Автор Тема: Какво разбирате под СЕ  (Прочетена 24785 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Какво разбирате под СЕ
« -: Април 09, 2016, 09:31:00 pm »
Здравейте!
Отварям тази тема за дискусии относно кой как разбира що е то "СЕ" и откъде (аджеба) може да се пръкне ;D
Понеже забелязвам в последно време тенденция във форума всеки да "дърпа чергата към себе си" (моите методи и разсъждения са най-правилни), нека който смята, че може да си обясни становището, кратко и ясно - да заповяда!

Нека съм пръв - според мен СЕ е всяка енергия, достигаща до нас в пространството, която можем да уловим/добием и ползваме практически!
В това отношение ELPUNTIO е по-напред от всички ни...
Други мнения?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #1 -: Април 09, 2016, 10:00:40 pm »
Такава тема вече има във форума освен ако не е изтрита ама едва ли.
Там доста бистрихме определението за СЕ
Е, още едно доказателство, че всяко ново е добре забравено старо.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #2 -: Април 09, 2016, 10:14:47 pm »
Да, спомням си, че имаше разискване, но така и не стигнахме до крайни становища?
Ти какво мислиш, кое би било СЕ?

П.П. за някои съфорумци СЕ значи да са милионери - тогава (разбираш ли) са щели да са "енергонезависими" или друго подобно извращение на мисълта...аз лично не мога да го разбера?

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #3 -: Април 09, 2016, 11:06:12 pm »
Абревиатурата СЕ (свободна енергия), мисля не е ясна за повечето регистрирани, и четящи форума ! Или пък си я разбират както им харесва ! Не че на мен ми е ясна, но дайте да си измислим определение, което да е валидно за възможен най голям брой ситуации ! Първо, какво е енергия ? Каква енергия имаме в предвид, валидна за форума ? Чак когато си изясним този термин, предлагам да пристъпим към към изясняването, кога енергията може да бъде наречена свободна ? PS. имайте в предвид че сега повечето плащаме за СЕ, добита от други !!
Накрая едно кратко мнение: СЕ е в изобилие ! Ако няма СЕ няма да съществуваме !
Бъдете здрави !

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #4 -: Април 09, 2016, 11:20:58 pm »
За мен лично СЕ би било всякакво макар и микроскопично натрупване на енергия в повече от тази която сме вложили първоначално!Честно казано примери в това отношение има много,проблема е,че в повечето случаи процесите не могат да станат циклични,така че наистина да се усети ефекта!Макдебургските полукълба-с едно елементарно изтегляне на въздуха създаваш огромна сила!Капилярните явления-без да влагаш енергия,течностите се издигат на голяма височина,напук на гравитвитацията!Хвърляш камък в спокойно езеро,създаваш вълни енергията,на които расте с отдалечаването от епицентъра.Отделен въпрос са оръдията на труда,които ползваме,например защо на чука и теслата сме сложили дръжки,а не ги ползваме без тях,защо просто не мятаме стрелата,а ни трябва лък към нея?

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #5 -: Април 09, 2016, 11:43:53 pm »
По принцип перпетумобиле не съществува и всички устройства за СЕ, са преобразователи на енергия. За мен СЕ е всяка енергия , електрическа, топлинна и други, която се добива без вредни емисии и излъчвания, за благото на човечеството и, която не се плаща, повтарям, не се плаща.
   Плащаме за водата а тя ни е дадена от бог за всички живи същества на Земята, от къде, на къде. Съгласен съм, че трябва да се платят разходите, за да ти докарат водата у вас, но самата вода не трябва да се плаща.
    Най важното предимство на СЕ е това, че ако се внедри масово ще опазим планетата си чиста, а от там и всичко живо на Земята. Вместо да сме роби на една банда международни престъпници „банкери“ и не само, можем да живеем свободно с тази свободна енергия и всеки, тогава ще може да даде максимума от себе си за прогреса на човечеството, за овладяване на Космоса, за овладяване на други планети, където да посеем човешкото семе и да продължим вида си, защото всички знаем, че Земята няма да съществува вечно. СЕ е съвкупност от две неща „ свобода и разум“, няма ли разум ще се самоунищожим.

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #6 -: Април 10, 2016, 12:26:23 am »
Какво пък ще рече,перпетуум мобиле не съществува-справка,съвремените инверторни климатици?

Активен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #7 -: Април 10, 2016, 12:30:52 am »
Те даже тези от патентното ведомство го махнаха това за вечният двигател.....

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #8 -: Април 10, 2016, 01:05:40 am »
Какво пък ще рече,перпетуум мобиле не съществува-справка,съвремените инверторни климатици?
  Когато съвременните климатици могат да работят, без да са включени в мрежата, и да отвинтят шайбата на електромера, тогава ще ги призная за „перпетуум мобиле“, а онези жидове от патентното ведомство изобщо не ме вълнуват.
   И всички тези ватове, калории, килокалории и подобни величини, са ги измислили пак жидовете, за да ни взимат парите и да им бъдем роби.
   Спорове няма да водя, това е лично мое мнение с, което не искам да ангажирам никой.
« Последна редакция: Април 10, 2016, 12:18:02 pm от atos »

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #9 -: Април 10, 2016, 08:11:53 am »
За мен Свободна може да се нарече този вид енергия(СЕ) която се трансформира за полезна работа, без да е необходима допълнителна поддържаща енергия за трансформацията И.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #10 -: Април 10, 2016, 09:29:20 am »
Ами то е съвсем простичко според мен. Енергия е ясно на всички какво е. А като разгледаме значението на думата "свободна" и обратната по значение дума "несвободна" и става ясно, че "свободна"
ще да е тази енергия достъпът до която не може да бъде ограничен, контролиран, регулиран и така нататък. Съществува разбира се и понятието "източник на безкрайна енергия" което обаче не би следвало да се разглежда като идентично с понятието "свободна енергия" По скоро като понятие обхващащо една част от понятието "свободна енергия" Примерно слънчевата енергия за мен може да се разглежда като свободна защото е почти невъзможно достъпа до нея да бъде контролиран, но не може да бъде разглеждана като безкраен източник на енергия. Това в глобален мащаб разбира се, в локален може да я приемем за безкрайна в предвид мащабите на продължителността на живота ни.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #11 -: Април 10, 2016, 12:45:19 pm »
А така...да си дойдем на думата ;)
СЕ е енергия, която е около нас и успяваме да я уловим и ползваме.
Само с това не съм много съгласен, че слънчевата енергия не може да се разглежда като "безкрайна". Защо?
Че ако няма Слънце и без това би загинал всякакъв живот на Земята!
Т.Е - докато има Слънце, ще има и живот (надявам се). Животът може да изчезне преди Слънцето, но не обратното.
В този контекст, за нас тази енергия е "вечна".
А слънчевата енергия, която облива Земята само за един час е достатъчна за едногодишните нужди на цялата ни сегашна цивилизация.
А сега за миг си представете, че ние хората не сме някакви изроди (в духовен план), а сме зрели, умни, човечни и "хуманни" като цяло и на всички нива?
При изграждане на няколко мегасоларни свързани системи по планетата в зоните на най-големите пустини - Америка, Африка, Азия и Австралия, човечеството би оставило отдавна всякакви енергийни проблеми назад, в миналото. При това няма да са нужни никакви акумулатори и т.н. понеже във всеки момент от денонощието ще има добив!
И не, не ми казвайте, че е практически невъзможно. Средствата, които са хвърлили досега най-големите държави за военни и космически проекти, може би десетократно надхвърлят финансирането на подобен проект!

Просто ние, (хората) съвсем съзнателно се забиваме в трудоемки и примитивни добиви на енергия, която струва скъпо както на нас, така и на планетата!
На всички ни е ясно, защо подобно нещо не може да се реализира. Не сме дорасли като вид, за да го направим. Не сме надскочили низките си страсти - алчност, себичност, властолюбие и т.н.
Жалкото е, че имаме нужните технологии отдавна...то е все едно 100 души да обработват земята си с мотики, вместо да съберат общо пари и да си купят трактор, но понеже на един мотиката му е "по-маркова" (или по-скъпа), предпочита да се бъхти с нея, отколкото да види и себе си и съседа си облекчени от този труд...тъпо...адски тъпо...



Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #12 -: Април 10, 2016, 01:37:38 pm »
Ееех ! atose, хареса ми това което си написал ! Такива сме си хората ! След толкова години рег. член на форума, успях да се обединя само с един друг член, и още един да ни бъде опорен консултант в "блъскането" !

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #13 -: Април 10, 2016, 01:46:32 pm »
Цитат
Само с това не съм много съгласен, че слънчевата енергия не може да се разглежда като "безкрайна". Защо?
Че ако няма Слънце и без това би загинал всякакъв живот на Земята!
Т.Е - докато има Слънце, ще има и живот (надявам се). Животът може да изчезне преди Слънцето, но не обратното.
както казах това е в локален мащаб, както от гледна точка на времето така и на пространството защото слънцето като източник на енергия може да се използва максимум малко по навън от Марс, по нататък забрави. ще е нужен малко по различен източник на енергия. Не случайно вояджърите използват за източници елементи разчитащи на радиоактивния разпад. Мисля, че планетата земя не бива да бъде рамката до която да се ограничаваме. Вярно, че някой се ограничават до рамката на собствнният си дом ноо,
разни хора разни идеали.

Неактивен mzk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 622
  • Пол: Мъж
  • http://analogov.com
    • analogov.com
Re: Какво разбирате под СЕ
« Отговор #14 -: Април 10, 2016, 02:39:33 pm »
@atos, това го знаем, какво предлагаш?

Аз съм ОК с идеята да си монтирам фотоволтаик и неупотребената енергия да продавам на пазарни цени (ако kWh се купува за 20 ст., ще продавам за 20 ст. (дневната е това)).

Основен проблем е съхранението на енергията. Преди време четох по този въпрос и удачно се явява произведеният ток от ФВ да се инвестира в производството на водород, а от там съхранение в газопреносната мрежа. Е да де, ама не е метан, има други свойства и за сега не е масов този подход. Разрешеното количество водород е 2%.

Положението в момента е следното, 1 kWh енергия е примерно 20 ст дневна и 10 ст нощна тарифа.
Цената на един соларен панел 100 W (най-евтиното, което намерих) - 160 лв. Това са лабораторни условия, 100W на м^2 и при 1000W осветеност, а тя е 600W реално, т.е. 60 вата пряко сили.
При 300 слънчеви дни по 8 часа (някаква средна, предполагам оптимистична стойност), това са:
300*8*0.06 = 144 kWh, т.е. изработената енергия е 28 лв дневна (по пазарни цени) или 14 лв нощна.
Инвестицията се избива за малко под 6 години (без цената на инвертори и акумулатори, а само на панела).

Цената на литиево-йонните (полимерни или каквито са) е около 1.27$ за ампер-час (3.6V номинално, т.е. 0.35$/Wh).

Значи, ако моето домакинство има 500kWh месечно потребление, 17kWh за 24 часа. 6000$ за акумулатори.
При 8 часа на ден, това са грубо 2 kWh добив на час, респективно 2 kW PV панели или около 5700 лв.

Много грубо, 15000 лв инвестиция за едно средно домакинство, която е 75 MWh (дневната тарифа днес), достатъчни за 150 месеца или малко над 6 години консумация на електроенергия от мрежата при фиксирана цена от 0.2 лв/kWh.

Като го погледна така, не изглежда зле, защото за тия 6 години цената на тока сигурно ще стан 0.3 или 0.4 лв/kWh.

Естествено, някой ще извади 30-40-50 000 или колкото струва да се построи една пасивна къща и практически няма да плаща ток.

Тъжното в цялата работа е, че нямаме култура на потребление, нямаме поглед за бъдещето и се опитваме мантри да топлим тонове неизолирани тухли и бетон.

Да направим генератор на СЕ и да го ползваме като маймуни е равносилно на италианските събратя от познатите ни софийски, пловдивски и т.н. квартали, които се топлят на пружините от легла, закачени директно на кабелите по стълбовете.

@Кузмов, ами ти си щастливец :) Сега ми стана интересно кой от форума е успял да се кооперира с някой друг от форума и да имат постигнати резултати. Аз не знаех, че такива има.