Автор Тема: Антени на мобилните оператори - списък  (Прочетена 22845 пъти)

burbo

  • Гост
Здравейте,
Как мога да проверя къде има монтирани антени на мобилните оператори в София. Във Франция например има следния сайт: https://www.antennesmobiles.fr/ и антените са обозначени.
Защо питам - един приятел казва, че не се чувства добре когато е в близост да такава антена и затова търси апартамент, който да е далеч от тях.

Хубав ден
P.S. Извинявам се ако това не е правилната категория. Разглеждах тази тема http://mazeto.net/index.php?topic=5768.0 и затова реших, че Екология е подходяща.


Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #1 -: Януари 26, 2016, 07:19:48 pm »
За София: http://gsm-anteni-sofia.net/register/

И малко офтопик към приятеля ти:
Комуникацията между антената на базовата станция и телефона е двупосочна. Абсолютно безмислено е да сложиш антена на базовата станция, която да излъчва 10 вата, при условие че тя трябва да комуникира двупосочно с GSM апарата, който излъчва 1/2 ват. Телефона ще чува станцията, но тя него - не. Т.е. силата на излъчване на базовите станции е горе-долу еднаква със силата на излъчване на GSM апарата.
Още - за разлика от GSM апаратите, които излъчват във всички посоки, антените на базовите станции (в градовете) са с доста "затворена" графика на излъчването по вертикала. Ще се съгласиш, че е безмислено да се търси абонат в посока 45 градуса нагоре в небето... Също така е абсолютно безмислено да се "бие" в земята със сигнал. Така че антената излъчва някъде от +10 до -10 градуса спрямо вертикалата. Това автоматично говори, че антената не "облъчва" предмети (и хора), намиращи се наблизо и под/над нея. Може да звучи парадоксално, но ако се намираш точно под клетка на оператора, вероятно те обслужва съседната клетка. Единствената кофти позиция е ако се намираш близо (под 20-30 метра) и на горе-долу същата височина като антената. Но и в този случай сигнала на антената на станцията е по-слаб отколкото сигнала на GSM апарата който се намира в джоба ти.
Да, трябва да се уточни, че за разлика от GSM апарата който излъчва само докато говориш станцията почти непрекъснато излъчва на пълна мощност, така че погледнато от тази страна ... кофти е лекичко.

Има и още нещо ... има огромна разлика между радиовълните и йонизиращата радиация, която се излъчва от радиоактивните елементи. Не знам защо хората мислят, че радиовълните нанасят вреда като атомна бомба или да речем рентгенов апарат. В количествата в които са разпространени в нормалните обиталища на хората нивата им са далеч от такива, които биха довели до някаква дисфункция или да застрашават здравето на човек.

P.S. Тук: http://gsm-anteni-sofia.net/files/48f401179e3741e5ea5242d52b1f40a5.pdf
можеш да видиш примерни стойности на плътността на мощността на една антена. При максимално допустима стойност от 1000 и нормативна за населени места плътност от 100, измерените стойности на 5-10-20 метра са от порядъка на 0.1, 0.2 микровата на кв.см., т.е. хиляди пъти по-ниски.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #2 -: Януари 26, 2016, 07:42:26 pm »
juliang
разсъжденията са ти съвсем малко погрешни. Клетките излъчват доста по силен сигнал от този на един GSM Това е за да може апарата да види сигнала с малката си антенка а те имат достатъчно големи антени действащи като бинокъл дори телескоп за да видят мижавата светлинка на апаратчето. Но понеже напрегнатоста на полето намалява с квадрата на разстоянието то едно апаратче създава много по голяма напрегнатост на полето от клетката която е на 20-30 и повече метра от тебе а апарата ти е на разстояние клонящо към нула.
А на burbo ще кажа само, че ако на твоя приятел му покажеш някаде нещо което прилича на антена и го излъжеш че е антена на клетка, при продължителн престой в близост до тази псевдоклетка той ще се почувства ужасно зле. Въпрос на убеждение . Топлината на камината горяща "напълно екологични" букови дърва представлява електромагнитно излъчване с много по висока честота от излъчването на GSM апаратите и не се различават по нищо друго освен по честотата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #3 -: Януари 26, 2016, 08:53:25 pm »
Топлината на камината горяща "напълно екологични" букови дърва представлява електромагнитно излъчване с много по висока честота от излъчването на GSM апаратите и не се различават по нищо друго освен по честотата.
Е с това последното ме утрепа ;D ;D ;D
Я обясни по-подробно, че съм задръстен?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #4 -: Януари 26, 2016, 09:27:50 pm »
Добре де ще те отдръстим.
Ето тук намерих един сайт по въпроса:
http://www.bgfoto.net/modules.php?name=News&file=article&sid=8
изображението прикачено по-долу е от него. Ако ти се вижда недостатъчно или неясно, копирай този израз:
"електромагнитен спектър" и го потърси в гугъла   
« Последна редакция: Януари 26, 2016, 09:34:32 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #5 -: Януари 26, 2016, 09:36:40 pm »
Ок ,де...и как топлинното излъчване, което е в инфрачервения (и видимият червен) спектър е с по-висока честота?
По-висока от кое? От GSM клетката ли?
Ок, това прави ли я по-безопасна?
По-високите честоти при някои вълни са по-приемливи за организма (не изпадам в крайности - бета, гама и т.н.).

По твоята логика би следвало, че ще е по-безопасно да си пъхнеш главата в работеща микровълнова, отколкото да си пред камина?
Но...нещо интересно ми хрумва, като гледам тази таблица- свържи местата на НАДПИСИТЕ на вълните отгоре в графика- ще получиш синусоида. В горния и пик вълните са безопасни, в долния - опасни...хм...странно, не се бях замислял (може би защото  не съм правил графична аналогия на поносимостта).
Не знам дали се дължи на хармоници (по-точно на цели октави хармоници) или на нещо друго?

burbo

  • Гост
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #6 -: Януари 26, 2016, 10:01:15 pm »
Благодаря много на всички за отговорите и най-вече на juliang. В интерес на истината не вярвах, че има такъв списък, но все пак реших да питам.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #7 -: Януари 26, 2016, 10:56:39 pm »
atos
Аз съм си слгал главата пред микровълновата ще си я сложа и вътре, но при условие, че ти си сложиш твоята в камината. пък да видим за кого ще е по безопасно това. И няма такъв момент по висока честота да е  по безопасна от по ниска. Не мога да разбера от любов към спорта ли спориш омръзна ми да ровя да си припомням факти  и да ги привеждам като доказателства а ти преобръщаш всичко с някакви чисто риторични похвати.
« Последна редакция: Януари 27, 2016, 08:16:56 am от atos »

Неактивен oneman

  • Специалист
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Направи го за да го разбереш
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #8 -: Януари 26, 2016, 11:42:40 pm »
Всеки радиопредавател има санитарна зона около антените, в която е забранено дълготрайно пребиваване по здравословни причини.
Не знам кой и как ги е определил тези зони, но щом има нормативни документи по въпроса значи има и въздействие.
Дали GSM клетките са монтирани според нормите, предполагам на всички е ясно.

Ниските честоти действат на органите като цяло - резонансна честота на органите.
Колкото по-нагоре се качваме в честотите толкова на по-ниско ниво в структурата на организма оказват влияние (резонанс на по-дребните елементи) та чак до структурата на ДНК.

Американците ползват СВЧ 'оръдия' от които на облъчената тълпа се предизвиква паника, аритмия и т.н.
Операторите на тези 'нелетални' оръжия след време развиват рак на мозъка.

Напълно нормално е някой, който е по-чувствителен да усеща по-силно електромагнитния смог.

burbo, Ако наистина става въпрос за купуване на апартамент тази карта (списък) няма да помогне особено.
Мрежите на мобилните оператори постоянно се оптимизират и част от клетките постоянно мигрират.
Причините може да са различни - построена е нова сграда и засенчва 50% от зоната на клетката,
     ИЛИ клетката не може да покрие цялото пиково натоварване в този район, защото са построили например МОЛ или офис сграда и там е фрашкано с народ, а капацитета на клетката е ограничен до ХХ потребители в зоната на покритие
     ИЛИ дали са лиценз за нов GSM оператор,
     ИЛИ са се скарали със собственика на сградата
     И т.н.

Поставянето на "К" стъкло на прозорците може да помогне частично (не съм сигурен дали така се казваше, но върши някаква работа).
В стария ни офис правихме 'релейка' с два wireless рутера до съседната сграда (max 15 метра). Сградата беше със специални стъка - 'К' или както се казват.
Когато рутера стоеше зад стъклото връзката постоянно се разпадаша, но като отворим прозореца всичко си е ОК.
И ... дойде есента :) - пуснахме кабел.


P.S. Преди казармата бях в едно поделение по радиолокация над Ихтиман (предказармена подготовка).
Там офицерите разправяха, че ако се роди момиче на някой от тях, е ясно че има чужда намеса :).






« Последна редакция: Януари 27, 2016, 12:11:00 am от oneman »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #9 -: Януари 27, 2016, 08:25:15 am »
atos
Аз съм си слгал главата пред микровълновата ще си я сложа и вътре, но при условие, че ти си сложиш твоята в камината. пък да видим за кого ще е по безопасно това. И няма такъв момент по висока честота да е  по безопасна от по ниска. Не мога да разбера от любов към спорта ли спориш, омръзна ми да ровя да си припомням факти  и да ги привеждам като доказателства а ти преобръщаш всичко с някакви чисто риторични похвати.

Ейииии, като котка си, не падаш по гърба си ;D И мнооого ти е гот да спориш с мен, ок лошо няма...

Сега аз ще ти кажа, че променливо напрежение с висока честота е по-безопасно, ти ще ми кажеш, че видиш ли, то не е същата работа и т.н.
Аз ще ти кажа, че ако включиш в една стая неекраниран магнетрон, това няма да е безопасно, но ако си запаля огън, мога да се грея близо до него и то съвсем безопасно. Ти ще ми отговориш...абе, ще измислиш нещо там...карай, спорът да върви ;D ;D ;D

Преди казармата бях в едно поделение по радиолокация над Ихтиман (предказармена подготовка).
Там офицерите разправяха, че ако се роди момиче на някой от тях, е ясно че има чужда намеса :).
Казвах ви аз преди време в една подобна тема, че това не са само легенди, ама...

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #10 -: Януари 27, 2016, 01:03:22 pm »
Здравейте,
Електромагнитното поле излъчва и торсионно поле, точно под антената. Торсионото поле е второ магнитно поле или трето, то нереагира със феромагнити-желязо. Точно на това поле се правят генератори на СЕ.
Само разглеждането на електромагнитното поле е едностранно и за лаици.   

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #11 -: Януари 27, 2016, 09:56:18 pm »
Здравейте,
Как мога да проверя къде има монтирани антени на мобилните оператори в София. Във Франция например има следния сайт: https://www.antennesmobiles.fr/ и антените са обозначени.
Защо питам - един приятел казва, че не се чувства добре когато е в близост да такава антена и затова търси апартамент, който да е далеч от тях.


burbo такъв списък, по точно параметрите на антените на Базовите Станции (БС) за мобилните оператори има в "Лаборатория физични фактори" в Центъра по хигиена (това бе старото наименование на Центъра).
В тази лаборатория издаваха до 2010 г. (вероятно и сега) т. нар. Хигиенни оценки за всички легални БС на мобилните оператори.
Спициалистите от лабораторията много съвестно и компетентно определяха допустимите БЕЗОПАСНИ параметри на антените на БС.

Проблемът е, че след това всичко е оставено в ръцете на самите мобилни оператори.След като се въведе в експлоатация, конкретната
БС, за което се издава пусков протокол от същата лаборатория, още на следващия ден Мобил. оператор може да промени тези параметри
т.е. мощност, честота, наклон на антената, типа на антената и т.н. без да бъде контролиран.Вероятно това се прави в много случаи, когато по някаква причина клетката не дава добро покритие.

В тази лаборатория можеше да поискаш като частно лице да ти направят замерване за даден апартамент, блок и др.
Таксата бе 100 лв.Разходът си остава за сметка на клиента.
Такива замервания правеше и частната лаборатория "ХЕСПА", до 2010 г.След това излязох от тази сфера.
В БАН имат апаратура и специалисти тоже, институт ?  ???

Карта на радиозамърсяването в София или др. населено място в БГ НЯМА.   :(
През 2008 - 2009 г. започнах да правя такава карта за един от най-големите райони на София по молба на
общинската администрация.С голям зор и мъка общината успя да измъкне адресите и тех. данни на Базовите Станции
от трите мобилни оператора.Направих картата сравнително бързо и лесно и . . . осъзнах, че БС са само една МАЛКА
част от източниците на радиозамърсяване . . .  :(

На картата трябва да се нанесат : предавателите на безжичен интернет; трансмитерите на СОТ; предавателите на полицията,
пожарната, бърза помощ, радиотакситата, мощните излъчватели на частните радиостанции, градския транспорт, други.
Задачата е непосилна за сам човек, трябва да има звено от специалисти и няколко контролни коли за да се актуализира
картата на радиозамърсяване.Посъветвах общинарите да напишат доклад до градоначалника на София и да поставят въпроса
за радиозамърсяването.Нямам представа какво стана след това, вероятно . . . НИЩО . . .  :(

Въпросът с радиозамърсяването стои нерешен и с днешна дата . . .



Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #12 -: Януари 28, 2016, 08:29:19 am »
Моята препоръка към burbo е - Ако твоят приятел иска да си купи ново жилище без вредни влияния, нека прибегне до помощта на утвърден радиестезист (колкото и да "скочат" някои колеги). Той може да направи замервания на "терена" дали е замърсен от радиоизлъчвания, геопатогенни зони и т.н. в нива, безопасни за организма.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #13 -: Януари 28, 2016, 01:31:56 pm »
Кат прави шпакловката, вместо обикновена мрежа за мазилка да слага медна такава, и да я върже нейде на "земя". Е, няма да може да говори по GSM-а от апартамента, ма ще е "защитен"... :) Поне от лъченията на GSM станциите, за другите вече си трябва специалист с махало и багета... :) За по-сигурно мое и един поп да мине да удари една благословия за плодовитост в спалнята...

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Антени на мобилните оператори - списък
« Отговор #14 -: Юли 17, 2023, 09:34:27 am »
Има ли информация, освен за разположението на 5G антените, и в какъв диапазон излъчват, интересувам се от мястото на антени излъчващи в 26GHz диапазон ако има такива, или информация за стикованите радари с камери за трафик, къде се намират.