Автор Тема: Скандално Иконимия на Ток, само с обикновен мрежов Траф.  (Прочетена 36022 пъти)

hristolocco

  • Гост
Здравейте електро-маниаци, на повечето от вас сигурно вече им е известен метода за връщане на старите дискови електромери назад, само с помощта на мощен мрежов трансформатор с особенна схема на неговото свързване към ел.инсталацията. Тук ще разгледаме метода за Иконимия на ток пак с такъв мрежов трансформатор.

За да имаме Иконимия на Ток са ни необходими: 1.Мрежов трансформатор поне 100Вата може и повече по-голяма иконимия ще имаме.
2.Особенна схема на свързване на мрежовия траф.
Резултат: Иконимия на Ток.

Мрежовия траф нека бъде примерно с вторична 10 Волта 10 Ампера Типова мощност 100 Вата.
От мрежата 220V нашия мрежов Траф ще хаби около 0,5А.

Схемата на свързване:

Виждаме че първичната 220 Волта, 0.5 Ампера е свързана директно към мрежата 220V. На изхода имаме 10 Ампера ток, който се подава директно в товара ел.печка 2 киловата и прави Иконимия на Ток. А Честито! ;):):):)

Забележка вторичната на Траф-а трябва да се сфазира правилно, ако не забележите повишаване на изходното напрежение на клемите на товара трябва да се завърти само една от двете намотки на трафа, като се обърнат начало - край .

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Христо Да ти е честита икономията, да ти подаря един по голям траф да ти е повече. Пък в края на другият месец сканирай сметката от енергото и я публикувай тука. Но за всеки случай си кътай парици и наблюдавай внимателно електромера, да не се изненадаш неприятно от фактурата.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Не един, не два и двеста  да заредиш, енергията ще дойде от акумулатора а не от самосебе си. Забравете за обратния импулс, и за разпределение на енергията в няколко кондензатора, всичко това е илюзия, поддържана от незнаещи или от заблудени или от мошеници. От там няма да изскочи нищо, това е като махалото, отклоняваш го в едната посока и след това си го взимаш, но никога повече., трупаш енергия в бобината или кондензатора и след това си я взимаш, но никога не е в повече.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи
Locco, довърши схемата, сложи самозапытка за да ни стане ясто СЕ-то. Така, за лаиците като мен, не знаем къде и как да включим реотанчето зимъска.

Laic

  • Гост
Специално съкратено обяснение за Баш Майстора като цъкнем с ЦК ключето, зареждаме не един, а два кондензатора, само с едно ЦeКa цъкане, два заека.

     Гледай, гледай ти каква далавера  :o,
     Ми що не вземеш да приложиш ето тази схемичка  (само на мястото на генераторчетата, си сложи твоята бобинка) и тогава с едно "цъкане" ще зареждаш "n" на брой кондери - тогава далаверата ти ще е умножена по "n", а не както е сега при теб само х2 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Laic

  • Гост
.... Лявата половина - е фрагмент от самата DC-DC преобразувателна схема, която изследваме, а дясната половина - е схемата за измерване на получената в изхода енергия, която Енергия я измерваме по косвен път, .....
..... дрън, дрън - ярина ;D

      Дясната половина на схемата ти, представлява един най-обикновен удвоител на напрежение, схемата на който е поместена във всеки един учебник по електротехника - нищо ново под слънцето 8). Айде нарисувай тоците върху схемата според твоите четири такта и виж какво излиза. Математиката ти в случая не е вярна, със същите математически прийоми ще ти покажа как 1=2 - някой друг път, като нарисуваш тоците.

     Както в една друга тема Мишо Кузмов беше написал: "Е** му м***ата на напрежението, важен е Негово величество ТОКЪТ" (цитата  е точен само във втората част, първата е интерпретация на автора на поста :-[).

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
А на негово величество какво е неговото количество. Май някой не е учил физика.
Това е горе долу същата работа като идеята на Чоби съвсем малко по различна но еднакво не работеща.

Laic

  • Гост
В началото се затваря ключа К (първи такт) -> зарежда се кондензатор С1,
Втори такт (ключа К се изключва) -> зарежда се кондензатор С2.

      Да, ама НЕ ! ;D

      Първата картинка - виждали сме я, предполагам: състояние преди старта.

      Втората картинка - предполагам "първи такт" - доообре, ама тока дето си го нарисувал на третата картинка (втори такт вероятно???) кой ще го предизвика, коя физична сила, ефект, взаимодействие ... - аз не се сещам, подскажи ми моля те.

      Четвърта картинка - по какво се различава от първата? Там ни тоци, ни полярност на кондери - какво показва, кой такт, че пак не се сещам нещо?!?

      Май баче ти Радо е прав ;D (второ изречение на #10).

      Спирам да пиша в темата докато не нарисуваш тоците, полярността на кондерите и дадеш пояснение (и за четири такта) що аджеба, според теб, тоците се движат/текат така както си ги нарисувал. 

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
      Да, ама НЕ ! ;D

      Първата картинка - виждали сме я, предполагам: състояние преди старта.

      Втората картинка - предполагам "първи такт" - доообре, ама тока дето си го нарисувал на третата картинка (втори такт вероятно???) кой ще го предизвика, коя физична сила, ефект, взаимодействие ... - аз не се сещам, подскажи ми моля те.


Laic ако не знаеш кой ефект ще предизвика тока на третата картинка ,мисля че е време да спреш да пишеш в този форум ..
Много голяма част от  форума сте за БГ Мама...
« Последна редакция: Август 09, 2016, 09:37:04 am от владимир димитров »

Laic

  • Гост
Много голяма част от  форума сте за БГ Мама...


     Към владимир димитров: Владко, не, че не мога да ти отговоря подобаващо, но не искам!!! Под достойнството ми е!
       
     За останалите четящи темата: Не ми се влиза в спор с човек, който е изписал имената си (не ника , а имената си) с малки букви. Това достатъчно красноречиво говори за неговото ниво, във всички аспекти, не ми се слиза толкова ***** .

      До сега, пишейки във форума, не съм си позволявал да правя квалификации по отношение на съфорумец, камо ли пък да напиша нещо, което може да засегне или обиди някого,  но днес ....  ...., за което се извинявам на останалите.

Неактивен ndm

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 712
  • и има и ш извади ако трее - че даже ш и работи

 АЛГОРИТЪМ: 1/ кОНДЕНЗАТОРА ТРЯБВА ДА Е СВЪРЗАН ПРЕЗ КЛЮЧЕТО С НАМОТКАТА ЗА 220 ВОЛТА; МАЛКАТА НАМОТКА Е ИЗКЛЮЧЕНА!!!!!!!!!(ТОВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВА) ТОВА Е НАЧАЛНОТО ПОЛОЖЕНИЕ НА НАГИЯТА!
 ПЪРВИ  ТАКТ: ВКЛЮЧВАШ АКОМУЛАТОРА  ПРЕЗ КЛЮЧЕТО КЪМ МАЛКАТА НАМОТКА - ВТОРИЧНАТА!:  ВТОРИ ТАКТ: ИЗКЛЮЧВАШ КОНДЕЗАТОРА ОТ ГОЛЯМАТА НАМОТКА!:  ИЗКЛЮЧВАШ АКОМУЛАТОРА ОТ МАЛКАТА НАМОТКА!   И З М Е Р В А Ш   Н А П Р Е Ж Е Н И Е Т О   Н А    К О Н Д Е З А Т О Р А!  ЗАПИСВАШ,  АКО НЕ  ПОМНИШ!!
 СЛЕДВАЩО ИЗМЕРВАНЕ:  ПЪРВИ  ТАКТ: КОНДЕНЗАТОРА ТРЯБВА ДА Е ИЗКЛЮЧЕН!!!!; ВТОРИ  ТАКТ:  ВКЛЮЧВАШ МАЛКАТА НАМОТКА КЪМ АКОМУЛАТОРА; ТРЕТИ ТАКТ: ВКЛЮЧВАШ КОНДЕЗАТОРА КЪМ ГОЛЯМАТА НАМОТКА ( САМО КОГАТО ВЕЧЕ СИ ВКЛЮЧИЛ АКОМУЛАТОРА): ЧЕТВЪРТИ ТАКТ: ИЗКЛЮЧВАШ АКОМУЛАТОРА: ПОСЛЕДНО: ИЗМЕРВАШ НАПРЕЖЕНИЕТО НА КОНДЕЗАТОРА! ТО ЩЕ БЪДЕ ОБРАТНО ПО ПОЛЯРИТЕТ НА ПЪРВИЯТ ПЪТ И ПО СТОЙНОСТ ПОЧТИ КОЛКОТО ПЪРВОТО ИЗМЕРВАНА.
 ДАНО  ДА  СЪМ  БИЛ  ЯСЕН!  НАДЯВАМ СЕ!
 

Locco, ще те помоля да обясниш още веднъж превключването и тактовете, коя намотка е първична, коя е 12V, коя е 220 на картинката, кое ключе се включва първо кое второ, малко по-нагледно ако може. А, и за измерването, свикналисме само на + и - , а сега се появява и трета компонента. Ако не те затруднява, като за прости момчета като мен. Благодаря ти предварително за осветяването.
P.S. Виждам че си писал докато съчинявах моя пост, и въпреки това поясни ни моля те.

Laic

  • Гост
Тайнствената сила, която сме впрегнали и я използваме: се казва ОЕДН ...
     
     Това чаках да споделиш и да я караме нататък ;)

      ОЕДН - ОК, но:
      1. Пишеш за траф 5-15V / 220V (нищо, че не си нарисувал магнитопровода, сетих се, при това без чужда помощ :-\), ама се чудя с тази МАХ 15V батерия, какъв импулс ще подадеш, че във вторичната, да получиш първо ЕДН, а после и ОЕДН?
      2. И това ОЕДН, какъв ток ще генерира, че да заредиш С2?   
      3. И заредената в С2 енергия, която според теб е СЕ-то, дали ще е повече от тази вложена като импулс в първичната - или става като в онази реклама: "Купувам си една бира, изпивам я и връщам бутилката, купувам две ....." ?

      Не се заяждам, просто разсъждаваме ....

Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
М,да! Започва нова ера в DC-DC конверторите! Подминахме 100те%! Забихме на 200 вече!

Неактивен владимир димитров

  • Експериментатор
  • Активен
  • ***
  • Публикации: 270
  • LZ2DMX
Laic отговора на въпроса ти се крие в учебник по физика за 7 ми клас ..

Ето и моят принос към  темата.. Видео от лабораторията ми...
https://m.youtube.com/watch?v=TjhEaUylNNg

Живи и здрави ..


Неактивен Михаил Кузмов

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 2 189
Locco, виждам че си се захванал да откриваш велосипеда с триъгълно колело! Двете основни схеми на ключови преобразователи са известни още преди 70те. Разбира се тогава нямаше MOSFET. Каквото има измислено и подобрено по тях е в приложение отдавна. Захванал си се с една от тях която има доста имена: flyback-mode converter, step-up, boost converter, повишаващ DC-DC преобразовател, обратен преобразовател. Ползвай като ключова дума някое от тези наименования, и спри да си блъскаш главата. В нета има много информация по въпроса.
Дори за начало изчети внимателно стр.34,35,36 от книгата на Марти Браун "Токозахранващи устройства", преведена от проф. Д.Т.Н. Стефан Куцаров.
Това е достатъчно да разбереш истината.
https://www.dropbox.com/s/p667yh77700m83f/%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%89-step%20up-boost%20converter%20%D1%81%D1%82%D1%80.%2034%2035.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/8xganxdi10280y4/%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%88%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%89-step%20up-boost%20converter%20%D1%81%D1%82%D1%80.%2036.jpg?dl=0