Алтернативни енергоизточници > Механични, гравитационни и хидродинамични устройства

Пневмогравитационен двигател на Радико

(1/3) > >>

Радико:
Публикувам тук с цел нещо като заявка за патент. не успях да намеря нищо подобно в интернет поради което си позволявам да мисля, че съм първи. Не го публикувам с цел направа на работещ модел а с цел обсъждане на принципа и физическата обосновка на идеята.
Накратко: имаме два симпатични балона като тези на чертежа по долу свързани с общо въже през ролка както е видно. Въздуха в единият балон е нагрят по един или друг начин повече от другия и той осигурява вертикална тяга която го издига нагоре. разликата в температурите е такава, че тягата е достатъчна и да осигури завъртане на генератор от ролката долу. В даден момент въжето свършва, балона се е издигнал достатъчно високо започва нагряването на въздуха в другият балон който е в най долна точка.
и съответно в подходящият момент при края на нагряването специално предназначен за целта клапан изпуска топлият въздух от горният балон. Балоните си разменят местата въртейки усилено ролката при което се генерира нова порция енергия. Процеса продължава да се повтаря циклично.
Фактите:
Температурата на издигащият се балон няма да се намалява в следствие на извършената работа.
Балона ще се издига до тогава докато не изстине поради естествени загуби на топлина, сиреч ако е достатъчно топлоизолиран ще може да се издигне достатъчно за да върне енергия изразходвана за затоплянето и да даде и полезна енергия. Загубите на топлина не представляват функция в цикъла на Карно те зависят изцяло от технологията на производство на балона, тоест те са технологични а не присъщи на произведената енергия. Това устройство не преобразува топлинна в механична енергия. Тогава какво по дяволите преобразува.

Maistora52:
Идеята е интересна. Виждам евентуално развитие АКО в "кош" отдолу на всеки от двата балона се монтират климатици захранвани с акумулатори.
Сигурно има и по-прости решения...

RUS:
Цикъл и машина на Карно
Във всяка топлинна машина има определено вещество, което периодично се разширява чрез нагряване, а чрез охлаждане се свива и така при последователните разширения и свивания извършва механична работа. Например газовете, получени при изгаряне на горивната смес в цилиндрите на двигател с вътрешно горене. Веществото, което извършва работа по този начин в една топлинна машина се нарича работно вещество на топлинната машина. Работното вещество извършва кръгов термодинамичен процес или цикъл.
Ефективността на една топлинна машина се определя от това каква част от топлината Q , която получава машината се превръща в работа A . Величината η , която показва каква е тази част се нарича коефициент на полезно действие:
η = A Q .
Най-пълноценна би била топлинна машина, която превръща цялото получено количество топлина в работа ( A = Q ), т.е. топлинна машина с коефициент на полезно действие η = 1 . Такава топлинна машина се нарича перпетум мобиле от втори род и както ще видим не съществува.
Въпросът за това какъв е максимално възможния коефициент на полезно действие на една топлинна машина за пръв път е изследван от френския инженер и физик Сади Карно, който предложил една идеална топлинна машина, наречена машина на Карно. Работното вещество в машината на Карно извършва цикличен термодинамичен процес, наречен цикъл на Карно. Цикълът на Карно се състои от четири етапа, които се осъществяват чрез изотермични и адиабатни процеси.
 
Нека началното състояние на работното вещество се характеризира с обем V 1  и температура T 1 . През първия етап от цикъла на Карно работното вещество се разширява изотермично. В края на този етап температурата остава същата T 1 , а обемът се увеличава до V 2 . Работното вещество извършва работа и за да остава температурата му постоянна, получава количество топлина Q 1  от нагревател с постоянна температура T 1 . През втория етап работното вещество се изолира топлинно и продължава да се разширява до обем V 3 . Извършва се работа, но за сметка на вътрешната енергия на работното вещество и затова температурата му намалява до T 2 . През третия етап работното вещество се свива до обем V 4  изотермично, при това външните сили извършват работа, и за да не се повишава температурата на работното вещество вследствие на тази работа, то отдава количество топлина Q 2 на охладител с температура T 2 . През четвъртия етап от цикъла работното вещество отново се изолира топлинно и продължава да се свива докато достигне началния си обем V 1 . Извършената при свиването работа на външните сили отива за увеличаване на вътрешната енергия, придружено с повишаване на температурата от T 2  до началната стойност на температура T 1 .
В резултат на целия цикъл работното вещество извършва работа A , равна на разликата между полученото и отдадено количество топлина:
Q 1 − Q 2 = A 
Ефективността на машината на Карно се характеризира с коефициент на полезно действие:
η = A Q 1 = Q 1 − Q 2 Q 1 = 1 − Q 2 Q 1 .
Както се вижда от последните формули, поради това, че част от топлината се отдава на охладител и се губи, коефициента на полезно действие е по-малък от единица. Изобщо всички топлинни машини имат коефициент на полезно действие по-малък от единица.


цитат от:
http://physics-bg.org/au/035-karnot.php

В случая с балоните ще имаш загуба на топлина защото няма как да изолираш топлината.Перфектна изолация (затворена термодинамична система )съществува само в теоретичните модели.
По правилно ще се представи твоята идея която се опитваш да изразиш ако балоните с цялата система бъдат потопени във вода.Тогава няма да има нужда да нагряваш каквото и да е.Остава висящ въпроса за сметка на какво ще напомпиш въздух в обем който е подложен на по-високо хидростатично налягане в дъното на съда.

dmitarp:
Получената работа ще е порпоционална на височината до която се издига балона и разликата между плътностите на въздуха в балона и околния въздух. Тази схема е еквивалетна , на комините в които се монтират турбини, въздуха се загрява от слънцето и излиза през комин, който създава тяга за въртене на турбината. Колкото е по висок комина толкова по-голяма ефиктивност. И в твоята схема ефиктивността ще зависи от това, до колко високо ще може да се вдигне балона. При ниски височини, топлината за загряване е много по-голяма от получената работа. За да има някаква приемлива ефективност, например 20% ти са нужни височини от порядъка на 15, 20 км

Ksurnev:
Ако се намери някаква управляема боя, с която да се боядисат балоните трябва да се получи.
Може да не е боя, а някякви управляеми щори, или нещо като обратно вързания колан.
Когато балона е долу, или върви нагоре да е черен, а като стигне горе, или върви надолу - огледален.
Иначе ще се получи баланс в системата.

Карно при случая е едва ли ще свърши работа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия