Автор Тема: Ефект на Харолд Аспден  (Прочетена 28911 пъти)

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Ефект на Харолд Аспден
« -: Август 15, 2015, 11:40:44 pm »
По това, което се обсъждаше разбрах, че е забелязан ефект, че след първоначално завъртане на маховик, ако същия се спре и се завърти скоро след това, се завъртал за по-кратко време до същата скорост.
Разбрах че някой май го репликирал даже този ефект.
Качвам статия по въпроса, нека които са по-добре с английския да гледат и да се обсъди тук това.

http://www.haroldaspden.com/lectures/30.htm

още по темата тук: http://www.energeticforum.com/renewable-energy/19690-momentum-inertia-aspden-effect.html
« Последна редакция: Август 16, 2015, 12:03:13 am от GreenHulk »

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #1 -: Август 16, 2015, 01:20:06 am »
Е дори и да е вярно къв ни е келепира от ефекта, не мога да се сетя.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #2 -: Август 16, 2015, 01:30:19 am »
Е дори и да е вярно къв ни е келепира от ефекта, не мога да се сетя.

Ако достигаме една и също скорост за по-малко време, не значи ли че ще трябва и по-малко енергия да се отдели за това?

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #3 -: Август 16, 2015, 02:50:50 am »
Да добре това е ясно, но не мога да схвана какво ни грее. Ще развъртама маховика и ще го куплираме към генератор докато паднат оборотите и после пак ще го развъртаме и пак товар, нещо подобно ли трябва да стане.
Ако има някво поле или нещо друго което помага на маховика то би следвало да му помага и в движение, нали е логично, а от там следва че и ротовертерите с маховик, мотор и генератор не са баш фейк.
Интересно е да се пробва, аз отдавна съм събрал материали за подобен експеримент ама пусто време не стига.

Неактивен макс1962

  • Активен
  • **
  • Публикации: 253
  • Пол: Мъж
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #4 -: Август 16, 2015, 07:09:27 am »
Темата определено ми е интересна и ще я следя. Един такъв маховик задвижван през еднопосочен съединител би решил проблема с неравномерните изходящи обороти в моя случай. Ако това работи ще е супер! Така че, докато аз режа и заварявам, вие действайте!
Между другото.....днес отивам на най-големия битак в района. Има всичко - от боклуци до съкровища. Може и да намеря нещо, което да ми свърши работа. 120-те км ще ги врътна единствено за това.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #5 -: Август 16, 2015, 07:40:00 am »
    Макс, при тебе проблема идва от това че караш кардана да работи на ъгъл за който той не е изчислен да работи. И от там започват проблемите ти и движението на тласъци.
И разликата в тълкуването на тия тласъци за теб са от маховика за мен са от кардана.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #6 -: Август 16, 2015, 11:40:02 am »
Ако достигаме една и също скорост за по-малко време, не значи ли че ще трябва и по-малко енергия да се отдели за това?
  Не повече.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #7 -: Август 16, 2015, 12:15:01 pm »
Да добре това е ясно, но не мога да схвана какво ни грее. Ще развъртама маховика и ще го куплираме към генератор докато паднат оборотите и после пак ще го развъртаме и пак товар, нещо подобно ли трябва да стане.
Ако има някво поле или нещо друго което помага на маховика то би следвало да му помага и в движение, нали е логично, а от там следва че и ротовертерите с маховик, мотор и генератор не са баш фейк.
Интересно е да се пробва, аз отдавна съм събрал материали за подобен експеримент ама пусто време не стига.

Да, нещо такова е идеята и не е трудно да се тества с многократни замервания.
Разбира се, може да се мисли и за оптимизиране на самия двигател ефективно да харчи начално - нещо кондензатор, ШИМ, джаул тийф. Ако имаме поне 25-30 процента разлика това си е СЕ.  8) Намаляването на разхода си е повишаване на КПД 8) . Искам да прочета на спокойствие текста и може пак да пиша. Ако си струва може и да попреведем.

за Dedo pop: Имам предвид енергията за ново завъртане на маховика. Което да си е автоматизирано с някакъв драйвер или компютърче.

Езотеричния Учител Рудолф Щайнер е правил предсказание за използване на механизми свързани с етера в бъдеще - фундаментално е възможно, и Учителя Петър Дънов е давал потвърждение във връзка със зададен му въпрос за перпетум мобиле,  друг е въпроса как точно ще стане, трябва да се търси начина. А за тези които се занимават с въпроса, това също може да им влияе:)

Цитат
Младостта и енергията, която виждате в труженици, които се занимават с идеята за perpetum mobile, се дължи имено на нея. Тази идея ги подмладява, ободрява, и те с най-голямо търпение понасят всички неволи. Идеята за това вечно движение отхвърля всички лоши мисли в човека и човек, който се занимава с тази идея, в себе си почти е постигнал perpetum mobile. Ето защо тези хора носят в душата си тази красива мисъл.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #8 -: Август 16, 2015, 01:44:45 pm »
Единственото необходимо за експеримента нещо дето го нямам в момента е един прецизен електромер. нищо повече не е необходимо да се търси.
П.П. С удоволствие бих се заел с проверка на експеримента без да се интересувам от СЕ "която не присъства тук" Защото категоричното потвърждение на експеримента и то от група хора би предизвикало фундаментални промени в науката.

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #9 -: Август 16, 2015, 02:57:04 pm »
  Единия ми струг е с електрическо управление-чрез електросъединители. Има два режима на работа ръчен и автоматичен. При автоматичния всяко завъртане на рволверната глава изключва и отново включва главния двигател на зададените обороти.Когато не ми се налага да сменям обороти е добре,работя на ръчен, но когато има смяна на обороти се налага да включа автоматичния режим и ми се отразява на сметката за тока . Плюс  20-30%. Та сега на кой да вярвам на неизвестни форумни драскачи или на собствения си джоб? Двигателя е трифазен.5,5киловата.Който не вярва да дойде и да си прави експериментите. Всичко това става в момент когато не се снема енергия от шпиндела. Не ми се мисли за сметката в тоя случай.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #10 -: Август 16, 2015, 03:09:47 pm »
Оптимизиран ли е двигатела за начално стартиране?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #11 -: Август 16, 2015, 03:24:24 pm »
Dedo pop
Нали знаеш, че при старт асинхронните двигатели консумират 7 пъти повече енергия там е проблема ти. А и освен това тези дето са тръгнали с голямата кошница напред и чакат да берат проценти разлика от сорта на 20% 30% 50%  ще останат много разочаровани. Бъдете сигурни, че ако се установи посоченият ефект той ще е със стойност под 1%   

Неактивен Dedo pop

  • Активен
  • **
  • Публикации: 299
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #12 -: Август 16, 2015, 03:41:09 pm »
    Знам. Чувал съм и за старт-стопен режим на работа.Мисълта ми е че дори и да се замени двигателя с постояннотоков ефекта ще е в същата посока. Искам да предпазя ентусиастите от излишни разходи но както изглежда няма да успея.
    За ентусиастите-най лесно и  евтино да ескпериментирате със стартер от Лада, москвич старите модели. Те са със смесено възбуждане, но могат да се преработят и за последователно. Става и със динамо за Зил газка -динамо а не генератор.Успех в харченето.

Неактивен burgas61

  • Наблюдаващ
  • Публикации: 24
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #13 -: Август 16, 2015, 10:44:04 pm »
Dedo popeр
Имаш ли идея къде могат да преработят  стартер от Лада или Москвич от смесено възбуждане в последователно,
за да направя експеримента

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: Ефект на Харолд Аспден
« Отговор #14 -: Август 16, 2015, 11:11:51 pm »
Е кво толко има за преработка, малко жици разменяш и готово. Само че стартерите не са пригодени за продължително натоварване, първо ротора е на Втулки и второ тока през намотките е доста голям и намотките се загряват силно.
« Последна редакция: Август 21, 2015, 08:33:57 pm от RUS »