Автор Тема: Паралелно свързване на различни соларни панели 18v 27v 22v  (Прочетена 8883 пъти)

Sofeto

  • Гост
Здравейте имам въпрос - има ли проблем с паралелно свързване на различни по напрежение панели за12волтова система?
Ето накратко какво представлява изградената ми малка ''централа'.

Имам автономна соларна система вече от 5 години, която захранва изцяло една малка вика с помоща на инвертор 2000вата пълна синусоида.
В налачалото системата беше от един панел - 19v 8А , в последствие закупих още един на 28 волта и 8.5А,и изработих два ръчно - единия е 6А 20v другия  8А 22v,  системата е на 12волта като зарежда 2х 150ач 12в sunlight vrla agm(свързани също в паралел). Имам и интелигентен китаиски контролер (30А) с вграден амперметър, и с възможност за регулиране на зарядното напрежение и куп други не толкова важни функции.Към този месец тока на късо на всички свързани паралелно панели е 25А (при най добри условия които съм засякал около 13ч.

 Панелите  вече работят заедно така от около 3години нямам никаде монтирани шотки диоди.Въпросът ми се поражда от това че ми предстои да  ъпгреидвам системата, като закупя още един панел - 19волта на 8А и да го добавя в системата до няколко дни.
Има ли проблем че нямам диоди и напрежението на  3 от панелите е по голямо от другите 2?

Неактивен Радeв

  • Специалист
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 640
  • Пол: Мъж
  • Скайп: Radoslav_Debian
Здравей, Сложи всеки панел през Шотки диод че знае ли човек, 28V си е доста.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Sofeto, измери температурите на соларната повърхност при панелите с най-голям волтов диапазон (при активен режим) и виж дали ще отчетеш голяма разлика?
Ако има повече от 10-15 градуса разлика, значи не вадиш максимума от системата, защото в определени моменти някои панели се явяват "паразитни" звена!

И...наистина, сложи диоди.

Sofeto

  • Гост
Температурата е относителна защото два от панелите съм ги правил аз и са тип сандвич от две стъкла . другите три са заводски и по голямо кпд. ще сложа диоди и ще видя как ще е , какви да търся?

Неактивен az_skeleta

  • Активен
  • **
  • Публикации: 294
  • Пол: Мъж
Аз имам един много глупав въпрос: Ако се върже панел с 19 волта паралелно с панел 28 волта това няма ли да натовари 28 волтовия панел? Все пак напрежението трябва да падне до 15 волта.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Аз имам един много глупав въпрос: Ако се върже панел с 19 волта паралелно с панел 28 волта това няма ли да натовари 28 волтовия панел? Все пак напрежението трябва да падне до 15 волта.

Именно за това говорех!
 При разлика във волтажа е по-добре да се свържат последователно, а после да се конвертира сумираното напрежение!
А и при последователно свързване всеки панел "си носи кръста" (отдава толкова ампераж, на колкото е способен).
Какви диоди да сложиш...нека електрончиците да ти отговорят, все-пак са по-сведущи от мен в това:)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Повечето панели имат вградени диоди. Ако ще слагаш трябва да са германиеви(няма ги вече) или шотки.