BC%D1%85%D0%B4-%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-%D0%B4%D0%B2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB/
Прави ми впечатлевние, че Иван Димов изобщо не отчете какво съм написал и продължава да плещи глупостите за ефирно налягане.
Явно то това налягане има и разум и натиска само определени неща.
Или по точно ефира  е проявление на по висш разум.
П.П. Нобелова награда за 1970 за точно това нещо:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%B3%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%85%D0%B8%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%B0

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #61 -: Април 14, 2016, 10:57:26 pm »
И тази статия не дава никакви отговори на въпросите, които зададох в предния ми пост.
  Цитат: „Анимация на планетарен модел на атома на хелия - според квантовата теория, електроните са точкови обекти, които се движат по вероятностни орбити. Пак магически термини „ вероятно, възможно, ако“ и т.н.
   На снимката на медния атом не се виждат никакви точкови обекти, а малки и по-големи сфери, които сигурно се въртят около оста си и си взаимодействат по някакъв начин. Може да се получава торус, който е самоподдържаща се система и съхранява първоначалния енергиен импулс.
    Що се касае до сблъсъка на частици в ЦЕРН, да приемем, че електрона или, както и да се нарича тази частица има спин и се върти около оста си, ускорява се и се сблъсква с други частици и се очаква да се разпадне на съставните си части и евентуално, ако може да се разбере от, какво е изградена тази частица. Все едно да завъртим два пумпала и да ги засилим един срещу друг със скорост близка до тази на светлината и да ги сблъскаме, за да разберем от, какво са изградени. Ами те ще идат на „майната си“, това е четвъртата степен за далечина в българския език, и ще станат на прах.
    Явно сме все още много далече от този нано свят и затова все още не знаем какво точно е електрически ток.
    Ако аз знаех този механизъм щях веднага да го кажа, но не го знам и затова задавам тези въпроси. Предполагам, че не е много сложен, както всички гениални неща в природата, но ние още не го знаем, факт. Само разни теории и никакви доказателства.
   

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #62 -: Април 14, 2016, 11:04:17 pm »
качвам снимка на електрон заснет докато се движи:
   Това ми прилича на някаква анимация, но в никакъв случай не е снимка на прословутия електрон.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 046
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #63 -: Април 14, 2016, 11:27:57 pm »
   Радико, за да се задвижи една частица трябва да има някаква сила, която да я бутне нанякъде. Силата какво е? Това са други частици, които се блъскат в нашата. А сблъсъкът на частици по дадена повърхност всъщност е налягане. Въпросът е има ли частици, които взаимодействат избирателно при сблъсъците, т. е. в едни частици се блъскат, а в други не. Може да се разсъждава какъв е механизмът на електростатичните взаимодействия, но при всички случаи за задвижване на частица е нужна сила или налягане, което е все едно и също.
   Въобще въпросите са повече от отговорите.

Неактивен dymelsoft

  • Administrator
  • Стабилен
  • *****
  • Публикации: 622
  • специалист, не носи на пиене
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #64 -: Април 14, 2016, 11:33:37 pm »
Радико, аналогията с лампите ти е правилна, същото се отнася и за електроните. Затова говоря за "токоносители". Това е само понятие бе хора, никой не говори за механизма. Както вече казах частиците приемат и предават енергийни състояния. Различните свойства на частиците определят и механизма на пренасяне на тези енергийни състояния, същия зависи и от строежа на веществата.
Между другото няма как да извадим електроните като токоносители от играта в плазмата, течния метал или солената вода за да премахнем магнетизма от играта, но има електро-проводящи електролити при които електроните не са свободни за разлика от йоните или по точно не са преобладаващия токоносител за да бъдат определящи плътноста на тока и от там магнитното поле да създава ЕДС достатъчна за протичането на електрически ток.   

П.П. за посочените по горе флуиди си има цял раздел -магнитохидродинамика
 

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #65 -: Април 15, 2016, 12:05:06 am »
dymelsoft
Май говорим за едни и същи неща, но поради различните начини на изразяване, изглежда, че говорим различни неща. Примерно ти си писал:
Цитат
П.П. за посочените по горе флуиди си има цял раздел -магнитохидродинамика
А аз малко по нагоре съм писал:
Цитат
П.П. Нобелова награда за 1970 за точно това нещо
Да, точно за това нещо е, за магнитохидродинамика е дадена.
« Последна редакция: Април 15, 2016, 12:55:40 am от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #66 -: Април 15, 2016, 01:30:43 am »
Я поспрете малко...
Сега, краткия клип, постнат от    locco, показва някакви концентрични кръгове, които са в постоянна динамика, даже се виждат проблясвания на зараждащи се и "умиращи" елементарни частици, които ги изграждат.
Това са ПОЛЕТА...торсионни вихри, които се "окрупняват" в частици, а те от своя страна - в тези "кръгове", нали така.
Това е общият МОДЕЛ! Представете си една галактика и я гледайте на "бърз кадър". Енергийно-материйният модел е валиден и ВСЕОБЩ за цялата ни Вселена от нано, до мега мащаб.

Не се знае дали въпросният електрон не е просто ПОЛЕ (или компилация от полета) от чиста енергия?
Да "заснемеш електрон"...хм...каква е обемната разлика между фотона и електрона?
Понеже и за фотона (квант) има спорен казус. Някои казват, че е частица, а други, че е вълна в пространството, породена от енергийно изкривяване...

Разберете, че обикновено снимане на електрон може да се окаже невъзможно. Все едно с бояджийска четка, широка 20 см. да се опиташ да нарисуваш миникартина с размери 2х2 см.и при това да искаш ясна резолюция?
Примерът да не се приема буквалистично.

Знаете ли кое ми се стори странно?
Когато гледах този (около 3 секунден) клип, спрях го на пауза и се опитах да заснема екрана си - скрийншот.
Е...не се получи??? Пробвах в различни файлови формати, все същото - черен екран...

И друго...според мен никъде в нашата Вселена няма ПРИВЛИЧАНЕ! Привличането е фикция, която ни пречим да мислим правилно!
Без значение дали говорим за електричество, магнетизъм или гравитация!
Да, много от вас ще скочат - магнитите се привличат...да, ама не, мисля аз!
Просто много силно ги "налягат" от външната им (на контакта) страна!
Всичко е натиск, избутване, налягане! Как, в каква посока, от кого - отделен въпрос!

И не пишете Тесла и Капанадзе редом...все едно да сравнявате Моцарт с уличен акордеонист!
Единият не е смогвал даже да патентова идеите и изобретенията си, всичко първо си е представял ВИРТУАЛНО и не е имал засечка в практиката - той е ГЕНИЙ!
Другият - години наред се опитва да "разкодира" някакъв принцип с налучкване и подражаване...





Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #67 -: Април 15, 2016, 10:17:54 am »
Разберете, че обикновено снимане на електрон може да се окаже невъзможно. Все едно с бояджийска четка, широка 20 см. да се опиташ да нарисуваш миникартина с размери 2х2 см.и при това да искаш ясна резолюция?
Напълно съм съгласен с atos. Това не е снимка, а анимация, и ще дам моите доводи за това:
1. Електрона е няколко хиляди пъти по-малък от протона, респективно ядрото на атома ако това е водороден атом. Заснето е движението на електрона без да се вижда ядрото на атома. Виждат се малките обекти, а липсват големите.
2. Фиксиран е един атом с размери 0.1 нанометър без да се виждат крепящите го атоми от кристалната решетка. Ако това е единичен водороден атом, то как той е фиксиран неподвижно за период 2 сек. При нефиксиран (свободен) атом е невъзможно да се направи снимка - ускореният електронен поток ще го измести.
3. Ако снимката е направена с помощта на фотони - това означава нормален оптичен микроскоп, а такива не съществуват. Снимка с електронен микроскоп не може да се направи, поради това, че не се знае какво се снима - електрона обикалящ около атома или някой отразен от електронният лъч на микроскопа.
Успех!
« Последна редакция: Април 16, 2016, 01:29:12 am от atos »

Неактивен MTM

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 420
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #68 -: Април 16, 2016, 08:20:00 pm »
  Електроните се разполагат в атома по слоеве. Атоми с по-малко от 4 електрона на външния слой,
се превръщат в положителни йони.Обратно,атоми с 4 електрона могат да си присъединят недости-
гащите до 8 електрона и станат отрицателни йони.За това електроните от външния слой , взимат
най-голямо участие в електрическите и химични явления.При движението на електрона  от една
орбита към друга,атома поглъща и отдава лъчиста енергия - фотони,или вълна с определена дължина.