Автор Тема: Идея за размисъл!  (Прочетена 48874 пъти)

montanar

  • Гост
Идея за размисъл!
« -: Август 22, 2015, 01:00:55 pm »
Привет колеги!
Та идеята ми е следната....
Би ли било ефективно решение за зимата следното....
Да се използва дизел или бензинов или газов генератор за ток за снабдяване на домакинство с електроенергия?
Отговорът автоматично е НЕ!
Обаче ако се оползотворява и отделената от него топлина - да речем ако отработилите газове загряват и обем вода за отопление освен произведеното електричество.

Тая сметка ми е интересна как би излязла.
Мисля си че може би би имало смисъл защото доколкото знам отделената топлина от ДВГ през газотвода и цилиндъра изобщо не е малка и по този начин би се получил голям процент КПД спрямо използваното гориво.

Благодаря за изразените мнения.  :)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #1 -: Август 22, 2015, 01:45:11 pm »
Здравей, montanar :)

Топлината на ДВГ не е само в отработените газове. По-голямата част от нея е в самия двигателен блок-цилиндрите.
Затова са и охладителните системи - воден радиатор и т.н.

В конкретният случай, ако имаш такъв генератор в стаята, той ще те топли като печка с излъчената от себе си топлина, особено ако насочиш вентилатор към него (предполага се, че отвеждаш изгорелите газове навън), но шумът от него би бил несъвместим с нормален живот на семейството:)
Ако пък го изведеш навън зимата при минусови температури, топлинните загуби ще са огромни.

Дали има "сметка"? Да видим...при КПД на ДВГ около 25-30%, с използваната (иначе отпадъчна) топлина може да вдигнеш общото КПД на около 80%, но това няма да повиши произведения от него ток, нали така?
Остава топлината...която няма как да акумулираш и усвоиш без значителни вложения в буфер и топлообменник и то при съмнителна ефективност.

По-добър вариант е да ползваш за отопление газово котле, което нагрява водата в парното. Няма шум, не ползваш електричество за отопление, от това сметката за ток пада. Нямаш толкова трансформации и загуби - газ - двигател - механична енергия - топлинна енергия.

При всички случаи обаче, трябва да се знае разходната норма (гориво) на генератора при среден електрически товар и възможната за ползване ел. енергия от него, преди да се правят някакви сметки.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #2 -: Август 22, 2015, 01:49:28 pm »
Според мен може да е по-икономична идея да се задвижва  с вакуумна тръба по-голям стърлинг , който да върти по-мощен нискооборотен генератор - като за вятърна турбина.
Една такава вакуумна тръба може да даде около 180 гр. дори през зимата, - но през деня, охлаждаш студената част на околна температура 0-5 гр и готово 8) и да се направи и  за отоплението също.
Определено в дългосрочен план мисля че би било по-евтино от генератор на гориво. И да се вържат акумулатори за през ноща.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #3 -: Август 22, 2015, 04:54:14 pm »
Доколкото си спомням на моя китайски генератор му даваха 350gr/h при 3.0KW. От тук може да се смята.

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #4 -: Август 23, 2015, 10:32:12 am »
Колега valex може би имаш на предвид специфичен разход на гориво- 313 g/kWh.
За справка виж тук като произволен пример с генератор Honda 7 кW мощност в частта за пълните технически характеристики:
http://bashmaistora.bg/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-ect7000-gv-prod33653.html
От това следва че ако за ток отиват 25-30 % останалото ще отива за отопление от охлаждането на генератора.Дотук добре.
Обаче  сумарно ако гориш примерно към 800 kWh ток на месец за всички разходи  ще ти трябват 250 литра бензин което грубо прави около 575 лв по настоящите цени на горивата.Прибави към това и цената на самия генератор.


Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #5 -: Август 23, 2015, 11:04:35 am »
RUS
Май си прав за разхода. А и за сметките.
Готов когенератор нещо излиза скъпо. Ако се вярва на предната статия 13000 евро са доста пари за инвестиция. А 300 евро икономия на година е смешно.  Със слънчеви колектори ще има по-голяма полза :)

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #6 -: Август 23, 2015, 12:12:31 pm »
Прав си valex.В случая 13 000 евро бих ги вложил в нещо такова напосоки избрано:
http://apexsolar.bg/produkt/8-kw-%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be%d0%bd%d0%be%d0%bc%d0%b5%d0%bd-%d1%85%d0%b8%d0%b1%d1%80%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%bb%d0%b5%d0%ba%d1%82/

Разходите са почти същите но не влагаш никакви средства за горива.Обаче става зловещо през зимата ако няма слънце и е само облаци както е при нас по морето.Слънчевите дни бяха много малко предната зима.
За целта е добре да се погледне калкулатора им:
http://apexsolar.bg/downloads/Kalkulatory1.htm
« Последна редакция: Август 23, 2015, 12:30:32 pm от RUS »

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #7 -: Август 23, 2015, 12:53:28 pm »
RUS,valex
Не гледайте на света само от височината на собствената си камбанария.
За всеки влак си има пътници. За хора които имат в дома си постоянни източници на метан един такъв генератор е перфектно решение. Най интересното в цялата работа е, че ако си собственик на краварник с петдесетина крави и си инсталираш метанов генератор. При сегашното положение на нещата ще се окаже, че млякото е вторичен спомагателен продукт на краварника а основният най печеливш са лайната!!!  ;D ;D ;D

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #8 -: Август 23, 2015, 01:11:47 pm »
Несъмнено е така Радико.Статистически погледнато колко крави ти трябват за 8 кW мощност ?Колко земя с пасища им трябват на кравите за целта?
В градовете къде виждаш фронт за пасища и крави?
Реално погледнато дори и бензинов генератор да бръмне у дома и съседите ще ореват квартала с жалби и какви ли не мизерии в този смисъл.
Апропо вече встрани от темата, точно с метановите генератори се задава новата тесла в ценообразуването на цената за ел.енергията. Наред с ВЕИ,фотоволтаиците следват метановите генератори, за които всички ще плащаме още по-скъп ток.
« Последна редакция: Август 26, 2015, 12:56:30 am от atos »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #9 -: Август 23, 2015, 01:57:28 pm »
Оттук, ако искаме да имаме някакво стабилно производство на енергия - един от вариантите е да се търси на базата на температурна разлика - около 13 градуса Земята на дълбочина и външен модул за охлаждане/нагряване - според ситуацията с околната температура. Другия вариант е използване на потенциални разлики между земята и атмосферата. Но термодинамичния начин според мен е по-безопасния за по-големи мощности.
Интересен вариант би било обединението на двете - термо и електростатично. Някакви идеи за последното?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #10 -: Август 23, 2015, 02:23:08 pm »
Точно това:
Цитат
Реално погледнато дори и бензинов генератор да бръмне у дома и съседите ще ореват квартала с жалби и какви ли не мизерии в този смисъл
И това:
Цитат
Апропо вече встрани от темата точно с метановите генератори се задава новата тесла в ценообразуването на цената за ел.енергията.Наред с ВЕИ,фотоволтаиците следват метановите генератори за които всички ще плащаме още по-скъп ток.
Имах в предвид като писах:
Цитат
Не гледайте на света само от височината на собствената си камбанария.
Нима си мислиш, че можеш да повлияеш на решението на ония дали да вдигат или не тока с това, че си монтирал или не един, дори няколко генератора.
Е ако с печалбата от монтирането на генераторите се реализира успешно друго по специално устройство. Това би довело до редукция на цената на тока, и то не само в България.
В този ред на мисли В Ливан няма електромери плащат за тока като тука за интернета, твърда сума от 50$ 

Неактивен RUS

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 336
  • Трябва ни БЕЗПЛАТНА енергия.
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #11 -: Август 23, 2015, 02:49:42 pm »
Изместваме темата съвсем определено за което се извинявам на започналия темата въобще .
Аtos - за електростатичния модел има варианти описани тук:
http://wpas.worldpeacefull.com/2012/12/a-practical-guide-for-free-energy-devices-why-not-change-your-world/

Интерес поне за мен представляват като потенциал The TREC и Hermann Plauson’ Systems. По правило за термомопми колкото щеш продуктови решения има.Обаче по въпроса за електростатичните системи е пълно мълчание.Сам се сещаш защо.   :)

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #12 -: Август 25, 2015, 11:05:53 pm »
Не мисля че изместваме темата.Все пак това е само идея- нали?
 Включвам се защото аз отдавна обмислям нещо подобно и тъй като някой тук спомена 'голям Стърлинг'  ме пипна по слабото ми място. Слабо- защото много време и други неща похабих без да успея да сътворя работещ мотор. Явно информацията ми е недостатъчна.
 Според мен много по-ефективно може да се отнеме излишната топлина от такъв двигател и да се оползотвори.
Също така биха отпаднали проблемите с шума. Най-сладкото обаче е, че не е задължително да се използват акцизни горива-всичко,което коментираме става-слънце, дърва, биогаз, плазма и браунгаз ако щете....
Работих доста и по темата със загряването и със задоволство мога да се похваля с изключително обнадеждаващи резултати!
 Липсва ми обаче двигателя!
В тази връзка, измествайки темата (за да не отварям нова, която би могла да "увисне") съм готов да сформирам екип от хора,които имат задълбочени знания за Стърлиг. Имам всичко необходимо (така поне мисля) за изработване на нещо наистина сериозно. Също така бих финансирал целия проект без проблем.
Е! Има ли ентусиасти?
« Последна редакция: Август 25, 2015, 11:47:46 pm от RUS »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #13 -: Август 25, 2015, 11:22:52 pm »
Мисля че проблема на голям Стърлинг е неговата топлинна инертност - големия обем се охлажда и загрява по-бавно. Оборотите на голяма машина ще паднат до практически невъзможни за използване стойности.

Неактивен Чичо НОНЧО

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 109
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #14 -: Август 25, 2015, 11:31:47 pm »
Благодаря,  juliang за светкавичния отговор!
 Не това исках да чуя, макар че го очаквах! Явно и ти имаш нужда да попрочетеш още доста, а до тогава, моля не вземай отношение!
Благодаря