Автор Тема: Hi-Fi техника  (Прочетена 17751 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Hi-Fi техника
« -: Март 18, 2016, 02:03:39 pm »
Колеги имам едно питане,
Трябва да свържа пасивен субуфер с усилвател. В този случай как е най-добре да се ограничи лентата на субуфера, с НЧ-филтър между усилвателя и говорителя или НЧ-филтър на входа на усилвателя?

Не знам как е най-добре, затова и питам, но си мисля, че и при двата варианта ще се получат нещата, но все пак ще е по-добър варианта филтъра да бъде на входа на усилвателя. Това е така, защото пасивните филтри преди говорителя ми е известно внасят нелинейни изкривявания, предполагам по-големи от един RC входен филтър.

Някой знае ли каква е практиката?

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #1 -: Март 18, 2016, 03:24:03 pm »
Tи сам си отговорил. Ако усилвателя е назначен за този събуфер, то най-добре да филтрираш входния сигнал, защото няма логика да усилваш нещо което не ти трябва.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #2 -: Март 18, 2016, 03:38:47 pm »
И аз така си мислих без да съм специалист по ударните инструменти.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #3 -: Март 18, 2016, 03:47:22 pm »
Също така, специалист-озвучител ми е казвал, че трябва да се изолира от захранването нулата, за да няма брум на "празен ход".
Не знам дали е валидно и за пасивен суб-буфер, но за активен е задължително!
Дано ти е от полза :D

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #4 -: Март 18, 2016, 03:52:26 pm »
Тя разликата между пасивния и активния е в това, че при втория усилвателя е в кутията на говорителя, а при първия са отделни кутии, т.е. усилвател с лентова тонколона.

atos, какво каза твоя специалист, кой вариант на филтъра се прави в практиката?

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #5 -: Март 18, 2016, 04:10:46 pm »
Именно.
А затова, дали да е пред или зад крайното стъпало филтъра, зависи дали имаш смесителен пулт, който ти свързва всеки вид колони през различни канали или ползваш едно стъпало (разбирай "корекции") за захранване на различните (в честотен аспект) колони!
По-добрият вариант откъм качество е тоя, който посочи nizo, но ако не са толкова "професионални" уредбите и няма възможност за индивидуални корекции на всеки канал, нямаш друг избор, освен да сложиш честотните филтри непосредствено преди колоните, тъй като сигналът към тях ще е широколентов!
При така нареченият "мич-пулт" (смесител), филтри не са необходими, защото паразитните (за самата колона) честоти се орязват чрез коригиращите потенциометри, въпрос на настройка. И пак зависи от самият смесител, повечето, които се ползват, изпращат към колоните цялата честотна лента, затова професионалистите предпочитат да ползват активни буфери, макар да е по-скъпо.
Аз главно за брума ти писах - на празен ход ако има брум - "изтръгваш/изолираш" нулата от щепсела (или от контакта)...


Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #6 -: Март 18, 2016, 07:18:09 pm »
Пасивен филтър за субуфер, снижава драстично чувствителността на басовия говорител. Играчка е голяма. Най-доброто решение е активен филтър с инвертор, защото мястото на субуфера, също е играчка, да се намери. Псивен филтър, бих препоръчал, само в бандпасни конструкции, където самата конструкция, реже голяма част от средните честоти и олекотява пасивния филтър.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #7 -: Март 18, 2016, 07:39:54 pm »
Смятам да сложа един Г-образен RC НЧ-филтър /интегрираща верига/ на входа на усилвателя и готово. От съпротивлението ще се настройва опитно и на слух и вкус честотната лента.

Благодаря на отзовалите се.

svetly

  • Гост
Re: Hi-Fi техника
« Отговор #8 -: Март 18, 2016, 11:02:55 pm »
Това на входа на усилвателя е правилният вариант. Ако не са отрязани "Безполезните" съставки още на входа усилвателя ги усилва тоест излишно пилеене на ресурси. А пък после филтъра след крайното стъпало доста грее щото там мощностите и  протичащите токове са големи. Атос, това с нулата не е много правилно от гледна точка безопасност.Представи си при един евентуален пробив на захранване към маса ... По-правилно е заземяване на нулата.
« Последна редакция: Март 19, 2016, 05:33:08 am от atos »