Автор Тема: valex теория  (Прочетена 92292 пъти)

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: valex теория
« Отговор #45 -: Юни 15, 2015, 03:03:07 pm »
В някои от схемите (като тази на Акула със синьо оградено) има проводник, който преминава през средата на бобината. Винаги съм се чудел за какво се прави така :( А и никъде не пише. Взема се като постулат, че така се прави.
А какво се оказа: този проводник заедно с бобината си е един обикновен токов трансформатор. Първичната бобина е проводника, а вторичната е някоя от намотките в бобината.
Преобразува се тока към земята в напрежение в бобината.
грешиш valex, би било токов траф ако имаше магнитопровод. В случая магнитните полета на двете намотки са взаимно перпендикулярни и по никакъв начин не може да се индуцира ток от едната в другата.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: valex теория
« Отговор #46 -: Юни 15, 2015, 03:17:43 pm »
Хм...тогава...не ви остава друго на електрончиците, освен да признаете, че има и друг вид енергия, а въпросният (Акула ли е, Делфин ли е) може би е намерил начин за "преплитането" им?
Запознайте се с понятието "АКУ-ВАК БОБИНА", може на някой и да му хрумне нещо?

Velektra

  • Гост
Re: valex теория
« Отговор #47 -: Юни 15, 2015, 03:21:13 pm »
Първо обаче трябва да се уточни: ТТ - Трансформатор на Тесла ли се има предвид?
Наистина големи различия имаме с valex по въпроса за принципа на работа на ТТ (Тесла Трафа)!

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #48 -: Юни 15, 2015, 10:09:37 pm »
Това са теоретични разсъждения. Лампата е израз на някакъв товар (може да е нагревател, може да е някакъв преобразовател на електромагнитна енергия или нещо друго подобно).
Всичко се разглежда спрямо земята (теоретично може да се разглежда и спрямо голямо масивно парче метал). Във върха на ТТ (Трансформатор на Тесла) имаме напрежение или електростатично поле (променящо се) спрямо заземяването, а в основата имаме ток спрямо заземяването т.е. от и към земята.
Токов трансформатор с магнитопровод е частен случай на такъв, както има и напреженови трансформатори без сърцевина. Обикновено са на радио честоти. Какъвто е и нашия случай.
Аз разглеждам бобината като един вид цял проводник и тогава тока си е съпосочен с бобината (проводника). все едно един дълъг проводник е 'свит' до по-къс с дължината на тялото на ТТ. По същия начин както се разглежда разпределението на напрежението по дължината на ТТ така и тока се разпределя по дължина.
Не казвам, че съм безгрешен но така го разбирам и ми звучи логично.
« Последна редакция: Юни 19, 2015, 01:19:07 am от atos »

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: valex теория
« Отговор #49 -: Юни 15, 2015, 10:52:39 pm »
Здравейте,
Днес проведох прости опити с две бифилярни бобини и една бобина и един кондензотор. Измерванията показаха отлични резултати само с бобини. Първият странен ефект е изключително широк резононас от 0,1 до 2,1мХц, крайна честота на генератора. Трансформаторът е тороидален от сплав "алсифер". На него има една еденствена безиндуктивна бифилярка. Първоначален замисъл бе да има две безиндуктивни бифилярки така, че да работят в тротивотакт (единство и борба на противоположностите), едната бифилярка да работи на имплозия, а другата на експлозия, като последователно се редуват. Навиването се оказа сложно и пристъпих към елементарен варянт. В процеса на работа получих идея за лесно навиване на първоначалния варянт.
Решение намерих и само с една бобина, поставяне на изправител тип "грец" така при променлив ток безиндуктивната бобина да работи само на имплозия. Утре най-вероятно ще проведа опита.   

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: valex теория
« Отговор #50 -: Юни 16, 2015, 10:49:27 am »
Това са теоретични разсъждения.
.......
Не казвам, че съм безгрешен но така го разбирам и ми звучи логично.
valex разбирам, че това са теоретични разсъждения, но те трябва да стъпват на действително познати и добре обяснени явления. В противен случай са си просто фантастика.
Разглежданият от теб ТТ е класически пример на четвърт вълнов дипол, антена на Херц. Ако се използва като излъчвател, то получената мощност ще бъде по-малка от вложената. Освен това тока е дефазиран на 90 гр. от напрежението и ефективната мощност е нула. Ако се използва като приемна антена, то някой трябва вече да е излъчил тази мощност. Много хора са експериментирали с ТТ, но нито един не е докладвал за постигнат друг ефект освен електроискров разряд.
Без значение дали един трансформатор е с магнитопровод или без, индукция от едната намотка в другата се получава само ако проводниците не са перпендикулярни един на друг. В конкретната конструкция проводниците са перпендикулярни и може да се получи радиоприемане но не и индукция за да има какъвто и да е трансформатор. Но отново при радиопредаване в точката на предавателната антена има 90 гр. дефазиране между ток и напрежение.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #51 -: Юни 16, 2015, 12:27:46 pm »
Самостоятелно ТТ не може да даде естествено някаква добавка от някъде.
Теоретично според мен един проводник с дължина 1/4 и електромагнитен импулс от бобина в единия му край също е ТТ. С друга бобина може да снеме тока. Като при токов трансформатор. Когато проводника се навие на бобина се скъсяват само размера на ТТ-то, а принципите на работа си остават същите.
Основната ми идея пак казвам е въздействие на променливото електростатично поле (създадено от ТТ, а може и с електростатична машина) върху електромагнитно поле или електромагнитна трансформация.
Ако разгледаш конкретна точка по дължината на ТТ е абсолютно вярно, че напрежението и тока са разместени във времето. Ако имаме 'кръгов ТТ' и разгледаме точката на заземяване какви ще са напрежението и тока там? Имаме примерно в момента на максумума на напрежението максимум на тока !!!! Те са синфазни там. Това не е ли сумарно активна енергия :)
 Друг е въпроса как може да се извлече енергията при такива условия.

Неактивен Bat_Vanko

  • Сериозен Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ****
  • Публикации: 1 330
Re: valex теория
« Отговор #52 -: Юни 16, 2015, 02:01:05 pm »
Примера, който даваш за "кръгов ТТ", много ми прилича на паралелен трептящ кръг. Кондензатор, формиран от две близкостоящи плочи (това вече не е високоволтовият терминал на ТТ и земя) и бобина (в случая от една витка). В случая важат правилата за трептящ кръг - максимално напрежение в кондензатора и минимален ток в проводника. Къде виждаш синфазност? Така поставеното заземление е безпредметно.
Както и ти си забелязал "Самостоятелно ТТ не може да даде естествено някаква добавка от някъде.". Ако навиеш някаква намотка, която може да снема енергия посредством електромагнитна индукция задължително съществува реакция на Ленц. А точно тя срива резонанса и натоварва захранващият източник.
Нещото, което ти се опитваш на направиш се нарича "EH антена", работи на принципа на радио приемане-предаване и няма ефекта на Ленц. Но проблема тука е, че не можеш да приемеш повече енергия от колкото си излъчил.

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #53 -: Юни 16, 2015, 03:40:56 pm »
Bat_Vanko
Не си ме разбрал. Това, което съм нарисувал е ТТ във форма на кръг (поради мързел не ми се рисуват многото намотки на ТТ) То е ясно, че там няма повече от вложената енергия. Дадох го за пример, че напреженията и токовете трябват да се гледат не само във времевата област, а и в пространството. В една точка получаваме синфазни напрежения и токове.
« Последна редакция: Юни 17, 2015, 12:54:25 am от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #54 -: Юни 16, 2015, 03:44:02 pm »
Пускам извадени картинки от https://www.youtube.com/watch?v=faCaYvh69Bs
Там 001Fedor прави тези експерименти, които аз трябва да направя :)
Остава да се анализират картинките :)
« Последна редакция: Юни 17, 2015, 12:54:00 am от atos »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #55 -: Юни 16, 2015, 04:10:43 pm »
Жълтото е тока на товара, а зеленото е напрежението на товара.
all.jpg е картинка с включени индуктор и качер
allZoom.jpg е картинка с включени индуктор и качер, но мащабирана
ka4er.jpg е картинка с включен качер
induktor.jpg е картинка с включен индуктор

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: valex теория
« Отговор #56 -: Юни 16, 2015, 07:12:02 pm »
Здравейте,
Взаимодействие между електрон и вълна.
Ако електрони и надлъжна вълна на електричното поле се движат в едно и също направление между тях става обмен на енергия. Ако скоростите на електроните и вълната са твърде различни, силата на взаимодействие мени посоката и големината си, което е равно на нула. В резултат вълната няма да се забави нито електроните ще се ускорят. При малко различаващи се скорости може вълната да отдава повече енергия от колкото приема от електроните. Такъв обмен на енергия между вълната на електричното поле и потока на електрони стои в основата на действие на лампи с бягаща вълна.
Този принцип е валиден за всяка вълна с потенциален характер и електрони в твърдо тяло (кристал). Примерно прав и обратен пиезоефект взаимодействие с акустични (звукови) вълни.
Дрейфът на електрони в метали е няколко сантиметра в секунда, но в кристали дрейфа е от порядъка на акустичните  вълни и обмена работи. За това използвам сплавта алсифер, защото има силиций-кристал и напречна радиална деформация с безиндуктивни бифилярки, идеята е да се получи допълнителен заряд-ток и усилване на магнитното поле. Може се окаже метода тъп, по-просто е с кондензатор да хванеш заряда.
« Последна редакция: Юни 16, 2015, 07:30:08 pm от mi68 »

Неактивен valex

  • Специалист
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 505
  • Пол: Мъж
  • изчислителна техника
Re: valex теория
« Отговор #57 -: Юни 17, 2015, 11:46:04 am »
001Fedor е много добър с бобините, но само до там.Така и не довърши нещата. Като видя, че ВВ импулс който
трябва да се пусне от ТТ е по-тесен и се отказа от тази реализация на схемата.
Има една хитра идея за АПЧ. По подобие на схемата по-долу.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: valex теория
« Отговор #58 -: Юни 17, 2015, 05:28:17 pm »
Извинете, господа...какво мерите с тези осцилоскопи?
Освен честота и "напрежение" -познати стойности на ЕДН ?

Неактивен mi68

  • Експериментатор
  • Много Напреднал
  • ***
  • Публикации: 1 779
Re: valex теория
« Отговор #59 -: Юни 17, 2015, 08:42:15 pm »
Здравейте,
Опитите не доведоха до желаното усилване. Продължавам с ново навиване на бобини.
« Последна редакция: Юни 17, 2015, 10:13:47 pm от atos »