Автор Тема: Първият български електромобил  (Прочетена 7657 пъти)

Deltichko

  • Гост
Първият български електромобил
« -: Април 05, 2016, 11:58:39 am »
Днес се натъкнахме на изключително интересна статия, от която става ясно, че първата българска електрическа кола е била разработена през 1968 г. Става дума за т.н. Пионер, разработка на БАН.
Щастливи сме от възможността да споделим тук това ценно сведение:

http://www.sandacite.bg/1968-%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B3%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%8F-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B5%D0%BB%D0%B5/

ckopax

  • Гост
Re: Първият български електромобил
« Отговор #1 -: Април 05, 2016, 06:48:43 pm »
Това ценно сведение наистина ще е ценно ако има и други подробности: например за мотора и батериите, шасито е ясно. ;)

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Първият български електромобил
« Отговор #2 -: Април 06, 2016, 06:42:15 am »
По бледи спомени, онова "нещо" от миналия век беше някаква "жмичка" на която батериите бяха обикновени акумулатори (вероятно "тягови") и изкарваше с тях 60-тина километра.
Днес е на дневен ред Българо-Китайския електромобил, представен в Интер-Експо Център - споменаха се някакви 150 км пробег при скорост максимум 80км/час, видяха се на кадрите ДВА акумулатора подобни на тягови оловно-киселинни, но после заявиха (министъра на икономиката ни), че в БГ приоритет става разработката на литиево йонни батерии.

Според мен, докато не се реши въпроса с автономен генератор на ток в ел-автомобилите, никакви понастоящем известни батерии не са икономически оправдани за семейния бюджет. Не става въпрос за върхови технологии, защото те са на космически цени - сещам се за разработката на Малтийците. А и разработките на щатската фирма "Тесла" не са с голям пробег.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Първият български електромобил
« Отговор #3 -: Април 06, 2016, 10:00:00 am »
През 87 или 88 година в Смолян видях Трабант със сливенска регистрация, който беше с 4 вградени зад гумите двигателя.
Двигателите бяха правени на ръка от човека, който работеше в сливенския завод за електродвигатели. Бяха с диаметър около 25см. и дебелина около10см. Захранваше се със сребърно-никелови акумулатори от самолет (някакви руски) и доста електроника.
Според човека двигателите бяха реверсивни, и при спускане зареждаха акумулаторите. Пак според него, максималния пробег с товр беше 75-80 км. с едно зареждане.
Направи ми впечатление с това, че на един баир не го видях да пуши и това ме накара да се върна и да го търся.
Човека беше пуснал един кабел от прозореца на хотел Соколица и си зареждаше камиона. Всички акумулатори бяха събрани на мястото на двигателя и скоростите.
Тогава и аз имах Траби.
На времето имаше доста ентусиасти на тази тема.
Пък и горивото бешо отцветено, и по едно време имаше и купони.
Ако има нещо, Атос да го коригира, че съм зле с очите, бях го писал по-рано.

Неактивен Ksurnev

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 352
  • Пол: Мъж
  • Ужасно саркастичен
Re: Първият български електромобил
« Отговор #4 -: Април 08, 2016, 01:31:01 pm »
Умопомрачително!!!
Атос, ако иска, да го направи отделна тема!
Някой, който занае испански, може да го преведе.
http://computerhoy.com/noticias/hardware/coches-electricos-autonomia-800-km-baterias-grafeno-40299
Клипа е по-надолу.
Гледайте и се дивете.
Поздрави

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор

ckopax

  • Гост
Re: Първият български електромобил
« Отговор #6 -: Април 08, 2016, 04:09:18 pm »
Материалът чудо е открит още 2004 година.
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4862554