Автор Тема: Вертикален ветрогенератор  (Прочетена 91139 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #16 -: Февруари 29, 2016, 09:59:42 pm »
Намери каква е средната стойност на вятъра за твоето място, ако е над 3.5, 4 м/с захващай се за работа.

Преди малко погледнах в синоптик за 10 дени и това са стойностите на вятъра: 4.9 m/s , 4.8 m/s, 3.7 m/s, 3.7 m/s, 4.5 m/s, 3.0 m/s, 4.5 m/s , 6.4 m/s

в момента вънка има силен вятър.

според вас има ли смисъл да се захващам за работа?

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #17 -: Февруари 29, 2016, 10:06:56 pm »
Благодаря на всички за коментарите, много се зарадвах че има толкова заинтересувани хора да си намалим сметките за ток. Тази вечер пак по новините казаха че можело да дигнат тока пак :(

Много ясно че турбината ще има голяма шайба а динамото малка за да може да има обороти, с едно динамо колко акумулатора мога да ползвам 65А, и ако си направя няколко от тия турбини  имам възможност живея в малък град в къща как ще е връзването към акумулаторите, дали мога да имам проблем с презареждане на акумулаторите. За напред имам намерение и да добавя и няколко слънчеви панела като имам възможност че не са евтини.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #18 -: Февруари 29, 2016, 10:17:58 pm »
Ако ползваш реле от автомобил, няма как да "презаредиш" акумулатора  ;)
Едва ли подобна турбина може да достигне въртящият момент, произведен от автомобилен двигател 100 конски сили (примерно), освен ако не е 6-7 метра в диаметър ;D ;D ;D ;D ;D
Досега не съм чувал някой автомобил да си е "презаредил" акумулатора, ти по-скоро би имал недостиг на "тяга", но ще компенсираш с постоянно въртене.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #19 -: Февруари 29, 2016, 10:31:20 pm »
То самото динамо няма ли реле за тази цел и ако имат от кои автомобили мога да потърся и с едно динамо колко акумулатора може да се зареди според вас и колко акумулатора трябва да имам за да имам нормално напрежение 2000 W поне за 3-4 часа.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #20 -: Февруари 29, 2016, 10:55:25 pm »
Ако свържеш 2-3-4 акумулатора паралелно, релето ще ги "възприеме" като един, но с по-голям капацитет, така че няма страшно :D
Самото "динамо" (не е точно динамо, а алтернатор/генератор) и няма вградено реле, но в инсталацията на автомобила си го има и е във верига с него.
Обикновено релето е разположено в двигателния отсек до кутията на бушоните, заедно с релетата за чистачките, аварийните/мигачите и т.н.
Във всяка мото/авто техника могат да ти го предложат - търсиш най-евтиния вариант!
Затова ти препоръчах части от стар "соц" автомобил - там няма електроники, компютри и безброй датчици и контролери, лесно е за изпълнение:)
Електросхемите им са опростени до максимум.

А за 2 киловата (за няколко часа) ще са ти нужни поне няколко акумулатора - нека колегите, които са по-навътре в материята да ти ги сметнат, ако са така любезни:) Проблемът е, че със самоделна турбина ще трябва да ги зареждаш около 5-6 дена, докато съберат заряд, от който да изчерпиш въпросните киловати за 4-5 часа, освен ако турбината ти не е "чудовище"!
Да ме поправи някой, ако греша?



Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #21 -: Март 01, 2016, 09:34:20 am »
sasma, вземи си генератор от западен автомобил. При тях релето си е на генератора. До колкото знам самите генератори са на ампери: 50,60,70 и т.н. Сам се сещаш че ако вземеш 100А генератор ще имаш 1200 вата ако успееш да го развъртиш на необходимите обороти.
 За мощност 2кВт която да се поддържа в продължение на 4 часа се откажи. Много е скъпо. С оловни акумулатори е трудно, защото те се смятат за 20 часово разреждане, а с тия 4 часа освен че капацитета ще е по малък, ще ги скапеш и много по бързо. А за литиеви по добре си вземи от тесла. Тяхната е на много изгодна цена
 https://www.24chasa.bg/Article/4747115

 ПП. Ако все пак си решил да използваш 2кВт, то помисли върху варианта за система на 48 В. Така тока ще ти е 4 пъти по малък.
« Последна редакция: Март 01, 2016, 11:45:40 am от az_skeleta »

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #22 -: Март 01, 2016, 10:19:01 pm »


А за 2 киловата (за няколко часа) ще са ти нужни поне няколко акумулатора - нека колегите, които са по-навътре в материята да ти ги сметнат, ако са така любезни:) Проблемът е, че със самоделна турбина ще трябва да ги зареждаш около 5-6 дена, докато съберат заряд, от който да изчерпиш въпросните киловати за 4-5 часа, освен ако турбината ти не е "чудовище"!
Да ме поправи някой, ако греша?

Това 2 киловата съм го написал като максимум средно ще е около 1 киловат но за да има и резерва затова съм написал 2 киловата, а за генератора мисля да си направя няколко, ако разбера системата де. Мисля че с 4-5 генератора  не трябва да имам проблем с 2 киловата за 3-4 часа  и както казах това е максимума нямам 2 киловата осветление, но ако подкарам системата мога да закача поне фризера и хладилника. Имам уред с който меря колко средно харчи фризера (около 100-150W) поне така ми беше показал, ако не се бъркам.


Засега всичко е мечта момента само умуваме дали си заслужава труда. Пък ми е интересно да се занимавам с електроника. :)

Честита Баба Марта на Всички, Да Сме Живи и Здрави!

Неактивен oniatam

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #23 -: Март 02, 2016, 12:05:51 am »
Здравейте,
Честита баба марта на всички.

Един съвет от мен.
Не използвайте алтернатори, защото трябва да го развъртите с поне 2500 об/м
За тази цел се ползва ел. Мотор с постоянни магнити или динамо от стара руска кола, по спомен по-старите жигули и москвич 8 са с такива.
Също мотори от перални ги преправят, ама си е изваждане.
Та идеята е, че и при малко обороти ще има произвеждане на някаква енергия, докато алтернатора може да го върти с 1000об/мин и пак няма да произвежда нищо.

Успех!
« Последна редакция: Март 02, 2016, 08:29:00 am от dymelsoft »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #24 -: Март 02, 2016, 12:48:47 am »

Не използвайте алтернатори, защото трябва да го развъртите с поне 2500 об/м
За тази цел се ползва ел. Мотор с постоянни магнити или динамо от стара руска кола, по спомен по-старите жигули и москвич 8 са с такива.
Също мотори от перални ги преправят, ама си е изваждане.
Та идеята е, че и при малко обороти ще има произвеждане на някаква енергия, докато алтернатора може да го върти с 1000об/мин и пак няма да произвежда нищо.

Успех!

Именно това имах в предвид, като споменах старите руски автомобили - там няма електроники, които "режат" под определен праг, както при "алтернаторите"! Винаги ще подават ток...
Най-простите неща са най-ефективни при самоделките.

Неактивен Maistora52

  • I'm first Omnologist in World
  • Почетен член на Форума
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 643
  • Пол: Мъж
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #25 -: Март 02, 2016, 06:46:14 am »
Дали алтернатор, дали динамо... и двете си имат недостатъци, на което някои му казват - "ни така - ни вака!"
За алтернаторите oniatam е прав. При по-бавни обороти не вършат работа, само се амортизират от напразно въртене.
При динамото проблемът е друг - според оборотите скача и напрежението и то не само нагоре, но и надолу (според скоростта на вятъра в случая)...  а и те искат поне 200-300 RPM, за да изкарат някой волт. И не знам какъв ще да е тоя конвертор, който да балансира от 1,5 v до поне 12-13... а ако духне някой бурен вятър, напрежението може да скочи и до 30-40 волта (зависи от генераторните бобини - от навивки на волт, от фи на проводника, от съпротивлението му, от силата и броя на магнитите и още какво ли не!)...
Така че, работата не е проста!
Спасението е само с много опити и проби в конкретния случай! А както усещам sasma-та не е съвсем на ти с тоците, няма и най-прозаични неща за експериментите... а само с мерак и хъс - не става!
Но, успех!

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #26 -: Март 02, 2016, 09:45:12 am »
Аз бих предложил мотор на Флин работещ на обратно. Като генератор. Използва се принудително разкъсване на магнитно поле в затворен магнитопровод. Генерира напрежение и ток при много ниски обороти. Грубо казано на 100 мин-1 без проблем генерира 12-18 волта около 3-4 ампера в зависимост от броя намотки и сечението на медта. Спирачния момент е малък и почти не се влияе от товара, за сметка на това и мощността има известен праг, който не зависи от оборотите. Т.е. ако при 200мин-1 изгенерира 200 вата при 500 мин-1 ща генерира пак толкова - а това може да бъде и положително качество в определен момент.
Проблем е, че няма от къде да се вземе готов такъв и трябва да се прави. На мен ми излиза около 400 лв 200 ватов мотор.
П.С. Ако някой се интерисува ще дам чертежи по, които аз съм си разработвал мои прототипи, но молбата ми е да не ме товарите мен с изработка в случай на интерес. Също така не претендирам, че моето е най - доброто и всеки който иска може да си го доработва по своя преценка.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #27 -: Март 03, 2016, 02:34:34 am »
Майсторе, то е измислено вече отдавна ;D
Ако си осигури достатъчно мощна (обемиста) турбина, може чрез предавка да я вкара в импеданса на оборотите от автомобилен двигател.
Нали като караш кола, може да натиснеш яко газта до 6-7000 об/мин. в следващия момент си работи "на оборот" - около 700-100 об/мин.
Акумулаторът не спира да се зарежда.
Релето не спира да си върши работата...
Или греша?

sasma, действай смело, няма какво да губиш, само може да спечелиш и да натрупаш опит :D

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #28 -: Март 03, 2016, 09:20:25 am »
Забелязвам малко погрешни мнения тук по нагоре.
Значи правотоковото динамо което се дава за пример като по добро решение въобще не е по добро защото при недостатъчни обороти работи в двигателен режим, сиреч като консуматор. Поради тази причина в релерегулаторите им се слага едно реле против обратен ток. което включва динамото чак когато достигне достатъчно високо напрежение. при което в нашият случай отпада възможността да се ползват ниските скорости на вятъра. Съвременните "западни" автомобили също имат релерегулатор. но за да изненадат atos са го маскирали като четкодържател и въобще не реже за разлика от релето за обратен ток.  Нещо повече поради използването на шотки диоди в изправителя който имат по малък спад на напрежение при еднакви други показатели "ниски обороти" дават с един волт повече. ако старият дава 6 волта новият ще даде 7 волта. Разбира се огато напрежението достигне 13,9 волта регулатора влиза в действие и ефекта не се усеща, но за ниски обороти аз лично дори да имах стар алтернатор от москвич бих му сменил изправителя с такъв от нов. Това ще повиши напрежението при недостатъчни обороти.

Неактивен sasma

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 186
Re: Вертикален ветрогенератор
« Отговор #29 -: Март 03, 2016, 07:46:04 pm »
Благодаря на всички за отговорите,
Дали правилно съм разбрал? Трябва ми динамо от новите автомобили и реле за обратен ток (това за обратния ток е много готино, ако има такова нещо) и високи обороти.  :)