Автор Тема: Да направим заедно Стърлинг!  (Прочетена 140455 пъти)

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #30 -: Септември 24, 2015, 08:18:43 pm »
Ако не ме лъже паметта колкото по-лек е газа, толкова повече се разширява при промяна на температурата. Така че най-подходящ ще е водорода, но пък той е неподходящ поради изключително трудното му задържане в затворени обеми. Отгоре на това ако има някакъв пламък греещ топлата страна ... аз лично не бих ползвал водород наоколо.

CPU

  • Гост
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #31 -: Септември 24, 2015, 08:22:41 pm »
Газовете са отдавна ясни - водород и хелий,  по-реално е да се използва хелий.

За този малкия отвор - ако мотора е атмосферен, средното налягане е 1 бар, а при степен на сгъстяване 2  ще се покачи още няколко бара  и при тези стойности на налягането преместващото бутало може да издържи на смачкване. Ако обаче мотора е херметизиран и в корпуса имаме средно налягане 50 бара, тогава при работа налягането се увеличава много и този малък отвор изравнява налягането във вътрешния обем на преместващото бутало със средното налягане.
Това обаче в случая не е съществено, ти не искаш да гониш кпд и голяма мощност, а само да се завърти двигателя
на празен ход.

Работното бутало от какви материали ще е, ще има ли смазване и пръстени?
« Последна редакция: Септември 24, 2015, 09:28:52 pm от CPU »

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #32 -: Септември 24, 2015, 09:44:58 pm »
Газовете са отдавна ясни-истина е! И то още в началото на миналия век.
 Аз обаче също съм на мнение, че в тази посока има какво да се експериментира. Все пак сме 21 век и технологиите са дръпнали. Ако не се лъжа когато от Филипс са се заели да развиват технологията фреонът не е бил познат.А и не само той!
 CPU, какви са тия 50 бара бе, човек и то в Стърлинг!? Направо ме стресна! Иначе за другото си прав- първо да го завъртим!

       Част 2-Работно бутало
Материал- неръждавейка 34- за съжаление това се предлага на пазара.
Буталото-Ф 54.Без пръстени (сегменти). Само маслени канали. На пръв поглед уплътняват изненадващо добре. Биелата имах идея да е регулируема, но така не ми харесва и съм намислил да я преработвам.Максималният ход е 120.

 пп. CPU, извинявай допуснал съм грешка в Част 1.
цитат-"В корпуса на буталото съм пробил миниатюрен отвор с цел да се избегне деформацията му от разширението на флуида."
Имам в предвид ВЪЗДУХА,който би останал вътре в буталото!
Поздрави, НОН 4О
« Последна редакция: Септември 24, 2015, 10:24:26 pm от Чичо НОНЧО »

Неактивен бай Теню

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 473
  • Чем больше узнаю людей, тем больше нравятся собаки
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #33 -: Септември 25, 2015, 01:39:16 pm »
Колега идеята ти е добра тъй и тъй гориш печка и си имаш топло, а от вън студ също колкото искаш. Пожелавам ти да успееш, но ако само искаш да отопляваш една работилница 100 квадрата има и други почти безплатни решения, е и суровини, стига да имаш достатъчно място. Следя темата с удоволствие...

CPU

  • Гост
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #34 -: Септември 25, 2015, 10:09:48 pm »
Като гледам данните за  работещи мотори работния обем почти винаги е равен на този който е в преместващия цилиндър.  При теб имаме 270 см3 при работното бутало и 870 см3 при преместващото. Как определяш тези обеми какви да са?

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #35 -: Септември 25, 2015, 10:43:31 pm »
ХаХа!
Че нали затуй съм създал тази тема! Не за да се хваля, а като зов за помощ.
Идея си нямам къде ще излязат обемите. Топъл въздух, студен въздух... ще ги търся някъде. Всичко е в работен вариант за да мога бързо и лесно да променям ходовете!
 Това е!..

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #37 -: Септември 26, 2015, 04:44:04 pm »
По този линк някой знае ли нещо, щото на мен ми прилича на нещо като видоизменен стърлинг:
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1687832

Неактивен mind

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 382
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #38 -: Септември 26, 2015, 09:39:47 pm »
GreenHulk, има тема във форума.
http://mazeto.net/index.php/topic,8183.0.html

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #39 -: Септември 26, 2015, 10:28:07 pm »
По този линк някой знае ли нещо, щото на мен ми прилича на нещо като видоизменен стърлинг:
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1687832

Виж тук:
http://www.tzekovmotor.com/bg/index.php/information/abouttzekov

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #40 -: Септември 26, 2015, 10:33:50 pm »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #41 -: Септември 26, 2015, 10:44:18 pm »
Когато този постигне дори 20% КПД, при тези ниски температурни разлики, да дойде да ми се обади ще го направя богат

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #42 -: Септември 26, 2015, 11:10:44 pm »
Когато този постигне дори 20% КПД, при тези ниски температурни разлики, да дойде да ми се обади ще го направя богат
Той предлага на сайта си май партньорство  8)  http://www.tzekovmotor.com/bg/index.php/collaboration/2013-11-18-08-18-33

На мен поне ми се стори доста малък генератора и светкаха 2 малки лампички от него  :)
Един стърлинг за такъв размер на установката при по ниска цена (евро за ват примерно) би дал по-по-голяма мощност.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #43 -: Септември 26, 2015, 11:34:10 pm »
dmitarp
Дали не бъркаш КПД със "Относителна мощност" Колкото по нискотемпературен е един "Стърлинг" или подобен толкова по голямо КПД има и съответно толкова по малка относителна мощност.
20% КПД отдавна е много ниска ефективност.  Е за нещо направено в гаражни условия е направо страхотно ефективно. Направи ми впечатление обаче, че като изрежда използваните флуиди споменава и амоняк. Нищо особенно, но Рудолф Дизел изчезва от кораб в атлантика на път за Америка със планове за амонячен двигател.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #44 -: Септември 27, 2015, 01:04:58 am »
Амоняк вече никои не ползва, щото е доста гаден за работа. Фреона има почти същите характеристики, а и в лабораториите вече могат да ти забъркат флуид с почти произволни характеристики ... :)
Но ми е странно защо ползват амоняк... нещо с преходи между агрегатни състояния да си играят ... аз лично не се сещам как ще стане.