Автор Тема: ЙОНИСТОРИ - приложение  (Прочетена 52148 пъти)

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
ЙОНИСТОРИ - приложение
« -: Януари 23, 2016, 09:05:25 pm »
Предлагам за обсъждане актуалната тема за йонисторите и приложението им. Йонисторите са суперкондензатори. По-подробно тук: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80

Те са дълготрайни. Имат много повече цикли от батериите, буквално са вечни. Недостатъкът им обаче спрямо батериите е, че разходът на запасената в тях енергия се отразява на напрежението, с други думи то пада до нулева стойност, когато енергията е изчерпана. При акумулаторите не е така. При тях енергията се изчерпва при 80% от номиналната стойност на напрежението - приблизително. Предимствата им обаче са дълговечност и това, че енергията им може да се изпразни за кратко време, стига вътрешното им съпротивление да го позволява. Така или иначе за голям стартов ток са идеални. Ето един клип, как се запалва автомобил с кондензатори /батерия 350F-16V/:

https://www.youtube.com/watch?v=z3x_kYq3mHM





На пръв поглед ми идва идеята, че паралелно на батерията може да се включи кондензаторна батерия, която ще осигурява големия пусков ток на стартера на автомобила и така ще предпазва акумулатора от разрушаване. А той се разрушава предимно от големия стартерен ток. Мисля, че така ще се удължи значително срокът на акумулатора - в пъти и освен това няма да има никакъв проблем паленето в зимни условия, дори с калпав акумулатор. Може да се помисли за плавно ШИМ зареждане, да не се тормози акумулатора.

Друго приложение може да бъде и пълната замяна на акумулатора с йонистори. Тогава обаче ще е необходим инвертор, който да осигурява постоянно напражение до пълния разряд на йонисторите, т.е. до стойности близки до нулата. Ето това е интересна тема, тъй като такъв инвертор аз все още не съм виждал направен. Имам идя как да стане това, но ще е добре да се чуят повече идеи и предложения.

Цената на йонисторите е паднала значително и мисля е време да се направят първите крачки акумулаторите да останат в историята. Просто човек си прави една йонисторна батерия и няма да е необходимо да мисли повече за акумулатор, дали щял да сулфатизира, дали било зима, лете и т.н.

Ето примерни цени: http://ru.aliexpress.com/item/6PCS-farad-capacitor-2-7v-500f-2-7V500F-35-60MM-super-capacitor/32554367036.html?spm=2114.03010208.3.28.mSMXwe&ws_ab_test=searchweb201556_6,searchweb201644_5_10001_10002_10005_301_10006_10003_10004_62_10007,searchweb201560_5,searchweb1451318400_6151,searchweb1451318411_6451&btsid=02549b80-4b39-451d-9a29-ded37a1b3790 - направо е без пари  :D

Още, на едро: http://www.alibaba.com/product-detail/0-5f-1f-100f-3000f-10000f_60125633364.html?spm=a2700.7724857.29.162.bdCnSB

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #1 -: Януари 23, 2016, 10:26:31 pm »
За целта се използва DC-DC  конвертор. Недостатък на тези кондензатори според мен е все още ниският им обемен капацитет. Така че като допълнение на основният акумулатор е добре, но изцяло да го измести все още му е рано. Например разполагаемият капацитет на показания кондензатор е 730 J (при 50% от максимума)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #2 -: Януари 23, 2016, 11:18:09 pm »
Другото е че тия дивотии падат по-бързо от акумулатора от собствен разряд. Една-две седмици на паркинг и няма да запалиш, дори и колата да няма сериозни утечки по инсталацията.
Вероятно идеята за ползване на такива суперкондензатори е оправдана при коли, оборудвани със старт-стоп системи, където мотора се пали по 100-тина пъти на ден, или при таксита... но за кола която се пали 2-5 пъти на ден си мисля че не е оправдано. Все пак 100-тина лева веднъж на 5 години не са някаква сума в сравнение с разходите за една кола за това време.
Другото приложение вероятно е за бекъп системи за аварийно палене. Една кутийка, дет я бодваш в контакта в къщи, и за 2-5 минути е дръпнала толкова ток колкото да завърти мотора да запали. Ако цената е в диапазона около 50-тина лева вероятно ще има купувачи.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #3 -: Януари 23, 2016, 11:57:28 pm »

Неактивен ELPUNTO

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 507
    • balkanmysteries.com/bg
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #4 -: Януари 24, 2016, 12:16:06 am »
EDM electronics имаш ли в наличност някакви йонистори ?
При моята Домашна Ел Централа имам проблем с пакета на акумулаторните батерии.
При ниските температури пада капацитета и пакета батерии бързо се разрежда.Бих могъл да изпробвам
като поставя йонистори паралелно на всеки акумулатор.

Ако вместо акумулатори има йонистори, това ще е перфектно решение.
Падането на напрежение при йонисторите не е проблем за ДЕЦ, просто ще променя настройката
на долния праг на батерията.Разбира се в определени граници.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #5 -: Януари 24, 2016, 12:23:46 am »
Не, нямам. Тепърва смятам да купя.
Между другото йонисторите са идеални за домашни електроцентрали от фотоволтаици, тъй като не е нужно да се съхранява енергията повече от 12 часа да речем. Решаваш си проблема с консуматива - акумулаторите или пък както казваш, най-добре в паралел.

За да заместиш напълно обаче акумулатор трябват доста йонистори. Преди време правих изчисления за 12В акумулатор, по спомен мисля трябваше около 10 фарада за амперчас. Има формула по която може да се изчисли.
« Последна редакция: Март 18, 2016, 11:06:45 am от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #6 -: Януари 24, 2016, 12:33:30 am »
За да заместиш напълно обаче акумулатор трябват доста йонистори. Преди време правих изчисления за 12В акумулатор, по спомен мисля трябваше около 10 фарада за амперчас. Има формула по която може да се изчисли.
Не 10, а тамън 300 фарада ти трябват, и то ако успееш да изцицаш всичко от конда - до 0 волта. Което прави замяната на акумулаторите в солара една прекалено скъпа занимавка.
Ей тук долу има калкулатор: http://lab.bitluni.net/cap

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 493
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #7 -: Януари 24, 2016, 12:52:51 am »
Яааааа провери, дали е верен тоя калкулатор?
На 10F/12V ми дава 31 mA/h  ;D

Не всичко западно и на английски е вярно.
Пак по спомен, преди 2-3 год изчислявах цената на един еквивалентен йонисторен акумулатор варираше около 10 пъти по-висока от тази на оловния. Сага май са поевтиняли нещата, но не съм правил изчисления.


 :D  ;D Ще потърся някой калпав счетоводител или съдия да ми направи изчисленията. Хааааа...хаааа...колко "духовно" се изказват някой, които считат не себе си, а другите за тролове. Как са се самозаблудили само  :D.

Неактивен plcsoft

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 536
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #8 -: Януари 24, 2016, 09:23:02 am »
Ето ви направо готово изделие в продажба! Не знам дали е с йонистори или е със полимерни клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=Ut-OzUOn-tM

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #9 -: Януари 24, 2016, 10:00:26 am »
Формулата е проста максималната  запасената енергия в един кондензатор е E = 0.5U2C в J, Вижда се че енергията силно зависи от напрежението, така че начина по който се свързват кондензаторите също има голямо значение ( паралелно или последователно свързани). Например два кондензатора 2.7V и 400F, ако се свържат паралелно, енергията която съхраняват ще е  2916 J, ако се свържат последователно е 5832 J. Само за сравнение един акумулатор 1.2 V и 1800 mAh, чийто обем е горе долу като един такъв кондензатор е приблизително 7000 J.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #10 -: Януари 24, 2016, 10:18:08 am »
груба грешка dmitarp
както и да свързваш два кондензатора те ще съхраняват еднакво количество енергия, просто
в единия случай имаме примерно при 2 волта 2 ампера за една секунда, а при другия при 4 волта 1 ампер за една секунда Това обаче си е едно и също количество енергия.
« Последна редакция: Март 18, 2016, 11:07:43 am от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #11 -: Януари 24, 2016, 10:24:07 am »
Прав си , груба грешка

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #12 -: Януари 24, 2016, 10:28:02 am »
Яааааа провери, дали е верен тоя калкулатор?
На 10F/12V ми дава 31 mA/h  ;D

1 фарад = 1 кулон / 1 волт (дефиниция за фарад)
1 кулон = 1 ампер * 1 секунда (дефиниция за кулон)

Оттам следва че 1 фарад = (1 ампер * 1 секунда) / 1 волт или за по-удобно 1 фарад * 1 волт = 1 ампер * 1 секунда

Демек ... 10 фарада * 12 волта ще дадат ... 120 амперсекунди или 2 амперминути или ... 2/60 амперчаса, или точно това което посочва сайта, а на теб ти се струва невероятно.


:D  ;D Ще потърся някой калпав счетоводител или съдия да ми направи изчисленията. Хааааа...хаааа...колко "духовно" се изказват някой, които считат не себе си, а другите за тролове. Как са се самозаблудили само  :D.
Ндаа... ще ти трябва консултация, определено. Може и към начален учител да се обърнеш - за умножение, деление... да ти обяснят как се извършват тези действия.

Неактивен madsatbg

  • Специалист
  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 393
  • Пол: Мъж
  • теорията без практика е мъртва
    • Видеонаблюдение
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #13 -: Януари 24, 2016, 12:34:25 pm »
Ето ви направо готово изделие в продажба! Не знам дали е с йонистори или е със полимерни клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=Ut-OzUOn-tM

Поглед, отвътре, на едно такава изделие:

http://www.aliexpress.com/item-img/2015-12000mAh-Portable-Car-Jump-Starter-Booster-Power-Bank-Car-Battery-Boost-400A/32264885754.html?spm=2114.10010108.100005.5.QN1Fzk#

 

Неактивен tobo1

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 585
Re: ЙОНИСТОРИ - приложение
« Отговор #14 -: Март 17, 2016, 12:51:14 pm »
Robert Murray-Smith

Изработка на графенови супер, ултра, мега (?) кондензатори в домашни условия:
https://www.youtube.com/user/RobertMurraySmith/videos

Видеофилмите са доста, подрете си ги по дата и вижте последните примерно, за ориентация докъде е стигнал авторът.
Мисля че заслужава отделна тема. Има инфо как се прави графеново електропроводимо мастило, графенова боя за стената вместо отопляващи радиатори и много други неща. Публикува почти всичко до което е достигнал (предполагам и заради приоритет на откритията). И коментарите под филмите съдържат интересна допълнителна информация.

Тук има фирма с неговите разработки и участие:
http://www.sunvaultenergy.com/web20/
Ако успеят да пуснат на пазара това което са замислили ще е нова революция в  технологиите.
В един от филмите говори за кондензатори покриващи месечното потребление на средно домакинство - това което се вижда като 3 шкафчета едно над друго до вратата в рекламните кадри на сайта. Готови са за производство, но чакат да завършат някакви държавни тестове на продуктите, доколкото разбрах.

Интересно ми е в България какви постижения има в нанотехнологиите? БАН?
« Последна редакция: Март 17, 2016, 01:22:16 pm от tobo1 »