Автор Тема: Идея за размисъл!  (Прочетена 48898 пъти)

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #15 -: Август 26, 2015, 01:04:11 am »
juliang, моля те, не се изказвай неподготвен (евфемизъм ползвам тук, за да не съм циничен).
Ако на стърлинг двигателя паднат оборотите - той спира! Има ли топлинна разлика, той работи "на оборот" без значение колко е голям!

Топлинната енергия е най-прахосваната такава от нашата цивилизация!

Чичо НОНЧО, май GreenHulk имаше интерес и познания в стърлинговите ДВНГ.
Интересно ми е какво би се получило како комбинативна разработка между мощен стърлингов двигател и печка от този тип :  http://mazeto.net/index.php/topic,8261.0.html
за която колегата valspa дава фантастични отзиви, относно съотношение усвоена топлина - разход на гориво?

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #16 -: Август 26, 2015, 02:41:56 am »
     Стърлинга е от така наречените двигатели с външно горене.При него КПД по спомен е около 10%, и зависи от разликата на температурите между топлата и студената страна.Също като при термодвойките. В момента в света има само една компания която произвежда такива двигатели. Някъде из българските форуми имаше някой който бе направил действащ модел. Май беше някакъв Гого ама..

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #17 -: Август 26, 2015, 10:24:45 am »
ъхъ... трябва да чета още значи... :)
Стърлинга е готин с това, че можеш да използваш топлинна разлика от порядъка на десетки градуса. Не трябва да са стотици като при другите топлинни машини. Обаче при 10-20 градуса разлика оборотите и мощността му са отчайващи. Говоря за големите модели които могат да захранят нещо повече от себе си, не за тия мишки дет ги показват в ютуба.
Вижте че всичките големи модели топлата им страна се грее или от пропанови горелки, или от някакви с дърва. Аз ако имам 300 градуса температурна разлика изобщо няма да се занимавам със стърлинг, ами ще си сложа парен двигател.

Атос, топлинната енергия все повече и повече се използва. Прахосвала се е преди 50 години. Сега се обръща изключително голямо внимание на енергиийната ефективност на съоръженията за производство на топлина.
Тая година приключваме реконструкцията на котелното на хотел Рила в Боровец. Знаеш ли каква е температурата на изходящите димни газове от котела? 35 градуса! Можем да я смъкнем и още, обаче се появява проблем - комина спира да тегли. Няма как да изхвърляме изгорелите газове ако я свалим още. Да, може да сложим вентилатор който принудително да смуче газовете, но това означава консумирана ел. мощност, още движещи се (и евентуално чупещи се) части, което го обезмисля. Така че има някаква граница, прехвърлянето на която просто води до ненужно оскъпяване и усложняване на конструкцията, а не че не можем да приберем и тая топлина. Ако имаме достатъчно консумация на топла вода, от комина мога да изкарвам изгорели газове, които са по-студени от околния въздух.
Колкото и да се напиня, Стърлинга не може да работи без температурна разлика. Т.е. топлата му страна винаги ще е по-топла от студената му страна. А аз ти казвам, че мога в котела да вкарвам въздух с температура 25 градуса, и на изхода му да изкарвам димни газове с температура 15 градуса. Отгоре на това има кондензационни котли, които имат КПД от 108-112% - това за което всички вие си блъскате главите тук. Котел с КПД над 100% - научно доказано, теоретически обяснено и със съответните сертификати, удостоверяващи го.
Ето ви един битов котел с КПД 108%: http://lakal-bg.com/product/id/523
Обаче аз трябвало да чета... аман от всезнайковци.

Неактивен Петър

  • Подготвен
  • **
  • Публикации: 170
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #18 -: Август 26, 2015, 11:29:09 am »
Отгоре на това има кондензационни котли, които имат КПД от 108-112% - това за което всички вие си блъскате главите тук. Котел с КПД над 100% - научно доказано, теоретически обяснено и със съответните сертификати, удостоверяващи го.
Ето ви един битов котел с КПД 108%: http://lakal-bg.com/product/id/523

Мноогоо слабо! Климатиците са с по 300 - 400 % КПД. ;)

Неактивен Vetap

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 423
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #19 -: Август 26, 2015, 11:59:59 am »
Не К.П.Д. а С.О.P.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #20 -: Август 26, 2015, 05:06:46 pm »
juliang, не се запъвай като магаре на мост с тия котли - с тях не се изчерпват съоръженията на цивилизацията ни!
Сметни (понеже обичаш сметките) колко автомобила има по света и каква част от горивата им се прахосва като топлинна "паразитна" енергия, отвеждайки се от радиаторите им във въздуха?

Тук говорим за ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ на "изхвърляната" топлина, когато има такива случаи, а те са много...страшно много...

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #21 -: Август 26, 2015, 05:54:56 pm »
Има различни видове стърлинги - високо температурни и ниско температурни, и КПД-то по скоро се смята че е по-добро или сравнимо с ДВГ, а не със пелтиетата, въпреки че комбинацията на стърлинг с мощно пелтие е една доста интереснa за изследване област. Както и комбинация между нискотемпературен и високотемпературен стърлинг.
Според мен основното е прецизното изработване  на детайлите по точни чертежи.
Аз такива имам, и методология.
Така че приветствам идеята на колегата за задвижим по-сериозно въпроса.
« Последна редакция: Август 26, 2015, 06:29:22 pm от GreenHulk »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #22 -: Август 26, 2015, 05:58:31 pm »
Има смисъл в тази идея, ако използваш безакцизно гориво, и к.п.д. е такова, че да съответства на твоето съотношение на използване топлина към електричество

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #23 -: Август 26, 2015, 06:34:22 pm »
Специално за автомобилите водещото при тях не е разхода на гориво. Има прекалено много други фактори, които не позволяват на сегашното ниво на технологията нещо да се промени. Или на сегашните цени на горивата това е икономически неизгодно.
Представяте ли си на какво ще прилича един автомобил, в който освен ДВГ натикате и един Стърлинг мотор? Дали самия Стърлинг мотор ще произведе толкова енергия, че да компенсира повишения разход който ще е следствие от повишената маса на МПС-то? Къде ще го сложите тоя Стърлинг? На мястото на единия пътник? В багажника? Ще го влачите на ремарке отзад? Нали колата първо трябва да е функционална?
Един ДВГ има КПД 30% и мощност 100 киловата. Ако искате да оползотворите само половината от изхвърлените 66%(200 киловата) ще ви трябва Стърлинг 100 киловата. Имате ли и бегла представа какъв обем ще заема такова нещо? И това ще ви спестява ... 3 литра на 100 км. 700 лева на 10 000 км...
После идва въпроса с цената на това чудо. Колко ще струва една такава кола и дали икономията ще избие повишената цена на придобиване и обслужване на този автомобил?
В какъв клас ще се позиционира един такъв автомобил? В града основно изискване е колата да е малка и маневрена. Тоя туч ще я направи огромна. Не става.
Извън града хората искат ван или седан. Много свободно място за 4-5 пътника плюс много багаж. Стърлинга ще изяде и двете.
За пазарните ниши на луксозните лимузини или спортните автомобили просто е безмислено да коментирам.
Остават камионите и автобусите. При камионите конете са много и стърлинга става още по-голям. Автобусите пък имат много сериозни изисквания за безопасност, за равен под, за комфорт на пътуването...
Не казвам че е невъзможно. Просто все още е безкрайно непрактично. Нямаме технологиите да го направим във вид който да е годен за използване. А и цените на горивата все още не са достатъчно високи, за да ни принудят да го правим.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #24 -: Август 26, 2015, 06:39:19 pm »
Има смисъл в тази идея, ако използваш безакцизно гориво, и к.п.д. е такова, че да съответства на твоето съотношение на използване топлина към електричество

Интересния момент е че стърлинга може да работи и на фокусирана слънчева енергия. Имаме вече положителни резултати в тази насока, след време може да публикувам някои неща.
Около 180 градуса в зимно време може да даде вакуумна нагревателна тръба.
Основното при стърлинга е голямата температурна разлика - това дава и по-голяма ефективност. Съответно навсякъде, където имаме такава или може да си я създадем е една добра възможност. А ако се комбинират няколко технологии, които зареждат голяма стенна тесла-моторс  батерия...

Между другото е една добра идея да се пробваме да си направим една разработка на мазето в тази насока...

Юлиане, варианти за транспортни средства само на стърлинг са се изследвали в миналото. За колите май не е особено удачно, но не е задължително транспортното средство да е с параметрите на ферари.
Примерно вариант за нискобюджетен транспорт за фермери с добавка на акумулатори  и електродвигател си е опция.
А самия стърлинг може да бъде изработван от алуминий или други леки сплави(Изрязван със CNC) +специални композитни материали.
« Последна редакция: Август 26, 2015, 07:00:19 pm от atos »

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #25 -: Август 26, 2015, 06:48:33 pm »
Единствените предимства на стърлинга са, че е двигател с външно горене и може да се използват всякакви горива, включително и слънчева енергия, и че е прост и лесен за изработка. Голям недостатък му е обема на цилиндрите, особено тези стърлинги, които работят при налягане близко до атмосферното, за 4 киловата мощност, е необходим повече от 20 л цилиндър, зависи и от температурната разлика. За стационарни цели размерът няма значение.
« Последна редакция: Август 26, 2015, 06:56:20 pm от atos »

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #26 -: Август 26, 2015, 06:58:31 pm »
Примерно вариант за нискобюджетен транспорт за фермери с добавка на акумулатори  и електродвигател си е опция.
А самия стърлинг може да бъде изработван от алуминий или други леки сплави(Изрязван със CNC) +специални композитни материали.
"Нискобюджетен" не се връзва със система с 2 двигателя, алуминиеви и композитни материали...
Фермера има значително повече избор за икономии, но дори тях не използва. Колко фирми предлагат трактори и друга селскостопанска техника, която да работи на етанол? Или мислиш, че в някоя винарна етанола е кът? :) Обаче ... литър ракия е по-скъп от литър нафта, така че фермера гори нафта, а етанола го продава.
Затова казвам, че цените на горивата все още не подтикват когото и да било към икономии. При 10 лева за литър нафта фермера ще има сметка да гори бренди и сливова. При 2.40 за литър няма сметка.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #27 -: Август 26, 2015, 06:59:09 pm »
Хълк, аз съм навит да поразмисля върху вариант за генератор, захранван от стърлинг двигател при който горивото да е комбинирано - твърдо и слънце!
Естествено, ще се работи и по идеята за обезшумяването. Разбираемо е, че би се ползвал за къщи и вили...

Неактивен vsl

  • Активен
  • **
  • Публикации: 249
  • Пол: Мъж
  • Скайп: vslengineering
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #28 -: Август 26, 2015, 07:03:38 pm »
За какви мощности говорите, стотици ватове, киловатове...? Каква ви е температурната разлика с която ще работите? и какви са ви представите. Колко ще е голям като обем заеман в пространството?

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Идея за размисъл!
« Отговор #29 -: Август 26, 2015, 07:21:32 pm »
За какви мощности говорите, стотици ватове, киловатове...? Каква ви е температурната разлика с която ще работите? и какви са ви представите. Колко ще е голям като обем заеман в пространството?

има нискотемпературни, които могат да работят на топлината на тялото - спрямо околния въздух.
Имам чертеж за изработване на половин киловатов високо температурен - с предполагаем размер под един метър, но могат да се направят клъстери по няколко с общо нагряване и охлаждане.
Там 100-150 гр. трябва да са достатъчни за започване , ако е 3-400 по-добре
Имам и за нискотемпературен чертеж, но за тях трябва по-голяма работна площ. Мисля че такива също може да са перспективни - особено зимно време -температура на земята  на дълбочина (или на отопляемо помещение) спрямо околната минусова температура. При тях шума може да е по-нисък.

Може да се мисли и към изработване на 3d Модел, при който със CNC да може да варира размера.(процентно скалиране според нуждите и възможностите)