Автор Тема: Да направим заедно Стърлинг!  (Прочетена 140441 пъти)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Да направим заедно Стърлинг!
« -: Август 28, 2015, 01:13:00 am »
Здравейте,  колеги!
Радвам се , че възбудих интерес. Вероятно е време да  създадем нова тема.
Става дума , че съм наумил да произведа стирлинг мотор- генератор с поне 3 КВ мощност!
 Аз така или иначе съм го решил и бръщолевения от рода "ма що не си направиш парна машина" или 'много е голям' няма как да ме спрат. Наясно съм с всичко което касае Стирлинг технологията. Знам колко му е КПД-то.Също така зная и на парната машина!
 Единственото, което може да ме спре е ако някой даде по-рационално предложение за превръщане на топлина в електричество!
Всеки, който иска да помага е добре дошъл! Другите- не ги чувам, нито виждам!

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #1 -: Август 28, 2015, 01:35:53 am »
Инвестирал съм в темата ресурси и време, така че искам да се включа и аз.
Според мен, ако не произвеждаме пара, това е най-подходящия и ефективен метод.
Мога да се включа с готови чертежи.
Но има и идеи как да се повиши КПД-то с хитри включвания на други технологии.

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #2 -: Август 28, 2015, 01:44:30 am »
Добре дошъл!
 Чертежите са това,което  ми липсва. Дано да са ''нашите"!
На  първо време трябва да решим кой тип ще разработваме. Аз клоня към Гама въпреки, че има изключително добри резултати със свободно бутални Стирлинги...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #3 -: Август 28, 2015, 02:11:02 am »
Гама е добра идея,
Тука едни преди време над 5000$ са събрали краудфундинг с идея за евтин стърлинг, значи може:)

https://www.kickstarter.com/projects/672465444/low-cost-sterling-engine
https://www.kickstarter.com/projects/672465444/low-cost-sterling-engine/posts/1023035
http://seftonmotors.com/ тука им е сайта.
Продават еднокиловатова машина за 1395$, мисля че може да сме по-добре и като цени и като параметри/вид.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #4 -: Август 30, 2015, 11:05:24 am »
Тък има една реалноизпълнима идея за нискотемператуен двигател https://www.youtube.com/watch?v=6g0FHZzP7T8&feature=related
А това е единствения май серийно произвеждан генератор със стирлинг https://www.youtube.com/watch?v=wha0LjaH5Xk

Неактивен oniatam

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 106
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #5 -: Август 30, 2015, 05:19:30 pm »
Дойде ми  идея...
Ако може да направите един Стърлинг вързан с един климатик и ако има дистатъчно мощност да върти поне 1-2 кв генератор успеха ви е гарантиран.
Може да се ползват и двата края на климата и охлаждащата и затоплящата .
Помислете!

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #6 -: Август 30, 2015, 05:33:21 pm »
   Помисли малко дали е осъществимо.Ще ползвам посочения от колегта по горе пример-вкарваш 1/един/ киловат а получаваш  2/два/. Какво се получава ако 2 та киловата ги вържем на Стърлинг?  КПД на Стърлинг /дават го от 7 до 40%/ приемам 40% значи 2000вт *0,4=800вт. КПД на генератора 0,9 .  800*0,9=720вт.
   Резултат ЗАГУБА от 280вт от вложената енергия и 1,280Квт от получената.На печелившите честито.
   Извод: мисли и чети малко повече преди да предлагаш нещо.

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #7 -: Август 30, 2015, 06:27:10 pm »
Идеята е да няма загуби! В смисъл такъв, че зимата използвайки топлината от двигателя загубите се свеждат до 2%.
Все пак лятото е възможно охлаждането да представлява някакъв проблем, но пък лятото имаме слънце-нали!

 Dedo pop, на много места се споменава КПД над 72%. Моделът на Филипс през Петдесетте достига до "ужасяващите" 115к.с. Едно от най-красивите творения според мен е ето тук-
http://www.stirling-tech.com/history.shtml
За съжаление обаче последната информация е от 2009!(Защо ли!)
 Към момента търся ето това нещо:
https://www.stirlingengine.com/product/how-i-built-a-5-hp-stirling-engine-book
 
 Номера с мащабирането на малък модел мисля, че не е решение тъй като теглото на отделните компоненти едва ли ще расте право пропорционално на това, което искаме да постигнем като обем.
 Отново искам да подчертая, че Стърлинга на го интересува типа гориво. Естествено, че ще се ползва някаква съпътстваща измишльотина в тази насока, но мисля че това е по- лесната част.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #8 -: Август 30, 2015, 07:15:27 pm »
  ще ти го купя

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #9 -: Август 30, 2015, 07:24:29 pm »
 :-*

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #10 -: Август 30, 2015, 07:27:04 pm »
   А аз срещнах и 90%  но не вярвам много много. КПД на стирлинга се вдига с увеличаване на температурната разлика от топлата и студената страна. Със доближаването им КПД пада и то много.Мисля че да се говори за 40%КПД при температурана топлата страна60-65*С е доста смело от моя страна.В момента говорим доста на слука и гадаем на бобови зърна. Имам молба към тия които са по напред-качете някоя и друга формула че да не си чешем клавиатурите напразно. Аз имам мисля нещо но съм извън БГ и нямам възможност да кача нищо.

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #11 -: Август 30, 2015, 07:32:43 pm »
Температурната разлика е над 400С. Не виждам никакъв проблем обаче. Въглените в камината ми тлеят с т-ра над 600гр.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #12 -: Август 30, 2015, 07:52:52 pm »
Аз вече го писах в другата тема...
Искате да ползвате изхвърляната топлина от печка, камина или там к'вот искате за да греете стърлинг. Защо просто не оползотворите тази топлина за да си греете къщата? Ако изхвърляте по-студени димни газове, ще намалите разхода си на гориво.

Просто ... куца ми логиката на "Мога да се грея с 1 кофа въглища на ден, аз обаче ще харча 2 кофи и ще сложа стърлинг за да си връщам загубите..."
Мога да ви гарантирам, че инсталацията в ТЕЦ-а, която ползва въглища за да произвежда ток е със значително по-висок КПД от каквато и да инсталация, която ще сложите в къщи. Дори и с надценките на разпределителните дружества тока от контакта ще ви е по-евтин от тока, който ще получите в домашни инсталации.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #13 -: Август 30, 2015, 07:56:51 pm »
   Визирах температурата на изходящия клон на климатиците.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Да направим заедно Стърлинг!
« Отговор #14 -: Август 30, 2015, 08:08:37 pm »
А кое ще ти е студената страна?