Автор Тема: Електричество в древен Египет  (Прочетена 145772 пъти)

Laic

  • Гост
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #60 -: Март 15, 2016, 08:10:36 pm »
... Доказва го картата на Пири Рейс, тя е създадена през 1513 година, но той е черпел информация за създаването ѝ от древни източници.

     Здравей mito_kupona,
     Без по никакъв начин да оспорвам изводите ти като цяло, изразявам "леки" съмнения само и единствено относно достоверността на датата, на създаване картата на  Пири Рейс, естествено и това, че тя е създадена от него. Смущава ме факта, че на картата е нарисуван 32 румбов компас.
     Прието е, че в началото на 14 век Flavio Gioja е усъвършенствал компаса изобретен от китайците, като е закрепил към магнитната  стрелка "картушка" и ги е закрепил върху вертикална игла - тогава компаса е бил 16 румба. Едва към средата на 16 век, в корабоплаването е започнало използването на 32 румбов компас - т.е. след като вече Пири Рейс го е нарисувал на картата си??? Смущава ме и факта, че напоследък започват да бъдат "откривани" все повече карти изработени от Пири Рейс ;). Погледни карта на Европа от тази страница - http://www.hadiblog.com/piri-reis-haritasi-vs-gunumuz-haritasi/03/. Почти съм убеден, че братята македонци като видят тази карта, може да изнамерят някоя още по-стара, създадена от някой МАКЕДОН ;D.
        В заключение, и моите догадки съвпадат с твоите, но не вярвам на турците.
     
« Последна редакция: Март 15, 2016, 09:38:05 pm от Laic »

Неактивен Phantom

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 48
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #61 -: Март 15, 2016, 09:50:03 pm »
Още по-странно става, когато учени (от НАСА мисля че бяха), решили да направят възстановка откъде се е гледало към Земята за да се виждат тези очертания. Странното е, че когато направили компютърна симулация, се оказало че картата на  Пири Рейс , или по-точно неговото копие на по-древна карта, е "рисувана" гледано от Луната към Земята от точка от линията разделяща видимата и невидимата част на Луната. Странно в картата е и фактът, че Антарктида не е покрита от лед ! А по времето на Пири Рейс вече би трябвало да карат шейни :)

видео 5:21 мин. https://www.youtube.com/watch?v=yiSzT_PaxL8

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #62 -: Март 15, 2016, 11:29:50 pm »
Ами нали точно това се спомена - че е ползвал древни източници, нищо, че "вече е карал шейни"...

Laic

  • Гост
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #63 -: Март 16, 2016, 12:54:22 am »
Ами нали точно това се спомена - че е ползвал древни източници, нищо, че "вече е карал шейни"...

     Не, не нямах предвид това ...
     Това, което ме смущава е :  Пири Рейс е ползвал данни на по-развити цивилизации - до тук добре, но ако е така, то той не би прерисувал 32 румбов компас, защото такъв едва ли е бил нарисуван на оригинала. Цивилизация, която може да състави карта (такава от която Рейс е взаимствал) не би ползвала толкова примитивно устройство като 32 румбов компас.
      Необяснимо е от къде Рейс е видял 32 румбовия компас (той е създаден по-късно) за да го нарисува на картата, която е съставил по друга древна карта.  Това е все едно, да се твърди, че някой през 1962г. е прерисувал JPG изображение, но е нарисувал и Правец 8Д - колкото си подхождат JPG-а и Правеца, толкова и картата на Рейс с нарисувания от него компас.
      Моето обяснение е, че някой друг, в един доста по-късен момент е нарисувал картата, която представя за карта на Рейс (в посочения от мен сайт не се споменава, че Рейс е взаимствал, а само, че е велик мореплавател), но този някой не си е направил труда, да се осведоми за това, какви компаси са се ползвали по времето когато се твърди, че Рейс е нарисувал картата.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #64 -: Март 17, 2016, 02:16:36 pm »
По принцип почти всички доказателства за съществуването на много по-развити цивилизации от нашата или за извънземна намеса на Земята в далечното минало се представят, като фалшификати, а целта е ясна. Но аз си мисля, че американците, са били наясно с достоверността на картата на Пири Рейс, за да се захванат с такива сравнения и изследвания, при които се харчат много пари. Ако е имало дори и капка съмнение, просто няма да го направят. Ако някой наистина е поставил 32 румбовия компас по-късно на картата, това не прави тази карта фалшификат.
https://www.youtube.com/watch?v=KYTOvZXXMMY и още https://www.youtube.com/watch?v=Jk83n-eKWYw
« Последна редакция: Март 17, 2016, 03:49:52 pm от mito_kupona »

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #65 -: Март 21, 2016, 02:41:51 am »
Най-после ми остана малко свободно време и започнах да навивам „джед бобините“. Останах изумен от това, което се получи. Горния диаметър на тороидалната бобина, към нейната височина е точно числото „Пи“. Диаметъра на палачинковата бобина спрямо височината на тороидалната бобина е 3 пъти 1,618 - числото „Фи“. Диаметъра на палачинковата бобина спрямо горния диаметър на тороидалната бобина е 1.5, много близко до числото „Фи“. Диаметъра на палачинковата бобина спрямо долния диаметър на тороидалната бобина е 1,74, пак близко до числото „Фи“. Като съберем 1,5 плюс 1,74 равно на 3,23 и го разделим на две се получава точно числото „Фи“ 1,618.
    Сега за дължината на проводника, тороидалната бобина е навита с проводник с дължина 4,90 м, палачинковата бобина се получи, спазвайки горните геометрични пропорции, с проводник с дължина пак 4,90м. Индуктора е с дължина на проводника точно 1 към 4 от дължината на другите две бобини 1,225 м, на снимките на „колоните на джед“, с които разполагам е навит с 5 навивки и тези 5 навивки, се получиха точно с тази дължина.
    Сега за броя на навивките на другите бобини, тороидалната бобина има 69 навивки, а палачинковата 22, съотношението между тях е точно 3,14, числото „Пи“. Тези две бобини, са навити с проводник 1,5 мм2, а индуктора с 10 мм2.
    Имам да навия още три идентични секции и тогава ще премина към включване на системата. Не знам, какво да си мисля, но това чудо има отношение, към сакралната геометрия и мисля, че се досещам, каква форма ще има полето, което ще се получи. Сега съм вече напълно убеден, че „колоната на джед“ е била някакво техническо съоръжение с голямо значение за онова време, а защо не и за нашето време.....

ckopax

  • Гост
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #66 -: Март 21, 2016, 07:43:14 am »
Здравейте mito_kupona,
с интерес чета темата и искам да попитам на какъв дорник е навита намотката от втората снимка? Вижда се различен диаметър на страните.
А плоската палачинка дали ще е удачно да се изработи от текстолит по метода на печатните платки с ецване? Благодаря!

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #67 -: Март 21, 2016, 08:17:05 am »
Здравейте,
Отговарям, много е тънко фолиото, в центъра се получава охлаждане и да се разчита на това е пресилено, преди това ще изгори фолиото, защото има закъснение на ефекта охлаждане. 
Предлага ма колегата да направи симетрия спрямо палачинковата бобина и да постави втора огледална тръбна бобина.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #68 -: Март 21, 2016, 08:52:19 am »
Здравейте mito_kupona,
с интерес чета темата и искам да попитам на какъв дорник е навита намотката от втората снимка? Вижда се различен диаметър на страните.
А плоската палачинка дали ще е удачно да се изработи от текстолит по метода на печатните платки с ецване? Благодаря!
   „Каркаса“ на тороидалната бобина, както казват руснаците, е направен от част от пластмасова саксия за цветя, обикалях китайските магазини 2 дена докато намерих саксия с нужните размери, съотношението между горния и долния диаметър е 1,21. И двете бобини трябва да се навият с един и същи проводник, за да има равенство между дължината на проводника, или индуктивността, както казва Тесла, и капацитета, или теглото на проводника, пак както казва Тесла. Така, че да се изработи палачинковата бобина от фолиран текстолит не е удачно, според мен.

ckopax

  • Гост
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #69 -: Март 21, 2016, 11:11:30 am »
Прегледах всички саксии в къщи и не открих нужните диаметри  :-\
Мисля че от канализационна тръба и горещ въздух може да се достигне предпочитан размер. Също представлява интерес и генератора с който ще се възбуждат готовите бобини. Поздрави!

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #70 -: Март 21, 2016, 11:46:27 am »
Поздравления за идеята и труда! :) Накрая може и да се получи някой интересен ефект, при подобни експериментални установки никога не се знае.
Някой сигурно ще каже: "Защо се занимавате с такива глупости?"... Ами защото иноваторският експеримент носи удоволствие, а дали ще излезе нещо или не - няма особено значение. В крайна сметка може и да се получи, а ако не опиташ няма как да разбереш.
Пожелавам успех с разработката!

Аз снощи си поиграх с направата на електрет с използване на парафин в качеството на диелектрик. Сега съм го оставил да "зрее" увит в алуминиево фолио за известно време, за да може да му се обособят полюсите. По време на втвърдяването се подава високо напрежение, за да може парафинът да "запомни" това състояние.

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #71 -: Март 21, 2016, 06:47:29 pm »
Прегледах всички саксии в къщи и не открих нужните диаметри  :-\
Мисля че от канализационна тръба и горещ въздух може да се достигне предпочитан размер. Също представлява интерес и генератора с който ще се възбуждат готовите бобини. Поздрави!
    Материала за каркаса не е от критично значение, може да е пластмаса, стъкло, картон, може някой стругар да го направи от тефлон, текстолит, а най-добре е да няма каркас, но е много трудно да се закрепи бобината. Аз даже търсих саксии от керамика, но не намерих при китайците. Идеята беше да си ги отрежа с ъглошлайфа на определен размер, но не намерих. Има и друга вероятност, каркаса да е от меко желязо и да изпълнява и функцията на магнитопровод, но първо ще пробвам с въздушни бобини, защото магнитопровода винаги внася загуби.
    Генератор няма, възбуждането ще става, с преръивател, като в бобината на Румкорф, но без пружина, която да го връща, а ще се връща с помощта на гравитацията или с постоянен магнит, поне така виждам, че е направен на снимките от храма в Абидос. Това още го обмислям. В момента търся 4 глинени гърнета с обем 1-1,5 литра, за да си направя 4 „багдатски батерии“, с които ще захранвам системата. Всичко трябва да се направи, както е било в онова далечно време и, ако има положителен ефект много лесно може да се направи „ъпгрейд“ със сегашната елементна база.
   hyparh, радвам се, че има хора, които ме разбират и не ме мислят за луд. Шуга братче, какво да се прави.....

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #72 -: Март 23, 2016, 05:27:38 am »
Много от нас са опитвали възстановки и репликации на съвременни или древни устройства, въпреки недостатъчното ни проумяване на целта, дори и начина им на действие!
Когато направим нещо подобно, очакваме крайният ефект да е съизмерим с нашите СЕГАШНИ познания и разбирания...а не би следвало да е винаги така, нали?
Та...мисълта ми е - ако "нещото" не работи, може това "не работи" да е продукт на субективното ни разбиране, спрямо нагласата ни или втълпените ни шаблони за очакван резултат!?!
Може и "нещото" да си работи, но ние да не го разберем, не знаейки принципите и целите на проектиралите го?

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #73 -: Март 03, 2017, 09:34:43 pm »
 Археолози и разни специалисти по древния Египет, оприличават колоната на джед, като някакъв изолатор. Дали защото тя прилича на изолатор или наистина е служила за някаква изолация. Ако е служила за изолация, значи е имало и електричество в древен Египет. Много е вероятно археолозите да премълчават нещо, което знаят по въпроса, за да заблуждават обикновените хора, а може и да не знаят точното ѝ предназначение. Интерпретациите, са най-различни, но за мен това е техническо устройство. Напредвам с разработката, пък ще видим, какво ще се получи. Намерих глинени гърнета и сега се занимавам с изработването на „багдадските батерии“.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Електричество в древен Египет
« Отговор #74 -: Март 03, 2017, 09:48:12 pm »
mito_kupona
По мое нение си на доста грешен път. не искам да кажа, че това което се пише в темата са измишльотини, а че съвсем првилно си забелязал, че археолозите премълчават нещо, по точно много неща. Ако това наистина е някакво устройство или част от такова то е направено от същества които по това време определено и явно са били техноогично доста по напред от нас. Аз лично  съм се убедил, че това е така. Та ти замислял ли си се, че опитваш да направиш нещо като да направиш глинена реплика по чернобяла снимка на съвременен смртфон примерно. Може и на микровълнова фурна ако ти е по удобно. и да очакваш при това по тзи "реплика" да разбереш как точно е работел отигинала. Мани не се занимавай с глупости.