Автор Тема: Ефект на Харолд Аспден  (Прочетена 28949 пъти)

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #15 -: Август 31, 2015, 01:35:38 pm »
Замислих се за проверката на този ефект. Варианта да се мери енергията за развъртане на двигателя нещо предизвиква в мен сериозно недоверие поради това, че двигателите черпят много голяма енергия за собственото си развъртане а това е предпоставка за сериозни грешки при измерване. Мисля, че се сетих за един начин който би елиминирал тази грешка: на показаната по долу рисунка:
 се вижда нещо като прост механичен съединител в едното рамо на който е монтиран сензор за натиск
 измерващ силата с която двигателя натиска за да се развърти маховика.
показанията на сензора
 се снемат от малък контролер като този:

и през безжична комуникация
 отиват в компютъра за анализиране.
П.П. Всички изображения са на продукти продавани в магазина на Роботев ком, но не мисля, че е задължително да се купят точно от там а и да се ползват точно тези. Нещата са примерен вариант.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #16 -: Август 31, 2015, 02:12:48 pm »
А само времето за достигане на оборотите ако мерим не е ли достатъчно  - с оборотомер + таймер?

Неактивен hyparh

  • Сериозен Експериментатор
  • Сериозен
  • ****
  • Публикации: 1 013
  • Пол: Мъж
  • As above, so below
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #17 -: Август 31, 2015, 03:58:51 pm »
Също колкото по-тежък е диска - толкова по-изразен трябва да е ефекта. Ще е интересно да се направят опити. Аз съм замислил експеримент от друго естество (монополярен токов генератор + някои допълнения) с меден диск около 5кг., но още не съм стигнал дотам.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #18 -: Септември 06, 2020, 02:30:39 am »
https://www.youtube.com/watch?v=NyTIQorSyCg
Игор Белецки потвърждава ефекта. Дали не се получава поне 20-30% и нараства.
Интересно доколко може да стигне, но трябва да се зацикли с генератор на импулси да се пуска периодично или дори с оборотомера да се направи обратна връзка.
Дори само евтин вятър да се прави така пак може да се ползва за СЕ, комбинирайки с друг ефект.
Маховика трябва да е магнит.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #19 -: Септември 06, 2020, 08:56:08 am »
Ако тая глупост работеше всяка система електромотор електрогенератор щеше да дава + енергия. (даже с КОП 10)
Ама нещо тц...... :P

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #20 -: Септември 06, 2020, 09:48:28 am »
някои хора са любители на този израз
"Дети, не учите физику, и ваша жизнь будет наполнена волшебством и чудесами! "

Този ефект е съвсем разбираем, ако лагерите преди първият старт са прашасали и клеясали, съвсем нормално е, че след вторият старт маховика ще се завърти по бързо, има и друго, след първият старт температурата на смазката вече е друга, и резултата ще е друг. Всичко това показва, че има не консервативен характер, но за наша сметка. Направете опита с магнитни лагери, повторете го достатъчно пъти, така че да се елиминира грешката от измерванията и тогава пишете.

Спомням си един опит по физика от училище, измерване на земното ускорение с махало, периода на махалото се определяше с хронометър, стартиран и спиран ръчно. Всеки път се получаваше коренно различен резултат, но до ри деца знаехме че това не са различни стойности, е една стойност + различна грешка.

Ако уреда показва едни стойности, следващият въпрос е с каква точност ги показва, самото измерване също трупа не точности и т.н.

Неактивен montanar

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 2 405
  • КЪРТИ ЧИСТИ ИЗВОЗВА
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #21 -: Септември 06, 2020, 11:21:41 am »
dmitarp ае стига!
Верна постановка, точно мерене - мани тая работа - така хептем нема да мине номера и нема да има за какво да си приказваме  ;D

hristo

  • Гост
Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #22 -: Септември 06, 2020, 12:47:40 pm »
Ефект на Харолд Аспден или Акумулатор на енергия. От Вики: Акумулаторите на енергия натрупват енергия, която после могат отново да отдадат. Общоизвестни са батерии акумулатори, които натрупват ел.енергия в тях, която в последствие отдават в товар. Това са т.нар Източници от втори род или такива които не генерират сами своята енергия, а я получават от вън. В механиката такъв Акумулатор на Енергия се Явява Маховика (ост.Колелото) и неговия модерен еквивалент супермаховика, който представлява усъвършенстване едно времешен маховик Грънчарко колело известен на нашата цивилизация от преди повече от 5000 години, като първо са го употребявали само за изработване на различни съдове от керамика, вази, посуда, амфори в последствие и като колело за транспортни машини и от повече от 50 години, като енергиен акумулатор, който може да натрупва и съхранява вложената приложена към него сила, която в последстви да отдава и предава на различни товари.

Накопление энергии - это сбор энергии, произведенной в одно время, для использования в более позднее время. Устройство, которое хранит энергию, обычно называют аккумулятором или батареей . Энергия бывает разных форм, включая излучение, химический потенциал , гравитационный потенциал , электрический потенциал , электричество, повышенную температуру, скрытое тепло и кинетику . Накопление энергии включает преобразование энергии из форм, которые трудно хранить, в более удобные или экономичные формы.

Некоторые технологии обеспечивают кратковременное хранение энергии, в то время как другие могут работать намного дольше. В настоящее время в массовом хранении энергии преобладают плотины гидроэлектростанций, как обычные, так и насосные.

Типичные примеры хранения энергии являются аккумуляторными батареями , которая сохраняет химическую энергию легко конвертируемой в электричество , чтобы управлять мобильным телефоном, на гидроэлектростанцию плотины, которая накопители энергии в резервуаре , как гравитационная потенциальная энергия , а также для хранения льда танков, которые хранят лед замороженного дешевле энергия в ночное время для удовлетворения пикового дневного спроса на охлаждение. Ископаемые виды топлива, такие как уголь и бензин, хранят древнюю энергию, полученную из солнечного света организмами, которые позже умерли, оказались захороненными и со временем были преобразованы в это топливо. Пища (которая производится с помощью того же процесса, что и ископаемое топливо) - это форма энергии, хранящаяся в химической форме.

Накопление энергии — аккумуляция энергии для её использования в дальнейшем. Устройство, хранящее энергию, обычно называют аккумулятором или батареей. Типичным примером устройства накопления энергии (энергонакопителя) является аккумуляторная батарея, в которой хранится химическая энергия, легко преобразуемая в электричество для работы мобильного телефона.очевидный пример вода

Супермахови́к — один из типов маховика, применяемый в Маховичных Накопителях Кинетической Энергии для накопления энергии. По сравнению с обычными маховиками, способен сохранять больше кинетической энергии и безопасен в использовании.




Най кратката и точна дефиниция дава енциклопедията:



НАКОПИ́ТЕЛЬ ЭНЕ́РГИИ, уст­рой­ст­во, вос­при­ни­маю­щее, со­хра­няю­щее и вы­де­ляю­щее энер­гию для ис­поль­зо­ва­ния без пре­об­ра­зо­ва­ния её ви­да. Н. э. раз­ли­ча­ют­ся объ­ё­мом за­па­сае­мой энер­гии, ско­ро­стью её на­ко­п­ле­ния и от­да­чи («за­ряд­ки» и «раз­ряд­ки»), удель­ной энер­го­ём­ко­стью (плот­но­стью на­ко­п­лен­ной энер­гии), воз­мож­ны­ми сро­ка­ми её хра­не­ния и др. па­ра­мет­ра­ми, вклю­чая на­дёж­ность и стои­мость из­го­тов­ле­ния и об­слу­жи­ва­ния. Напр., при про­из-ве элек­трич. энер­гии с ис­поль­зо­ва­ни­ем во­зоб­нов­ляе­мых ис­точ­ни­ков (во­да, ве­тер, солн­це и др.) воз­ни­ка­ет про­бле­ма не­по­сто­ян­ст­ва их мощ­но­сти. По­это­му энер­гию ис­точ­ни­ка при её из­быт­ке не­об­хо­ди­мо за­пас­ти в Н. э., а за­тем уже рас­хо­до­вать эту на­ко­п­лен­ную энер­гию в не­об­хо­ди­мом ко­ли­че­ст­ве. При этом Н. э. бу­дет иг­рать роль демп­фи­рую­ще­го уст­рой­ст­ва, сгла­жи­ваю­ще­го ко­ле­ба­ния мощ­но­сти ис­точ­ни­ка (напр., гид­ро­ак­ку­му­ли­рую­щая эле­кт­ро­стан­ция). Ес­ли вид энер­гии при этом ме­ня­ет­ся, напр. с элек­три­че­ской на ме­ха­ни­че­скую, то этот пе­ре­ход осу­ще­ст­в­ля­ет пре­об­ра­зо­ва­тель энер­гии, в дан­ном слу­чае элек­тро­дви­га­тель.

Н. э. де­лят­ся на три осн. груп­пы: на­ко­пи­те­ли элек­тро­энер­гии (элек­три­че­ские ак­ку­му­ля­то­ры, ём­ко­ст­ные и ин­дук­тив­ные на­ко­пи­те­ли), на­ко­пи­те­ли ме­ха­нич. энер­гии (ста­тич. и ди­на­мич.) и на­ко­пи­те­ли те­п­ло­вой энер­гии (с фа­зо­вым пе­ре­хо­дом и без не­го); не рас­смат­ри­ва­ют­ся ма­ло­зна­чи­мые с энер­ге­тич. точ­ки зре­ния на­ко­пи­те­ли, напр. фос­фо­рес­ци­рую­щие со­ста­вы – на­ко­пи­те­ли све­то­вой энер­гии.

На­ко­пи­те­ли элек­тро­энер­гии. Из мно­же­ст­ва элек­трич. ак­ку­му­ля­то­ров наи­бо­лее пер­спек­тив­ны­ми для при­ме­не­ния как в бы­то­вой элек­трон­ной тех­ни­ке, так и в элек­тро­мо­би­лях яв­ля­ют­ся ли­тий-ион­ные ак­ку­му­ля­то­ры. Их удель­ная энер­го­ём­кость (од­на из са­мых вы­со­ких для элек­трич. ак­ку­му­ля­то­ров) 400–720 кДж/кг, удель­ная мощ­ность ок. 300 Вт/кг. Важ­ное дос­то­ин­ст­во – от­сут­ст­вие т. н. эф­фек­та па­мя­ти (низ­кий уро­вень са­мо­раз­ря­да); не­дос­тат­ки – от­но­си­тель­но не­боль­шой срок служ­бы (св. 1000 цик­лов), под­вер­жен­ность ста­ре­нию (срок служ­бы не бо­лее 5 лет). Из ём­ко­ст­ных на­ко­пи­те­лей наи­бо­лее пер­спек­тив­ны элек­тро­хи­ми­че­ские кон­ден­са­то­ры (су­пер­кон­ден­са­то­ры, или ио­ни­сто­ры), ко­то­рые, по мне­нию отеч. и за­ру­беж­ных спе­циа­ли­стов, в бу­ду­щем мо­гут вы­тес­нить элек­тро­хи­мич. ак­ку­му­ля­то­ры. Удель­ная энер­го­ём­кость их в де­сят­ки раз боль­ше, чем у обыч­ных элек­тро­ли­тич. кон­ден­са­то­ров. Лю­бая ка­туш­ка ин­дук­тив­но­сти яв­ля­ет­ся ин­дук­тив­ным на­ко­пи­те­лем элек­тро­энер­гии, но срок хра­не­ния энер­гии ни­что­жен из-за ак­тив­но­го со­про­тив­ле­ния об­мо­ток. В ус­ло­ви­ях сверх­про­во­ди­мо­сти ин­дук­тив­ные на­ко­пи­те­ли при­об­ре­та­ют тех­нич. ре­аль­ность.

На­ко­пи­те­ли ме­ха­ни­че­ской энер­гии – са­мый древ­ний класс та­ких уст­ройств, ос­во­ен­ный ещё дои­сто­рич. че­ло­ве­ком. Мно­гие ви­ды этих кон­ст­рук­ций от­ли­ча­ют­ся пре­дель­ной про­сто­той и прак­ти­че­ски нео­гра­ни­чен­ным сро­ком служ­бы и хра­не­ния за­па­сён­ной энер­гии. Од­на­ко их удель­ная энер­го­ём­кость, как пра­ви­ло, очень ма­ла. Напр., под­ня­тый на выс. 10 м груз обес­пе­чи­ва­ет удель­ную энер­го­ём­кость все­го 0,1 кДж/кг, сталь­ная пру­жи­на – ок. 0,3 кДж/кг, а рас­тя­ну­тая ре­зи­на – ок. 3 кДж/кг. В га­зо­вых ме­ха­нич. на­ко­пи­те­лях энер­гия на­ка­п­ли­ва­ет­ся за счёт уп­ру­го­сти сжа­то­го га­за. При из­быт­ке энер­гии ком­прес­сор за­ка­чи­ва­ет газ в бал­лон. Ко­гда тре­бу­ет­ся ис­поль­зо­вать за­па­сён­ную энер­гию, сжа­тый газ по­да­ёт­ся в тур­би­ну, не­по­сред­ст­вен­но вы­пол­няю­щую не­об­хо­ди­мую ме­ха­нич. ра­бо­ту или вра­щаю­щую элек­тро­ге­не­ра­тор. Вме­сто тур­би­ны мож­но при­ме­нять порш­не­вой дви­га­тель, ко­то­рый бо­лее эф­фек­ти­вен при не­боль­ших мощ­но­стях. Прак­ти­че­ски ка­ж­дый совр. пром. ком­прес­сор ос­на­щён по­доб­ным ак­ку­му­ля­то­ром – ре­си­ве­ром. Сжа­тый при дав­ле­нии 20 МПа газ в проч­ном ре­зер­вуа­ре мо­жет обес­пе­чить дос­та­точ­но вы­со­кую удель­ную энер­го­ём­кость (ок. 30 кДж/кг) в те­че­ние прак­ти­че­ски не­ог­ра­ни­чен­но­го вре­ме­ни (ме­ся­цы, го­ды, а при вы­со­ком ка­че­ст­ве ме­тал­лич. бал­ло­на и за­пор­ной ар­ма­ту­ры – де­сят­ки лет). Од­на­ко кпд та­ко­го на­ко­пи­те­ля не­ве­лик (по­ряд­ка 60%) из-за ох­ла­ж­де­ния га­за при рас­ши­ре­нии. Под­ня­тый груз, в т. ч. и во­да, все­воз­мож­ные пру­жи­ны, ре­зи­но­вые эле­мен­ты, сжа­тый газ – это ста­тич. на­ко­пи­те­ли. Совр. ди­на­мич. или ма­хо­вич­ные Н. э. (см. Ма­хо­вик) обес­пе­чи­ва­ют не­дос­ти­жи­мые для др. на­ко­пи­те­лей удель­ные энер­ге­тич. и осо­бен­но мощ­но­ст­ные по­ка­за­те­ли. Так, су­пер­ма­хо­вик из гра­фи­то­во­го во­лок­на мас­сой 10 кг при 60 тыс. об/мин, на­ка­п­ли­ваю­щий ок. 20 МДж энер­гии, мо­жет пе­ре­дать че­рез вал диа­мет­ром 30 мм мощ­ность св. 16 МВт. Это свой­ст­во ма­хо­ви­ков крат­ко­вре­мен­но вы­де­лять ог­ром­ную мощ­ность ис­поль­зу­ет­ся, напр., в удар­ных ге­не­ра­то­рах.

На­ко­пи­те­ли те­п­ло­вой энер­гии с фа­зо­вым пе­ре­хо­дом име­ют наи­боль­шее прак­тич. зна­че­ние. Они за­па­са­ют и от­да­ют боль­шую те­п­ло­вую энер­гию поч­ти без из­ме­не­ния темп-ры ра­бо­че­го те­ла, ко­то­рое при этом пе­ре­хо­дит, напр., из жид­ко­го со­стоя­ния в твёр­дое и на­обо­рот. В ча­ст­но­сти, гид­рид ли­тия, не­ред­ко ис­поль­зуе­мый в ка­че­ст­ве ра­бо­че­го те­ла на­ко­пи­те­лей те­п­ло­вой энер­гии, пла­вя­щий­ся при темп-ре 650 °C, бу­дет со­хра­нять её вплоть до за­твер­де­ва­ния (удель­ная энер­го­ём­кость 2856 кДж/кг). Под­би­рая ма­те­риа­лы, пла­вя­щие­ся при разл. темп-рах, мож­но по­лу­чать на­ко­пи­те­ли те­п­ло­ты с поч­ти по­сто­ян­ной темп-рой ра­бо­че­го те­ла при на­ко­п­ле­нии и вы­де­ле­нии те­п­ло­вой энер­гии. Напр., в диа­па­зо­не от ком­нат­ных темп-р до 100 °C под­хо­дят па­ра­фин, озо­ке­рит и не­ко­то­рые кри­стал­ло­гид­ра­ты; в диа­па­зо­не 600–800 °C – гид­рид и фто­рид ли­тия; при темп-рах св. 1000 °C – ок­си­ды бе­рил­лия, маг­ния, алю­ми­ния, крем­ния. С по­мо­щью на­ко­пи­те­лей те­п­ло­вой энер­гии мож­но по­лу­чать и ме­ха­нич., и элек­трич. энер­гию, пре­об­ра­зо­вы­вая вид энер­гии со­от­вет­ст­вую­щи­ми пре­об­ра­зо­ва­те­ля­ми. Ме­ха­нич. энер­гию из те­п­ло­вой мож­но по­лу­чить, в ча­ст­но­сти, с по­мо­щью т. н. дви­га­те­лей внеш­не­го сго­ра­ния (па­ро­вых, Стир­лин­га дви­га­те­ля и др.). Элек­трич. энер­гию из те­п­ло­вой по­лу­ча­ют, напр., с по­мо­щью тер­мо­эле­мен­тов или тер­мо­эмис­си­он­ных пре­об­ра­зо­ва­те­лей энер­гии. Од­на­ко удель­ная энер­го­ём­кость все­го уст­рой­ст­ва «на­ко­пи­тель – дви­га­тель» при этом па­да­ет во мно­го раз. На­ко­пи­те­ли те­п­ло­вой энер­гии с фа­зо­вым пе­ре­хо­дом ши­ро­ко ис­поль­зу­ют­ся за ру­бе­жом (напр., для на­гре­ва­ния во­ды в квар­ти­рах, имею­щих двой­ной та­риф оп­ла­ты элек­тро­энер­гии). Но­чью ра­бо­чее те­ло в бач­ке, рас­по­ло­жен­ном в под­соб­ном по­ме­ще­нии, в ван­ной или на кух­не, ра­зо­гре­ва­ет­ся до плав­ле­ния де­шё­вой элек­тро­энер­ги­ей, а днём про­пус­кае­мая по труб­кам че­рез рас­плав­лен­ное ра­бо­чее те­ло хо­лод­ная во­да на­гре­ва­ет­ся де­шё­вой ноч­ной элек­тро­энер­ги­ей. Или, напр., тер­мо­би­гу­ди для за­вив­ки во­лос – это то­же Н. э. с фа­зо­вым пе­ре­хо­дом на ос­но­ве па­ра­фи­на. На­ко­пи­те­ли те­п­ло­вой энер­гии без фа­зо­во­го пе­ре­хо­да (напр., сол­неч­ный во­до­на­гре­ва­тель) на­ка­п­ли­ва­ют не­боль­шие ко­ли­че­ст­ва энер­гии на еди­ни­цу сво­ей мас­сы.


Ефектите на акумулаторите на енергия са огромни както и приложенията им. Първо при Маховика (Ефект на Харолд Аспден) имаме съхранение на механична енергия и в последствие отдаването и пак като механична енергия тоест натрупването и освобождаването на енергия а маховичния акумулатор на Харолд Аспден става без преобразуването и във друг вид енергия при което неминуемо имаме големи загуби и получаваме ниско КПД. Приложение може да се направи в Транспорта, където за автомобила ви е необходима за ускорението му над 100 киловата мощност отдавана само за 10-15 секунди (времето за потегляне на автомобила), да се осигурява от такъв маховик (супермаховик) акумулатор на механичната енергия на светофара, примерно спираме и докато чакаме, двигателя който може да е само 5 конски сили с мощност подобно на моторна резачка за дърва или трева може да зареди маховика с достатъчно енергия за да имаме 120 киловата за 18-20 секунди мощност необходима само при потеглянето, а през останалото време мощността на мотора за резачката за дърва или косачката на трева е достатъчна примерно 5-6 конски сили за движение из града с ограничение в скоростта до 60км/ч. Плюс много ниска консумация, икономия на гориво. Такъв автомобил с инсталиран механичен акумулатор на енергия тип супермаховик може да прави разход подобно на мотоциклет симсон 1-2 литра на 100км.

При локомотивите (влаковете) може да се сложи супермаховикова компесираща станция, която да се инсталива в района на гаровите участъци, когато влака спира локомотива връща електроенергия в контакната мрежа, а зарядно-разрядната енергийна маховична станция съхранява тази енергия и я отдава после когато потеглят локомотивите с влаковите композиции. Така не се губи енергията и се прави икономия и по-евтини сметки на ток за енергия за тролейбуси , трамвай , влакове транспортни средства с електрозадвижване, като до всяка по голяма станция гара има такива маховикови акумулатори с подходящо оразмерена мощност за поемане на натоварването им.

В енегетиката има нужда от акумулиране на ел.енергия и моментното и отдаване при свръх потребление съглансо новата разпоредба на КЕВР от октомври месец всички предприятия малки средни ще трябва да се снабдят с такива енергиийни акумулиращи компенсиращи преразхода и недопотреблението им станции, които да се зареждат при недопотреблениеи да отдават при свръхпотребелние на ел.енергията. Така да се балансира консумацията спрямо разчетената и заявена мощност, като се намали глобата за неизхабена и ли прекомерно употребена ел.енергия по завишените тарифи. Ролята на такъв акумулиращ елемент може да изиграе батерията на електромобила ви въ Гаража докато потреблявате в къщи ел.енергия - батерията на електромобила ви е подключена към домашната ел.мрежа и служи като буфер 100кВт/ч, който се зарежда при по-ниско потребление на ел.енергия от заявената или се разрежда отдава енергия при завишена непредвидена консумация примерно ви дойдат неканени гости и трябва да ги посрещате да готвите, светите, топлите и т.н. без това да сте заявили предварително и после ще ви лепнат едни глоби за плащане често по високи от цената на тока ви за месеца.
« Последна редакция: Септември 06, 2020, 01:18:10 pm от hristo »

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #23 -: Септември 07, 2020, 05:18:38 pm »
някои хора са любители на този израз
"Дети, не учите физику, и ваша жизнь будет наполнена волшебством и чудесами! "

Аспден е бил физик(нерелативист), не необразован СЕ-ник.

Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #24 -: Септември 07, 2020, 06:07:10 pm »
Никой не е застрахован, но дълбоко се съмнявам физик да твърди такава глупост каквато се заявява в по-горното видео, а именно че маховик се развърта за по-кратко време след първото развъртане при еднакви условия.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #25 -: Септември 07, 2020, 07:35:14 pm »
Никой не е застрахован, но дълбоко се съмнявам физик да твърди такава глупост каквато се заявява в по-горното видео, а именно че маховик се развърта за по-кратко време след първото развъртане при еднакви условия.
Значи възможно е и да не е глупост.аз лично имам наблюдение само при автомобили при които наистина се забелязва осезателно по бързо ускоряване незабавно след рязко спиране. Това обаче не може да се счита за доказателство защото там за този ефект се грижат доста други фактори като примерно пружинно натрупване на енергия при спирането във всички гуменометални втулки по ходовата част.
Сега обаче нека да приемем че такъв ефект като описания по горе съществува наистина. Обяснението, че диска развърта етера а после етера помага на диска да се развърти отново ми прилича на обяснение, че аз тръгвам да тичам като разхождам кучето си и то се затичва послушно с мен. После като реша да спра кучето продължава да тича и започва да ме дърпа.
Съжалявам, но само голям малоумник може да вярва, че етера като кученце само чака нещо да се завърти за да се юрне и той около него. И после да дърпа и да вика хсйде още малко бе, гаиде още малко. МАЛОУМНИЦИ!!!

Неактивен epwpixieq-1

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 912
  • Пол: Мъж
  • e^(π*ι)+1=0
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #26 -: Септември 07, 2020, 08:57:55 pm »
някои хора са любители на този израз
"Дети, не учите физику, и ваша жизнь будет наполнена волшебством и чудесами! "
явно тези хора любители на израза никога не са се задълбавали във историята на физиката. Понеже, при положение че го бяха направили, щяха да разберат че много от физиците,и особено тези които са направили големи промени във виждането на съвременниците си, не са учили даже във училище, пък само ли точно някой да им е преподавал физика.

Вземете като пример Фарадей "учил" е до 4-ти клас ( така да се каже ) като след това е работил като подвързвач на книги. Неговата любознателност и интерес ( а може да кажем и виждане на "чудесата" в природата ) го подтикват да се самообразова и това го прави мислител които скача напред пред невероятно "по-образованите" от него съвременници. Вземете Ловоазие, той е бил технически счетоводител, но се е интересувал от "чудесата" във химията и затова името му е останало в историята. Друг пример е Оливър Хесисайд, без който сигурно и до сега нямаше да се разбират така наречените Максуелови уравнения. Горкият Оливър не е завършил средно образование въпреки че е показвал завидим интерес към математика и физика. След като работи 5 години като оператор на телефонна централа започва да чете самостоятелно ( забележете никой не му ги е преподавал ) трудовете на Максуел ( изразени в кватарионна математика ) и сам преобразува 20-те му уравнения в това което се знаете сега като 4-те Максуелови. Хевидсайд не само изяснява Максуелвата теория като преобразува фундаменталните му уравнения и постулати но и я допълва там където тя е била неясна или имаща липсащи звена. Никой от неговите прословути и много по-образовани съвременници, един от които е бил Лорд Кевлвин, не е направил това.

Да не говорим за физика ( в момента ми липсва името му но при интерс ще се поразтърся ) които е дефинирал за първи път физико-математически "потенциал". Човека е бил наследствен мелничар (баща му е притежавал мелницата където той е работил), но въпреки това му е било интесно да се замимава с наука като хоби. Неговата теорема е все още в основата на съвремената физико-математическа наука за разибарането ни на потенциала.

Познанието е важно нещо, но то е само такова познание, което предполагаемо изразява някаква физическа зависимост, много по-важно е човек да може да мисли логично и да разсъждава аналитично, понзнание (по-)рано или (по-)късно може да се набави но логическото мислене много трудно ( ако въобще може да ) се изгражда. По-скоро виждам, в голяма степен, като дарба която човек или има, и въпреки че може да се развие, предполагаемно с много усилия, това развитие е много по-лесно за хората които притежават тази дарба.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #27 -: Септември 07, 2020, 09:14:58 pm »
epwpixieq-1
Да дарба е до известна степен. Също така до известна степен подлежи и на тренировки. И най важното е да не е унищожена целенасочено тази дарба по време на обучението. Както това се случва от много години на милиони деца.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #28 -: Септември 08, 2020, 08:01:26 pm »
Никой не е застрахован, но дълбоко се съмнявам физик да твърди такава глупост каквато се заявява в по-горното видео, а именно че маховик се развърта за по-кратко време след първото развъртане при еднакви условия.


Вярно е! По-бързо се развърта!
Фактът си е факт и е установяван нееднократно! Кадуцеус твърдеше, че има завихряне на етера при бързооборотна ротация и нещо, като "динамична етерна памет" на пространството в подобна зона, поне аз така го разбрах тогава...и колкото по-голяма маса - толкова по-силен ефект.Това е нещо, като да направиш с ръка водовъртеж в леген и да пуснеш после едно листо. Ефектът затихва с времето, когато причинителят на ротацията спре, но ако се възобнови въртенето, докато не е приключило затихването - усилията за възобновяване са по-малки - има "инерция" на етера.
Сега...дали Кадуцеус е прав или не, това е отделен въпрос (на мен ми се струва логично), но ако някой отрича подобно обяснение, би следвало да предложи свое!?!
Смешно е, когато нямаме обяснение, пасващо на убежденията ни да отричаме самият ефект!

По тази "логика" ще се наложи да  отречем и кирилиановата фотография и заснетия етерен отпечатък (в пространството) на  липсващата част от лист на растение! Да, но снимките са факт!
Не се съмнявайте в явленията, съмнявайте се в обясненията и предложете по-логични (ако някой може) :)




Неактивен dmitarp

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 294
  • Пол: Мъж
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #29 -: Септември 08, 2020, 08:05:27 pm »
Мисля, че добре описах причините за този ефект, не си длъжен да ги възприемаш, но се аргументирах, не отричам ей така защото трябва да се отрича.