Автор Тема: Универсален разтворител  (Прочетена 50470 пъти)

free_electron

  • Гост
Универсален разтворител
« -: Март 15, 2016, 11:37:37 pm »
Светият Граал на химията, аналогичен на Свободната енергия във физиката, е Философският камък — особена субстанция, която може да превръща всички метали в злато, да лекува всички болести и разбира се, да надари притежателя си с безсмъртие, ако се използва правилно достатъчно дълго време. В своята "Книга с йероглифи" Никола Фламел написва, че е открил/създал философския камък в своята алхимична лаборатория на 17 януари 1382 г. Фламел оставя сравнително подробно жизнеописание за себе си и почти нищо за философския камък.

През епохата на Средновековието хиляди алхимици търсят философския камък, като изразходват за тази цел купища злато, осигурени от тогавашните спонсори на науката — крале и други висши аристократи.

Следващите по важност основополагащи задачи на алхимията са създаването на хомункулус (миниатюрен човек, като се предполага създаване de novo, а не миниатюризация на съществуващ човек) и универсален разтворител  — субстанция (по определение разтвор) , в който се разтварят абсолютно всички останали субстанции, във всяко агрегатно състояние, без никакво изключение.

Едва когато химията се развива достатъчно, за да се отдели от алхимията (както астрономията от астрологията), става ясно, че универсален разтворител не може да съществува, защото няма в какво да се съхранява.

Парадоксалните логически проблеми в съвременната химия се наричат проблем(и) на универсалния разтворител.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Универсален разтворител
« Отговор #1 -: Март 15, 2016, 11:49:05 pm »
free_electron, би могло да се получи интересна тема, но начинът, по който я започваш не предполага размисъл, въпроси или дискусия!
По-скоро прилича на "комюнике" с което ни информираш за отдавна установени неща!?
Нещо като част от Уикипедия...макар и в твоя интерпретация.
Задай въпроси, покажи линкове, създай дебат...иначе темата е увяхнала в зародиш още...


Неактивен PyroVeso

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 972
  • Life is a DIY project!
Re: Универсален разтворител
« Отговор #2 -: Март 16, 2016, 11:15:51 am »
Универсален разтворител не може да съществува не защото няма в какво да се съхранява, а заради зависимостта на разтворимостта на различните вещества от тяхната химическа природа (или от естеството на връзките между елементарните им частици - молекули/атоми/йони). Така например вода и олио не се смесват, защото водата се състои от полярни молекули, а олиото съответно от неполярни. По тази причина силите на привличане между молекулите на олиото една с друга, и между молекулите на водата една с друга, са много по-големи, отколкото силата на привличане между една молекула олио и една молекула вода. И тук, както и в живота, важи правилото "подобни се разтварят в подобни".

Също така трябва да уточним какво ще разбираме под "разтваряне"? Дали общоприетото чисто физическо понятие, при което нямаме промяна на химическата същност на веществата, или ще е допустима и химична реакция - както медта се "разтваря" в азотна киселина, например?
Иначе метал е невъзможно да бъде разтворен в каквото и да било, освен да бъде сплавен с друг метал...

Но можем да зададем въпроса и по друг начин: "Кое е веществото, което в най-голяма степен се доближава до дефиницията за универсалния разтворител?" Без да съм напълно сигурен в отговора, предполагам, че "хард-" вариантът на това чудо ще е ClF3 (хлорен трифлуорид) който топи, изгаря, разяжда и деструктира всичко живо и умряло, до което се докосне - метали, камъни, бетон и каквото още се сетите... Докато "софт"-вариантът ще е нещо от рода на F3C-COOH (трифлуор-оцетна киселина)... Чуете ли за подобни съединения - слагайте тефлонови ръкавици и облекла, и бягайте по-надалече! (Преди много години някъде бях чел, че разлят около литър ClF3 в лаборатория на третия етаж е разял всичко по пътя си чак до бетонната плоча на основата в мазето, както и камъните под нея...)

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: Универсален разтворител
« Отговор #3 -: Март 16, 2016, 11:33:21 am »
разлят около литър ClF3 в лаборатория на третия етаж е разял всичко по пътя си чак до бетонната плоча на основата в мазето, както и камъните под нея...)

Сега остава да намерим някоя банка с трезор над сутерена. От теб разтвора и готово.
Как се съхранява тва чудо? Ако изобщо може да се съхранява.
« Последна редакция: Март 16, 2016, 11:57:21 am от tobo1 »

Неактивен teofilius

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 712
  • Пол: Мъж
    • Teosfera - free energy - antigravity
Re: Универсален разтворител
« Отговор #4 -: Март 16, 2016, 12:34:14 pm »
Туй нещо не може ли да се използва за пробиване на дупки в земята вместо сонда за вода?

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: Универсален разтворител
« Отговор #5 -: Март 16, 2016, 01:56:41 pm »
Туй нещо ми мяза на "онуй нещо" и май прави дупки всякакви и навсякъде.  ;D

Един "истински случай" по този повод: ;D
Един студент отишъл на изпит, но понеже бил с много тъпа физиономия, с нехарактерни антропологични белези на човек, който е решил, че ще става студент, професорът прозрял възможностите на студента и решил да му помогне в изпита, та рекъл:
- Момче, виждам, че нищо не знаеш, ами вземи направи нещо интересно, да ти пиша една тройка.
Момчето с тъп поглед си извадило "онуй нещо" и прааааас го забило в стената. Зейнала голяма дупка, като от Хилти.  ;D Професорът се шашнал. Писал бързо тройката.

След него влязла студентка. От един километър личало, че е тъпо курве. Професорът направил подобно предложение за една тройка и й казал:
- Моме, виждам че нищо не знаеш, ами да ти задам един "лесен" въпрос. Ей тая дупка на стената от какво е?
Гледало момичето, чудело се, но така и не можела да отгатне, но все пак отговорила:
- Аз дупката не знам от какво е, но съм 100% сигурна, червилото около дупката е от моите устни.  :D
« Последна редакция: Март 16, 2016, 02:27:21 pm от EDM electronics »

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Универсален разтворител
« Отговор #6 -: Март 16, 2016, 02:48:11 pm »
Хубава тема, и весела!
То че хипер-универсални разтворители са невъзможни е ясно. Защото логически наближават към областите на тотално взаимо-анихилиране, щом и съдът за съхранението ще е разтворим в тях, то значи, че хипер разтворителят би си летял ей така, свободно из пространството.
Не разбирам обаче, защо след като си имаме разтворители за това или онова, би ни трябвал някакъв перманентен хипер разтворител.
Това с дълбаенето на дупки в междуетажните плочи и в земята вместо сонди го разбирам само като шега. Защото я си представете и изпаренията от този Хлорен-Трифлуорид как биха действали - смъртоносно и все-разрушително на/за всичко наоколо.
Погледнато в по-обща перспектива - Високо температурната Плазма би "разтворила" всичко - направо би го попиляла!

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Универсален разтворител
« Отговор #7 -: Март 16, 2016, 09:57:22 pm »
Това ми прилича на .... какво ще стане, ако всепомитащо гюле се удари в непоклатима стена?
Сори за спама, но atos е прав. Темата става само за вицове и афоризми.
Е, все пак, благодарение на PyroVeso научихме нещо интересно по Химия. Само не разбрах тефлоновите ръкавици ще ме предпазят ли от хлорния трифлуорид, или е въпрос на време да се разпаднат и те.
« Последна редакция: Март 18, 2016, 10:58:59 am от atos »

Неактивен edin

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 283
  • Пол: Мъж
  • Гениалното, винаги е просто
Re: Универсален разтворител
« Отговор #8 -: Март 17, 2016, 08:09:08 am »
Е ся вече разбрах, какво тече, във вените на Пришълеца  8) 8) 8)

free_electron

  • Гост
Re: Универсален разтворител
« Отговор #9 -: Март 17, 2016, 10:52:41 pm »
Сега остава да изнамерим от какво са изградени вените на Пришълеца :)

Неактивен nizo

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 751
  • Thoughts become things!
Re: Универсален разтворител
« Отговор #10 -: Март 18, 2016, 02:51:33 am »
Съществува универсален разтворител и той е ВРЕМЕТО. Всичко рано или късно се разпада във времето! Как го казах, а? Поетично!  :o

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Универсален разтворител
« Отговор #11 -: Март 18, 2016, 07:54:01 am »
И още по-поетично:
Всичко се "разпада" в Пространството, но се Разлага от "времето".
...
Аналог на "времето" е все-процесуалността, т.е. все-взаимодействията... всичко се Променя, всичко се движи, бута, ръга, удря, джаска едно в друго, вследствие на това се Разпада, чупи, кърти, втечнява, изпарява, сублимира, изгаря, загнива (ядат го бактерии), и въобще - Разлага!, ...
Но не "времето" е Факторът, а Вегетарианците!
В древността са казвали:
"Всички се боят от времето, а Времето се бои от Пирамидите!"
На мен пък ми "текна", че по-устойчиви от Пирамидите са... Вегетарианците! - или по-точно манията им, и точно щот' манията им е нелечима! - сиреч - вечна! 
...
Сори за "поезиите" ни, но темата си е направо "поетична"... както и според думите на ... Н.Бор ли беше, М.Планк ли беше (не помня) - дето казва: "Което е необяснимо от науката, е обяснимо от Поезията!"

Неактивен stoiov

  • Неактивен
  • Публикации: 3
Re: Универсален разтворител
« Отговор #12 -: Ноември 12, 2016, 07:56:19 pm »
Открийте ми  универсален разтворител пък аз ще си го съхранявам в поле.

Коев

  • Гост
Re: Универсален разтворител
« Отговор #13 -: Ноември 12, 2016, 08:25:13 pm »
Лесно е да се каже, трудно е да се направи, иначе май това е единствения начин да се задържи един универсален разтворител- в капсула с някакво поле, или сила излъчвана от вътрешната стена, непозволяваща контакт с разтворителя.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Re: Универсален разтворител
« Отговор #14 -: Ноември 12, 2016, 09:00:40 pm »
А можеш ли да ми разясниш, поне мааалко, какво разбираш под поле,тъка ”чисто физически” да го кажем,  можеш  да цитираш и офицялните академици. Щото полета има много- софийското равно поле, а имаше и етро поле, и да знаеш ударението е на о.