Автор Тема: Как работи електричеството (филм)  (Прочетена 51420 пъти)

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #15 -: Април 13, 2016, 10:09:16 pm »
Ако линията е дълга 1 км, това не значи че трябва да чакаш 1 час за да почнат детайлите да падат от края й. Те ще почнат да падат веднага, защото ВЕЧЕ СА ТАМ. Ще има само едно минимално закъснение, дължащо се на еластичността на линията.



мММММм.. дааааа и ко ся скоростта на тва дет наричате светлина или е 0000(тва са нули) или е мигновенна и имало малко задръжка в линията. Триста хиляди го пиша с думи(буквени символи) не с цифрови символи. В съвременните научни изследвания има едно такова изискване да се пише там – метод на измерване. Та за светлината де – какво всъщност се мери и какъв е метода. А бе метод то много сложно стана…..

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #16 -: Април 13, 2016, 10:22:36 pm »
Да, бе, Юлиане...ма що се пънеш и ти да обясняваш на малоумници като мен принципа на доминото, билярдните топки, пинг-понга или бастуните?
Аз не съм питал как се предава ИМПУЛС, а   Т О К ? ? ? Да ви дефинирам понятието ТОК, ако е нужно?
Що се халосвате сега (или ви е по-удобно) ?

Ако приемем това за вярно:
Електроните в проводник по който  има ток, не се движат със скоростта на светлината, а с много, много по-малка скорост, от порядъка на няколко сантиметра в секунда.

то няма как да е факт това:
...проводникът е "наблъскан" с електрони и ги избутваш, а когато свържеш тези 50 метра кабел с микрофон, а на другия край слушалката, гласът ти от микрофона и той ли е "наблъскан" предварително в кабела, че няма забавяне преди да те чуят?
Но явно този въпрос умело ми го избягвате?
Аз бях в четвърти клас, когато си направих първия домофон (за лична употреба) с комшията отгоре през 2 етажа, ползвах 50-60 м. "звънчев" кабел, телефонна слушалка, телефонен въгленов микрофон и батерия от 4,5 волта...и да ви призная - нямаше и грам забявяне...явно гласовете ни са били по-бързи от електроните, или вече са били вътре в кабела и "ударът ги е избутвал"...

П.П.Наистина ли сте толкова наивни, че да не допуснете моята "подкованост" в темата и то със същите, набити и във вашите глави постулати?
Въпросът е, че "съвременните ви тълкувания" на процеса са далеч по-далечни от далечните -1945 г.
Щото е просто - при "правия ток" има ДВИЖЕНИЕ на електрони, затова съпротивлението загрява проводника и за целта е нужно в пъти по-голямо сечение, отколкото при променливия (където има само импулси с определена честота - синусоида/правоъгълник/трион и т.н.).
Хайде изказвайте собствени мисли, а не "академични истини", с които съм запознат не по-зле от всеки от вас...




Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #17 -: Април 13, 2016, 10:25:35 pm »
Как става и защо става ?
http://slides.copaste.net/slide/41887/elektrichen-tok-v-metali/


Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #18 -: Април 13, 2016, 10:38:03 pm »
atos, предаденият глас по кабел (под формата на електрически сигнали) или по какъвто и да е било друг начин представлява вибрация, колебание.

Не е редно да задаваш въпрос за прав ток, а в същото време да даваш пример с модулация на глас, да речем честоти от 300 до 4 kHz, да не кажа 15.

Нали не си мислиш, че водата в чешмата идва за части от секундата от язовира, та до тебе? :)  ;D

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #19 -: Април 13, 2016, 10:50:16 pm »
Благодаря, Мишо ;D
Електроните се движели бавно, ок - с метър за час...
Остава отворен въпросът - "Електричното поле, което привежда в насочено движение свободните електрони, се
разпространява в проводниците със скоростта на светлината".
Как се разпространява, чрез какво, от какво е изградено това поле? И щом се разпространява само полето (а не и самите електрони), как става предаването на информацията със светлинна скорост? Излиза, че за пренос на информацията електроните не са толкова важни, а само промяната на полето? Но нали същата тази промяна я регистрираме пак чрез електрони?
То е все едно с обикновен часовник да измеря ЕДНА наносекунда?
Нещо не се връзва, ако ще и за тъп да ме смятате...
Нещо куца някъде в тая теория, пропуска се нещо...

Интересна е страницата за керамичните материали, излиза, че не само металите имат нужните свободни електрони...

mzk, естествено, но ако ти сипя лъжица оцет в другия край на тръбата, бая вода трябва да изпиеш, докато усетиш вкуса на оцета...и няма да е за 1 час само...
 

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #20 -: Април 13, 2016, 10:50:55 pm »
Да, бе, Юлиане...ма що се пънеш и ти да обясняваш на малоумници като мен принципа на доминото, билярдните топки, пинг-понга или бастуните?
Аз не съм питал как се предава ИМПУЛС, а   Т О К ? ? ? Да ви дефинирам понятието ТОК, ако е нужно?
Що се халосвате сега (или ви е по-удобно) ?

Ако приемем това за вярно:
то няма как да е факт това:Но явно този въпрос умело ми го избягвате?
Аз бях в четвърти клас, когато си направих първия домофон (за лична употреба) с комшията отгоре през 2 етажа, ползвах 50-60 м. "звънчев" кабел, телефонна слушалка, телефонен въгленов микрофон и батерия от 4,5 волта...и да ви призная - нямаше и грам забявяне...явно гласовете ни са били по-бързи от електроните, или вече са били вътре в кабела и "ударът ги е избутвал"...

П.П.Наистина ли сте толкова наивни, че да не допуснете моята "подкованост" в темата и то със същите, набити и във вашите глави постулати?
Въпросът е, че "съвременните ви тълкувания" на процеса са далеч по-далечни от далечните -1945 г.
Щото е просто - при "правия ток" има ДВИЖЕНИЕ на електрони, затова съпротивлението загрява проводника и за целта е нужно в пъти по-голямо сечение, отколкото при променливия (където има само импулси с определена честота - синусоида/правоъгълник/трион и т.н.).
Хайде изказвайте собствени мисли, а не "академични истини", с които съм запознат не по-зле от всеки от вас...

Продължаваш да бълваш глупости. Хич, ама хич не си наясно с нещата.
Съпротивлението на проводника при променлив ток е по-голямо от това при постоянен ток. Това е така, защото при променлив ток се включва и реактивно съпротивление, което липсва при постоянния ток. Затова при фидерите се губи по-голямата част от енергията, има и стоящи вълни-загуби и т.н. Хайде прекарай 100W мощност на 10 MHz през кабел на 100 м, а аз ще прекарам постоянно напрежение със същата мощност, да видим кой какво ще изкара на изхода?

Чули сте една голяма лакардия в Интернет за Тесла, че прекарал променливия ток и победил Едисон, щото Едисон е  пренасял постоянен ток но с ниско напрежение, затова е имал загуби. Дрън-дрън....А постоянния ток навремето трудно се е трансформирал, не, било е невъзможно, а не като сега. Съвременните тенденции са за преминаване на постоянен ток, след като вече е възможно той да се трансформира с електронни инвертори. И днес цялата алтернативна енергетика работи на постоянен ток. Виж си зарядното на телефона, захранването на компютъра, на телевизора - всичко това работи с постоянен ток и го инвертира-трансформира пак в постоянен с по-ниско напрежение.

Как искаш да ти се забавя сигнала от слушалката на бейбифона през 50 или 100 м кабел, като ти обясних, че ако през един 100 м. маркуч пуснеш крана с водата, тя ще потече веднага, няма да се забави, при условие, че в него има вода.

Тези обяснения са за ученици на 16-17 год., а ти не можеш да ги разбереш.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #21 -: Април 13, 2016, 11:02:54 pm »
Как искаш да ти се забавя сигнала от слушалката на бейбифона през 50 или 100 м кабел, като ти обясних, че ако през един 100 м. маркуч пуснеш крана с водата, тя ще потече веднага, няма да се забави, при условие, че в него има вода.

Тези обяснения са за ученици на 16-17 год., а ти не можеш да ги разбереш.
Я пак помисли...това за водата...и за скоростта с която евентуална промяна в нея би стигнала до теб?

Да, чувал съм за тази "лакардия" с Тесла и Едисон и е истина, според мен.
А изброените от теб устройства просто РАБОТЯТ с прав ток!!! С променлив не могат!
Променливият се ползва предимно за ПРЕНОС, понеже загубите са по-малки - ФАКТ!
Я си погледи сечението на акумулаторния кабел в автомобила и после ми говори...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #22 -: Април 13, 2016, 11:09:16 pm »
mzk, защо да не е редно да сравнявам, "табу" ли е?
Нали това се опитвам да разбера - как промяната в полето (интензитета/информацията) при правия ток се движи със светлинна скорост, при положение, че електроните са бавни?

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #23 -: Април 13, 2016, 11:11:14 pm »
Следвайки твоите разсъждения е как в космоса има радиокомуникации, като няма електрони :)

Разпространението на вълните до някакви години в 20-ти век се е отдавало на ефира или субстанция/среда, в която се движат (между другото аз съм привърженик на тази версия).

Ако в един проводник протича ток, то при определени условия този ток може да създаде колебания (вълни) в пространството около него (и тогава този проводник се нарича антена).

Средата (вакуумът и в частност въздухът) имат импеданс, 377 ома. Когато антената се съгласува с импеданса на средата, тогава настъпва излъчването на вълните, а в случая електроните просто предават (губят) енергията си в средата.

Сигурно си забелязал (или ако не си обърни внимание), че антените на мощните предаватели не са нагряти до червено или бяло. Мощността бива предавана в ефира (или по днешна терминология в свободното пространство).

ПС: да, същата тази информация се регистрира пак чрез електрони, създаденото в ефира поле (електромагнитното поле няма електрони) индуцира токове (насочено движение на електрони). Не виждам нищо лошо в това.

ПС2: камъкът хвърлен в езеро създава вълните.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #24 -: Април 13, 2016, 11:12:42 pm »
Ами запознай се със съвременните тенденции и ще си вземеш наученото назад, като непотребно. Те са такива, че в бъдеще ще се пренася постоянен ток с високо напрежение, понеже има по-малко загуби от това и това постоянно напрежение ще се трансформира с инвертори на висока честота, които ще заемат в пъти по-малко място от съвременните трансформатори поне 10 пъти за сега, утре над 100 пъти.

Отдаааааааааааавна аз не съм виждал мрежов траф в битова електроника. Даже и пералните са инверторни и климатиците. Що ли?

Ама така, като човек придобива познания от Интернет, мястото, което ти дава готови клишета и образи.
А най-добре се учи с поялник в ръка -опит - грешка, ръка да пипне, око да види.

Ама съм забелязал най-много ги разбират нещата тия дето не са запоили и един кабел през живота си. Или пък запоили 1-2 и вече са професори. И те пишат статиите в Интернет.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #25 -: Април 13, 2016, 11:19:15 pm »
mzk, защо да не е редно да сравнявам, "табу" ли е?
Нали това се опитвам да разбера - как промяната в полето (интензитета/информацията) при правия ток се движи със светлинна скорост, при положение, че електроните са бавни?

Нека първо уточним въпроса: "как промяната в полето (интензитета/информацията) при правия ток"

При правия ток нямаш промяна на поле. То е постоянно.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #26 -: Април 13, 2016, 11:26:22 pm »
Абе...отдавна не съм запоявал, вярно...има няма - над 20 години, но не ровя и в нета по тоя въпрос. Пак изложи типаж - психопрофил излишно :D
mzk, защо смесваш ток в проводник с радиовълни?
Вълните са си със светлинна скорост, информацията по кабела - също, е...как ще ги регистрирате чрез електрони, които се движели стотици хиляди пъти по-бавно? Как се регистрира промяна в полето чрез бавните електрони?
Не, че не са факт всичките устройства, обясненията куцат...
Сега вземам един пясъчен часовник и отивам да меря скоростта на светлината ;D
Карай, забравете, че съм ви подканил да МИСЛИТЕ, карайте си по шаблона...
И аз ще си карам по него и така...
Преценявам, че е трудно да се излезе от калъпа и вече 5 пъти съжалих, че се опитах да провокирам някого...

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #27 -: Април 13, 2016, 11:29:06 pm »
Нека първо уточним въпроса: "как промяната в полето (интензитета/информацията) при правия ток"

При правия ток нямаш промяна на поле. То е постоянно.
Напротив!
При предаването на честотно-звукова модулация настъпват колебания в интензитета, които колебания точно представляват носената ИНФОРМАЦИЯ. Те са "вълни" в постоянното, както камък, хвърлен в бързотечащ ручей.
Просто се "наслагват" върху постоянния ток, той е носител.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #28 -: Април 13, 2016, 11:34:28 pm »
Не знам какво против имате по старото учение. Все не било вярно, въвеждало в заблуждение и т.н.
А днешното какво е?
То е като хляба, сиренето и салама. Едно време те бяха "лъжовни, лоши и глупави", а днес са истински, вкусни и здравословни.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Как работи електричеството (филм)
« Отговор #29 -: Април 13, 2016, 11:35:40 pm »
Значи имаш постоянна съставка, но това е различно.