Автор Тема: valex теория  (Прочетена 92250 пъти)

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: valex теория
« Отговор #105 -: Май 16, 2017, 09:48:02 pm »
                 Много са омотани нещата. Диелектриците също не са достатъчно добре изследвани и единственият им параметър който има някакво отношение към електростаиката това е една тъпа константа  - диелектрична константа и до там сме. Това знаем. Тая константа се определя еталонно спрямо капацитета на кондензатор  между плочите на който има вакуум ..... опаааа тука малко стана натъкмяване........
                 Впечатление ми прави и това, че има видима разлика в качеството на правия ток получен от фотоволтаик и този получен от акумулатор. Ами тока от фотоволтаик прави дъга при много ниски напрежения примерно с 20 волта от панел става без проблем 1 см дъга, а от акумулатор нет дъга при 20 волта.
                 Другото интересно нещо е много добре познатия пъзел че с постоянен магнит става променлив тока, ама обратното не става, както и с прав ток става постоянен магнит, ама с постоянен магнит прав ток не става.
                 И още по интересно явление има при статиката, което в момента се опитвам да напипам и което е свързано с Тестатика. Има процеси подобни на осмозата които могат да разделят зарядите с помоща на мембранни структури и въртящ се въздух между две плочи (дискове) от диелектрик. Не мога да го обясня в момента по детайлно но прилича на радио лампа работеща във въздух с въртящи се противоположно А и К и мембрана помежду им.
                Има и още интересни резултати, които не са споменати в нито един съвременен учебник. Оказва се , че хората са били на прав път преди по малко от 100 години, но някой е решил да промени  посоката.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #106 -: Май 16, 2017, 10:05:09 pm »
Мисля, че има много голямо значение къде се на трупват зарядите и от там и как се 'държи' тока. Дали се натрупват по повърхността или по сечението на метала. Затова може би Тесла говори и за масата на проводниците. Все някой трябва да измисли някаква приемлива и потвърждаваща се теория :)

Неактивен mito_kupona

  • Сериозен Експериментатор
  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 681
Re: valex теория
« Отговор #107 -: Май 17, 2017, 12:30:26 am »
valex,ние още не знаем, какво е електрически ток, забравете за разни електрони и подобни измишльотини, дали се движат тези заряди, дали вибрират, дали се въртят в спирала, като спиралата на „ДНК“, дали се люшкат нагоре надолу с вълната, която се получава при подаване на променлив ток в проводника и преминава през него, никой не знае все още, каква е природата на тока. Как се разпространява променливия ток в проводник, защо електрическата компонента „напрежението“, отстои от електромагнитната компонента „тока“ на 90 градуса и т. н.
     Забелязал съм на снимки от древен Египет, на които според мен има изобразени технически съоражения, че проводниците, са във вид на броеница, ако това са проводници, а според мен са проводници. Това иде да рече, че всички елементи на „броеницата“- проводника, са еднакви по размер и не случайно, защото по този проводник тече променлив ток  и честотата така е подбрана, че размерите на елементите на броеницата, са равни или кратни на основната честота или на дължината на вълната и пак стигаме до вълнов резонанс. Дали спиралата на тока и напрежението се върти около оста си, а аз мисля, че се върти, и дали се придвижва напред по проводника, а аз мисля, че се придвижва, и така, когато вълната на тока се наложи точно върху елемента от „броеницата“ - проводника, по външния диаметър в центъра на елемента се получава максимум на тока, а по оста на елемента и пак в центъра е минимума на напрежението. И обратно, когато вълната на напрежението се наложи върху елемента в центъра по външния диаметър е максимума на напрежението, а в центъра по оста е минимума на тока. Дали в такъв вид проводници тока се разпространява по- ефективно, не мога да кажа, докато не се направят необходимите експерименти.
     Първата снимка е от древен Египет и там се виждат 4 такива проводници, които излизат от някакви „глави“ с нещо, като „шапки“ и влизат в един по-голям агрегат в дясно. А апарата, който е под „главите“ е с формата на полувълна.
     Втората снимка е на ДНК.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: valex теория
« Отговор #108 -: Май 17, 2017, 01:07:42 am »
Мито, вгледай се по-внимателно в египетския релеф!
Ще забележиш, че проводниците не са "броеница от топчета", а спирала, като от много усукан проводник, понеже има наклон при контакта на съединенията... :D
Виждаш, че проводниците са с различна дължина, "топчетата" са различен брой и този брой няма общо кратно (за различните 'броеници").
Ако Ганчев е прав, че токът се движи спираловидно в проводника, лесно можеш да пробваш дали има разлика в "преноса на ток" по ляво усукани или дясно усукани проводници?

П.П. Става дума за постоянен (прав) ток, разбира се...
« Последна редакция: Май 17, 2017, 02:56:42 pm от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #109 -: Май 17, 2017, 08:37:43 am »
Това е учебник, който много ми харесва.
Обърнете внимание от 180стр. и по-точно часта за зареден проводник в електрично поле.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #110 -: Май 17, 2017, 09:19:39 am »
Разглеждаме проводник по който тече ток  от някакъв источник. Имаме и товар във веригата. Външното елетростатично поле трябва да се компенсира в проводника така, че във вътрешността му полето =0. Това става чрез разпределение на зарядите вътре в проводника.
Тока е един и същ в цялата затворена верига. Само дето се получава един допълнителен вътрешен источник (с червено), който повишава напрежението върху товара.
Сега да разтегнем проводника по ширина и да се получи дълга жица.
Жицата може и да е навита.
Може единия край да е заземен (май е задължително).
Може и нещата да не са статични и напреженията да не са постоянни.
И какво става като енергия върху товара???

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #111 -: Май 17, 2017, 01:54:26 pm »
coke2k
Относно дъгата от акумулатор и фотоволтаик едно от обясненията е специфичния источник на ток както представлява фотоволтаика. В смисъл, че волт-амперната му характеристика "подпомага" подържането на горенето на дъга. Както заварачните трансформатори се правят със специални характеристики за да могат да паля и  подържат дъгата. Акумулатора е с много ниско вътрешно съпротивление и при късо съединение директно от обромния ток изпарява материала и прекъсва късото. А може и от магнитното поле на огромните токове да се "издухва" дъгата. Фотовотаика има 'мека' характеристика.

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: valex теория
« Отговор #112 -: Май 17, 2017, 06:35:44 pm »
Валекс виж тука някои забележки и указания от Наил, при него устройството работело само при наличието на такъв противопосочен диод в заземяването което е странно, от друга страна гранатата е вързана за пушпула чрез кондер, (нещо като инвертор с вързана граната към него), изхода от своя страна също чрез кондер е изведен и той. В тесловия трансформатор има два резонанса, електромагнитен на входа и на вторичката с разпределени параметри, във устройството също има два резонанса, един електромагнитен на индуктора и втори със разпределени параметри на вторичката на качера, доколкото това е от някакво значение..., значи бих се въздържал от извод засега но сякаш усилването на токовата съставляваща става чрез ток на разместване?, по този въпрос мисля че mi68 може да каже по добре

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: valex теория
« Отговор #113 -: Май 17, 2017, 06:44:03 pm »
coke2k
Относно дъгата от акумулатор и фотоволтаик едно от обясненията е специфичния источник на ток както представлява фотоволтаика. В смисъл, че волт-амперната му характеристика "подпомага" подържането на горенето на дъга. Както заварачните трансформатори се правят със специални характеристики за да могат да паля и  подържат дъгата. Акумулатора е с много ниско вътрешно съпротивление и при късо съединение директно от обромния ток изпарява материала и прекъсва късото. А може и от магнитното поле на огромните токове да се "издухва" дъгата. Фотовотаика има 'мека' характеристика.
Относно дъгата има и други положения.  Първата работа на всички заварчици професионалисти е да изхвърлят оригиналната ръкохватката и да сложат самоделна такава направена от парче винкел. "?????" апарата започва да заварява много по добре след тзаи дребна интервенция, факт проверен и лично от мен с неколкократна размяна на кабела на електрожена за проба. с оригинална ръкохватка направена от месингова отливка и с желязна от винкел.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: valex теория
« Отговор #114 -: Май 18, 2017, 01:19:10 am »
При фотоволтаика става въпрос за 20 волта и 8 ампера. Сравнението с електрожен и всичките му хистерезисни толеранси е безсмислено. Просто дц-то от PV е различно.

Неактивен GreenHulk

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 1 270
  • Пол: Мъж
  • Астронавигатор
Re: valex теория
« Отговор #115 -: Юни 17, 2017, 02:58:17 am »
От темата за ТестатикаПродължавам да си мисля:
1. Как може да се използва електростатичния заряд генериран от някакъв тип електростатична машина?
2. Как може да си взаимодействат електростатично поле и електрически ток в проводник така, че да се получи повишаване на някой параметър (напрежението или тока)?
3. Колко все пак електрическа енергия може да се свали чрез електростатичен принцип?
За сега няколко неща съм срещал, има клипове в ютуб:

1. Електростатичен мотор - в електростатично поле почва да се върти - има схеми и 3д файл за принтер да се направи основата. Яка тяга.
2. Чрез нещо като особени трансформатори, приличащи на кондензатори от електростатика в DC.
3. Електростатичен разряд във въздушен траф - но тука не изключвам да има загуби.
За мен първия вариант за сега ми се струва най-ефективен, въпреки че може да не е най-елегантното решение. :)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #116 -: Май 27, 2022, 07:01:40 am »
Имам проблем!
Дистанционна система от датчици изпраща данните с модули NRF24L01+ има проблем, че се губи обхвата на радиомодулите.
Радиото е в обхвата 2.4..2.5GHz. Проблема се получава когато към антената на радиомодула се приближи или лентата която движи
кутийките и когато пластмасовите кутийки я приближат. Пластмасата променя характеристиките на антенната част.
На тези честоти всичко влияе.
Въпроса ми е : Има ли някой радиотехник, който да ми помогне да разбера как и колко се изменят параметрите от доближаването
на пластмасата до антената така , че да мога  в Altiuma да променя антенната част така, че с пластмасата да работи в параметри.
Имам на разположение антенен анализатор NanoVNA-F v2 до 3FGHz?

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: valex теория
« Отговор #117 -: Май 27, 2022, 08:11:30 am »
Не се занимавай с глупости. Някой видове порцелан и някой видове пласмаси поглъщат честотата от 2,5 гигахерца също като водата. Просто сложи по мощно радио или промени мястото на антената. По голяма антена от някой рутер също ще ти реши проблема. Не е необходимо обаче да правиш огромни по обем научни изследвания по въпроса. Вече са направени.

Неактивен VITAN

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 487
  • Невежеството ражда химери...
Re: valex теория
« Отговор #118 -: Май 27, 2022, 10:16:25 am »
В краен случай направи рефлектор от изрязани бирени кенчета  :D 8)
Или използвай насочени антени, нямам идея как ти стоят нещата в проекта.
Другото е да барнеш софтуера, за да набуташ корекция на грешки, ако нещата са на "ръба".
Т.е. още корекции, що по подразбиране трябва да има една.
Варианти бол, но всичко си плаче за потрошено време.

Неактивен EDM electronics

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 502
  • Z - Оркестър Вагнер
Re: valex теория
« Отговор #119 -: Май 27, 2022, 10:37:19 am »
Той проблема му идва от това, че ползва възможно най-скапаните радиомодули - детски играчки. Тези модули един път хващат, два пъти не. Какво да очакваш от модул за 50-60 рубли. Аз ползвам най-сериозните Ви-Фи китайски модули и при тях няма сбой, но струват около 500 рубли, работят по УАРТ и имат сигурна връзка 500-1000 м. 

Да си играеш, да настройваш нещо, което изначале не е направено, като хората, означава че имаш време за губене.  :)