Автор Тема: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР  (Прочетена 194121 пъти)

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #45 -: Май 05, 2015, 06:10:19 pm »
Що да не свърши работа, какво е по-различен.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #46 -: Май 06, 2015, 02:24:02 pm »
http://www.galco.com/comp/prod/moto-dc.htm
Ето един линк,който според мен всеки, интересуващ се от темата би трябвало да прочете и който отговаря на първия ти въпрос ATOS.Не виждам никаква причина хората да публикуват лъжи,напротив придържали са се строго към истината,за да избегнат евентуални искове за неустойки за повредени двигатели.Май ще се наложи да ми присъдиш служебна победа,без да се налага да трошим мотори,все пак не сме съвременни последователи на Нед Луд.Радико,как стои въпроса с коняка...

PPIPILICA,знам,че правотоковите машини могат да преминават от двигателен в генераторен режим и обратно,но също така знам,че при проектирането на всяка машина се отчита дали ще работи като генератор или двигател,защото изискванията към тях са различни.Наистина не знам дали твоят генератор ще е подходящ за целта.
« Последна редакция: Май 06, 2015, 03:04:17 pm от atos »

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #47 -: Май 06, 2015, 03:09:25 pm »
kd_dinev, нищо не мога да разбера от този линк, защото пише на английски.
А никъде не видях да се върти мотор без захранване.
Казах ти вече, направи го и покажи...мераклии за спонсориране много.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #48 -: Май 06, 2015, 03:18:05 pm »
Вярно пише да не се включват без товар щото вдигали обороти и ще се повреди мотора.

Неактивен Аtos

  • Global Moderator
  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 4 290
  • Мисля, следователно...мисля!
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #49 -: Май 06, 2015, 03:31:24 pm »
Е, и?
Пише ли, че като им изключиш захранването ще се самоускоряват?

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #50 -: Май 06, 2015, 05:17:59 pm »
Е оставаше и това да пише.
Ся ще го пробвам тоя генератор дето го имам, даже ще го опъна и на по-високо напрежение.
Да не стане да изгори коняка, малко съмнително ама знае ли човек от коя трънка ще изскочи заек.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #51 -: Май 06, 2015, 07:13:03 pm »
Ми нищо не стана, на 24 волта върти яко около 1500 оборота, ток 5 ампера на празен ход.
Иначе има тяга до 10 ампера стига тока като се опитвам да го спра с една летва на шайбата и гадината държи обороти.
Явно опита трябва да се прави с мотор.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #52 -: Май 06, 2015, 07:23:48 pm »
Ето го текста преведен от Гугъла
Цитат
SERIES MOTOR - Както подсказва името му, серия DC Motor има арматура и област, свързани в серия верига. Този тип моторни се използва, където натоварването изисква високо отцепилата въртящ момент като локомотив, кран, или масло сондажни платформи. Изходният въртящ момент, разработена от серия мотор може да бъде по-висока от 500% от нейния пълен товар въртящ момент. Моторът на серията е в състояние да достави този висок начален въртящ момент се дължи на факта, че неговата сфера се експлоатира под насищане. Следователно, увеличаване на натоварване ще доведе до увеличаване на двете арматура и ток на възбуждане. В резултат на котвата поток и поле поток увеличението заедно. Тъй като въртящият момент разработени в постояннотоков двигател зависи от взаимодействието на арматура и полеви потоци, въртящият момент се увеличава с квадрата на стойността на текущата увеличение. Ето защо, серия мотор ще се получи по-голямо увеличение на въртящия момент от шунт мотор за даден увеличение на ток. Регулирането на скоростта на серия мотор по своята същност е по-бедна от тази на шунт мотор. Ако натоварването на двигателя се намалява токът на котвата както и полевите вериги се намалява причинява намаляване на техните магнитна индукция. Това води до по-голямо увеличение в скоростта, отколкото би се реализира в двигателя шунт. Ако механично натоварване трябва да се отстрани от мотора изцяло скоростта ще се увеличи, без ограничение до центробежните сили, генерирани от котвата ще унищожи двигателя. Поради тази причина, серия постояннотокови двигатели винаги трябва да бъдат свързани с натоварване.
Ето това с червеното написано за специалистите. Това в синьото е написано за  начинаещите. всеки двигател може да бъде разрушен по един или друг начин в случая просто е нужно да пресметнеш какъв товар и какво напрежение са необходими за да достигне равновесие двигателя при обороти над критичните за механичната му якост преди да се е разрушил от пренапрежение.
Понеже не ми отговори на няколко конкретни въпроса а се правиш на интересен аз спирам активността по тази тема окончателно, защото има една поговорка да беше ххх да му го набиеш ама акъл не влиза насила.
« Последна редакция: Май 07, 2015, 01:21:55 am от atos »

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #53 -: Май 07, 2015, 06:16:42 pm »
От първия си отговор започна да ме обиждаш,в последния директно ме псуваш.Това е типичния начин,по който водят спор ограничените хора,когато започнат да губят почва под краката си.От теб не прочетох нищо позитивно,само непрекъснато мрънкане,това не може да стане,онова не е така защото не е,злонравни професори,даи схеми като съм ти казал,отговори ми веднага на въпросите и т.н и т.н.Това не е казарма и ти не си ми фатмак,че да си позволяваш такова отношение.До последно не се отказа да манипулираш хората тук.Какви специалисти,какви начинаещи,така преведено и господ няма да го разбере.Само човек без грам чест може да се откаже от облог,който сам е предложил,когато се усети,че ще го загуби,що се отнася до това кой,какво,на кого,как и защо набива,предполагам,че ще го разбереш някой ден,но ще бъде късно.

Неактивен Радико

  • Много Напреднал
  • *****
  • Публикации: 7 263
  • Пол: Мъж
  • Потребителя не съществува
    • http://martinov-radiko.blogspot.com/
  • Скайп: radiko1a
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #54 -: Май 07, 2015, 07:15:07 pm »
Не съм казал,че искам да набия нещо на някого, а че не мога да НАЛЕЯ АКЪЛ НАСИЛА
Съжалявам, че поговорката е такава ама какво да се прави, фолклор. 
Цитат
От теб не прочетох нищо позитивно
Държиш да те излъжа ли, ще ми е съвестно. Мисля, че единственно Атос те подкрепи с половин уста и то зашото като администратор е поел моралното задължение да постигне някакво развитие на форума.
Не съм се отказал от облога който съм предложил и ще ти припомня какво точно съм написал.
Цитат
Вземи който и да е такъв уред, включи го НА ПРАЗЕН ХОД към един автомобилен акумулатор 12 волта и ако той се саморазруши аз ще ти го възстановя с чисто нов и ще ти дам и бутилката, оценявам я на 150 лв.
малко по надолу съм отбелязал че срещу това приемам за залог една бира. това е така защото смятам за неморално да използвам непознаването на проблема ти за да печеля. Но една бира е справедлива награда за усилията който съм хвърлил да обогатя познанията ти.
Както и да е, когато започнеш да питаш ще отговарям споровете ги приключих.

П.П. колектора на правотоковите машини създава кгръгововъртящо се магнитно поле което си взаимодейства със статора и привежда в движение ротора. Няма ли го това поле няма и въртящ момент. Справочника на Клисарови и другите материали във djvu формат се отварят с  програмата WinDjViev

Неактивен Vector

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 559
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #55 -: Май 07, 2015, 07:38:13 pm »
КД-Динев ,ако на ротора има маховик който развъртаме с външно захранване и при "точните" обороти изключим захранването а ротора продължава да се ускорява-не може ли да вадим ток в генераторен режим? и като намалеят оборотите ,пак да цъкннем захранването и и т.н. и т.н.
Туи не е ли свободна енергия?

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #56 -: Май 07, 2015, 08:43:49 pm »
Ако изключим захранването и оборотите продължат да се увеличават, то тогава можем да изберем достатъчно малък генератор, който да изважда от системата точно толкова енергия, колкото е излишъка водещ до увеличаване на оборотите. Може да направим и обратна връзка, която да следи оборотите и да намалява или увеличва натоварването на генератора така че да задържи оборотите постоянни.
Но това естествено са глупости - мотора ще спре дори и да нямаме никакъв това включен към него.

Мисля че колегата просто не е доразбрал какво пише за тези мотори. Всеки мотор изисква някакъв ток, за да увеличи оборотите си (ако няма товар към тях). При двигателите в които има "бягащо" поле (примерно променливотоковите мотори) когато оборотите на ротора се изравнят със скоростта на въртене на виртуалното поле, мотора просто не може да ускорява повече, със или без товар. Увеличаването на оборотите би изисквало допълнителна енергия, за да може ротора да "надбяга" полето, което просто няма как да стане, освен ако някой не върти ротора и вкарва енергия в системата.
Четковите правотокови мотори пък имат фиксирано отместване на секторите на колектора спрямо намотките, което ограничава силата която ротора и статора образуват при преминаване на тока в тях. Т.е. не е точно силата, а косинус от ъгъла на изпреварване. Когато тази сила се уравновеси със силата на триене (дори силата на триене на ротора във въздуха) то този мотор спира да се ускорява. Той също може да се разруши при увеличаване на напрежението/тока, защото няма "горна граница", тъй като няма "бягащо" магнитно поле.

Най-най-грубо мога да оприлича серийния правотоков мотор с линеен мотор. Представете си безкрайна поредица от бобини и ротор, плуващ над тях. Всяко преместване на ротора с 1 позиция напред довежда до изключване на най-задната намотка на статора и включване на първата пред ротора. Така ротора ще изпитва постоянно усилие да бяга напред. Колкото по-бързо върви, толкова по-бързо ще се мести полето пред него. И единственото ограничение ще е якостта на материала. Тук не е намесен оня косинус, за който стана въпрос в горната конструкция, и поради това силата не намалява с увеличаването на оборотите, и мотора много по-лесно може да ускори до нездравословни за него скорости.

Също така беше намесена и обратната е.д.с. Тя е реакция на полето, което генерира вложения в мотора ток. Забележете: РЕАКЦИЯ на нещо, а не нещо самоволно появяващо се. Няма ли вложена сила, няма реакция. Една пружина която не я натискаме, няма реакция, няма съпротива. Трябва да има влагане на усилие, за да има реакция на него. В момента в който прекратим натиска, противодействащото усилие също ще изчезне. И това усилие НИКОГА няма да е по-голямо от силата която влагаме. Максимум, теоретично може да е РАВНО, но поради загуби реално ще е по-малко.

Неактивен kd_dinev

  • Стабилен
  • ****
  • Публикации: 782
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #57 -: Май 10, 2015, 07:31:49 pm »
juliang,не знам какво не съм доразбрал за тези мотори,но ето какво пише за тях в така омразните на Радико учебници Цитат:В Двигателите с последователно възбуждане котвеният ток е едновременно и възбудителен ток.При работа на машината на празен ход този ток е равен на нула,в следствие на което честота на въртене се увеличава и теоретично се стреми към безкрайност.Поради това двигателите с последователно възбуждане НЕ СЕ ДОПУСКА ДА РАБОТЯТ НА ПРАЗЕН ХОД,КАКТО И ДА СЕ ИЗПОЛЗВА РЕМЪЧНА ПРЕДАВКА КЪМ ЗАДВИЖВАНАТА МАШИНА.Край на цитата.     VEKTOR,много правилно си разбрал идеята,само че този маховик вместо да помага,ще пречи.За какво ни е като ротора на двигателя сам по себе си е маховик и кинетичната му енергия расте с квадрата на скороста му.Само нея да отнемаме периодично ще ни е предостатъчно.При достигане на нужните ни обороти просто я превключваме в режим на динамично спиране и като намалеят оборотите както казваш ти цъкваме отново и т.н. и т.н.Още един цитат от омразните на Радико:Динамично спиране на един електродвигател се нарича такъв генераторен режим при който механичната енергия се преобразува в електрическа и се изразходва в затворен контур.Динамично спиране на двигателите с последователно възбуждане може да се осъществи при работа както с независимо възбуждане,така и със самовъзбуждане.

Неактивен ppipilica

  • Сериозно Активен
  • ***
  • Публикации: 414
  • говори на жаргон и пише на "старобългарски"
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #58 -: Май 10, 2015, 09:31:52 pm »
Добре де дай линк за някой подходящ мотор, може някой да има и да пробва.

Неактивен juliang

  • Заинтригуван
  • Много Напреднал
  • *
  • Публикации: 6 178
Re: ОПРОСТЕН РОТОВЕРТЕР
« Отговор #59 -: Май 10, 2015, 10:13:45 pm »
...Цитат:В Двигателите с последователно възбуждане котвеният ток е едновременно и възбудителен ток.При работа на машината на празен ход този ток е равен на нула,в следствие на което честота на въртене се увеличава и теоретично се стреми към безкрайност.
Намери един такъв маломощен мотор. Включи във захранващата му верига някакво регулируемо съпротивление и амперметър. Когато достигне близки до работните обороти със съпротивлението свали тока до нива ,при които мотора спре да увеличава оборотите си. После погледни амперметъра. За твое учудване тока няма да е равен на нула. Да, ще е значително по-малък от тока на развъртане, но няма да е нула.
Тока ще стане нула при обороти равни на безкрайност. Чисто теоретични неща, които са неприложими в реални условия. Най-малкото защото мотора има товар - този на съпротивлението на лагерите и триенето на ротора във въздуха.

... При достигане на нужните ни обороти просто я превключваме в режим на динамично спиране и като намалеят оборотите както казваш ти цъкваме отново и т.н. и т.н...
В момента в който оборотите намалеят, за да ги възстановиш ще ти трябва ток. Този ток ще е по-малко отколкото тока който ще вземеш от енергията на въртенето.
Представи си че буташ тежест по хълм с форма на дъга. Ей такава:

Голяма тежест. В началото (точка "С") склона е много стръмен. Влагаш големи усилия да буташ камъка. Постепенно наклона намалява и силата която влагаш намалява. Накрая когато стигнеш равното (точка "А") силата ще е равна на нула.
Сега ти ми казваш че понеже си качил една голяма тежест на високо, можеш да печелиш енергия като я спускаш мъничко по наклона (в посока към точка "В") , където той е съвсем малък, и после да я връщаш обратно на равното. И от това ще печелиш енергия.
Смяташ ли че ще стане?