Автомобили, топлинни машини, алтернативни горива > Други ДВГ и топлинни машини

Идея за размисъл!

(1/12) > >>

montanar:
Привет колеги!
Та идеята ми е следната....
Би ли било ефективно решение за зимата следното....
Да се използва дизел или бензинов или газов генератор за ток за снабдяване на домакинство с електроенергия?
Отговорът автоматично е НЕ!
Обаче ако се оползотворява и отделената от него топлина - да речем ако отработилите газове загряват и обем вода за отопление освен произведеното електричество.

Тая сметка ми е интересна как би излязла.
Мисля си че може би би имало смисъл защото доколкото знам отделената топлина от ДВГ през газотвода и цилиндъра изобщо не е малка и по този начин би се получил голям процент КПД спрямо използваното гориво.

Благодаря за изразените мнения.  :)

Аtos:
Здравей, montanar :)

Топлината на ДВГ не е само в отработените газове. По-голямата част от нея е в самия двигателен блок-цилиндрите.
Затова са и охладителните системи - воден радиатор и т.н.

В конкретният случай, ако имаш такъв генератор в стаята, той ще те топли като печка с излъчената от себе си топлина, особено ако насочиш вентилатор към него (предполага се, че отвеждаш изгорелите газове навън), но шумът от него би бил несъвместим с нормален живот на семейството:)
Ако пък го изведеш навън зимата при минусови температури, топлинните загуби ще са огромни.

Дали има "сметка"? Да видим...при КПД на ДВГ около 25-30%, с използваната (иначе отпадъчна) топлина може да вдигнеш общото КПД на около 80%, но това няма да повиши произведения от него ток, нали така?
Остава топлината...която няма как да акумулираш и усвоиш без значителни вложения в буфер и топлообменник и то при съмнителна ефективност.

По-добър вариант е да ползваш за отопление газово котле, което нагрява водата в парното. Няма шум, не ползваш електричество за отопление, от това сметката за ток пада. Нямаш толкова трансформации и загуби - газ - двигател - механична енергия - топлинна енергия.

При всички случаи обаче, трябва да се знае разходната норма (гориво) на генератора при среден електрически товар и възможната за ползване ел. енергия от него, преди да се правят някакви сметки.

GreenHulk:
Според мен може да е по-икономична идея да се задвижва  с вакуумна тръба по-голям стърлинг , който да върти по-мощен нискооборотен генератор - като за вятърна турбина.
Една такава вакуумна тръба може да даде около 180 гр. дори през зимата, - но през деня, охлаждаш студената част на околна температура 0-5 гр и готово 8) и да се направи и  за отоплението също.
Определено в дългосрочен план мисля че би било по-евтино от генератор на гориво. И да се вържат акумулатори за през ноща.

valex:
Доколкото си спомням на моя китайски генератор му даваха 350gr/h при 3.0KW. От тук може да се смята.

RUS:
Колега valex може би имаш на предвид специфичен разход на гориво- 313 g/kWh.
За справка виж тук като произволен пример с генератор Honda 7 кW мощност в частта за пълните технически характеристики:
http://bashmaistora.bg/%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-ect7000-gv-prod33653.html
От това следва че ако за ток отиват 25-30 % останалото ще отива за отопление от охлаждането на генератора.Дотук добре.
Обаче  сумарно ако гориш примерно към 800 kWh ток на месец за всички разходи  ще ти трябват 250 литра бензин което грубо прави около 575 лв по настоящите цени на горивата.Прибави към това и цената на самия генератор.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия