Автор Тема: Какво разбирате под СЕ  (Прочетена 24781 пъти)

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #15 -: Април 10, 2016, 02:42:58 pm »
СЕ има, когато няма ".......мер" и никой не ти държи сметка, колко единици от нещо си, консумираш, за да плащаш. Има ли плащане на сметки, няма СЕ.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #16 -: Април 10, 2016, 05:05:37 pm »
Цитат
@Кузмов, ами ти си щастливец :) Сега ми стана интересно кой от форума е успял да се кооперира с някой друг от форума и да имат постигнати резултати. Аз не знаех, че такива има.
Е не е Кузмов единственият щастливец. Има и други  8)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #17 -: Април 10, 2016, 05:07:52 pm »
СЕ има, когато няма ".......мер" и никой не ти държи сметка, колко единици от нещо си, консумираш, за да плащаш. Има ли плащане на сметки, няма СЕ.
По тази логика, циганите имат СЕ???
Ако оставиш хумора в страни, наистина ли мислиш така?

mzk, какво предлагам?
Предлагам масово рекламиране и просвещаване на народа от най-мащабно, до най-локално ниво и то точно по този въпрос - използването на слънчева енергия!
По принцип всеки знае, но този "всеки" не се решава!
Спомнете си предходните 15-тина години, относно телефоните като устройства, цени, модели...развитието им, с две думи?
Ако преди 12 години се беше появил един (сега "прост") телефон с тъчскрийн, може би щеше да струва 2-3000 лева, съотнесен към тогавашните модели! Знаете ли защо им падат цените с всеки месец? Аз ще ви кажа, понеже съм се занимавал в тия години точно с това - внос и продажба:
Защото имат ПАЗАР!!!
Купуват ги като луди - парите от реализацията влизат пак в производителя, създават се все по-нови модели, има РЕФИНАНСИРАНЕ и конкуренция, макар и на пазарен принцип!

Ако търсенето на фотоволтаици придобие подобен мащаб, цените им неминуемо ще паднат драстично, а разработките на все по-нови и по-съвършени продукти рязко ще нараснат.

А и мисленето тук е малко сбъркано, според мен???
За какво "избиване" става дума? Като си строиш нова къща, смяташ ли за колко "ще се избие" водопровода...или тоалетната...или гардеробът?
А покривните керемиди за колко време "ще се избият"? Като си слагаш газова уредба на колата, такива сметки са валидни само ако си такси, това да ти е инструмент за печелене - имаш инвестиция, очакваш възвръщаемост.
Трябва хората да започнат да мислят за автономната енергийност на дома си, като за НЕОБХОДИМОСТ, а не като за екстра!
Значи...тези сметки, които някои от нас си правят са "без кръчмар". Аз помня цените на тока от преди 15-16 години, дневната беше около 8 ст, а нощната - около 2...идеята е да не се плаща на някой за нещо, което идва само при теб.
В момента енергийните монополисти какво правят - вдигат цените, когато пада потреблението (или имат загуби), за да си запазят приходите, това е обратно на всякаква пазарна икономика.
Каква ни е гаранцията, че след 2, 3 или 5 години цените на тока няма да са тройни?



Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #18 -: Април 10, 2016, 06:00:56 pm »
@atos, сравняваш някои трудно сравними неща, навлизащи донякъде в сферата интелектуалния (фирменото ноу-хау) прогрес срещу добив на ресурси (един контролер днес вероятно е със същата себестойност като отпреди 15 години, но с много по-добри параметри, докато цената на добива на еди-какви-си елементи е в пряко отношение към багера и китайците, които са се занесли да го извадят от мината).

Специално в енергетиката е съвсем логично в пиковото потребление цената да се увеличава, тъй като балансирането на мрежата го изисква (затова са дневната и нощна тарифа, а някъде и повече).

НО! (Няма какво да губим време да спорим по тези неща.)

С всичко останало съм категорично съгласен. Ако в момента този форум не може да даде конкретно решение на устройство и т.н., то може да зададе стил на живот. В този ред на мисли съм мислил за монтирането на един фотоволтаик и няколко акумулатора, които да ми поддържат осветлението вкъщи.

После ще включа и хладилника (ако има излишък на ток). И т.н.

В целия този процес ще трупам опит и данни (статистика) за случващото се и ще култивирам енергийно-ефективно потребление.

Например преди няколко години държах бойлера на 90 градуса, днес е на 1/3 от скалата, предполагам 60-70, но топлата вода пак стига за всичко.

Темите като тези на ELPUNTO са полезни и смятам, че може да ги обогатим с една обща БД от опит, в подреден вид.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #19 -: Април 10, 2016, 06:09:48 pm »
atos имаш гаранция че след 5-6 години цените на електроенергията ще са тройни. Обаче не очаквай цените на фотоволтаиците да паднат. Пазарната логика която изтъкваш не се отнася за този сегмент от пазара Това е сегмента в който цената се определя не от това колко е голям оборота а от това за колко време се изплаща даденото устройство "машина" Фотоволтаиците могат да правят пари и това определя цената им. Ако не вярваш сметни цената на една явно предназначена за хоби градинска фотоволтаична градинска лампа. В нея има и фотоволтаик и излъчвател "диодче" и акумулатор и контролер вярно триизводен елементарен, но контролер че и корпус със сравнително сложна форма. Такива миналото лято си ги купих 5-6 от "Практикер" за недостижимо високата цена от 2,50 лв. парчето.
Логиката на индустриалния пазар не е като на масовия.
П.П. Ако аз или ти сега предложим на пазара действително работещо устройство за свободна енергия какво мислиш че ще се случи с цената на тока. Да не мислиш че ще се срути, напротив ще скочи нагоре като за последно в предсмъртен скок.       

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #20 -: Април 10, 2016, 06:10:18 pm »
За осветлението в къщи е достатъчен и един автомобилен акумулатор, стига да си монтираш 12 волтови LED елементи, има разнообразие всякакво сега - от 2-3 до 20 вата и светят яко:)
И аз съм мислил за подобен проект, при който ще отделя веригата за осветление от средната (хладилник, тв и компютър), а мощната (дай Боже да стигна до нея) ще е съвсем отделна. Така при срив или недостиг поне няма да си на тъмно ;D

Ами, Радико...не мисля, че си много прав! Ако един пазар е презаситен с дадена стока, цените на следващите произведени ще паднат. В момента този пазар изобщо даже не е популярен, сравнен с други (мебели, бяла и черна техника, автомобили)!

Мислил ли си си преди 30 години, че до някога с две месечни заплати ще можеш да си купиш кола, макар и втора ръка? И това при условие, че жизнения ни стандарт е трагичен като цяло...

Ако търсенето на локални слънчеви системи нарасне, това няма да свали цените в краткосрочен план, но ще удари по големите енергопроизводители (лишава ги от "клиенти"). В следствие на това, те ще се опитат да вдигнат цените си, но това ще е последвано пък от нова вълна "автономници".
В крайна сметка производителите на ФВ ще се пренасочат към по-дребния клиент и ще паднат цените!
« Последна редакция: Април 10, 2016, 06:29:28 pm от atos »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #21 -: Април 10, 2016, 06:42:58 pm »
Да ще паднат когато излязат от нишата на индустриални устройства и влязат в нишата на битовите, но кой знае може и да не доживеят до този ден. Може производството им ускорено да приключи още докато имат висока цена и "вината" за това да е на участник в този форум. Знае ли човек  ;)

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #22 -: Април 10, 2016, 07:05:47 pm »
@atos, мислил съм над някои варианти:
- отделяне на осветлението с включване на DC-DC 12-220 и енергоспестяващи лампи (CFL все още би трябвало да са по-ефективни от LED). В Топливо имат много евтини енергоспестяващи. Само гледай да са жълтите.
- Успоредна работа на инвертор DC-AC 12-220 според текущата консумация на домакинството (зависи колко ще отдава).

Твоята идея с 12V директно би трябвало да е принципно най-ефективна, но доколко позволява включване на мрежовото напрежение? Тогава пък имаш 220-12.

Май не трябва да слагам коня пред каруцата, а да се задействам. Имам един акумулатор 74Ah, дизелов, но не знам колко цикъла ще издържи... Защо пък да не го изцедя преди да се овътря за литиеви...

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #23 -: Април 10, 2016, 07:24:11 pm »
По тази логика, циганите имат СЕ???
Ако оставиш хумора в страни, наистина ли мислиш така?
Да, аз мисля точно така и съм прав, ама късно ще се разбере. Единственото условие за СЕ е да не плащаш, за да имаш енергия. Ще платиш за изработка на устройството и за поддръжка и до там. Какво е устройството, което произвежда енергия е абсолютно без значение, но някои хора по презумпция смятат, че трябва да е нещо открито във форум, гараж или мазе, да е непознато за конвенционалната наука, да е свързано с Тесла, извънземни и прочее.
Това, че на циганите, не им държат сметка е политика. Ние им плащаме тока, с такса "Задължения към обществото". Сравнението ти е неуместно.
 

Неактивен kall

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 129
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #24 -: Април 10, 2016, 07:44:40 pm »
Пет с'тинки и от мене.
За момента използването на възобновяемите източници( слънце, вятър, etc.) на собствена глава може да се нарече СЕ, защото човек би платил само за устройствата и поддръжката им. А и само те са се доказали като работещи засега. В бройката може да се включи и направата на собствен малък ВЕЦ. Така човек ще си добива енергията напълно сам. Възможни са и други реалистични идеи, например използване на самоделно гориво( напр. биологично). Или използване на мускулна сила за малки консуматори. Заради интереса ми към тези идеи съм и в този форум, а не заради извънземните, отровните ваксини, Тесла, кемтрейлите или антирелативизма.
Поздрави на всички!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #25 -: Април 10, 2016, 08:14:14 pm »
СЕ е грешно понятие но се е наложило. Според мен идва от Божественото начало във всеки човек, на бог никой не нарежда!
СЕ-води до Бог, основен проблем за осъзнаване. Като имаш енергия логично е да имаш двигател за нея. Енергията е микс от две съставки, време и пространство. Следователно всичко е динамично и променливо. При изкривяване възниква цикличност и възниква енергия и материя. За това геометрията на сферите и кръговете е основа за всичко, всичко се върти.
В земни условия най-добре е спиралното движение, сферичното е сложно, сферите са рай.
Спиралното движение може да е:
-към центъра, имплозия
-от центъра, експлозия
При това положение имаме неинерциална система:
-имплозия, имаме допълнително кориолисово и преносно ускорение
-експлозия, имаме допълнително центробежна сила.
Допълнителните сили докарват допълнителна енергия.
Във физиката имаме две основни движения:
-постъпателно, линейно или мъжко начало
-криволинейно или женско начало
-смесено спираловидно движение, спиралата може да е развиваща или свиваща.
При криволинейни движения освен силата влияе радиуса, за радиуса не трябва енергия. Тук е скритата, не проявена СЕ. Всеки освен, че е творение е и творец. Вселената се развива и не е стигнала края. СЕ - не се свежда до климатици или слънчева енергия, трябва малко акъл, но навреме да се види другата непроявена енергия.   
П.П.на практика имаме въртящи се черни или бели дупки.
При бели дупки имаме бягане на енергията, при черни дупки имаме събиране на енергията. Това се наблюдава в космоса, не е нещо ново, просто трябва да се реализира в земни условия с подходящи материали. Пример генератор на Капанадзе или вихрови технологии на В.Шаубгер, спирални (палачинкови) бобини на Тесла.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #26 -: Април 10, 2016, 08:23:32 pm »
kall
За съжаление малкият ВЕЦ не може да се включи в тази дисциплина поради простата причина, че всички речни корита са собственост на държавата и всякакви вмешателства там без придобиване на съответното право "тоест закупуването му" са незаконни и подлежат на определени санкции. А по закон получаването на всяко такова концесионно право е предмет на задължителен търг и става.....!!!!
Забрави просто, освен ако нямаш някой жокер в ръкава.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #27 -: Април 10, 2016, 09:22:25 pm »
Специално за фотоволтаиците нещата са доста ... странни.
Преди 3 години се случи това:
Цитат
На 6-и юни Европейската комисия въведе мита върху вноса на слънчеви панели от Китай. Причината – дъмпингът вреди на европейската промишленост.
Пазарът на слънчеви панели в Европейския съюз и техният внос са големи и е важно митото да не доведе до пазарни смущения.
Предвидено е ставката да се увеличава постепенно. До 6-и август 2013 г. ще е в размер на 11,8 %, а след това - 47,6 %.

Както виждате, енергийното лоби си е извоювало 50% поскъпване на евтините китайски панели, които влизат в ЕС. С идеята да станат икономически неизгодни за ползване. Китай няма никаква сметка да продава на загуба (т.е. да прави дъмпинг), той иска да продава и да печели.
Не ми се смята, но някой правил ли е сметка дали един фотоволтаик и съпътстващото го оборудване (акумулатори, инвертори и т.н.) се изплаща в срок по-малък от експлоатационния срок на системата? Защото един акумулатор ще издържи ... 3 - 5 години макс. Самия панел и той едва ли ще крета повече от 7-10 години ...

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #28 -: Април 10, 2016, 10:22:34 pm »
Това ми се стори толкова абсурдно, че не повярвах. Поразрових се и какво да видя:  :o :o :o

Цитат
- - - Други
- - - - Фотоволтаични модули или панели от кристален силиций
       - - - - - 8541 40 90 21
- - - - - Изпратени от Китайската народна република, освен ако продуктите са под режим транзит по смисъла на член V от ГАТТ

Цитат
Ставка на мито
Дата на валидност на референция: 10/04/2016
Код от стокова номенклатура       
8541409021   - - - - - Изпратени от Китайската народна република

Цитат
Данък добавена стойност (ДДС):  20  %
Окончателно антидъмпингово мито:  44.7  %

http://www.customs.bg:55080/tariccm/tariccm/browsetariffi2_BG?expandelem=8541409021&Year=2016&Month=04&Day=10&codeToTaric=&codeToTaricForm=&codeToTaricAttr=&Country=CN&issection=n&checkfinal=y&impexp=#POS

Аз ще ви посъветвам да уважим продавачите от OLX, които внасят само произведени в ЕС панели и да им благодарим за тяхната търговска дейност.  ??? ::)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #29 -: Април 10, 2016, 10:28:18 pm »
Начина е преобразователите на слънчева енергия да станат мнооого по-евтини от сега...
Има някакви опити да се прави фотоволтаично фолио, което да може да се навива и развива, но пак трябва място.