Автор Тема: valex теория  (Прочетена 93041 пъти)

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #90 -: Май 11, 2017, 02:48:23 pm »
Разните типове електростатични машини генерират много високи напрежения складирани върху малки кондезатори. Примерно 10000V върху 100pF. Реално тази енергия освен да се разреди ефектно с гръм за друго не може да се използва.
Енергията е W=C*U*U/2=q*U/2
C=q/U U=q/C това си е формулата за капацитет спрямо заряда и потенциалната разлика. Ако приемем, че количеството заряди, които се приемат от машината в кондензатора за определено време е едно и също то се получава, че при увеличаване на капацитета на кондензатора се намаля напрежението върху него. Тоест ако увеличим капацитета 1000  пъти при едни и същи заряди напрежението ще стане 10V максимално!!!! А това вече е напрежение, което може да се използва! Евентуално може и да се мери енергията отдадена от електростатичната машина. Освен това няма да има загуби от разряди поради ниското напрежение :)

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: valex теория
« Отговор #91 -: Май 11, 2017, 05:27:52 pm »
валекс мисля, че подходът трябва да е импулсно повишаване на токовата съставляваща чрез електростатично въздействие върху верига съдържаща постояннотоков захранващ източник, маломощен инвертор и консуматор (според Капанадзе). Засега всичко се върти около това, тъй като ако се погледнат и сравнят всички експерименти досега с положителни резултати, то ще се види, че те са получени при наличието именно на посочените компоненти и условия. Във всички устройства на Капанадзе се използва "гранатата" или "колбаса", която представлява въздушна намотка тип "бифиляр", и няма устройство в което да не се използва, тя би трябвало да е токовия усилвател в който става усилването на токовата съставляваща от инвертора може би на електростатичен капацитивен принцип чрез собствения и капацитет или нещо друго?. Още два момента, във видеото със зелената кутия се вижда, че в началото устройството се свързва към заземяването на чешмата, при което лампите светят силно, след това заземяването се пренася на радиатора, при което светва само една лампа силно, това би трябвало да говори за капацитивния характер на принципа.... Във видеото с аквариума пък, накрая Капанадзе обяснява как натоварването не влияе върху устройството, както е при стандартните захранващи източници, при които се наблюдава мигане при рязкото включване на мощни консуматори... От друга страна във видеото с 200 ватовото устройство, там се използва газова запалка, което би трябвало да означава, че не са необходими вълнови резонанси и т.н. за получаването на ефекта. В края на краищата Капанадзе очерта ясно една тясна насока в която трябва да се работи, като същевременно с това отряза и много грешни схеми и схващания
« Последна редакция: Май 11, 2017, 07:31:52 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: valex теория
« Отговор #92 -: Май 11, 2017, 06:44:03 pm »
валекс виж тук https://www.youtube.com/channel/UCLSa0WicWR42_P-88gHQrpQ/videos?view=0&shelf_id=0&sort=dd нали и той е постигнал успех.
« Последна редакция: Май 11, 2017, 06:54:24 pm от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #93 -: Май 11, 2017, 08:16:54 pm »
x_name41
И аз мисля по този начин. И много други хора, но явно има 'тънкост' която я пропускаме.
Затова се опитвам да измисля някаква теория на базата на която да се работи. Достатъчно опити на сляпо се правят.
Всичко мисля е смесица от електростатика (ТТ или Тестатика ) и електродинамика.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #94 -: Май 11, 2017, 08:53:56 pm »
Поста ми #90 има една уловка/недостатък. Електростатичните машини  за да работят им трябва високо напрежение, като обратна връзка.

Неактивен Иван Димов

  • Експериментатор
  • Сериозен
  • ***
  • Публикации: 1 048
  • Пол: Мъж
  • Невъзможно нещо е да докажеш, че нещо е невъзможно
Re: valex теория
« Отговор #95 -: Май 12, 2017, 07:01:08 pm »
 valex, електростатичните машини също имат спирачна мощност. Правил съм различни варианти, подобни на Уимшърст (Вимшурст) машината, но всички те като вдигнат напрежение и товарят двигателя, който ги върти. Даже генераторът на Ван де Грааф с гумената лента като вдигне напрежение и спира двигателя си. Разбира се има начини и статиката сама да се върти като Тестатиката на Бауман, но ние не знаем как. Аз също имам доста идеи с електростатично електричество да правим ток. Ето една моя идея: Нали знаете онова устройство с двата валяка, което изцежда водата от дрехите след пране? Мисля си за нещо подобно, но вместо валяци да сложим силно електростатично поле, а вместо мокрия чаршаф да сложим жица, в която да изцеждаме тока. Или може би не жица, а някакъв вид полупроводник. Аз едва ли скоро ще се занимавам с електростатични машини, защото мисля, че са твърде маломощни.
   А доколкото разбрах принципа на трансформатора на Тесла, трябва иницииращите импулси да са с честота, кратна на собствената честота на дългата бобина. Така с по-малка входна честота може да се прави по-голяма изходна и от там СЕ.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #96 -: Май 12, 2017, 08:53:59 pm »
Иван Димов
Наличието на реакция при елекростатиката подобна на реакцията на Ленц при генераторите ми се губеше :)
Теоретично не можах да обоснова такава реация. По-скоро изводите ми са в за неналичие на такова противодействие. Даже си мисля, че  чрез разреждане на заряди в подходящия момент може да се получи не спирачен, а ускорителен момент.

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: valex теория
« Отговор #97 -: Май 13, 2017, 07:54:31 am »
Здравейте,
Спирачният момент при електростатичните машини идва от това, че разноименни товари се привличат, а разделянето е свързано с механична работа. Ако не беше така то СЕ го има.

Има един опит с два електроскопа и заземление, където се инвертира знака на заряда и става натрупване на едноименни заряди и СЕ. Затова заземлението е важно.

Тук логиката на генератора е инвертора, но неутрална зона може се получи и чрез фарадеев кафез, зарядите се натрупват (проявяват) на повърхността на сфера.
Тези опити ги забатачих и нищо конкретно не мога да кажа.

Сега работя по идеята от потенциално поле, чрез изкуствена несиметрия ( геометрично изкривяване) да извадя СЕ. Този метод ми изглежда по-надежден и затова работя по-него, все пак имам някои попадения и неустойчиви режими.
Ако не от първия то на петдесетия път ще стане, търпение!
« Последна редакция: Май 13, 2017, 08:00:54 am от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #98 -: Май 14, 2017, 02:29:47 pm »
На картинката е принципа на  wimshurst машина. Не можах да намеря сектори от дисковете, които да са с различен или еднакъв поляритет и да се разминават при въртенето така, че да се получава обратен ефект от увеличаване на разстоянието между сегменти с разноименни заряди или намаляне на разстояние при сегменти с едноименни заряди. И така да се получава силов момент обратен на въртенето.
« Последна редакция: Май 14, 2017, 03:28:12 pm от Maistora52 »

Неактивен x_name41

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 940
  • מוזיקה מאריכה את החיים
    • https://www.sanmina.com/
Re: valex теория
« Отговор #99 -: Май 14, 2017, 04:51:56 pm »
В този ред на мисли интересно би било да се види отношението на Ленц към електростатичната индукция, има ли го, няма ли го, мисля че би било интересно, моето мнение конкретно е, че би трябвало да липсва Ленц реакция, но нека споделят и други, може да не е съвсем така (всъщност електростатичните машини мисля, че използваха това явление доколкото си спомням за трансформацията и преобразуването на енергията)
« Последна редакция: Май 15, 2017, 12:45:38 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #100 -: Май 15, 2017, 12:41:30 pm »
Една примерна концепция за HV преобразувател с капацетивни делители. Идеята е, че се преобразува най-нисковолтажния заряд натрупван переодично вурху последния кондензатор на капацетивния делител.
Проблема е, че се преобразува 1/N -та част от общата енергия.
« Последна редакция: Май 15, 2017, 12:46:07 pm от Maistora52 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #101 -: Май 16, 2017, 01:43:43 pm »
Една детска картинка за обяснение на силите в електростатичната машина.
Зелените стрелки показват импшулсния ток породен от движението на зарядите при зареждане на кондензаторите.
Сини червен цвят е за частите от дисковете с съответната поляризация.
Светло син и светло червен цвят са поляризирани части, но с намален заряд поради преместване на зарадите.
Подобието на черни стрелки показват силите, които действат върху дисковете вследсвие на електростатичните сили. Тези сили винаги са перпендикулярни на повърхностите на дисковете и няма спиращ момент според мен. Тоест ефект като при Ленц.
 

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #102 -: Май 16, 2017, 05:07:44 pm »
Докато мислех за статистическото въздействие върху тока сам се изненадах колко са погрешни представянията на модела за тока.
Има стандартните обяснения
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%82%D0%BE%D0%BA
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE
Аз си спомням от  физиката в института, че тока е "насочено, ИМПУЛСНО движение на заряди" Така ни учеха.
Като помислиш малко и  вземеш в предвид скоростта на електрона (дават  го примерно 0,001 - 0,1 см/сек. !!!) то излиза, че примерно при 50Hz електрона да кажем се "клати" напред-назад на разстояние 2-3 микрона. Какво разстояние изминава при по-големи честоти?
Каква представа за движение на заряд!!! То няма движение има само въздействие на електрическото поле  и то разпространяващо се със скоростта на светлината.
Ако се доближи проводник до изсточник на електроенергия (няма значение дали е акумулатор, електростатична машина или даже ТТ) в началото на проводника се натрупват по принципа на взаимната индукция заряди от самия проводник. Променя се полето в проводника и със скоростта на светлината се разпространява до края на проводника и там се натрупва другия вид заряд. При тази промяна става преразпределение на заряди, което по стандартното тълкувание е протичане на ток.
Тоест имаме ток без да сме включили проводника !!!
Ако источника е ТТ положението е същото, но полето ще пулсира и ще се разпространява по проводника.

Неактивен coke2k

  • Експериментатор
  • Стабилен
  • ***
  • Публикации: 583
  • Пол: Мъж
Re: valex теория
« Отговор #103 -: Май 16, 2017, 08:42:17 pm »
Това ИМПУЛСНО мисля че не му е там място. Иначе всичко друго е логично. Натрупват се заряди, но те са СТАТИЧНИ  само се завъртат и се ориентират по знак,  и докато някой не ги задвижи ток няма. Мисля че познатите начини за задвижване са магнитни, химични, електростатични и фотоефекта на Айнщайн. А самата статика , като че ли изобщо не е изучена и освен закона на Кулон друго интересно няма т.е. не е изследвано. Ама точно там се крие тайната.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 506
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #104 -: Май 16, 2017, 08:58:31 pm »
"импулсно" баба Мара така ни учеше иначе късаше по изпити :)
Не помня как го обясняваше точно. Мисля, е беше свързано с това, че електроните прескачали само по "свободните" места.